کد خبر: 76203 | زمان مخابره: ۷:۴۹:۰۲ - سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ | ۴ نظر | دفعات مشاهده : 924 views | |

صورتجلسه ی صوری استاندار اصفهان در واگذاری معدن تراورتن میمه

i-59449

عملیات اکتشاف یک معدن بدون اخذ موافقت محیط زیست و سیر مراحل قانونی در پناهگاه حیات وحش موته آغاز شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew):

از حدود سه سال قبل یکی از نهادهای استان اصفهان جهت اکتشاف و بهره برداری از یک معدن سنگ تراورتن در محدوده پناهگاه حیات وحش موته اقدام نموده اما با ممانعت محیط زیست این استان مواجه شده بود.

اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵ مجددا تقاضای صدور پروانه اکتشاف معدن مطرح و مدیر کل وقت سازمان صنعت و معدن استان با توجه به مخالفت اداره کل حفاظت محیط زیست استان موضوع را به کمیسیون تبصره ۵ ماده ۲۴ قانون مکرر معادن ارجاع نمود.

این کمیسیون در تاریخ ۹۵/۵/۱۶ با حضور نمایندگانی از سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت و معدن، دادگستری، نظام مهندسی معدن و استانداری اصفهان تشکیل شد.

با مخالفت نیمی از اعضای حاضر در جلسه و موافقت نیمی دیگر، تصمیم گیری نهایی در خصوص صدور پروانه اکتشاف معدن به استاندار وقت استان اصفهان (آقای رسول زرگرپور) ارجاع شد.

آقای زرگرپور شخصا از محدوده مورد نظر جهت معدنکاوی در پناهگاه حیات وحش موته بازدید نموده و علی رغم فشارهای فراوان با توجه به حجم گسترده تخریب های مورد انتظار و اهمیت این زیستگاه ارزشمند با صدور مجوز اکتشاف معدن مخالفت نمود.

با مخالفت صریح استاندار وقت اصفهان، صدور مجوز اکتشاف معدن در پناهگاه حیات وحش موته منتفی گردید.

پس از تغییر استاندار اصفهان، متقاضیان اکتشاف معدن صورتجلسه ای صوری بر اساس جلسه ی مورخ ۹۵/۵/۱۶ تنظیم نموده و این بار صورتجلسه را بدون امضای نماینده محیط زیست به امضای استاندار جدید اصفهان (آقای محسن مهرعلیزاده) که در جریان تصمیمات قبلی نبود، رساندند.

این در حالی است که استاندار فعلی در تاریخ ۹۵/۵/۱۶ در این پست مشغول خدمت نبوده است.

در واقع هیچ جلسه ای با حضور استاندار فعلی اصفهان تشکیل نشده است، بنابراین صورتجلسه مذکور نمی تواند ملاک عمل قرار بگیرد.

در صورتیکه هدف معدنکاوان استفاده از تبصره ۵ ماده ۲۴ قانون مکرر معادن باشد، می بایست جلسه ای واقعی با حضور استاندار جدید تشکیل و مراحل قانونی و رای گیری با حضور همه اعضای کمیسیون تشکیل شود.

بر اساس صورتجسه ای که بدون امضای نماینده محیط زیست و بدون تشکیل جلسه و حضور استاندار فعلی اصفهان تنظیم شده است، سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان در تاریخ ۹۷/۲/۲۵ اقدام به صدور پروانه اکتشاف نموده است.

صبح روز گذشته (دوشنبه ۹۷/۳/۲۸) عوامل و ماشین آلات معدنکاوان جهت شروع عملیات اکتشاف وارد منطقه شده اند که با ممانعت مردم محلی، طبیعت دوستان و نیروهای محیط زیست منطقه مواجه شده اند.

عملیات معدنکاوی موقتا با حضور مردم و نیروهای محیط زیست متوقف شده است اما با توجه به پروانه اکتشاف صادر شده مجددا آغاز خواهد شد.

آغاز عملیات اکتشاف و بهره برداری از معدن مذکور در قلب پناهگاه حیات وحش موته آسیب های جبران ناپذیری به این زیستگاه ارزشمند و تنوع زیستی کم نظیر آن وارد خواهد کرد.

ضروری است استاندار محترم اصفهان و رییس سازمان حفاظت محیط زیست مستقیما وارد عمل شده و جلوی تخریب اکوسیستم با ارزش موته را بگیرند.
۴ ديدگاه مطلب براي " صورتجلسه ی صوری استاندار اصفهان در واگذاری معدن تراورتن میمه " ارسال شده است.

 1. saeid می‌گه:

  سلام
  اقای شیبانی
  اینم از اقای مهرعلیزاده ی ، اصلاح طلب
  کلا با محیط زیست و … خیلی مهربون اند

  (2)
 2. مردمی می‌گه:

  باید کار شکایت عمومی مردم و محیط زیست و چگونگی ماوقع ماجرا
  به خبر ۲۰/۳۰ کشانیده شود و رسانه ای شود تا مسولین در برابر افکار عمومی جوابگو تر شوند

  (1)
 3. م.ب می‌گه:

  ضمن عرض سلام – امضای مدیرکل حفاظت محیط زیست استان در گوشه پایین سمت راست صورتجلسه موجود است لذا بدون موافقت محیط زیست نبوده! ضمناً لازم است بدون ترس و واهمه نام نهاد را ذکر کنید. نهاد نمایندگی ولی فقیه در استان اصفهان سالهاست که بنا به فرموده امام جمعه محترم اصفهان به جهت تامین هزینه های چهار حوزه علمیه استان اصفهان در پی اخذ مجوز بوده اند.
  ———————————
  با سلام پایین سمت راست مهر استانداری طوری الصاق شده که امر را مشتبه ساخته است . مدیرکل محیط زیست امضا نکرده و رئیس سازمان محیط زیست هم اعتراض کتبی خود را به استاتدار اعلام کرده است .

  (-1)
 4. همشهری می‌گه:

  مردم میمه با اعلام عمومی در مسجد جامع میمه،،،،بطور قاطع به حضور این عوامل برخورد جدی بعمل اورده ،جلوی حضور انها را در منطقه بگیر ند

  (0)
ارسال نظر


یک + = 10


آخرین خبرها