کد خبر: 86909 | زمان مخابره: ۷:۲۲:۰۳ - پنج شنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ | ۱ نظر | دفعات مشاهده : 139 views | |

آیا میمه قطب پرورش شترمرغ استان اصفهان می شود؟

photo_2020-10-22_07-00-20

آیا میمه قطب پرورش شترمرغ استان می شود؟
با تشکر از آقای محمد سمایی

وقتی به مزرعه دو هکتاری دکتر اکبر زمانی کارآفرین موفق اصفهانی در محدوده میمه رفتم،ساعتها مجذوب ادا و اطوار متفاوت شتر مرغ هایش شدم ؛ پرنده‌ای اجتماعی با چهره نمکی، چشمان درشت و مژگان بلند . وقتی هم آقای زمانی از خصوصیات خاص این پرنده برایمان گفت مجذوب تر شدم:
شترمرغ بزرگترین جثه و بیشترین سرعت دویدن را میان همه پرندگان روی کره خاکی داردو هنگام خطر می تواند با سرعت ۷۰ کیلومتر در ساعت بدود. با چشمان درشتش که می گویند بزرگتر از مغزش است قدرت بینایی فوق العاده ای پیدا کرده و پاهای قوی با پنجه تیزش هم برای از پای انداختن دشمن کافی است.
وزنش از ۶۳ تا ۱۴۵ کیلوگرم و قدش از یک متر و هفت تا دو متر و هشت سانتیمتر متغیر است، تخم های بزرگش یک و نیم کیلوگرم است و جوجه هایش، با رنگ حنایی و لکه‌های قهوه‌ای پر رنگ چهره متفاوتی نسبت به والدین خود دارند و قرار است در هر ماه ۲۵ سانتی‌متر رشد کنند….. تلاش خانوادگی برای پرورش شترمرغ
بازدید از نتیجه تلاش چندین ساله اکبر زمانی کارآفرین و پژوهشگر اصفهانی که در زمینه پرورش بزرگترین پرنده دنیا فعالیت دارد خالی از لطف نیست پس به میمه می رویم او در مزرعه اش با ۷۰۰شترمرغ پروار بندی زمینه اشتغال مستقیم صد نفر را فراهم کرده است.
آقای زمانی دانش آموخته علوم طیور است و فعالیتش را ۱۳سال پیش در نیم هکتار و ۲۵ قطعه شتر مرغ آغاز کرد و حالا در مزرعه دو هکتاری اش سالانه دوهزار جوجه شترمرغ پرورش می دهد .
دکتر زمانی این کار را براساس پژوهش انتخاب کرده و می گوید: مقاومت بالا در برابر سرما و گرما و بسیاری از بیماری ها ، امنیت بالا در برابر سرقت (بدلیل خشونت پرنده و لگدهای کشنده) ، مصرف پایین آب و غذا (حدود ۳ کیلوگرم غذا و ۶ لیتر آب) ، تولید مثل بالا ، تاسیسات و امکانات اندک برای تامین محل زندگی و کیفیت و کمیت بالاتر محصولات تولیدی نسبت به سایر طیور از دلایل انتخاب این پرونده سودآور بوده است.
او آستین همت را بالا زده تا تولید و اشتغال را در منطقه میمه رونق بخشد و در این مسیر همسر و دو فرزندش هم او را همراهی می کنند ، پسرش که دانشجوی مکانیک است می خواهد از تحصیلاتش در زمینه دستگاه های پیشرفته جوجه کشی شترمرغ بهره ببرد.
این پژوهشگر ۵۰ساله می خواهد زنجیره تولید را در مزرعه کامل کند و با شناسایی امکانات بازار، سیستم جوجه کشی و فرآورده ها آن به کارش رونق بیشتری بدهد.
این کارآفرین اصفهانی با اشاره به مشکلات تامین نهاده های طیور می گوید: می توان با کمک متخصصان تغذیه جایگزینی برای سویا و ذرت یافت و ما هم در این راه قدم برداشته ایم.

خبرگزاری صدا و سیما مرکز اصفهان
۱ ديدگاه مطلب براي " آیا میمه قطب پرورش شترمرغ استان اصفهان می شود؟ " ارسال شده است.

 1. نام خود را وارد كنيد... می‌گه:

  با سلام
  این یه کار مفید برای میمه است. نشستن و نق زدن تحت عنوان انتقاد ،کاری از پیش نمی بره .این انتقادهایی که مرتب از وضعیت شهر می شه، اون هم از طرف افرادی که در دوره ای همان مسئولیتهای نقدشدگان را به عهده داشتن و کاری نکردن، جز ایجاد کینه و بی حسی نسبت به نقد، سودی نداره. باید نقد رو با زبون نرم و ملایم همراه با پیشنهاد سازنده و شدنی به طرف گفت تا بلکه موثر باشه. تو کشوری که رئیس قوه اجراییش نقد رو نمی فهمه ، چه انتظاری از پذیرس نقد توسط پایین ترین مسئولینش اون هم با زبون تند و نیش دار هست.
  بابد مثل دکتر زمانی برا پیشرفت شهر و منطقه، بی سروصدا زحمت کشید. اصلا کسی که کارش همیشه نقد و کنایه به دیگرون هست، معلومه که ازش کاری بر نمیاد ، با جار و جنجال می خواد وجود خودش رو ثابت کنه. امروزه مردم فرق بین افراد کاری رو با افراد پر سروصدا خوب می فهمن.
  پس اگه کسی می تونه کاری انجام بده، یا علی. اگه نمی تونه لطفا سکوت کنه تا اندک کاری که تو شهر و منطقه انجام می شه، انجام بشه چون تو این دولت کسی به کسی نیست و کارا وِل وِلِه، هر کس وجدان و امکان داشته باشه، کار می کنه و بقیه هم نه چون کسی به مافوق نباید جواب بده.

  (2)
ارسال نظر


− 7 = دو


آخرین خبرها