کد خبر: 87180 | زمان مخابره: ۶:۱۳:۴۵ - یکشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۹ | ۲ نظر | دفعات مشاهده : 81 views | |

کتاب و کتاب خوانی بقلم امام جمعه ی سابق میمه

image_2020_1_4-21_53_48_784_llc

بسم الله الرحمن الرحیم
(هفته کتاب وکتابخوانی گرامی باد)
ذلک بان الله نزل الکتاب بالحق
قرآن کریم آیه ۱۷۶ بقره
دلنوشته ای از کتاب و کتابخانه
کتاب نام زیبایی که همنشینی با آن مایه خوشبختی و مطالعه آن باعث روشنی دل و دیده خواهد شد و پیروی از رهنمودهایش زمینه سعادت و دستیابی به هدف را فراهم می‌نماید.
کتاب یار مهربانی که به فرموده حضرت علی علیه السلام برای انسان سخن می‌گوید و مایه آرامش روح و روان آدمی و مونس تنهایی او می باشد.
اهمیت کتاب از آنجا معلوم می شود که از جمله واژه های پر تکرار در کلام الله مجیدو معجزه آخرین پیامبر خداوند می باشد.
بهترین هدیه خداوند به انسان ها کتاب است که هم قانون زندگی و هم راهنمای شفیق وخیر و شر و فرجام انسان ها را ترسیم می‌نماید
حضرت علی علیه السلام کتاب را بهترین سخنگو و مایه آرامش انسان می داند و کتابخانه را بوستان دانشمندان معرفی می‌نماید.
کتاب الفبای زندگی انسانها و ابتدایی ترین واژه که معلم برای دانش آموزان مشق می کند و چراغی که آدمی را از جهالت و تاریکی نجات می‌دهد.
کتاب یار مهربانی که پیامش به ما این است :
من یار مهربانم گویا و خوش بیانم
گویم سخن فراوان با آنکه بی زبانم
اگرچه وسایل ارتباط جمعی و فضای مجازی بیشترین وقت انسانها را میگیرد و اکثر مردم را سرگرم نموده اما باید به این نکته اعتراف نماییم که این سرگرمی خالی از چالش و آسیب نیست و پیامد مطلوبی برای انسان و جامعه نخواهد داشت و آسیب‌های آن بیشتر از داده های آن است.بنابراین
راه برون رفت از این شرایط روی آوردن به مطالعه و کتابخوانی است که باید به یک فرهنگ تبدیل شود همانطور که مقام معظم رهبری فرمود :مطالعه و کتابخوانی باید بخشی از زندگی روزمره مردم شود. البته برای تحقق این رهنمود مسئولین فرهنگی وظیفه دارند زمینه دسترسی آسان همه آحاد جامعه به کتاب را فراهم نمایند و شرایطی به وجود آورند تا مطالعه کتاب به یک فرهنگ عمومی و نیاز اجتماعی تبدیل شود و هر خانه یک کتابخانه داشته باشد. امید است با همت اهالی فرهنگ و اقبال عموم مردم به مطالعه و کتابخوانی شاهد استقبال اقشار مختلف از کتابخانه‌های عمومی باشیم چرا که فراوانی مطالعه باعث کاهش آسیب‌های اجتماعی و رشد عقلانی و بالا رفتن امنیت خواهد شد.
و السلام
زمانی گندمانی
امام جمعه شلمزار
۲ ديدگاه مطلب براي " کتاب و کتاب خوانی بقلم امام جمعه ی سابق میمه " ارسال شده است.

 1. نام خود را وارد كنيد... می‌گه:

  سروش آدینه شاهین شهر:
  #یادداشت_امام_جمعه

  به مناسبت فرا رسیدن هفته کتاب و کتابخوانی حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا هاشمی امام جمعه معزز شاهین‌شهر یادداشتی به این مناسبت این رویداد فرهنگی صادر نمود.
  متن یادداشت بدین شهر است:

  باسمه تعالی
  ن وَالْقَلَمِ وَمَا یَسْطُرُونَ
  یکی از شاخص های مهم در رشد و تعالی فرهنگ عمومی جوامع بشری، ارتقاء فرهنگ مطالعه و کتابخوانی می‌باشد.اما علی رغم وجود زیرساخت های بسیار مهم نظیر کتابخانه‌های عمومی، کتابخانه‌های دانشگاه‌ها، مدارس، مساجد و … متاسفانه در فرهنگ عمومی این شاخص در وضعیت بسیار نامطلوبی قراردارد، به نحوی که در سبد کالای بسیاری از خانوارها تعریف نشده و یا در حد کتب درسی به اجبار قرار گرفته است! ضمن این که با توسعه شبکه‌های اجتماعی و عدم وجود سوادرسانه‌ای وپمپاژ انبوه اطلاعات بی هدف و کم مایه در جامعه و خانواده ها متاسفانه شاهد کم حوصله تر شدن افراد برای مطالعه و کتابخوانی هستیم. بدون تردید باید گفت جهش اقتصادی در عرصه تولید کتاب نیازمند جهش در عرصه کتابخوانی و فرهنگ مصرف یا مطالعه کتاب است از این رو دستگاه‌های فرهنگی بایستی با برنامه ریزی دقیق مردم را تشویق به خواندن آثار غنی تولید شده در جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی نمایند.
  لذا بر عموم مسئولان خصوصاً مسئولان فرهنگی و همینطور اولیا و مربیان است که به فرهنگ کتاب و کتابخوانی و مطالعه به عنوان یک واجب فرهنگی و علمی نگاه کنند و برای رفع این نقیصه اقدامات اساسی به عمل آورند.
  اینجانب به عنوان فرمانده قرارگاه فرهنگی شهرو رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان شاهین شهر و میمه این هفته مبارک را به همه فعالان عرصه کتاب اعم از کتابداران و کتابفروشان، نویسندگان ناشران و مهمتر از همه کتابخوانان پا به رکاب تبریک و تهنیت و خداقوت عرض مینمایم
  قاسم هاشمی
  امام جمعه شاهین شهر

  ✏️روابط‌عمومی‌دفترامام‌جمعه‌شاهین‌شهر

  (0)
 2. معلم می‌گه:

  باتشکر از اطلاع رسانی سایت صبح میمه

  (0)
ارسال نظر


شش − = 0


آخرین خبرها