کد خبر: 84942 | زمان مخابره: ۲۱:۰۹:۵۸ - شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ | ۱ نظر | دفعات مشاهده : 130 views | |

راههای مقابله با کرونا بقلم امام جمعه ی سابق میمه

image_2020_2_26-20_56_7_608_bi6

نام‌شناسی

واژه “کروناویروس” از کلمه زبان لاتین “corōna” یا کلمه یونانی “κορώνη” به معنی تاج یا هاله گرفته شده‌است. این واژه به مشخصه ظاهری ویریون‌ها ( شکل عفونی ویروس) که در زیر میکروسکوپ الکترونی دیده می‌شود، اشاره دارد که حاشیه‌ای از سطح بزرگ و پیازدار داشته و یادآور تصویری از یک تاج سلطنتی یا تاج خورشیدی است. از این رو کروناویروس را “ویروس تاج‌دار“ نیز می نامند.
بسم الله الرحمن الرحیم
راه های مقابله با ویروس کرونا :
انسان و سایر موجودات حتی گیاهان و جمادات به اقتضای زندگی و حوادث پیرامون خود همواره در معرض تهدید قرار دارند که هر کدام متناسب با شرایط فیزیکی و قرار گرفتن در اقلیم خاص در معرض نوعی از آفت ها قرار می گیرند از باب مثال شیوع بیماری در بعضی درختان به دلیل گرمای شدید یا عدم بارندگی و سرمایا بیماری به دلیل کوچ پرندگان و امثال اینهانشانه فراگیر بودن بیماریهاو فراوانی آنها برای انسان و سایر موجودات می باشد.
بیماری هایی مانند سرماخوردگی –گرمازدگی – تنگی‌نفس ‏- سارس -کرونا – تب برفکی و…..ناشی از تغییر آب و هوا واستفاده از مواد غذایی ناسالم یا تغییر شرایط اقلیمی و امثال اینها می‌باشند که پیشگیری و درمان نیز دارند و اگر به موقع اقدامات لازم به عمل آید از شیوع و سرایت آن به دیگران جلوگیری خواهد شد.
البته اگر به مذاق بعضی فرنگی مآبها بر نخورد باید اعتراف کنیم بسیاری از بیماریها ناشی از عدم رعایت اصول بهداشتی ونادیده گرفتن احکام شرعی و نگاه ظاهری به خوراکی ها می باشد که برای پیشگیری از ابتلا به آنها رعایت دستورالعمل‌های طب سنتی و رعایت بهداشت توصیه می شود اما راه های درمان و مقابله با ویروس ها ازجمله کرونا که بیش از سایر رقبا تاخت و تاز نموده و تقریباً همه کشورها را درگیر و توانسته بخش هایی از فعالیت فرهنگی اقتصادی و اداری را به تعطیلی بکشاند عبارتند از:
۱- حفظ خونسردی و آرامش روانی خود و دیگران که بهترین و کم هزینه ترین راه برای پیشگیری می‌باشد زیرا ترس از بیماری باعث تضعیف روحیه و به وجود آمدن زمینه بیماری خواهد شد.
۲- مراقبت های بهداشتی و رعایت توصیه های پزشکی مهمترین راه برای پیشگیری است که حدیث شریف النظافته من الایمان نیز بر آن تاکید می‌نماید.
۳- پرهیز از کتمان بیماری، به این معنا که اگر کسی علائم بیماری را در خود مشاهده نمود به پزشک مراجعه نماید و باید توجه داشته باشیم که ترس از حرف مردم نباید باعث کتمان بیماری و مخفی نمودن آن شود.
۴ – پرهیز از بزرگنمایی و ترسناک جلوه دادن آن همراه بادعوت به آرامش ورعایت توصیه های پزشکی و آموزش های مربوط به پیشگیری
۵ – بازی نکردن در میدان دشمن که در صدد است باایجاد جنگ روانی و تضعیف روحیه مردم وکشوررا دچار استرس و رکود نماید. بدیهی است در دنیایی که شبیه اتاق شیشه ای شده مسائل اقتصادی بهداشتی امنیتی وسیاسی به هم گره خورده و می‌توان از هر کدام برای تقویت یا تضعیف دیگری استفاده کرد.
۶- تامین اقلام بهداشتی مورد نیاز است از قبیل ماسک – مواد شوینده و در عین حال برخورد قاطع با افراد یا کمپانی هایی که بیماری مردم را وسیله کسب درآمد قرار داده و از شرایط سوء استفاده می‌کنند که بیماری بی رحمی از ویروس کرونابدتر می باشد.
۷ – تقویت ایمان و اراده برای حفظ روحیه و برخورد منطقی با اخبار مربوط به ویروس کرونا .ضمن جدی گرفتن موضوع باید توجه داشته باشیم که بعد از تهدید امنیت و معیشت مردم اکنون نوبت تهدید سلامت آن هاست لذا باید با استفاده از ساز و کارهای مناسب این تهدید را به فرصت تبدیل نمود.
۹- از دامن زدن به شایعات و بازنشر مطالب منتشر شده در فضای مجازی خودداری نماییم.
۱۰- نباید فراموش نماییم که دعا و توسل در رفع گرفتاری ها تاثیر دارد همانطور که می فرمایند: امواج بلا را بوسیله دعا دفع نمایید. علاوه بر اعتقاد به تاثیر دعا و توسل تجربه نیزثابت نموده درسخت ترین شرایط و موقعی که اسباب و ابزارکارایی نداشته و درمان هم جواب نمی دهد، دعا و توسل به اهل بیت علیهم السلام باعث رفع گرفتاری و نجات از بلا و حوادث بوده و افراد مورد اطمینان نیز نمونه های بسیاری را تایید نموده و شاهد تحقق آن بوده اند. بنابراین ضمن رعایت اصول بهداشتی و توصیه های پزشکی و پرهیز از ایجاداسترس با تقویت ایمان و اراده و پرهیز از شایعات فضای مجازی با این پدیده و مهمان ناخوانده مبارزه نماییم تا شاهد امنیت و سلامت مردم و جامعه باشیم.
والسلام زمانی گندمانی
امام جمعه شهرستان کیار(شلمزار)
۱ ديدگاه مطلب براي " راههای مقابله با کرونا بقلم امام جمعه ی سابق میمه " ارسال شده است.

  1. نام خود را وارد كنيد... می‌گه:

    دورود بر استاد گندمانی عزیزم

    (0)
ارسال نظر


هشت + 3 =


آخرین خبرها