کد خبر: 77321 | زمان مخابره: ۷:۰۷:۲۹ - شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ | ۲۰ نظر | دفعات مشاهده : 283 views | |

قمیشی ، آزاده : برای هاشمی خیلی دلتنگ می شوم

images

سیاست > احزاب و شخصیت‌ها – ایرنا نوشت: رحیم قمیشی از آزادگان دوران دفاع مقدس در خاطره ای نوشت: من خیلی کم برای مقام‌های دولتی که فوت کنند دلتنگ می‌شوم. اما برای آقای هاشمی بسیاری اوقات دلتنگ می‌شوم.

عراقی‌ها که می‌خواستند ما را شکنجه کنند، به امام که می‌دانستند دوستش داریم فحش می‌دادند، یا می‌خواستند ما به او ناسزا بگوییم… نفر دومی که بعثی‌ها از او نفرت داشتند آقای هاشمی بود که همیشه با عنوان «رفسنجانی» از او اسم می‌بردند!
– بگو «الموت لرفسنجانی»
می‌دانستند نمی‌گوییم!

یادم هست همان روزهای اول که عراقی ها اسم هایمان را می‌نوشتند دوست شمالی‌ام «اکبر رایجی» همین که اسم کوچکش را گفت، چندین کابل و لگد از نگهبان خورد.
– اکبر!؟ ها؟ اکبر رفسنجانی؟!
بیچاره رایجی چشم‌هایش گرد شده بود.
– اسمم اکبر است چه ربطی به آقای هاشمی دارم؟!

عراقی‌ها همه سیاست‌های ایران را زیر سر هاشمی می‌دانستند و البته آنقدرها هم اشتباه نمی‌کردند.
حالا اواخر مرداد ۱۳۶۹ صدام به او نامه نوشته بود و با احترام و نوعی اطاعت اعلام می‌کرد آقای رئیس، هر آنچه شما خواسته بودید پذیرفتم!

۲۰ هزار اسیر رسمی و صلیب‌دیده، و بلافاصله ۲۰ هزار اسیر مفقود را از ۲۶ مرداد ۱۳۶۹ راهی ایران کرد؛ چیزی که باور کردنی نبود. در مقابل، ایران ۴۰ هزار اسیر عراقی تحویل آنها داد. ما آخرین گروهی بودیم که ایران آمدیم، و استثنائا با هواپیما، و بعد از آن پرونده اسرا بسته شد.

همان روزهایی که تهران بودیم، نزد تعدادی از مقامات کشور رفتیم، غالبا رسمی و خشک. اما وقتی پیش آقای هاشمی رفتیم با اینکه آن ایام رئیس جمهور بود، جور دیگری برخورد کرد. طوری که بچه‌ها هوس کردند مثل سرمربی‌های پیروز میدان، او را بغل کنند! حلقه اش کردیم. عمامه اش افتاد. محافظینش حمله کردند. هاشمی محافظ‌ها را دور کرد و گفت کارشان نباشد! رفتند عقب و حالا ما بودیم و هاشمی. لپ‌های سفید و گل انداخته و چشم‌های اشک‌آلودش جان می داد برای بوسیدن. تا مرحله خفه کردن، بچه ها در بغل‌شان فشارش دادند و او می‌خندید.

بعدا که نفسش جا آمد برایمان صحبت کرد و پرده از پیچیدگی‌های زیادِ کار برداشت، و تدبیرهایی که ما نمی‌دانستیم. می‌گفت ما چه نقشه‌ها برای آزادی اسرا کشیدیم. می‌گفت در هر راه پیشنهادی من باید مطمئن می‌شدم صدمه‌ای به شما نمی‌خورد. می‌گفت یک روز را بدون فکر به ما نگذرانده. می‌گفت می‌دانسته نیمی از اسرا ثبت‌نام نشده‌اند و همه آن‌ها جانشان در خطر است.

می‌گفت نامه‌های محرمانه را می‌فرستاده و راه‌های سیاسی را بهترین شیوه می‌دانسته. می‌گفت آن نامه آخریِ صدام، تسلیمش به سیاست‌های پیچیده و نامه هایی بود که او در پیش گرفته بود. می گفت جز با تدبیر و برنامه ریزی نمی‌شد دشمن را به زانو درآورد، و او را به تبادل کامل اسرا وادار کرد…

هر سال ۲۶ مرداد آقای هاشمی دعوت‌مان می‌کرد و بارها تکرار می‌کرد برگشت اسرا به کشور، شادترین روزهای عمر او بوده است. چشم هایش و نگاه صادقانه‌اش می گفت راست می گوید. ما را که می‌دید از عمق جان می‌خندید. این روزها چقدر جای خالی‌اش را حس می‌کنم. او که عراق و عربستان و همه کشورهای عربی را با تدبیرش به هم‌پیمانی و همراهی با ایران کشاند. او که زبان دنیا را می‌فهمید و می‌دانست جز با تدبیر و همزبانی با آنها نمی‌شود به مقابله با مشکلات و زیاده خواهی هایشان پرداخت. او که عمیقا باور داشت جز با همراهی مردم و تواضع در مقابل اراده آنها، نمی‌شود حکمرانی کرد.

او که دشمنش را هم درک می کرد و می‌دانست با تحقیر دشمن و حتی صدامی که دستش به خون جوانان ما آغشته است، نمی شود حقوق مردم را گرفت. او که برای هر هدفی «تدبیر» می‌کرد. و می‌دانست داغ و درفش و زندان و سرکوب و یکه تازی، تنها برای تداوم چند روزه قدرت استبدادی کارایی دارد… اگر داشته باشد! او می‌دانست راه بیرون رفتن از بحران «تدبیر» است. چقدر جایش این روزها خالی است. کاش تدبیر او امروز بود.

کاش آنها که مردم دوستشان دارند و اهل تدبیرند، امروز راه بازگشتشان به صحنه فراهم بود. شاید اگر او بود می گفت شنیدن حرف مردم بهترین تدبیر است. حتی برای مقابله با نقشه‌‌های دشمنان… حتما می‌گفت استفاده از نظرات متخصصان دلسوز و مذاکره با همه دنیا، از ابتدایی‌ترین راه‌های برآوردن حقوق مردم است. خدا رحمت کند آقای هاشمی را که بسیار مظلومانه از بین ما رفت.
۲۰ ديدگاه مطلب براي " قمیشی ، آزاده : برای هاشمی خیلی دلتنگ می شوم " ارسال شده است.

 1. تدبیر می‌گه:

  اچه خوش گفت فردوسی پاکزاد که … ای آنکه مذاکره شعارت استخر فرح درانتظارت

  (-1)
 2. چوپان می‌گه:

  پایگاه خبری الف: پس از راه اندازی کمپین فرزندت کجاست؟ نادر قاضی پور نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی به این سوال جواب داد و اعلام کرد که ۲ پسر دارد که یکی از پسرهایش چوپان است.

  بعد از این مصاحبه وی، عکسی از پسرش در فضای مجازی منتشر شد که در یک گاوداری حضور دارد.

  قاضی پور: پسرم کار گوسفند‌ها را خودش انجام می‌دهد

  خبرنگار ما به سراغ این نماینده مجلس رفت و ماجرا را جویا شد.

  قاضی پور در گفتگو با خبرنگار گفت: خبر گاوداری پسرم صحت ندارد و دروغ است.

  وی تصریح کرد: عکس منتشر شده، پسرم است، اما گاوداری مال پسرم نیست بلکه مال یکی از دوستانش در روستای جبل کندی در جاده سلماس است.

  این نماینده مجلس در ادامه با بیان اینکه چهار فرزند دارد، افزود: ۲ دختر دارم که هر کدام ۲ فرزند هم دارند. هر ۲ فوق لیسانس، اما شغل دولتی ندارند و خانه دار هستند.

  قاضی پور با تاکید بر اینکه ۲ فرزند پسر دارد، تصریح کرد: پسر بزرگم محمدصادق قاضی پور دانشجوی رشته دامپزشکی دانشگاه آزاد است. امیر محمد قاضی پور پسر کوچکترم، دانشجوی رشته پزشکی است که در دانشگاه علوم پزشکی مشغول تحصیل است.

  وی اضافه کرد: هر دو پسرم متاهل و در ارومیه مشغول تحصیل هستند.

  نماینده ارومیه در مجلس با بیان اینکه محمدصادق چوپان است و ۱۵۰ بره گوسفند دارد، گفت: وی اکثر کار گوسفند‌ها را خودش انجام می‌دهد. صبح به صحرا می‌رود و غروب هم برمی گردد.

  قاضی پور افزود: گوسفندان پسرم در روستای تکالو در جاده تبریز هستند.

  وی با بیان اینکه پسرش اکثر کار گوسفند‌ها را خودش انجام می‌دهد، تصریح کرد: پسرم یونجه درو و بسته بندی می‌کند.

  این نماینده مجلس افزود: من خودم چوپانی کردم به این کار خودم افتخار می‌کنم و پسرهم چوپانی کند، افتخار می‌کنم.

  قاضی پور با اشاره به هدف افراد از انتشار اخبار دروغ اضافه کرد: متاسفانه برخی افراد از دیگران پول می‌گیرند تا مرا تخریب کنند.

  (0)
 3. چوپان می‌گه:

  یک سوال:
  آقای هاشمی توی اون استخر چه کار میکرد؟

  (0)
 4. پزشکیان می‌گه:

  خبرگزاری ایسنا: مسعود پزشکیان با اشاره به حواشی جلسه استیضاح وزیر کار و با بیان اینکه بداخلاقی‌ها از زمان احمدی‌نژاد شدت پیدا کرده، می‌گوید که لاریجانی نباید اجازه می‌داد استیضاح‌کنندگان وارد حواشی شوند. او همچنین معتقد است که روال استیضاح از نظر قانونی اشکال نداشته زیرا مهلت یک ماهه آن گذشته بود اما این روال باید برای بقیه هم همین‌طور باشد که نیست.

  پزشکیان: به ممنوع التصویری «خاتمی» را پایان دهید

  مهمترین بخش‌های مصاحبه پزشکیان به این شرح است:

  * زندگی من و فرزندان من خیلی روشن است. می‌توانند آن را بررسی کنند. جایی که فرزندانم زندگی می‌کنند، وسیله نقلیه‌ای که از آن استفاده می‌کنند و این‌که هیچ کدام از آنها در هیچ هیات مدیره‌ای عضویت ندارند مشخص است. اگر کل این سیستم را بگردند چیزی نمی‌توانند پیدا کنند.

  * من بعد از دوران وزارت، سه سال در دوران آقای احمدی‌نژاد بعد از مدت‌ها عمل کردم. دولت در عرض این سه سال به اندازه ۳۰ سال پول به حسابم ریخت.

  * آقای احمدی‌نژاد مصوبه ۱۰ درصد هدفمندی را اجرا نکرد و کاری که ادعایش کمک به محرومین بود، در اجرا به داد مریض‌ها و بیمارستان‌ها نرسید، اما دولت آقای روحانی واقعا کمک کرد و علاوه بر ۱۰ درصد هدفمندی، یک درصد ارزش افزوده را برای روستاییان و اقشار آسیب پذیر هم پیش‌بینی شد.

  * وقتی که به من در آنجا حی و حاضر بودم حرف‌های دور از انصاف زده شد پس ممکن است بدتر از این را در مورد وزیر هم گفته باشند. آیا وقتی می‌خواهیم کسی را نقد کنیم باید پا را از انصاف فراتر بگذاریم؟ مثلا یکی از نمایندگان گفت می‌گویند پسر آقای تقی‌زاده با پسر آقای وزیر در دوبی شرکت دارند اما آقای تقی‌زاده گفت که اصلا پسر من پسر ایشان را نمی‌شناسد، چرا باید چنین چیزهایی را پشت تریبون بگوییم؟ اگر هم خلافی صورت گرفته باید آن را در دادگاه مطرح کنند.

  * من معتقدم اگر می‌خواهیم انسجام کشور حفظ شود باید عقده‌ها و گره‌های موجود را برطرف کنیم و نسبت به رفع حصر و رفع ممنوع‌التصویری آقای خاتمی هم اقدام کنیم.

  * من با مسئولین مختلف درباره رفع حصر صحبت کنم اما معتقدم داد و بیداد راه انداختن در رسانه‌ها مشکلی را حل نمی‌کند و حتی نقض غرض است و باعث می‌شود برای حل یک مشکل، مشکل دیگری به وجود بیاید، ما باید راهی را برویم که انسجام و وحدت به وجود بیاید نه اینکه دعوا را تشدید کنیم.

  * به نظر من بدون هماهنگ کردن تمام سلایق و عقیده‌ها، ایستادن در مقابل تحریم‌ها کار بسیار دشواری خواهد بود. هر قدر بتوانیم نیرو و پتانسیل‌های اجتماعی با سلایق مختلف را هماهنگ کنیم ضربه‌پذیری ما کاهش پیدا خواهد کرد و هر قدر حلقه را تنگ کنیم حتی اگر آن عده با تمام وجود هم بایستند موفق نخواهند بود.

  (0)
 5. فرخ نژاد می‌گه:

  حمید فرخ‌نژاد بازیگر سینما آخرین پست اینستاگرامی خود را به دونالد ترامپ رییس‌جمهور جنجالی ایالات متحده آمریکا اختصاص داد و او را یکی از نشانه‌های آخرالزمان دانست. فرخ‌نژاد در این باره در اینستاگرام نوشت:‌

  «نه رو ‌دراگم ، نه الکلیم ،نه مواد مخدر مصرف میکنم،سیگاری هم نیستم ،ولی اعتقاد دارم این ادم از نشانه های اخرالزمانه.»

  (0)
 6. نام خود را وارد كنيد... می‌گه:

  واکنش آیت‎الله به اهانت احمدی نژادی‌ها به انتظامی

  http://www.bartarinha.ir/fa/news/760411

  (0)
 7. کنایه رشیدپور به کمپین «فرزندت کجاست؟!» می‌گه:

  http://yon.ir/F80Yh

  (0)
 8. ضرب المثل می‌گه:

  هر کی استخر میره پای مرگشم میشینه

  (0)
 9. ضرب المثل می‌گه:

  آقای شیبانی شما هم مواظب خودتون باشید .
  کرباسچی زندانی شد فقط برای :

  http://fi9.ir/zendani

  (0)
 10. درخواست علی مطهری برای دخالت وزارت اطلاعات در ماجرای تجمع فیضیه و مرگ هاشمی رفسنجانی می‌گه:

  علی مطهری، نایب رئیس مجلس ایران، از شعارهایی که در تجمع اخیر مدرسه فیضیه قم علیه دولت داده شد ابراز نگرانی کرده و در یادداشتی نوشته است که این شعارها و پلاکاردها “نشان می‌دهد که لااقل بخشی از حوزه علمیه قم از نظر بینش اجتماعی و سیاسی دچار انحطاط شده است.”

  به گزارش خبرگزاری ایسنا آقای مطهری نوشته است: “تاسف بیشتر زمانی به انسان دست می‌دهد که می‌بیند یکی از شعارهایی که روی تابلو حمل می شد، این بود: ای آنکه مذاکره شعارت/ استخر فرح در انتظارت، اشاره به رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی.” به نوشته آقای مطهری این شعار “می‌تواند سرنخی برای نحوه فوت آن مرحوم باشد که برای بسیاری از اذهان به صورت یک معما باقی مانده است. در واقع مفهوم این شعار این است که آقای رئیس‌جمهور، ما همان طور که سر آقای هاشمی را زیر آب کردیم سر تو را هم زیر آب خواهیم کرد.”

  آقای مطهری خواهان دخالت و پیگیری وزارت اطلاعات شده تا “شاید ماجرای فوت ناگهانی و غیرقابل باور رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز روشن شود.”

  (1)
 11. جعفر می‌گه:

  اعتماد آنلاین: غلامعلی جعفر زاده نماینده رشت و نایب‌رئیس فراکسیون مستقلین مجلس با اشاره به تجمع برخی طلاب در قم، گفت: با توجه به اطلاعاتی که من گرفتند کسانیکه در قم تجمع کردند یکسری طلاب خودسر بودند و شعارهایشان هم هزینه‌زا بوده است.

  او با اشاره به یکی از شعارها مبنی بر اینکه ” ای آنکه مذاکره شعارت، استخر فرح در انتظارت”، گفت: اینکه مرگ آقای هاشمی را در این مقطع زیر سؤال ببرند و ابهام‌انگیزی کنند و به یکسری از شایعات مجدداً دامن بزنند کار دشمن است. این کار خدمت به اسلام و مسلمین نیست بلکه خیانت به کشور است.

  این نماینده مجلس ادامه داد: بعد از توجیهات بسیار مبنی بر اینکه مرگ آقای هاشمی در استخر طبیعی بود ولی پلاکاردی بلند می‌کنند که ما با هرکسی که مشکلی داشته باشیم به استخر می‌بریم و خفه‌اش می‌کنیم. چرا با این افراد برخورد نمی‌شود؟ من می‌دانم که بسیاری از علمای قم هم با این کار مخالف بودند.

  جعفر زاده تاکید کرد: این عده باید پاسخگوی عملکرد خودشان باشند و بعد هم بگویند که چرا در دولت احمدی‌نژاد سکوت می‌کردند والان چه اتفاقی افتاده که احساس تکلیف می‌کنند. در این مقطع که رهبر انقلاب توصیه می‌کند این دولت باید باشد و دولت را تقویت کنید من متوجه چرایی عملکرد این افراد نمی‌شوم.

  او ادامه داد: این افراد یا نادانند و یا دانا هستند و تعمداً این اقدامات را انجام می‌دهند که در هر دو صورت باید جلوی آن‌ها گرفته شود.

  نایب‌رئیس فراکسیون مستقلین، گفت: اگر این افراد مجاز هستند و تجمعات آزاد است این اجازه را به گروه‌های دیگر هم بدهند. آیا افراد دیگری می‌توانند چنین اقداماتی را انجام دهند؟ آیا اجازه می‌دهند گروه دیگری تجمعی علیه این‌ها داشته باشند. چرا این‌ها همیشه مجاز هستند تا شعارهای ساختارشکنانه بدهند. چرا این افراد تنها مجاز هستند که این‌قدر هزینه برای کشور ایجاد کنند.

  جعفر زاده تاکید کرد: واقعاً این سؤالات را چه کسی می‌تواند جواب بدهد؟ چرا این‌قدر این‌ها آزاد هستند و هر کاری بخواهند می‌توانند در این کشور انجام دهند اما گروه‌های مختلف هیچ کاری نمی‌توانند انجام بدهند.

  او گفت: متولیانی که مسئول اجرای قانون هستند، قانون را رعایت کنند. هیچ خلأ قانونی برای برخورد با این افراد وجود ندارد. من با هر تجمع و شعاری مخالف نیستم بلکه با شعار و تجمعی که برای نظام هزینه ایجاد می‌کند، مخالفم.

  این نماینده مجلس ادامه داد: شاهد هستیم که در این چند روز چقدر رسانه‌های خارجی راجع به همین پلاکارد مطلب نوشتند تحت این عنوان که اعتراف به قتل هاشمی و بازهم سایر مسئولان را تهدید می‌کنند. چرا باید چنین هزینه‌ای را برای کشور ایجاد کنند؟

  جعفر زاده گفت: این اقدامات قطعاً برخلاف منافع ملی است و این افراد چیزی به نام منافع ملی برایشان مهم نیست.

  (0)
 12. آبشار سازندگی می‌گه:

  شنیده بودم میگن : سرت را زیر آب میکنیم !
  ندیده بودم !

  (0)
 13. قتل یا تشویش اذهان؟ می‌گه:

  یک وکیل دادگستری در خصوص پلاکارد حاوی تهدید رئیس‌جمهور در تجمع طلاب در قم گفت: این شعار در بدترین حالت خبر وقوع قتل و در بهترین حالت نشر اکاذیب است.

  «نعمت احمدی»، وکیل دادگستری و حقوقدان، در گفتگو با خبرنگار برنا در خصوص وجوه مجرمانه پلاکارد تجمع طلاب در قم گفت: «این مسئله چند جنبه دارد. نخست آنکه قسمت اول آن شعار اشاره به قتل آیت‌الله هاشمی در استخر داشته و دادستان وظیفه دارد ورود و درباره یک قتل احتمالی تحقیق کند. این مسئله‌ای نیست که دادستان بتواند از آن بگذرد. آن طلبه تنها مسئول نیست و دادستان و بازپرس وظیفه دارند از برگزار کنندگان تجمع که قطعاً مشخص است چه کسانی هستند، بازجویی کند؛ چراکه بر اساس تصویر منتشر شده مشخص است که سازمان‌دهندگان تجمع این پلاکارد را تهیه و به دست شرکت‌کنندگان داده‌اند.»

  احمدی ادامه داد: «بخش دوم شعار است که بدون ارتباط با بخش اول، تهدید صریح مقام ریاست جمهوری است و از آنجایی که از سوی طلبه‌ها در قم اتفاق افتاده، دادگاه ویژه روحانیت در قم باید بدان رسیدگی کند. با چنین اقدامی طبق قانون مجازات اسلامی باید برخورد شود.»

  این وکیل دادگستری در پایان گفت: «نکته این است که چنانچه مشخص شود خبر قتل آیت الله هاشمی رفسنجانی صحت داشته، خب تکلیف روشن است و به عنوان پرونده قتل باید بدان رسیدگی شود؛ اما حتی اگر پس از تحقیقات مشخص شود آن گفته صحت نداشته، در بهترین حالت “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی اتفاق افتاده که آن هم عملی مجرمانه است.»

  (0)
 14. همشهری می‌گه:

  خدا رحمت کنه آقای رفسنجانی رو،روحشون شاد،رکن نظام بود،جای حالیش خیلی حس میشه،خیلی زیاد

  (1)
ارسال نظر


هفت − 2 =


آخرین خبرها