کد خبر: 72601 | زمان مخابره: ۱۳:۳۴:۳۷ - دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ | ۱ نظر | دفعات مشاهده : 328 views | |

هفدهمین نطق میان دستور حاجی در مجلس

سرویس صحن
نماینده مردم شاهین شهر، میمه، برخوار در مجلس شورای اسلامی گفت: آب شرب مردم اصفهان در معرض خطر است و از رئیس جمهور می خواهیم تا از این فاجعه جلوگیری کند.

۲۰۱۷۰۷۱۰۶۷۷۷۴۰۱۱۵۹_Orig

به گزارش خبرگزای خانه ملت، حسینعلی حاجی دلیگانی در نشست علنی امروز (دوشنبه ۲۲ آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور ضمن عرض تسلیت به خانواده های حادثه دیده زلزله غرب کشور اظهار داشت: به حماسه سازان راهپیمایی اربعین و زیارت کنندگان اربعین حسینی آفرین می گویم.

نماینده مردم شاهین شهر، میمه، برخوار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امام حسین فرمودند اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید بیان کرد: ما با کسانی که سران فتنه بودند و علیه نظام فتنه گران را به خیابان ها کشاندند و در روز عاشورای حسینی خیمه های امام حسین را به آتش کشیدند و قرآن را سوزاندند که تا کنون نیز توبه نکرده اند نمی توانیم وحدت کنیم، آنها توبه کنند و از مردم عذرخواهی کنند مردم نیز آنها را خواهند پذیرفت.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: آقای رئیس جمهور به گزارش کنندگان دستگاه های اجرایی و نظارتی خود اعتماد نکنید؛از شما انتظار دارم افرادی را بین مردم بفرستید تا بررسی کنند تا به شما گزارش دهند که مردم چگونه زندگی می کنند.

حاجی دلیگانی متذکر شد:هرروز شاهد تعطیلی برخی از واحدهای تولیدی هستیم لازم است،رئیس جمهور با استفاده از اختیارات خود از ظرفیت های کشور استفاده کند و از بیکار شدن شاغلین نیز جلوگیری شود.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با بیان اینکه رئیس جمهور وعده کرده بود که زاینده رود پر از آب می شود،گفت:وزیر کشور را به همراه ستاد مدیریت بحران به استان اصفهان اعزام کنید تا بررسی کند؛زیرا آب شرب مردم هم در معرض تهدید است و مردم در طرح اصفهان بزرگ حتی آب شرب هم ندارند.

وی با طرح این سوال افزود: آقای رئیس جمهور؛ می دانید دو وزارتخانه نیرو و نفت در چند ماه اخیر قبوض برق، آب و گاز را افزایش قیمت دادند،اگر مطلع هستید چرا اجازه می دهید که تورم توسط دولت سه رقمی شود و گران فروشی کنند.

نماینده مردم شاهین شهر،میمه، برخوار در مجلس شورای اسلامی بیان کرد:مسئولان کشور دانسته یا نادانسته همه ضوابط و قوانینی که در کشور وضع می کنند به درآمد تصاعدی اغنیاء اضافه می کند و از جیب فقرا کم می کند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: با سیاست های ما طبقه متوسط نیز به جمع فقرا می پیوندد با توجه به این شرایط باید روشمان را عوض کنیم و از ظرفیت های کشور استفاده شود و عدالت محور اقدامات باشد.

حاجی دلیگانی اظهار داشت: به نمایندگی از مردم ایران اسلامی به کسانی که با عدم انجام مسئولیت خود فکر می کنند می توانند مردم را از انقلاب و نظام ناامید کنند؛می گویم کور خوانده اید؛زیرا ملت ایران مصمم است تا انتها مسیر انقلاب را ادامه دهد و افراد دلسوز انقلاب اجازه ایجاد ناامیدی به مردم را نمی دهند و مردم شهیدپرور می دانند مسئولانی که تلاش نمی کنند آن مسئول آمریکایی است.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: از فرماندهی معظم کل قوا امام خامنه ای به جهت لطفی که در حق ایثارگران و جوانان داشته اند تشکر می کنم و امیدوارم ستاد کل نیز لطف رهبری معظم انقلاب را به طور کامل اجرایی کند./
۱ ديدگاه مطلب براي " هفدهمین نطق میان دستور حاجی در مجلس " ارسال شده است.

 1. نام خود را وارد كنيد... می‌گه:

  راههای برون رفت از وضعیت فعلی شهروبخش میمه

  شورای شهرمیمه در روز دوم محرم در یک نظرسنجی از تعدادی از صاحب نظران به خصوص (جوانان تحصیل کرده و علاقمند به عمران و آبادانی شهر میمه که در خارج از شهر میمه سکونت دارند) راهکارهای برون رفت از وضعیت فعلی شهر و منطقه میمه را جویا شدند.
  بحثی بسیار مهم و نیازمند تفکر و اظهار نظر کلیه دوستداران این خطه از کشور عزیزمان ، انتظار آن است که همه علاقمندان و دوستداران شهر میمه و منطقه میمه در این نظرسنجی دخالت و همکاری نمایند. چه آنهایی که در منطقه سکونت دارند و چه آنهایی که در خارج از منطقه و در نقاط دیگری از کشور عزیزمان ، کمر همت بر خدمت و تلاش جهت عمران و آبادانی کشورمان در سطوح کلانتر بسته اند. به نظر می رسد بهتر باشد موضوع در دو بخش مورد بررسی و اظهار نظر قرار گیرد.
  بخش اول:
  بررسی مسایل و مشکلات و نیازسنجی های (دشت جلگه ای میمه) حوزه آبریز دستکن ، منطقه ای که از گردنه قرقچی شروع و به دو سیاه کلنگ گردنه ونداده ختم می شود و شهرهای میمه ، وزوان و روستاهای زیاد آباد ، ازان ، ونداده ، خسروآباد ، قاسم آباد ، مراوند ، کلوخ ، چغاده و رباط را در بر می گیرد بخش دوم: راههای برون رفت از مشکلات و نارسایی های شهر میمه .
  الف) بررسی مسایل و مشکلات حوزه آبریز دستکن (دشت جلگه ای میمه)
  در حال حاضر یکی از بهترین زمین های استان اصفهان ، اراضی حوزه آبریز دستکن است ، اراضی که از نظر موقعیت ژئوپلیتکی ، توپوگرافی ، جغرافیایی ، اقلیمی ، قرار گرفتن در حاشیه بزرگترین جاده مواصلاتی کشور ، مابین دو استان بزرگ ، دوری از کمربند زلزله ، استقرار در حاشیه خط راه آهن سریع السیر ، استقرار در مرکز کشور به نحوی که امکان برقراری ارتباط با اکثر نقاط کشور را فراهم نموده ، نزدیکی به بزرگترین جاده ترانزیتی بنادر جنوبی و شمالی کشور، یک دست بودن قومیتها و عدم تعارض مذاهب ، اراضی مسطح و دارای شیب ملایم و مناسب، آب شیرین و گوارا ، هوای پاک . اقلیمی خنک و دلپذیر ، دارای پتانسیل های اکولوژیکی ، بیولوژیکی و بوم شناختی مناسب و غنی و در یک کلام بهترین نقطه در استان اصفهان جهت استقرار صنایع پاک و توسعه صنعت اکوتوریسم
  متأسفانه به دلیل عدم شناسایی پتانسیل های طبیعی و خدادادی این اراضی و عدم اجرای طرح آمایش سرزمین در این اراضی ، تاکنون کاربری آنها مشخص نشده و هر روز کسی از گرد راه می رسد و برای آن طرح های گوناگون غیرفنی ارایه می دهد یکی پیشنهاد می دهد که در این اراضی مجتمع زراعی دائر و با حفر چاههای عمیق این اراضی زیر کشت گیاهان دارویی و اشجار رود ، دیگری پیشنهاد می دهد در این محل کارخانه سیمان احداث شود ، دیگری طرح مجتمع پالایشگاهی و پتروشیمی را پیشنهاد می دهد و دیگری طرح احداث صنایع کوچک کارگاهی واخیرا هم فردی درخواست ۲۰ هکتار از این زمینها را برای مرکز رفاهی وخدماتی درخواست نموده است ( مساحت شهر میمه ۳۵ هکتار است حال چگونه یک مرکز رفاهی نیاز به زمینی به اندازه بیش از نصف شهر میمه دارد)؟
  به هر حال چه اهالی ساکن این دشت بخواهند چه نخواهند ، دیر یا زود این زمین های ارزشمند توسط سرمایه داران غریبه اشغال می شود و آه و حسرت و در نهایت شاید کارگری و جمع آوری نخالجات و پسمانده های جامد و مواد سمی و آلاینده آنها نصیب مردم منطقه گردند ، حال چه باید کرد؟ آیا باید دست روی دست گذاشت و نظاره گر تصرف ، تملک ، اشغال و تخریب اراضی سرزمین آباء و اجدادیان باشیم؟ یا دل خوش قول و وعده های سر خرمن صاحبان سرمایه و مسؤولین محلی؟
  از نظر علم توسعه پایدار ، اولین قدم برای تغییر کاربری اراضی طبیعی ، اجرای طرح آمایش سرزمین و زون بندی نمودن اراضی منطقه براساس پتانسیل ها و توان های طبیعی و اکولوژیکی آن است تا زمانی که طرح آمایش در این منطقه اجراء نشود هر گونه سرمایه گذاری و تغییر کاربری اراضی آن می تواند در آینده باعث بروز مشکلات زیست محیطی و اثرات ضد توسعه ای باشد.
  هنگامی که یک منطقه برای کارایی تحت مطالعات و طراحی آمایش سرزمین قرار می گیرد. ابتدا مشخص می گردد که طبق ویژگی های اکولوژیکی چه زونی برای کارهای کشاورزی ، چه زونی می تواند در طرح های مرتع داری و دامپروری ، چه زونی برای آبزی پروری و مرغداری مناسب است ، کجا باید جاده ها را ساخت ، کارخانجات بهتر است در چه نقاطی احداث شوند ، بهترین صنایع قابل استقرار در محل چه صنایعی هستند ، مناطق تفریحگاهی و اکوتوریستی باید در چه زونهایی قرار گیرند و بررسی و مکان یابی سایر کاربری ها مشخص و سپس برای هر یک از انواع توسعه یا استفاده های اقتصادی و صنعتی ، بسته به نوع استفاده فعلی و نیازهای اقتصادی اجتماعی مردم منطقه برنامه ریزی در سطح کلان مدیریتی انجام می شود به طوری که تمامی پروژه های اجرایی در رابطه با یکدیگر سنجیده شده ، ساماندهی و طرح ریزی و در زونهای مربوطه قرار می گیرند.
  باید آن استفاده از اراضی این منطقه به عمل آید که ویژگیهای طبیعی منطقه دیکته می کند و این ویژگی هاست که در صورت شناسایی می تواند نیازهای اقتصادی و اجتماعی اهالی ساکن در منطقه را تأمین کند و این هدف محیا نخواهد شد تا زمانی که طرح آمایش و زون بندی اراضی این منطقه به روش علمی و فنی تهیه نگردد و نباید اهالی ساکن در منطقه و مسؤولین محلی اجازه دهند بدون مطالعات علمی و جامع این اراضی ارزشمند زیر تیغ بولدوزرها و لودرها تخریب و در اختیار سرمایه گذاران غریبه که فقط در صدد تأمین منافع و ثروت اندوزی خوداند قرار گیرد نباید اجازه داد با ندانم کاری در رابطه با نوع استفاده اصولی از اراضی این منطقه و دست به دست مدیریت غلط و غیر فنی با روش های بهره برداری نادرست ، استفاده های غیر منطقی و نادرست از اراضی این منطقه را فراهم کرد.
  در حال حاضر اکثر نقاط کشور دارای طرح های آمایشی هستند و این حق مردم این منطقه است که ازمسؤولین استان بخواهند قبل از هر گونه تغییر کاربری اراضی منطقه ، ابتدا مطالعات آمایشی منطقه را اجراء و منطقه براساس مطالعات علمی و فنی آمایش زون بندی شود سپس در مورد تغییر کاربری اراضی آن تصمیم گیری شود. (قابل ذکر است طرح های آمایش سرزمین در ایران شامل سه مقطع است که تاکنون طرح آمایش کل کشور مطالعه شده ، طرح های آمایشی اکثر استان ها از جمله استان اصفهان هم انجام شده است. در استان اصفهان در اکثر حوزه های آبریز و دشت های کوچک نیز آمایش سرزمین انجام شده ولی تاکنون دشت میمه مورد آمایش قرار نگرفته است.)
  مبنای مطالعات آمایشی بر چهار اصل استقرار دارد ، (منابع مالی ، تکنولوژی ، نیروی انسانی و توان اکولوژیکی منطقه) در این مطالعات ابتدا مشخص می گردد که اگر از توان تولیدی اندوخته طبیعی منطقه بهره برداری شود چه قدر سرمایه نیاز است؟ آیا سرمایه کافی در منطقه وجود دارد؟ آیا سرمایه گذاری در منطقه نیاز به حمایت های دولتی و پرداخت وام های بانکی دارد؟ آیا محصولات به دست آمده از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است؟ (منابع مالی)
  دوم: چه فنون و روش های کاری در اختیار ساکنین منطقه است تا بهره برداری از پتانسیل ها و اندوخته های منطقه ممکن شود. (تکنولوژی)
  و سوم از این اندوخته ها و توان های منطقه چند نفر می توانند بهره برداری و منتزع شوند و برای تبدیل اندوخته ها به محصول درآمدزا به چند نفر نیروی انسانی ماهر و غیر ماهر نیاز است و آیا این نیروها در منطقه وجود دارند؟ (نیروی انسانی)
  و چهارم : آیا توان اکولوژیکی منطقه در حد این برنامه ریزی ها هست؟ توان منطقه در چه حد است و برای چه نوع کاربری هایی منطقه توان و پتانسیل دارد. (توان اکولوژیکی)
  به عبارت دیگر توسعه پایدار در این منطقه با در نظر گرفتن توان اکولوژیکی ، نیروی انسانی ، تکنولوژیکی و منابع مالی متعلق به ساکنین منطقه یا سرمایه گذاران در خور آن می تواند تحقق یابد و پایدار بماند.
  در حال حاضر مطالعات آمایش سرزمین و زون بندی منطقه برای کاربری های گوناگون ، بهترین ، ارزان ترین و مؤثرترین راه حل جلوگیری از مشکل تخریب محیط زیست منطقه و ارایه طریق جهت بازدهی اقتصادی و رفاه اجتماعی اهالی ساکن درمنطقه و جلوگیری از هدر رفتگی منابع طبیعی و ضایع شدن محیط زیست در منطقه است و در این مطالعات است که می توان از فقر انسان هایی که دراین منطقه سکونت و فعالیت دارند کاست و راههای پیشرفت و برون رفت از شرایط موجود وهدایت و رهنمون به سوی پیشرفت و رشد اقتصادی منطقه را جستجو کرد. متأسفانه در حال حاضر هیچ گونه طرح و هدفی برای استفاده از این اراضی ارزشمند در مدیریت های محلی و منطقه ای وجود ندارد. نداشتن هدف و آماج مسؤولین محلی و منطقه ای از کاربری اراضی منطقه ، همانند بی هدفی و بی بهره بودن از معنی و انگیزه در زندگی شخصی است ، داشتن یک آماج مانند داشتن مرجعی در زندگی شخصی روز به روز است و این آماج و انگیزه ها تحقق بخشیدن به چیزی است که هر روز زندگی مارا برای کوشیدن با امید ، نیرو ، لذت و صفا با ارزش می سازد.
  چگونه ما مأموریت کلی خود را در زندگی روشن می سازیم. باید مسؤولین محلی و منطقه ای هم مأموریت کلی خود را در شناسایی پتانسیل های این منطقه و برنامه ریزی جهت بهره برداری پایدار از آنها را شناسایی و به اهالی معرفی و جهت حمایتهای دولتی برنامه های مردمی را پشتیبانی و مدیریت نمایند تا به مرحله بهره برداری برسند.
  و ختم کلام قبل از هر گونه تغییر کاربری اراضی با ارزش حوزه آبریز دستکن باید طرح آمایش و زون بندی منطقه تهیه و در این طرح فعالیت های سود آور و کارآفرین ذیل مد نظر قرار گیرند و برای آنها مکان یابی و برنامه ریزی شود.

  ۱- استقرار صنایع بزرگ وابسته یه صنایع فلزی
  ۲- استقرار صنایع وابسته به صنایع نفت و پتروشیمی
  ۳- استقرار صنایع کارگاهی از محل اعتبارات طرح های زودبازده
  ۴- استقرار صنایع فرآوری محصولات کشاورزی
  ۵- سر و ساماندهی قطب سنگبری منطقه و هدایت آن به سمت فرآوری سنگ های صادراتی و پودرهای صنعتی
  ۶- تعیین نقاطی برای فعالیت های گردشگری و صنعت اکوتوریسم.

  همان طوری که قبلاً ذکر شد طرح آمایش سرزمین در کل استان اصفهان انجام شده و شاید براساس مطالعات این طرح بتوان در منطقه میمه به طور مثال پالایشگاه احداث کرد. اما انتخاب محل دقیق آن که کجا باید باشد ، نیاز به مطالعات آمایش سرزمین در دشت میمه و ارزیابی زیست محیطی دارد.
  و در آخر گله ای از جوانان و نخبگان عزیز و گرامی شهر و منطقه میمه ، وقتی یک بحث کلان که به آینده شهر و منطقه مان مربوط است)ازطریق شورای شهر) به نظرخواهی گذاشته می شود ، سعی کنیم با تکیه بر تجربیات و اندوخته های ذهنی و فکری خود پیشنهاد ارایه دهیم و در بحث مهم و سرنوشت ساز شهر و منطقه مان شرکت جوییم و با نظرات اصولی و کارشناسی و منطقی خود در این امر مهم و حیاتی شریک شویم شاید که مورد توجه مسؤولین و صاحب منصبان قرار گیرد و گامی هر چند ناچیز جهت عمران و آبادانی و برون رفت از وضعیت رکود و خمودگی فعلی برای شهر و منطقه مان برداشته شود. به امید آن روز .ادامه دارد

  محمد تقی معینیان

  (1)
ارسال نظر


8 − = چهار


آخرین خبرها