کد خبر: 84665 | زمان مخابره: ۶:۵۶:۱۹ - سه شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ | ۳ نظر | دفعات مشاهده : 86 views | |

نقش مردم در شکل گیری مجلس کارآمد وتوانمند

photo_2018-03-29_00-32-48

نقش مردم در شکل گیری مجلس کارآمد وتوانمند

مجلس یا پارلمان از قدیمی‌ترین نهادهای حاکمیتی برخاسته از آرای مردم و نماد دموکراسی و حاکمیت مردم بر سرنوشت میباشد که در اکثر کشورها با هدف قانونگذاری تشکیل و به تناسب جمعیت تعداد نمایندگان نیز متغیر می باشد.
از آنجایی که مجلس یا پارلمان جایگاه قانون گذاری و نظارت بر حسن اجرای قوانین را دارد، می تواند باتصویب قوانین پیش برنده واقدام به موقع برای حفظ منافع ملی در سرنوشت مردم ورشد فرهنگ اقتصاد و حفظ استقلال کشور تاثیرگزارباشد که این مهم در گرو انتخاب نمایندگان توانمند – کارآمد و پاکدست می‌باشد که از آن به عنوان انتخاب اصلح یاد می شود و مطابق با هدف خلقت و نظام اصلح می باشد.
البته باید توجه داشته باشیم که توانمند بودن مجلس یا ناکارآمدی آن محصول انتخاب مردم و نتیجه نوع رأی دادن افراد می باشد .یکی از خبرهای تلخ و ناخوشایند رد صلاحیت حدود ۹۰ نماینده منتخب مردم بود که هم تعجب آور بود و هم موجب تاسف. اما به جای تعجب و تاسف برای آنها باید از رای دهنده تعجب کنیم و به حال خودمان تاسف بخوریم که چرا به جای انتخاب عقلانی دچار احساسات شده و با تصمیم هیجانی زمینه شکل‌گیری مجلس ناکارآمد و ضعیف را فراهم آوردیم و ناخواسته شریک جرم م آنها شدیم .لذا باید توجه داشته باشیم انتخابات امانت است و طبق آیه ان الله یامرکم ان تودالا مانات الی اهلها آن را به اهلش بسپاریم تا حداقل نزد وجدان خود آسوده خاطر باشیم و بدانیم دوم اسفندماه روز آزمون و امتحان است و باید مواظب باشیم تا از عهده آن سربلند بیرون آییم.
والسلام
زمانی گندمانی
امام جمعه شهرستان کیار
۳ ديدگاه مطلب براي " نقش مردم در شکل گیری مجلس کارآمد وتوانمند " ارسال شده است.

 1. یک دوست می‌گه:

  نقش مردم زمانی موثر است که واقعی باشد نه نمایشی برادر. نقش مردم زمانی موثر است که قدرت انتخاب واقعی داشته باشند. برگزیدن از یک رنگ و جنس که انتخاب نیست برادر.

  (0)
 2. نام خود را وارد كنيد... می‌گه:

  دورود بی کران بر استاد گندمانی عزیز

  (0)
 3. شهروند می‌گه:

  دوست عزیز درانتخاب نبایدجنس ورنگ را در نظر گرفت بلکه توانمندی وصداقت ملاک باشدتاحداقل امانت را ادا کرده باشیم

  (0)
ارسال نظر


5 + = چهارده


آخرین خبرها