کد خبر: 81367 | زمان مخابره: ۲۳:۵۳:۲۲ - دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۲ نظر | دفعات مشاهده : 245 views | |

تأسیس «اصفهان شمالی» چقدر محتمل است؟

download

نصف جهان: طرح تشکیل استان اصفهان شمالی یک گام دیگر جلو رفت. کلیات این طرح که اسفندماه سال پیش در مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شده و با پیشنهاد جواد ساداتی نژاد، نماینده کاشان و تعدادی دیگر از نمایندگان به منظور بررسی جزئیات بیشتر به کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس ارجاع شده بود، بعد از ظهر روز یک شنبه همین هفته مورد تصویب اعضای این کمیسیون قرار گرفت. مهم آنکه در جلسه تصویب کلیات طرح، کارشناسانی از سازمان تقسیمات کشوری، وزارت اطلاعات، وزارت کشور، سازمان برنامه و بودجه مرکز پژوهش‌های مجلس هم حضور داشتند و بعد از  تصویب آن مقرر شد جزییات طرح نیز در دستور رسیدگی قرار بگیرد.

مطابق مفاد طرح تشکیل استان اصفهان شمالی، قرار است این استان از ۹ شهرستان نایین، خور و بیابانک، اردستان، نطنز، گلپایگان، خوانسار، کاشان، آران و بیدگل و میمه تشکیل شود. یکی از کسانی که دو سال است با جدیت دنبال اجرایی شدن طرح مزبور است، سید جواد ساداتی نژاد، نماینده کاشان و آران و بیدگل است که می گوید طرح تقسیم استان اصفهان را به دلیل منافعش برای مردم ۹ شهرستان و اینکه عدالت در همه مناطق استان رعایت شود دنبال می کند. او که شهر محل نمایندگی اش احتمالاً مرکز اصفهان شمالی خواهد بود معتقد است ساکنان آن ۹ شهرستان نباید برای انجام کارهای اداری یا هر اقدام دیگری به مرکز استان رفت و آمد داشته باشند چون بُعد مسافت باعث بروز مشکلاتی در این زمینه شده و هزینه زیادی برای آنها به همراه می آورد که تشکیل استان جدید از این اتفاق جلوگیری خواهد کرد.

البته طرح تقسیم استان اصفهان مخالفان جدی ای هم دارد. آنطور که حجت‌الاسلام سید صادق طباطبایی نژاد، نماینده اردستان گفته، فقط نماینده کاشان است که پیگیر این موضوع است و دیگر نمایندگان استان نسبت به این طرح یا مخالف و یا بی‌تفاوت هستند. ساداتی نژاد البته نظری مخالف نظر طباطبایی دارد و می گوید نمایندگان استان اصفهان نگاه مثبتی به این طرح دارند و در مجموع فضای خوبی در مجلس در این باره حاکم است.

اما جالب آن است که بعضی از نمایندگان مخالف این طرح از جمله نمایندگانی هستند که حوزه انتخابی شان در استان جدید التأسیس قرار دارد و همین امر این سئوال را پیش می کشد که پس علت مخالفت آنها دقیقاً چه چیزی است؟ چون اگر قرار است استقلال پیدا کردن از استان اصفهان به توزیع عدالت در شهرستان ها کمک کند که قاعدتاً  نباید مخالفتی با طرح نماینده کاشان حداقل از جانب نمایندگان ۹ شهرستان وجود داشته باشد.

پاسخ حجت‌الاسلام طباطبایی نژاد، نماینده اردستان به این سئوال مبین نکات ظریفی است: «موقعیت شهرستان اردستان از لحاظ مسافت با کاشان و اصفهان تفاوتی ندارد ولی از لحاظ اعتبار ملی، اصفهان برای اردستان به مراتب مهمتر از کاشان است. همچنین اقبال مردم شهرستان به این موضوع این است که اگر در این طرح اردستان مرکزیت و یا موضعیت نداشته باشد ترجیح می‌دهند که تابع شهرستان اصفهان باشد.»

گام های بعدی چیست؟

آنچه مسلم است اینکه این روزها مراحل اجرایی طرح در مجلس شورای اسلامی به تدریج در حال طی شدن است. حتی گفته شده دولت هم در این زمینه نظراتی دارد؛ سید جواد ساداتی نژاد، نماینده کاشان و آران و بیدگل: «دولت نظر منفی درباره‌ این طرح اعلام نکرده و در حال مذاکره با دولت هستیم تا مشکل بار مالی آن هم رفع شود و به دنبال آن هستیم که نظر مثبت دولت را بگیریم.»

البته هنوز کار به طور جدی به حوزه دولتیون کشیده نشده و فعلاً مجلس باید تکلیفش را با طرح تشکیل استان اصفهان شمالی به طور کامل روشن کند. به همین منظور جزییات این طرح در جلسه بعدی کمیسیون امور داخلی و شوراها مورد بررسی دقیق تر قرار خواهد گرفت و پس از تصویب احتمالی آن در کمیسیون‌های مربوط، طرح برای تصویب نهایی به صحن علنی مجلس ارائه خواهد شد. گفته شده این بار به طور خاص نمایندگان ۹ شهرستان نایین، خور و بیابانک، اردستان، نطنز، گلپایگان و خوانسار، کاشان و آران و بیدگل و میمه  که استان اصفهان شمالی را تشکیل می‌دهند، در جلسه‌های بررسی حضور خواهند داشت.

معمولاً در کمیسیون شوراها، طرحی که اعلام وصول شده باشد به رأی‌گیری گذاشته می شود و اگر کلیات آن رأی بیاورد، جزییاتش هم مورد بررسی قرار می‌گیرد. از آنجا که طرحی که هم اکنون کلیات آن رأی آورده، تقسیم کردن چهار استان کشور است که استان اصفهان شمالی هم یکی از آنهاست، بنابراین مواضع نمایندگان مخالف طرح تقسیم استان اصفهان، در بررسی جزییات آن به شکل جدی تری مطرح خواهد شد و اگر این مخالفت ها به جایی برسد که اجازه تصویب طرح داده نشود، آنگاه طرح تأسیس استان اصفهان شمالی به صحن علنی هم نخواهد رسید.

البته طباطبایی نژاد، نماینده اردستان معتقد است حتی اگر این طرح در مجلس هم مطرح شود باز مخالفان زیادی به خصوص در میان نمایندگان استان اصفهان خواهد داشت که شانس رأی آوردن آن را به حداقل می رساند. البته به گفته نماینده اردستان، موافقان طرح یک شانس مهم در به کرسی نشاندن ایده شان خواهند داشت: «اگر بتوانند به صورت تجمیعی و سیاسی رأی برخی از نمایندگان را جمع کنند.»
۲ ديدگاه مطلب براي " تأسیس «اصفهان شمالی» چقدر محتمل است؟ " ارسال شده است.

 1. Foroud.Arbabian می‌گه:

  فوری
  💢 تصویب کلیات طرح استان اصفهان شمالی در کمیسیون شوراهای مجلس

  ▫️کلیات طرح تاسیس استان اصفهان شمالی در جلسه امروز کمیسیون شوراهای مجلس با رای اکثریت اعضا تصویب شد.

  ▫️در جلسه عصر امروز (یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸) کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی کلیات طرح استان اصفهان شمالی با حضور دکتر ساداتی نژاد بعنوان طراح آن، اعضای این کمیسیون، مسئولان وزارت کشور، سازمان برنامه و بودجه، وزارت اطلاعات، مرکز پژوهش های مجلس در دستور کار قرار گرفت.

  ▫️در این جلسه پس از بحث و تبادل نظر در مورد طرح استان اصفهان شمالی و ارائه دفاعیات نماینده مردم شهرستان های کاشان و آران و بیدگل کلیات این طرح به تصویب اعضای کمیسیون شوراهای مجلس رسید.

  ▫️پس از تصویب جزئیات این طرح در کمیسیون های مربوط مجلس برای تصویب نهایی به صحن علنی مجلس ارائه خواهد شد.

  ▫️گفتنی است طرح تشکیل استان اصفهان شمالی پس از دو سال بررسی کارشناسی و کارهای مقدماتی در روز دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷توسط هیات رئیسه مجلس اعلام وصول شد.

  #یک_گام_دیگر

  📩 پیام شما: @piamha

  🆔 @drsadatinejad

  (-1)
 2. نام خود را وارد كنيد... می‌گه:

  هرکی میخواهد برود برود استان جدید تاسیس ماکه سرجایمان هستیم مشکلی که برایمان حل نمیشود بلکه کارمان مشکلتر واز بخشی که هستیم ممکن است به چندین سال قبلتر برگردیمپس کسی باید دنبال این طرح باشد که نانی برایشان داشته باشد

  (5)
ارسال نظر


− 2 = هفت


آخرین خبرها