کد خبر: 81663 | زمان مخابره: ۴:۰۲:۳۷ - سه شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ | ۳ نظر | دفعات مشاهده : 458 views | |

جایگاه بخش میمه در طرح تشکیل استان اصفهان شمالی(۳)

download (1)

جایگاه بخش میمه در طرح تشکیل استان اصفهان شمالی(قسمت سوم)
از زمان جدائی شهرستان قم از استان تهران و ارتقاء این شهرستان به استان، طرح جدائی شهرستان کاشان از استان اصفهان و ارتقاء این شهرستان به استانی مستقل، یکی از آرزوهای دست¬نیافتنی مسئولین و مردم شهر کاشان شده است و هر وقت این موضوع به نوعی مطرح شده است مخالفان وموافقان با قدرت هرچه تمام¬تر روبروی هم به صف¬کشی و وزن¬کشی پرداخته¬اند.
براساس اطلاعات و اخبار منتشره در مطبوعات و شبکه¬های مجازی در اسفند ماه سال گذشته طرح تفکیک استان اصفهان به دو استان پس از تأیید مرکز پژوهش مجلس شورای اسلامی با ۴۶ امضاء نمایندگان، جهت بررسی و تصویب به هیئت رئیسه مجلس ارائه و در تاریخ ۲۲ اردیبهشت سال جاری به تصویب کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس رسیده تا در صحن علنی مجلس به رأی گذارده شود. با توجه به شرایط حاکم بر مجلس شورای اسلامی دوره یازدهم به دلایل متعددی احتمال تصویب طرح در صحن علنی مجلس دور از ذهن و انتظار نیست.
اما بخش میمه در این طرح
متأسفانه در طرح ارائه شده توسط نماینده محترم شهرستان کاشان، بخش میمه دیده نشده و در محدوده طرح مذکور مد نظرقرار نگرفته است. اما تلاش¬ها و پیگیری¬های درخور تقدیر نماینده محترم، امام جمعه محترم، شورای محترم شهر میمه به¬ویژه شبکه¬های مجازی از جمله سایت وزین صبح میمه در اطلاع¬رسانی و پوشش خبری به موقع، باعث گردیده که از یک طرف نماینده و مسئولین محترم شهرستان کاشان را متوجه اشتباه استراتژی خود در مد نظر قرار ندادن بخش میمه در طرح استان اصفهان شمالی نماید (( ۱))و از طرف دیگر مسئولین استان اصفهان را هم متوجه موقعیت جغرافیائی و ژئوپولیتیکی بخش میمه در مدخل ورودی استان اصفهان نماید و جدا شدن این بخش را ثلمه¬ای غیرقابل جبران برای استان اصفهان می¬دانند و هر یک در تلاش¬اند (یکی برای الحاق بخش میمه به استان مدنظر خود و دیگری برای جلوگیری از جداشدن بخش میمه از استان مدنظر)، این اختلافات و درگیری¬ها بهترین شرایط و موقعیت زمانی را برای امتیازگیری و زیاده¬خواهی مسئولین بخش میمه فراهم آورده است. حال مسئولین بخش میمه چگونه باید از این موقعیت نهایت بهره¬برداری را داشته باشند.
در اولین گام باید ستاد مردمی توسعه¬بخش میمه با عضویت صاحب¬نظران و دلسوزان بخش اعلام موجودیت کند و اهداف خود را روی این موضوع متمرکز کند.باید سریعاً طرح ارتقاء بخش میمه به شهرستان به همراه پیش¬شرط¬ها آماده گردد.
از یک طرف اگر مسئولین بلندپایه استان خواهان عدم جدائی بخش میمه از استان هستند باید متعهد گردند که دست از سنگ¬اندازی و کارشکنی جهت ارتقاء بخش به فرمانداری بردارند و متعهد گردند در کوتاه¬ترین زمان ممکن اقدامات لازم و قانونی جهت ارتقاء بخش را فراهم کنند.
از طرف دیگر نماینده محترم و مسئولین محترم کاشان هم اگر خواهان الحاق بخش میمه به طرح استان مدنظر خود هستند باید متعهد گردند که در کوتاه¬ترین زمان ممکن ارتقاء بخش میمه به شهرستان و فرمانداری آن هم فرمانداری ویژه (حتی در صورت نداشتن شرایط لازم) را مورد بررسی و مدنظر قرار دهند.
باید مسئولین توجه داشته باشند، ساکنین بخش میمه مشابه ساکنین سایر نقاط کشور انتظار رشد و توسعه منطقه، کاهش کمبودها و محدودیت¬های اقتصادی، کاهش بیکاری و رونق کسب و کار، افزایش امکانات رفاهی و خدماتی و بهداشتی، آرامش و امنیت پایدار شغلی، رونق اقتصادی متوازن در سطح استان را دارند و درصدداند از شرایط بحرانی و مسائل و مشکلات و محدودیت-های فراوان و گسترده اقتصادی، سیاسی و مدیریتی، فرهنگی، آموزشی، خدماتی، رفاهی و بهداشتی رهائی یابند. اگر قرار باشد آینده مبهم این بخش کما فی السابق در کلیه امور مدیریتی واداری مثل شرایط فعلی در مرکز استان متمرکز گردد و انحصارطلبی¬ها و زیاده¬خواهی¬ها در مرکز استان ادامه یابد، برای ساکنین بخش میمه انفکاک از استان فعلی و الحاق به استان جدید هیچ منفتی نخواهد داشت و به قول معروف قوز مشکلات مردم این بخش برداشته که نخواهد شد بلکه قوزی هم بر آن¬ها اضافه خواهد شد و محدودیت¬ها و مشکلات جدید قوز بالا قوز خواهد شد.
هم مسئولین و هم مردم بخش باید عقلانیت و حکمت را در رابطه با این موضوع به کار گیرند و با کنار هم گذاشتن پازل محاسن و معایب این اقدام در کنار هم، تصمیمی مناسب بگیرند. با کنار هم قرار دادن پازل¬های جداسازی بخش میمه از اصفهان جنوبی با توجه به بعد مسافت استان اصفهان شمالی (شهر کاشان) با میمه نسبت به استان اصفهان جنوبی (شهر اصفهان) در صورتی طرحی برای رشد و توسعه بخش میمه کارساز و نتیجه¬بخش خواهد بود که باعث ارتقاء بخش به فرمانداری آن¬ هم فرمانداری ویژه گردد.
این نقطه را باید مد نظر قرار داد که اگر قرار است ادارات و ارگان¬های دولتی و مدیریت سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و کلیه تصمیمات اداری و مدیریتی شهرستان آینده میمه، مشابه حال حاضر در مرکز استان و ادارات کل متمرکز (در مرکز استان باشند) نه بلکه قدمی برای سهولت و تسهیل در امور مردم بخش میمه برداشته نشده بلکه بعد مسافت و وضعیت توپوگرافی مسیر دسترسی اهالی بخش به شهر کاشان خود معضلی بزرگ و گره¬ای بر گره¬های باز نشدنی مردم خواهد بود.
پس تفکیک بخش میمه از استان اصفهان مرکزی و الحاق آن به استان اصفهان شمالی در صورتی گره¬گشا و کارساز خواهد بود و روند رشد و توسعه بخش میمه را مضاعف خواهد کرد که بخش میمه به فرمانداری، آنهم فرمانداری ویژه با استقلال اداری کامل تبدیل شود.
باید به این نکته توجه کرد که سمت فرماندار در فرمانداری ویژه معاون استاندار است که می¬تواند درکلیه جلسات معاونین استاندار حضور داشته و اختیارات خاصی نیز از سوی استاندار به وی تفویض شود هم¬چنین کلیه ادارات و نهادهای دولتی شهرستان ویژه به معاون مدیر کل با اختیارات تام ارتقا خواهند یافت. قاعدتاً با اختیارات فوق، اگر تلاش شود فرمانداری ویژه به بخش میمه اعطا گردد. مردم این شهرستان بدون نیاز به حضور در صفوف مراجعه¬کنندگان ادارات کل در مرکز استان به راحتی می¬توانند مشکلات خود را در مرکز شهرستان رفع کنند و برای شهرستان ویژه واحدهای اداری مستقل از مرکز استان مستقر نمایند.
آن¬چه مسلم است در برخی موارد جدائی و استقلال بخش میمه از اصفهان مرکزی و شهرستان شاهین¬شهر موجب پیش¬رفت می¬شود کما اینکه در بحث جدائی شهرستان دولت¬آباد از شهرستان برخوار و میمه، شهرستان دولت آباد از لحاظ زیرساخت¬ها پیشرفت¬های چشمگیری داشته است و امروزه همسطح شهرستان اصفهان به مردم خدمات¬رسانی می¬کند. اما آنچه در حال حاضر مهم است این نکته است که باید ماجرا احداث استان شمالی توسط پیشنهاددهندگان (به¬ویژه نماینده محترم کاشان) به صورت شفاف و تفصیلی در اختیار عموم مردم استان به ویژه هشت شهرستانی که قرار است از استان اصفهان مرکزی جدا و به اصفهان شمالی بپیوندد قرار گیرد تا زمینه¬ای شود برای اظهار نظر مردم، تا مردم نسبت به فواید و مزایا و مضرات این طرح با استدلال و اطلاعات کافی اظهارنظر و تصمیم¬گیری نمایند. بعضی از صاحب نظران همشهری عقیده دارند. حل مشکلات بخش میمه بدون پیوستن به استان اصفهان شمالی در همین استان اصفهان فعلی هم محقق می¬شود و فرصت جدائی برای همیشه وجود دارد. باید در جواب این عزیزان گفت متأسفانه در سالهای اخیر برخی بی¬مهری¬ها توسط مسئولین استان نسبت به شهرستان¬های استان باعث شده است کمتر اعتمادی به مرکز استان وجود داشته باشد.
چند سال پیش با یکی از مسئولان استان در مورد ارتقاء بخش میمه به شهرستان صحبتی داشتم. متأسفانه حرف¬ها و کلماتی از دهان ایشان در این رابطه جاری می¬شد که هیچ عقل سلیم و ذهن سالمی این کلمات را از یک اصفهانی نمی تواند بپذیرد . وی می گفت: که اگر بخش میمه به شهرستان تبدیل شود به این معنی نیست که بودجه¬های آن افزایش می¬یابد بلکه توزیع بودجه براساس آمایش¬های سرزمینی و جمعیتی در سطح استان صورت می پذیرد. حال بخش میمه چه بخش باشد چه فرمانداری بودجه آن تغییر نمی¬کند و بودجه فرمانداری¬ها، بخشداری¬ها و دهیاری¬ها همگی براساس میزان جمعیت تخصیص و توزیع می¬یابد. آیا واقعاً در استان اصفهان در مراحل اجرائی، اعتبارات دولتی اینگونه توزیع می¬شود. سالیان سال است که اَحدی از مسئولین بخش میمه خبری از ارزهای خارجی و اعتبارات ویژه دولتی تخصیص داده شده به بخش میمه کوچک¬ترین اطلاعی ندارند و معلوم نیست این اعتبارات در کجا هزینه می¬شود. متأسفانه مسئولین بخش (به¬ویژه بخشدار محترم) حتی از وجود چنین اعتباراتی روحشان هم خبر ندارد. ادامه دارد…… زیر نویس(۱)باتوجه به موقیعت بخش میمه درحدفاصل شهرستان کاشان در شرق وشهرستانهای گلپایگان وخوانسار در غرب وشهرستان دلیجان از توابع استان مرکزی در شمال وشهرستان شاهین شهر در جنوب ،مد نظر قرارندادن بخش میمه درطرح نماینده کاشان )درایجاد استان اصفهان شمالی(باعث خواهد شدکه استان اصفهان شمالی دوتکه گردد( شهرستان کاشان وشهرستانهای شرقی استان در شرق بخش میمه وشهرستانهای گلپایگان وخوانسار بصورت جدا گانه ومنفک در غرب بخش میمه واقع شوند) مثل خورشید روشن است که چنین طرحی غیرممکن وبزرگترین مانع برای تشکیل استان اصفهان شمالی است که تصویب واجرائ چنین طرحی راغیرممکن می کند .پس نماینده ومسئولین محترم کاشانی برای رسیدن به هدف تاسیس استان مدنظرخودهیچ راهی جز الحاق بخش میمه به طرح مدنظر خودوامتیاز دهی به بخش میمه ندارندوالا (بقول آقای احمد بیک حسن عضوشورای شهرمیمه )مامیمه ای هاطرح کاشانی ها را(هوا)ونماینده ومسئولین کاشانی رانزد نمایندگان مجلس وافکارعمومی مردم استان سنگ روی یخ و(هاکوریا) می کنیم .قابل توجه نماینده ومسئولین محترم کاشانی که مغرورانه بخش میمه راازطرح استان اصفهان شمالی حذف کردید ،به این نکته توجه کنید،بدون پیوستن بخش میمه به استان اصفهان شمالی ،امکان تصویب واجرایی شدن طرح پیشنهادی شما ممکن نیست (آقای دکتر ساداتی نماینده محترم کاشان : بقول آقای علیرضا واحدی ،حالا بخور….)حالازمان امتیاز گیری وزیاده خواهی ما میمه ای هاست؟
۳ ديدگاه مطلب براي " جایگاه بخش میمه در طرح تشکیل استان اصفهان شمالی(۳) " ارسال شده است.

 1. کارشناس می‌گه:

  دقیقا همین طوره هر دو طرف ماجرا بخش میمه را هیچی حساب نموده اند
  باید از ظرفیتهای مغفول مانده بخش میمه استفاده شود در جهت توسعه و پیشرفت قدیمی ترین و بزگترین بخش استان اصفهان که قدمت مدنیت و شهر نشینی در ان از هقتاد سال گذشته اما هنوز در سودای فرمانداری مانده

  (-10)
 2. میمه ای می‌گه:

  ما که اصفهان برایمان کاری نکرد فقط بعد از چندین سال جمعیت کاری را از میمه به شاهین شهر جدید ۴۰ ساله کشاندفقط خواهشا بگذارید میمه به همان وضعیت شاهین شهر و میمه بماندخداشاهد ما نخواستیم پیشرفت دیگر-

  (0)
 3. 5+15 می‌گه:

  ضمن تقدیر و تشکر و عرض خداقوت خدمت مدیران و زحمتکشان شرکت تعاونی موفق گلستان میمه

  همانگونه که با کاشت و برداشت گل محمدی در میمه باعث رونق تولید و اشتغالزایی خانوارهای همشهری در منطقه و الگو برداری
  دیگر شرکتهای کشاورزی و خانوارهای همشهری در این خصوص شده اند بطوریکه میمه جایگاه اول گل محمدی استان اصفهان را کسب نموده یا به زودی کسب خواهد نمود فلذا از مدیران زحمتکش شرکت تعاونی گلستان میمه خواهشمندیم این مسیر موفق را به همین دو یا سه هفته فعلی محدود ننمایند و طرح های اشتغالزایی و درامد زایی همانند پرورش کرم ابریشم و نوغان داری با درامد ۳۰ برابر هزینه که صرفا نیاز به درختان توت دارد همانند استان خراسان جنوبی با اقیلم هوایی شبیه میمه و سرمایه اندک فراهم نمایند و همچنین طرح پرورش تخم و گوشت بلدرچین را در شرکت تعاونی گلستان میمه کلید بزنند
  میمه با داشتن منابع بکر و دست نخورده اب و هوا و خاک و زمین و نیروی کار ارزان قیمت زمینه کشف استعدادهای بی دلیل در توسعه وپیشرفت در صنایع تولید و تبدیلی و کشاورزی و …را دارد اگر و فقط اگر خرق عادت کنیم و دنباله رو روشهای مرسوم سنتی گذشتگانمان نباشیم و در عوض از راهها و روشهای نوین تولید و پیشرفت از سایر نقاط کشور و حتی خارج از کشور الگو برداری بهینه بنماییم
  مرحبا و خداقوت به شما مردان مرد

  (-4)
ارسال نظر


− 3 = یک


آخرین خبرها