کد خبر: 83272 | زمان مخابره: ۱۵:۴۷:۲۴ - سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 250 views | |

وقتی علی مطهری و حسینعلی حاجی به هم نزدیک می شوند

download (1)

وقتی علی مطهری و حسینعلی حاجی به هم نزدیک می شوند

به گزارش خبرآنلاین، رسیدگی به لایحه مالیات بر ارزش افزوده از دستور کارهای مهم امروز پارلمان بود. در زمان بررسی ماده ۲۴ این لایحه که اشاراتی به استخدام بدون آزمون نخبگان داشت، حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده ی میمه و  شاهین شهر، گفت: این موضوع تبعیض آشکار است در این ماده اجازه می دهیم که مدیر یا مدیرانی افرادی را بدون آزمون استخدام کنند درحالیکه شما می بینید که  جوانانی است که وقت گذاشته‌اند و درس خوانده‌اند و علم خوبی دارند.

وی تاکید کرد: این عده انتظار دارند که در جاهای بهتر استخدام شوند اما استخدام بدون آزمون نخبگان در سازمان امور مالیاتی تبعیضی آشکار است. اگر فردی نخبه است چرا نباید در آزمون استخدام سازمان امور مالیاتی شرکت کند. گویا عده‌ای دنبال انتخاب گزینشی هستند.

اجازه فرزندگزینی و دامادگزینی را ندهیم

این نماینده نزدیک به جبهه پایداری گفت: این ماده یعنی سوءاستفاده و فرزند گزینی. ممکن است مدیری فرزند خودش را در همان پست نبرد ولی با مدیر دیگری معامله کند تا فرزندش را جایی دیگر استخدام کند. یا دامادگزینی شود و دامادش را به کار بگیرد یا دوست خودش را به کار بگیرد. در واقع عنوان قانون انتخاب نخبه است ولی معمولا جعل نخبه صورت می گیرد. یعنی همانطور که می گوییم خلق پول اینجا هم خلق نخبه می شود. اگر فردی نخبه است چرا نمی گذارید وارد رقابت شود تا نخبه ترین را انتخاب کنیم. 

وی گفت: چرا بچه ای که پدرش ثروتمند نیست یا منصب و مقامی ندارد انتخاب نشود ولی کسی که نخبه نیست، به نام نخبه بخاطر مسئولیت پدر برادر یا اقوامش استخدام شود. هرجا این استثناها بوده فسادآور بوده است.

علی مطهری اما نگاهی مشابه نگاه حاجی دلیگانی داشت و این ماده را تبعیض آشکار دانست و گفت: روش تشخیص نخبه در کشور ما اینگونه است که عده‌ای در المپیادها قبول شده و نخبه بشمار می‌آیند که اکثر آنها از امکانات خوب و دارایی مناسبی برخوردار بوده و خانواده آنها مشکل مالی ندارد.

وی گفت: وقتی یک جوانی در روستا زندگی می‌کند چون امکانات ندارد نمی‌تواند رشد کند. هرچند ممکن است استعداد بیشتری نسبت به نخبگان داشته باشد. اگر این افراد واقعا نخبه هستند چرا نباید برای استخدام در سازمان امور مالیاتی آزمون بدهند.

بعد از اظهارات نمایندگان در نهایت نمایندگان ماده ۲۴ این لایحه را نیز حذف کردند. در این ماده آمده بود: به سازمان امور مالیاتی اجازه داده می شود تا ۲ درصد مجوزهای استخدامی خود را بر اساس آئین نامه‌ای که به پیشنهاد وزارت امور اقتصاد و سازمان اداری استخدامی کشوربه تصویب هیئت وزیران می رسد از بین نخبگان مورد تایید بنیاد نخبگان بدون برگزاری آزمون، به استخدام درآورد.مقررات مذکور در آئین نامه موضوع این ماده و نام و سوابق علمی و اجرایی افرادی که به استناد آئین نامه مذکور به استخدام سازمان امورمالیاتی در می آیند باید به صورت عمومی اعلام شود.ارسال نظر


− هشت = 1


آخرین خبرها