کد خبر: 79079 | زمان مخابره: ۱۳:۲۱:۱۶ - سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ | ۳ نظر | دفعات مشاهده : 445 views | |

تهدید حمله ی گرگ‌ها به خانه‌ها و دامداری‌های شهرستان میمه

images

حمله گرگ‌ها به دام‌های روستاییان غرب اصفهان سال‌هاست که امنیت اهالی این منطقه را در آستانه فصل سرما به خطر می‌اندازد و این در حالی است که محیط زیست هر گونه مسئولیت در خصوص این رفتار حیوانات را از خود سلب می‌کند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، هر ساله و در آستانه فصل سرما حمله گرگ‌های گرسنه خانه‌ها و دامداری‌های روستاهای شهرستان میمه استان اصفهان را تهدید می‌کند؛ گرگ‌هایی که به اعتقاد بسیاری از اهالی این روستاها جری بوده و در هر بار حمله یکی از آنها به گله گوسفندان بین ۲۰ تا ۴۰ عدد از آن‌ها را زخمی و از پای در می‌آورد و تنها یکی از  گوسفندان را به عنوان خوراک همراه خود می‌برد.

کسی مسئولیت پرداخت خسارت را عهده‌دار نمی‌شود

عباسعلی فلاح، یکی از دامداران روستای “حسن رباط” از توابع شهرستان میمه است که چندی پیش حمله یکی از گرگ‌های جری منجر به کشته شدن بیش از ۳۰ راس دام در حیاط خانه اش شده است، او در این باره به خبرنگار ایمنامی‌گوید: ” هرساله نگران حمله گرگ‌ها هستیم و هیچ ابزاری برای حفاظت اخود در برابر آن‌ها نداریم، اجازه همراه داشتن اسلحه شکاری نداریم و با هر بار حمله گرگ دستمان بسته است و نمی توانیم از خود و گوسفندانمان حفاظت کنیم.”

این دامدار ادامه می‌دهد: ” بارها من و اهالی قلاده‌هایی را به گردن این گرگ‌ها مشاهده کرده‌ایم، به کلانتری نیز در این خصوص شکایت کرده‌ایم، اما سال‌هاست هیچ نهادی خسارت از دست دادن گوسفندانمان را پرداخت نمی کند و تنها ما زیان می بینیم.”

فلاح می‌افزاید: ” گرگ‌ها شبگرد هستند و اغلب در ساعاتی که اهالی خواب هستند به دامداری‌ها حمله می کنند و در این شرایط امکان مقابله با آنها و کمتر کردن خسارات مشکل است.”

خسارت ۳۵۰ میلیون تومانی گرگ‌ها طی سه ماه

عیسی فلاح، دهیار روستای حسن رباط نیز که حمله گرگ‌های پلاک‌دار را تنها مختص روستای خودشان نمی‌داند و در این باره می‌گوید:” اهالی روستاهای اطراف مانند لوشاب و موته نیز از حمله گرگ‌ها در امان نیستند و تا کنون خسارات زیادی را متحمل شده‌اند.”

او ادامه می‌دهد: “طی دو ماه اخیر بالغ بر ۲۵۰ راس میش و بز در مراتع منطقه زرکان و حدود ۱۰۰ راس بره پرواری داخل دامداری‌های روستای حسن رباط طعمه گرگ‌های قلاده‌دار شده‌اند که در مجموع می‌تواند گفت به سه خانواده روستا حدود ۳۵۰ میلیون تومان خسارت وارد شده است و این روند همچنان ادامه دارد.”

فلاح می‌گوید: ” بر این باوریم که گرگ‌های قلاده دار از سوی محیط زیست در منطقه رها سازی شده و با توجه به کمبود مواد غذایی در فصل سرما به دام‌های روستاییان حمله می‌کنند و از این رو از محیط زیست درخواست داریم تا نسبت به این امر و تامین غذای حیات وحش منطقه توجه بیشتری داشته باشد.”

گرگ قلاده‌دار در اصفهان نداریم

اما حسین اکبری، معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان اصفهان وجود گرگ قلاده دار محیط زیست را از شایعات فضای مجازی عنوان و اظهار می‌کند: ادعای رها سازی گرگ‌ها در طبیعت از سوی محیط زیست، پایه و اساسی ندارد و این باور که گرگ‌ها پلاک‌دار هستند اشتباه است.

وی ضمن تکذیب وجود گرگ قلاده دار در استان اصفهان می افزاید: در حقیقت در سراسر کشور گرگ قلاده دار وجود ندارد.

در همین ارتباط اسماعیل کهرم بوم شناس و فعال محیط زیست با تایید اظهارات مسئولان محیط زیست به خبرنگار ایمنامی گوید: گرگ قلاده دار باید یک پروژه تحقیقاتی باشد که برای رفتار شناسی و یا انجام تحقیقات، گرگ ها را زنده گیری و پلاک دار کنند.

وی ادامه می‌دهد: با این حال زنده گیری گرگ‌ها امکان ندارد و تا آنجا که می دانیم تاکنون پروژه ای در خصوص رفتارشناسی گرگ‌ها در کشور وجود نداشته است بنابراین وجود گرگ قلاده دار ممکن نیست.

گرگ زاده گرگ شود گرچه با آدمی بزرگ شود

کهرم اضافه می‌کند: در ایران گرگ پلاک‌دار وجود ندارد اما سگ‌های قلاده دار وقتی از روستا یا شهر رانده و با گله گرگ‌ها همراه شوند و زاد و ولد می‌کنند که به اینها گرگاس یا سگ وحشی و یا در اصطلاح انگلیسی (feral ) گفته می‌شود. که از نظر درندگی مانند گرگ‌ها هستند و افراد با دیدن این سگ‌ها گمان می کنند اینها گرگ هستند.

این بوم شناس و فعال محیط زیست با اشاره به اینکه انسان‌ها حدود پنج هزار سال پیش با اهلی کردن گرگ ها تا امروز ۳۵۰ گونه سگ را در طبیعت به وجود آورده اند ، اظهار می‌کند: سگ‌ها از نظر ژنتیک و DNA کاملا مطابق و مشابه گرگ‌ها هستند. با این حال گرگ قلاده دار و یا طرح پژوهشی در خصوص رفتارشناسی آنها در ایران وجود نداشته است.
۳ ديدگاه مطلب براي " تهدید حمله ی گرگ‌ها به خانه‌ها و دامداری‌های شهرستان میمه " ارسال شده است.

 1. برو دو می‌گه:

  ایا دامداران جایی برای زندگی گرگها باقی گذاشته اند؟ همینجوری الکی پروانه دامداری صادر کردن و شکار اهو با موتور و… که تو حسن رباط و موته بیشتر انجام میشه نتیجه اش این میشه ،زیستگاه گرگها خراب شده که به سوی دامهای اهلی رو اوردند و خطر بیشتری را برای بدست اوردن غذا به جان میخرند.

  (0)
 2. ده دوست می‌گه:

  سلام لازم نیست برای اثبات مسئله ای از دروغ استفاده بشه این تصویر مربوط به تصادف ماشین با دام درجاده حسن رباط است

  (1)
 3. بنده خدا می‌گه:

  از اطلاع رسانی کمال تشکر را داریم…
  ولی عکس تصادف کامیون با گله چه ربطی داره به حمله گرگ
  ———–
  با سلام منبع خبر از این عکس استفاده کرده بود و برای من محرز نشد که برخورد کامیون این صحنه را بوجود آورده است .

  (0)
ارسال نظر


هشت + 9 =


آخرین خبرها