کد خبر: 80158 | زمان مخابره: ۸:۳۶:۱۴ - پنج شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۷ | ۱ نظر | دفعات مشاهده : 158 views | |

رشد حدود ۵۰ درصدی تولید طلای موته نسبت به برنامه مصوب

?????????????????????????????????????????????????????????

مجتمع طلای موته واقع در هفت کیلومتری شمال غرب روستای موته از توابع شهرستان میمه در استان اصفهان قرار دارد و از دهه ۷۰ بهره برداری از معادن مربوط به آن آغاز شد.

گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، علیرضا طالاری امروز- چهارشنبه- به تارنمای سازمان توسعه ونوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) اعلام کرد برنامه پیش بینی شده برای ۱۰ ماه امسال تولید ۲۳۲ کیلوگرم شمش بود.
طالاری ادامه داد: انتظار می رود تا پایان اسفند در مجموع تولید شمش طلای این مجتمع صنعتی به حدود ۴۰۰ کیلوگرم برسد که اکنون ۸۶٫۵ درصد این میزان تحقق یافته است.
بررسی خبرنگار ایرنا نشان می دهد مجتمع طلای موته در دوره ۶ ماهه امسال، افزون بر ۲۴۰ کیلوگرم شمش طلا تولید کرد؛ در حالی که در ۶ ماهه نخست پارسال تولید شمش این مجتمع ۲۳۱ کیلوگرم بود.
برپایه آمار نیمه نخست امسال، میزان تولید طلای این شرکت نسبت به برنامه پیش بینی شده (۱۵۸ کیلوگرم)، رشد ۵۲ درصدی را نشان می دهد.
به گفته مدیر مجتمع طلای موته، بهره برداری از معدن طلای سنجده از جمله طرح های در حال اجرای مجتمع است که اکنون پیمانکار آن انتخاب و قرارداد سه ساله امضا شده است و از ابتدای دیماه عملیات بهره برداری از معدن کلید خورد.
بررسی ها نشان می دهد مجتمع طلای موته با بازنگری روند تولید در سال های گذشته، توانست میزان تولید خود را از ظرفیت حدود ۳۰۰ به ۳۸۰ کیلوگرم در سال ۹۵ برساند و این رقم در سال ۹۶ به ۶۰۲ کیلوگرم ارتقا یافت.
طالاری اضافه کرد: طبق برنامه ریزی ها، ماهانه ٨۵ هزار تن ماده معدنی با عیار حدود ۱٫۵ پی پی ام از معدن سنجده استخراج می شود و نسبت باطله برداری در این معدن نیز حدود ١٣ به یک است.
آمارها نشان می دهد مجتمع طلای موته پارسال ۶۰۲ کیلوگرم شمش طلا تولید کرد، درحالی که سال ۹۵ بالغ بر ۳۸۰ کیلوگرم شمش طلا تولید شده بود.
همچنین میزان تولید مجتمع در سال ۹۶ نسبت به برنامه (۲۵۸ کیلوگرم) پیش بینی شده، ۱۳۳ درصد افزایش نشان می دهد.

** طرح مدار آبگیری و استحصال طلا از سد باطله
مدیر مجتمع طلای موته گفت: پیمانکار طرح مدار آبگیری و استحصال طلا از سد باطله با برگزاری مناقصه به شکل یی.پی.سی (مهندسی، تدارکات، اجرا) انتخاب شده و قرار است طرح در مدت ۲۴ ماه اجرایی شود.
وی یادآوری کرد: اجرای این طرح موجب می شود علاوه بر اهداف زیست محیطی، حدود ٨۵ درصد آب مورد مصرف در کارخانه بازگشت داشته باشد و سالیانه حدود ۴٠ کیلوگرم از سد باطله های قدیمی استحصال شود.
آمارهای منتشر شد، نشان می دهد تولید سالانه طلای ایران به پنج تن رسیده است و انتظار می رود تا پایان برنامه ششم توسعه ( ۱۴۰۰ – ۱۳۹۶) به رقم ۱۰ تن برسد.
اکنون معدن طلای ساریگونی در شهرستان قروه استان کردستان با ۱۸ تن ذخیره برای هفت سال به دست یک شرکت قزاقستانی بهره برداری می شود و در واقع حدود ۵۰ درصد از ذخیره قطعی طلای شناخته شده در کردستان مربوط به شهرستان قروه و معدن طلای داشکسن است.
قروه در ۹۰ کیلومتری شرق سنندج قرار دارد.
همچنین استان آذربایجان غربی را می توان به عنوان استان طلایی کشور معرفی کرد.
در حقیقت آذربایجان غربی روی کمربند طلازایی جهان قرار دارد که از اروپا آغاز و پس از ترکیه به ایران و سپس پاکستان امتداد پیدا می کند.
ذخایر طلای جهان براساس گزارش های رسانه ای بیش از یکصد هزار تن است که از این رقم ۴۷ هزار تن قطعی است.
برآورد می شود نیم درصد ذخایر قطعی جهانی این فلز در استان آذربایجان غربی قرار دارد.
مجتمع طلای موته واقع در هفت کیلومتری شمال غرب روستای موته از توابع شهرستان میمه در استان اصفهان قرار دارد و از دهه ۷۰ بهره برداری از معادن مربوط به آن آغاز شد.
۱ ديدگاه مطلب براي " رشد حدود ۵۰ درصدی تولید طلای موته نسبت به برنامه مصوب " ارسال شده است.

  1. کاکو می‌گه:

    رشد ۵۰ درصدی طلا به قیمت تضییع حقوق مردم موته وبخش میمه .انشاا…عذاب شب اول قبر نصیب مدیر بی لیاقت مجتمع گردد

    (648)
ارسال نظر


− 7 = دو


آخرین خبرها