کد خبر: 79019 | زمان مخابره: ۱۴:۰۷:۰۷ - جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷ | ۵ نظر | دفعات مشاهده : 341 views | |

آقای روحانی ؛ شما یک کشور را نا امید کردید

download

به نام خدا

ریاست محترم جمهوری جناب آقای دکتر حسن روحانی
با سلام و احترام

سفر استانی جنابعالی به سمنان امروز سه شنبه ۱۳۹۷/۹/۱۳ بسیار “بی‌خیر و برکت” برای کشور بوده است. خبر تایید “انتقال آب خزر به کویر” در سفر حضرتعالی به “زادگاهتان” برای مردم ایران غیر قابل باور و برای مردم شمال ایران غیرقابل پذیرش‌است. این خبر دردناک و فاجعه‌آفرین شوک عجیبی را به جامعه و مردم شمال ایران وارد کرده است. امروز این سوال مطرح است که جنابعالی که دولت خود را دولت “تدبیر”و “امید” و “محیط زیستی” عنوان کرده بودید چگونه توانستید به دریاچه خزر که قلب تپنده‌ و نگین محیط‌زیست ایران است خنجر بزنید و ملتی را ناامید کنید؟ امروز این سوال مطرح است که آیا حضرتعالی رییس جمهور ایران هستید یا “فقط” رئیس جمهور “سمنان”؟ می‌خواهید با آب اندک و شور یک دریاچه‌‌ی بی دست و پا، چه‌ کار مهمی در کویر شور سمنان انجام بدهید که همه را ناامید کرده‌اید!؟ خود بهتر می‌دانید که خزر آبی ندارد تا منتقل شود. نکند دلتان را به ولگای روسیه خوش کرده‌اید؟ دشمن مخوفی که همواره در پی “فریب” ایران بوده تا بتواند “امتیاز” بگیرد. (بحث کنوانسیون خزر بماند برای بعد) می‌خواهید صنایع “آب‌بَر” احداث کنید؟ بروید در کنار دریاهای جنوب. می‌خواهید کشاورزی راه بیندازید؟ بروید شمال ایران. می‌خواهید سمنان را پایتخت سیاسی کشور بکنید؟ که چه بشود و چگونه؟
آیا مردم  استان‌های گیلان، مازندران، گلستان و حتی اردبیل که بیش از ده میلیون نفر هستند به اندازه نیم‌ میلیون مردمِ استان سمنان برایتان ارزشمند نبودند که می‌خواهید یک دریا و میلیونها نفر جمعیت و میلیاردها تن خاک طلایی، میلیاردها درخت هیرکانی و به طور کلی زیست‌بوم خزر و اطراف آن را قربانی آنان کنید؟ مگر خون “شما سمنانی‌ها” از خون مردم مظلومِ شمال ایران رنگین‌تر است که در چهار دوره ریاست جمهوری دست از سر کاسپین بر نمی‌دارید؟ ما کشور را به راحتی حفظ نکردیم که بخواهید به راحتی آن را به خطر بیندازید. شما که خود تمام سال‌ها در امنیت ملی کشور بوده‌اید و هستید، دیگر چرا؟ چگونه از کنار فریاد مطالبه‌گرانه‌ی به حق میلیون‌ها ایرانی از شمال تا جنوب، از شرق تا غرب مبنی بر عدم انتقال آب خزر به کویر گذشتید و “ضد ‌محیط‌زیست‌ترین” و “فاجعه‌بارترین” طرح کشور را به نام خود در تاریخ ثبت کردید؟ مگر نمی‌دانید شمال ایران تنها گذرگاه شادی‌آفرین همه ایرانیان است؟ مگر نمی‌دانید کویرِ سمنان با آب اندکِ خزر آباد نمی‌شود؟ چرا می‌خواهید کویرِ سمنان را برای مردم شمال به ارمغان بیاورید؟ مگر مردم شمال ایران چه گناهی کردند که باید جورِ ستمِ سوء‌مدیریتِ آب در سمنان را بکشند؟ مگر مردم شمال ایران چه گناهی کرده‌اند که باید این همه دشمنی‌های آشکار با محیط‌زیست را تحمل کنند،‌ کاری نکنید که اسیر خشم ببرهای مازندران و گلستان و شیران گیلان شوید. در کشور سوئیس اگر بخواهند یک مهاجر را در کشورشان مقیم کنند، رفراندوم برگزار می‌کنند. آنگاه چگونه ممکن است وقتی که می‌خواهید آب یک دریاچه‌ی محصور در خشکی‌ها را به کویر انتقال بدهید رفراندومی برگزار نمی‌کنید که هیچ، حتی یک مشورت هم نمی‌کنید. همین بود حقوق شهروندی که آز آن می‌گفتید؟ این چه نوع حکمرانی است که در پیش گرفتید؟ بدانید که جنابعالی با تایید انتقال آب خزر به کویر، مردم مظلوم شمال ایران را خلع سلاح کرده‌اید. اما این را هم بدانید که نمایندگان مردم در مجلس ساکت نخواهند نشست و نخواهند گذاشت که چنین طرح “ننگین و غیرکارشناسی” شروع به سرانجام برسد.
بی‌تردید از این به بعد هر اتفاق بدی در خصوص انتقال آب خزر به کویر  رخ دهد، به نام جنابعالی تمام خواهد شد. همچنین اگر حرفتان را پس نگیرید و در آینده فجایع زیست‌محیطی رخ بدهد از نام حضرتعالی در صدر صفحات تاریخ به بدی یاد خواهد شد. بی‌گمان فردای تاریخ در خصوص شما خواهد نوشت رییس‌جمهوری که قرار بود رئیس‌جمهور همه‌ی ایران باشد، اما فقط رئیس جمهور سمنان شد.

با این روند “دیگر امیدی به آبادی ایران نیست” شما یک کشور را ناامید کرده‌اید.

دکتر خدیجه گلین‌مقدم
جغرافیدان و مدیر کمپین مخالفین انتقال آب خزر به کویر
۱۳۹۷/۹/۱۳

با تشکر از آقای فرود اربابیان
۵ ديدگاه مطلب براي " آقای روحانی ؛ شما یک کشور را نا امید کردید " ارسال شده است.

 1. علی می‌گه:

  ♦️آب پاکی پروفسور کردوانی بر دست مخالفان انتقال اب خزر!

  پروفسور کردوانی پدر علم کویرشناسی ایران آب پاکی را روی دست مخالفان ریخت و صراحتا عنوان کرد که «مخالفت‌ها با انتقال آب دریای خزر سیاسی است.» او این ادعا را که با انتقال آب دریای خزر، آب این دریا شورتر می‌شود نیز رد کرده و گفته بود که ۸۰ درصد از آب دریای خزر از ولگای روسیه تأمین می‌شود و میزان آب برداشتی نمی‌تواند آب دریای خزر را شور کند.

  (-2)
 2. نام خود را وارد كنيد... می‌گه:

  اتفاقا ریس جمهور حسن روحانی هیچ وقت کسی را ناامید نمیکند همیشه فرضش براین است که کارها به امید انجام میشود واگر همیشه یک نفر مثل ریس جمهور بگوید نمیشود ونمیتوانیم دیگر کار ملت دیگر با کرام الکاتبین است کسی که بخواهد یک کاری انجام دهد گره های هستند وسنگ اندازانی زیادی پیدا میشوند مثل همین خانم دکتر که هر از پر تشخیص نمیدهد وشده کارشناس جغرافی

  (-1)
  • جمال می‌گه:

   برادر من امثال جنابعالی ساده لوح می خواستید تا ۱۴۰۰با این اقا باشید دیدید گند زدید به این مملکت خجالت بکشید تزویر به خورد مردم می دهند نه امید

   (2)
 3. هم وطن می‌گه:

  سلام
  طرح احداث کانال اتصال دریای خزر به خلیج فارس از سال‌های دهه ۳۰ خورشیدی مطرح بوده‌ و توسط دولت روحانی مطرح نشده .اولین طرح توسط مهندس هومان فرزاد در سال ۱۳۴۵ نوشته شده که وی این طرح را به سازمان پژوهش‌های علمی کشور ارائه داد. بر اساس این طرح باید بین دریای خزر و خلیج فارس دریاچه‌هایی ایجاد شود تا این دو دریا به هم متصل بشوند. در این ارتباط سه نقطه پست در ایران شامل چاله جازموریان، دشت لوت و دیگری هم دشت کویر در نظر گرفته شد.

  سال‌ها بعد طرح دیگری هم توسط آقای مسعود قمی به میرحسین موسوی نخست‌وزیر وقت ارائه شد. ساخت این کانال در دوران دولت هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی نیز بررسی شد. مرکز پژوهش‌های مجلس نیز ساخت این کانال را بررسی کرده‌است. هم‌اکنون دکتر بدیع بدیع الزمانی در آمریکا به همراه برخی کارشناسان ایرانی دیگر پیگیر ساخت این طرح هستند و پروژه‌ای با نام «ایرانرود» (Iranrood) نیز آماده کرده‌اند.
  موافقان به درآمدهای سرشار ناشی از انتقال نفت، گاز، محصولات پتروشیمی و سایر کالاها از آسیای میانه به خلیج فارس، و تغییر، و بهبود آب و هوای ایران بر اثر ریزش‌های ناشی از تبخیر آب کانال و جلوگیری از ادامه روند کویری شدن ایران، کاهش شدید هزینه‌های ناشی از حمل و نقل داخلی کالا، گسترش شیلات در حاشیه کانال و قابل استفاده کردن بخش‌های عظیمی از زمین‌های کویری ایران اشاره می‌کنند.

  مخالفین نیز به غیر عملی بودن این طرح با توجه به اختلاف سطح آب دریای خزر نسبت به آب‌های آزاد، احتمال زیر آب رفتن زمین‌های شمال کشور، مشکلات عبور از رشته کوه‌های البرز، خطر شور شدن منابع آب شیرین و فاجعه زیست‌محیطی و نیز کندی دولت جمهوری اسلامی در اجرای طرح‌هایی به مراتب کوچک‌تر از این نظیر اتوبان تهران شمال و گسترش راه‌آهن و… اشاره می‌کنند.

  (0)
 4. آرمان می‌گه:

  ⁉️ یک پرسش:
  اگر دولت بودجه و توان شیرین سازی و انتقال آب خزر به سمنان را دارد چرا همین کار را برای سیستان و بلوچستان و با شیرین سازی و انتقال آب دریای عمان انجام نمی دهد؟ قطعا نیاز سیستان و بلوچستان به آب بسیار بیشتر از سمنان و عوارض محیط زیستی شیرین سازی و انتقال آب دریای عمان بسیار کمتر از خزر است.

  (0)
ارسال نظر


− سه = 4


آخرین خبرها