کد خبر: 71745 | زمان مخابره: ۱۳:۲۶:۴۵ - یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ | ۱ نظر | دفعات مشاهده : 318 views | |

بهترین سخنرانی روحانی در سازمان ملل

images (2)
در میانه نخست سخنرانی و تا قبل از آنکه به صحبت‌های اخیر ترامپ واکنشی نشان دهد، چرخش سر و تقسیم مساوی نگاه بین راست، چپ و میانه سالن کاملا رعایت شده بود. اما همین چرخش سر …

به گزارش جماران، برای افرادی که سخنرانی ‌های پیشین روحانی را در سال ‌های گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل مشاهده کرده‌اند، این سخنرانی مؤثرترین سخنرانی وی بوده است؛ هم به این دلیل که پس از صحبت ‌های ترامپ و نتانیاهو همه مشتاق شنیدن پاسخ و واکنش رئیس ‌جمهور روحانی بودند و هم به این دلیل که چارچوب نوشتاری و بیانی سخنرانی منجر به اثرگذاری بیشتر آن شده بود.

در مقایسه با سخنرانی ‌های پیشین و به طور مشخص اولین سخنرانی روحانی در همین جایگاه، تفاوت‌های بسیاری به نظر می‌آید. در میان ۴٨ تصویری که در پایگاه اطلاع‌ رسانی دولت منتشر شده، در تصاویری که به‌ وضوح می‌توان صورت روحانی را مشاهده کرد، رضایت، شعف، جدیت، تعجب و در جایی کمی خشم قابل تشخیص است.

وقتی درباره دستاوردهای دولت در برجام می‌گفت، آرامش و طمأنینه در کلام وی پیدا بود. از سوی دیگر استفاده از جملاتی کوتاه با ترکیب‌های متضاد ولی مرتبط مانند تعریف اعتدال که از ساختار «اعتدال یعنی… و نه…» و «جمهوری اسلامی در پی… و نه…» علاوه بر اینکه به سخنران امکان تنفس راحت‌تر در حین ادای پی ‌در پی کلمات را می‌دهد، از سویی دیگر با کاربرد مناسب وقفه و سکوت میان جملات بر اثرگذاری لحن سخنران می‌افزاید.

اگرچه شاید بهتر بود هنگام بیان موارد سلبی کمی لحن محکم ‌تری به کار برده می‌شد، اما رعایت عدم تقابل آوایی با لحن تند سخنرانی ترامپ از موارد قابل توجه در این سخنرانی است که حتی لحظه‌ای وارد تقابل صدایی نمی‌شود. حتی آنجا که درباره نقض برجام سخن می‌گوید، از لحن و آهنگ صدا مراقبت می‌کند تا جلوه زمخت تهدیدی نداشته باشد.

بسیاری از شنوندگان فارسی‌زبان که سخنرانی‌های روحانی را قبلا مشاهده کرده‌اند، او را در محافل داخلی و به‌ویژه در ایام تبلیغات انتخاباتی، سخنرانی ماهر می‌دانند، اما در بررسی سخنرانی‌‌های وی در مجمع عمومی سازمان ملل، این تبحر و مهارت تا همین سخنرانی اخیر وی به این میزان قابل مشاهده و استنباط نبوده است. در این سخنرانی رد لحن آهنگین و مصمم وی بیش از گذشته قابل دریافت است.

در میانه نخست سخنرانی و تا قبل از آنکه به صحبت‌های اخیر ترامپ واکنشی نشان دهد، چرخش سر و تقسیم مساوی نگاه بین راست، چپ و میانه سالن کاملا رعایت شده بود. اما همین چرخش سر به هنگامی که سخن از رنج اسارت یهودیان و نقش ایرانیان در رهایی آنان به میان آمد، تنها محدود به قسمت راست سالن و چپ خودش شد. در تحلیل حرکات چشم در زبان بدن، وقتی فردی قصد یادآوری گذشته را داشته باشد، به چپ خود نگاه می‌کند. در برخی موارد اگر فرد به هنگام ذکر رویدادی تاریخی، چشم ‌هایش به راست منحرف شود، می‌توان بر صحت‌وسقم ادعایش تردید وارد کرد.

بالابردن ابروها و کشیدگی پیشانی وقتی از این صحبت می‌شود که ایران نه می‌خواهد مذهب و نه امپراتوری پیشینش را بگستراند، نشان از مطابقت زبان بدن و گفتار دارد که منجر به باورپذیری بیشتر می‌شود. درعین‌حال استفاده از ترکیب‌های واژگانی مناسب مانند «رقص شمشیرها» و «کوله سربازان» که هر دو بار معنایی مشخصی را به مخاطب یادآوری می‌‌کند، در کنار استفاده از نام شاعرانی که در عرصه جهانی شناخته ‌شده‌اند با چاشنی وقفه کوتاه و ملایمت صورت، بر اثرگذاری جمله «پس چه نیازی به فتح جدید داریم» می‌افزاید.

ایستادن بدون تکان‌های اضافی بدن از دشواری ‌های سخنرانی به صورت ایستاده است. تکنیکی که برای این منظور باید بر آن تبحر داشت، تقسیم وزن بدن به صورت مساوی روی دو پا است تا از خستگی یک سمت بدن و به دنبال آن حرکات اضافی که ممکن است حواس مخاطب را پرت کند، جلوگیری کند. در حین سخنرانی دیده می‌شود که گاهی تکیه بر سمت راست بدن بیشتر می‌شود و از این ‌رو افراد مقابل و سمت چپ سخنران بیشتر مخاطب حرف ‌های او قرار می‌گیرند. اما درست زمانی که روحانی وارد بخش مهم صحبت‌ هایش درباره اهمیت مجمع عمومی و شأن آن می‌شود، دوباره بدن در حالت تعادل قرار می‌گیرد و نگاهش به کل سالن جلب می‌شود.

شاید اشکال مهم در جایی بود که برخی جملات را تند‌تند ادا می‌کرد و برای تمرکز بیشتر فقط سر را به بالا می‌آورد و دوباره به متن برمی‌گشت که صحبت از میانمار و فلسطین نیز در همین حین ادا شد. در قسمت پایانی سخنرانی، اگرچه شمرده ولی تند درباره اقتصاد ایران صحبت می‌کرد و لحنش امیدبخش و مطابق با شکوفایی اقتصادی بود. یکی از دلایلی که این اشکالات را موجب می‌شود، تأکید بر استفاده از خیل عظیمی از موضوعات در یک سخنرانی ٣٠دقیقه‌ای است. ازاین‌رو شاید هرگز نتوان انتظار داشت که سخنرانی بدون روخوانی از متن با طیف عظیمی از موضوعات ممکن باشد.

یکی از ویژگی‌های مهم سخنرانی روحانی، پایان واضح جملات بود. مخاطب در حین سخنرانی با جمله‌های کش‌دار و طولانی غافلگیر نمی‌شد و می‌توانست حدس بزند که جمله و حتی سخنرانی رو به پایان است. او سخنرانی‌اش را با «دعوت می‌کنم» و «ما می‌توانیم» به پایان رساند که هر دو جمله ساختار مثبت و تأثیرگذاری داشتند.

برخلاف عادت پیشین، دست به عمامه نزد و به هنگام خداحافظی از حرکت سر استفاده کرد که رسمی‌‌تر است. هنگامی که روی صندلی قبل و بعد سخنرانی نشسته بود، دست‌ها را صاف روی پا قرار داد، پاها را قفل نکرد و با وجود بلندی لباس، نشستن رسمی و اصولی او قابل مشاهده بود. موقع خداحافظی با رئیس جلسه سه بار دست را هم تکان دادند و در برابر دو زن هیئت ‌رئیسه نیز خم‌شدن سر به ‌قدری بود که جانب ادب و احترام رعایت شد. درک و فهم میزان تأثیرگذاری هر سخنرانی بدون لحاظ ‌کردن نشانه‌ های آوا و بدن سخنران ممکن نیست. از این ‌رو بیراه نیست که برخی سخنرانی اخیر روحانی را بهترین سخنرانی او در سازمان ملل می‌دانند. همان ‌طور که اشاره شد، بیش از ادوار پیشین، به جنبه ‌های بدنی، آوایی و گزینش کلمات توجه شده و این امر نشانگر حضور مشاوران حرفه‌ای در کنار رئیس ‌جمهور است.
۱ ديدگاه مطلب براي " بهترین سخنرانی روحانی در سازمان ملل " ارسال شده است.

 1. به یاد خدایار صابری می‌گه:

  با درود به خوانندگان صبح میمه و مدیر محترمش ( ادای احترام به مدیران اوجب واجبات است )

  مهر ماه برای هر یک از ما تداعی گر خاطراتی است ؛ شاید هم بدون خاطراتی !
  اما چهارم مهر ، حداقل برای آنهایی که رفقای صبح میمه بودند روز دیگری است. یک نفر را که دوستش داری و به هوایش به وبلاگی سر می زدی ، دیگر نیست ! بله به همین راحتی ! نیست ! امروز اتفاقی سریال ایوب را می دیدم. ساخته ی زنده یاد سلحشور. چه پایان غرور آفرین و بی نظیری دارد برای بندگان مخلَص خدا. ایوب جوان شد ؛ فرزندانش به او باز گردانیده شدند و دوران بلا و امتحان به پایان رسید! ای کاش در زندگی ما آدمهای امروزی هم خداوند عزیزانی را که می گرفت دوباره باز می گردانید.
  اما نمی شود ! باز نمی گردند و من می مانم با یک مهرماه دلگیر و عدد چهارش . من و صبح میمه ای که بوی بغضی عجیب می دهد! بغضی که هنوز که هنوز است باز نشده و انگار که غزل فروش صبح میمه هنوز هست و هنوز به کارها و حرفهایم لبخند می زند و هنوز پشتم به بودنش گرم است و هنوز صبح میمه را دوست دارم!
  نمی دانم! تقدیر را نمی شود کاری کرد! بازی خودش را دارد و انگار خیلی وقت است سه بر هیچ بازی را برده است! منصوریان که بالاخره استعفایش پذیرفته شد ؛ استعفای من یکی لامصب پذیرفته هم نمی شود!
  بی خیال !
  می خواستم به عنوان یک خواننده یادی کنم از چهارم مهر ! اما شاید گویاترین زبان کلماتی باشد که از صفحات فرزندان استاد صابری برایتان روایت می کنم. روزگارتان قرین یاد خدا.

  متن اول :
  … رفتن هیچگاه مصدر قشنگی نیست
  اما فاجعه اینجاست؛
  که حال بماند
  ماضی نشود
  در لحظه بماند…
  درست انگار همین حالا در را بسته ای
  سیگارت را خاموش کرده ای …
  تو… هر لحظه برای من در حال رفتنی .
  نه
  رفتن تو تمامی دارد
  ونه
  جان کندن من
  می شود فعل رفتنت را ماضی کنی؟
  (سحرت)

  متن دوم :
  سکانس اول،سریال شهرزاد، کارگردان حسن فتحی :گذر زمان همه چیزو حل میکنه.زمان رفو گر خوبیه.
  من منکر این جمله نمیشم.ولی گذر زمان وجود تو تخلیه میکنه.آروم آروم میسوزوندت احساس نمیکنی ولی از داخل میمیری.به جایی میرسی که دیگه هیچ چیز برات اهمیت نداره.راست میگفت زمان همه چیزو درست میکنه ولی به قیمت کشتن احساساتت.
  سکانس دوم،green mile ،کارگردان فرانک دارابونت :من مجازاتم این که زنده بمونم و مرگ عزیزام و ببینم.
  جمله ی فوق العاده ای بود.راست میگفت سنگین ترین مجازات زندگی این که بدونی دیگه نمیتونی با یه سری از ادمای زندگیت خاطره ی جدید بسازی باید دلخوش کنی به خاطرات قدیمی و باور کنی رفتنشونو.
  سکانس آخر ،فیلم پدر کارگردان خدا:تفاوت این فیلم با تمام فیلم ها این که دیالوگ های این فیلم رو بیننده ها میسازند.پس به عنوان یه بیننده میخوام بگم که پدر عزیزم روزت مبارک و به خاطر تمام کارهایی که برام کردی ازت تشکر میکنم. از یه جایی به بعد حضورت و نه به صورت فیزیکی بلکه به صورت معنوی احساس کردم میدونم کنارم هستی و همیشه هوام و داری.همیشه به یادت خواهم ماند بهترین پدر دنیا.
  (علی)

  یک عکس هم براتون میذارم که غزل فروش صبح میمه را یادتون یباد.همونی که به گفتن شعر برای شما ذوق می کرد!
  http://s9.picofile.com/file/8307345268/ghazal.jpg

  (8)
ارسال نظر


نُه + 5 =


آخرین خبرها