کد خبر: 86676 | زمان مخابره: ۷:۳۰:۲۱ - پنج شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ | ۶ نظر | دفعات مشاهده : 148 views | |

شاهین‌شهر به منطقه ی ویژه اقتصادی تبدیل می‌شود

فرماندار شهرستان شاهین شهر و میمه گفت: طرح تشکیل منطقه ویژه اقتصادی و متروی شاهین شهر به اصفهان پیشرفت‌های اساسی داشته است.

اسفندیار تاجمیری فرماندار شهرستان شاهین‌شهر و میمه در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی و دولت، اقدامات مقدماتی و مهمی را برای تشکیل منطقه ویژه اقتصادی شاهین‌شهر انجام داده‌اند. طرح ایجاد این منطقه، براساس روال قانون‌گذاری، بعد از تصویب در مجلس شورای اسلامی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داده شده و در حال بررسی است.
او گفت: با توجه به ظرفیت‌های بسیار خوب شهرستان شاهین‌شهر اعم از شهرک‌های صنعتی، برند‌های مختلف تولیدی، شهرک انرژی و پالایشگاه با محوریت استفاده از هواپیماسازی هسا در شاهین‌شهر و نیز فرصت‌های جغرافیایی ارتباطی مثل نزدیکی شهرستان شاهین‌شهر به پایتخت، امکان تبدیل این شهرستان به منطقه ویژه تجارت و صادرات بین المللی وجود دارد.
فرماندار شهرستان شاهین‌شهر و میمه در خصوص پیشرفت پروژه متروی شاهین‌شهر – اصفهان گفت: در اوایل سال جاری مجوز‌های نهایی برای شروع پروژه اخذ شد و فاز اول آن به تولی‌گری شهرداری شاهین‌شهر به مناقصه گذاشته شد.
او بیان کرد: بیش از ۴۰ میلیارد تومان اعتبار به پروژه متروی شاهین شهر – اصفهان تخصیص داده شده که هم اکنون این پروژه حدود ۶ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
۶ ديدگاه مطلب براي " شاهین‌شهر به منطقه ی ویژه اقتصادی تبدیل می‌شود " ارسال شده است.

 1. نام خود را وارد كنيد... می‌گه:

  منطقه ویژه اقتصادی
  منطقه ویژه اقتصادی عبارت است از محدوده جغرافیایی مشخص در مبادی ورودی یا در داخل کشور که به منظور جذب سرمایه های خارجی و داخلی و همچنین ایجاد عرصه فعالیت های تولیدی و تجاری جهت افزایش صادرات کالا و ارائه بهینه خدمات برای حضور فعال در بازارهای منطقه ای و بین المللی ایجاد می شوند.

  (0)
 2. نام خود را وارد كنيد... می‌گه:

  عدم‌توجه به تولید به‌عنوان محور اصلی توسعه تجارت یکی از دلایل مهم عدم‌موفقیت این مناطق است. بی‌توجهی به تولید و تکیه صرف بر مزیت‌های نسبی و جهت‌گیری به سمت فعالیت‌های غیرتولیدی در این مناطق باعث شده که تولید این مناطق و نوع آن از آنچه مورد انتظار است، فاصله زیادی داشته باشد. بی‌توجهی به خلق مزیت، موجب صادرات مواد خام و کالاهایی با ارزش افزوده پایین در این مناطق شده است. از طرفی ‌لازمه توسعه این مناطق، انتخاب صحیح موقعیت جغرافیایی و وجود زیرساخت‌های مناسب است. عدم وجود زیرساخت‌های ضروری، چالش مناطق آزاد و ویژه در ایران است. همچنین سهم ناچیز این مناطق از بودجه عمومی کشور، کافی نبودن درآمدهای اختصاصی این مناطق برای ایجاد زیرساخت‌های موردنیاز، از موانع اصلی مناطق مذکور در دستیابی به اهداف تعیین شده بوده است. باید درنظر داشت که دستیابی به اهداف موردنظر در مناطق آزاد و ویژه، مستلزم تامین بخش قابل‌توجهی از امکانات زیربنایی و نیازهای اولیه این مناطق پیش از آغاز فعالیت است. این در حالی است که آماده‌سازی زیرساخت‌ها از همان ابتدا مورد غفلت واقع شد، به‌طوری که پیش از ایجاد این مناطق، زیرساخت‌های لازم برای آنها فراهم نشد و سیاست ایجاد زیرساخت‌ها از محل درآمدهای این مناطق پس از افتتاح و شروع به کار اتخاذ شد.هر سرمایه‌گذار برای انتخاب مکان سرمایه‌گذاری، ابتدا اقدام به بررسی زیرساخت‌های موجود آن منطقه می‌کند و اگر زیرساخت‌ها ناقص یا ناکافی باشند، مکان دیگری را برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کند. این موضوع با توجه به وجود مناطق آزاد سایر کشورهای جهان مانند جبل‌علی امارات در منطقه خاورمیانه، تاثیر زیادی در جذب سرمایه‌های خارجی به این مناطق به جای مناطق آزاد ایران داشته است. با ارزیابی مکان‌یابی مناطق آزاد و ویژه در ایران درمی‌یابیم که مناطق مذکور بعضا در محروم‌ترین نقاط جغرافیایی کشور به لحاظ زیرساختی جانمایی شده‌اند. انتخاب نقاط جغرافیایی محروم برای ایجاد این مناطق و عدم تعهد دولت در تامین نیازهای اولیه، نه‌تنها این مناطق را به عامل توسعه منطقه‌ای تبدیل نکرده، بلکه مشکلات خاص آنها را به نابسامانی‌های مناطق محروم نیز افزوده است.

  (0)
 3. نام خود را وارد كنيد... می‌گه:

  تاسیس این مناطق در کشورهایی با بیشترین موفقیت همراه بوده که حرکت پیوسته و باثباتی را دنبال کرده و ورود به عرصه تولید و تجارت در جهان را در دستور کار خود قرار داده‌اند. در کشورهای موفق، ایجاد این مناطق به منزله ابزاری برای توسعه صنعتی و تقویت تولید در دستور کار قرار گرفته‌اند. آنچه مسلم است آن است که صرف ایجاد مناطق آزاد و ویژه برای افزایش صادرات، ایجاد اشتغال و جذب فناوری‌های نوین، کافی نیست. داشتن رویکرد تولیدمحور و توجه ویژه به تقویت تولید در این مناطق بسیار حائز اهمیت است.

  (0)
 4. نام خود را وارد كنيد... می‌گه:

  سلام
  منظورم از ارسال بخش هایی از این گزارش اقتصادی آن بود که لطفا آقایان قبل از مصاحبه کمی مطالعه کنند ، بد نیست دلایل شکست مناطق ویڑه و آزاد را بدانند ….
  —————–
  با سلام و تشکر

  (0)
 5. نام خود را وارد كنيد... می‌گه:

  سلام
  یکی دیگر از موانع موجود در ایجاد مناطق ویڑه واگذاری زمین به سرمایه گذاران با کمترین قیمت در بازار املاک آن منطقه است مثلا اگر زمین متری یک میلیون است باید متری ۲۰۰ هزار تومان واگذار شود ، سوال اینجاست این آقای فرماندار چنین زمینی را کجا سراغ دارد اگر هست بدهد به خانواده های بی سر پناه در این شهرستان و زنان بی سرپرست تا جلوی خیلی مشکلات که خودش می داند گرفته شود . والا بس کنید از این هم حرف و شعار

  (0)
 6. نام خود را وارد كنيد... می‌گه:

  فرماندار یا خبر ندارد یا میخواهد مردم را امیداور کند جریان همان بزک نمیر بهار میاید

  (0)
ارسال نظر


+ 4 = ده


آخرین خبرها