کد خبر: 83952 | زمان مخابره: ۱۳:۰۷:۵۹ - دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ | ۲ نظر | دفعات مشاهده : 302 views | |

ضرورت تامین زیرساختهای گردشگری در دو قنات شهرستان میمه

۴۴۳

معاون گردشگری و سرمایه‌گذاری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان بر لزوم ایجاد زیرساخت‌های گردشگری و جذب سرمایه‌گذار در منطقه دو قنات جهانی مزداباد میمه و وزوان شهرستان میمه از توابع این استان تاکید کرد.

به گزارش میراث آریا به نقل از روابط عمومی پایگاه‌های ثبت جهانی استان اصفهان، سیدعلی صالح درخشان روز یکشنبه دهم آذر در حاشیه بازدید از دو قنات جهانی مزدآباد میمه و وزوان در شهرستان میمه اصفهان گفت: «با توجه به اینکه دو قنات جهانی در کنار جاده ترانزیت شمال به جنوب کشور واقع شده است، باید زیرساخت‌های گردشگری ایجاد شود.»

او با اشاره به اینکه اقامت یکی از الزامات گردشگری برای معرفی این دو اثر جهانی به گردشگران داخلی و خارجی است، افزود: «امیدواریم در آینده‌ای نزدیک با ایجاد اقامتگاه‌های سنتی و مجموعه‌های بین‌راهی خدمات مناسبی به گردشگران داخلی و خارجی ارائه شود.»

قنات مزد آباد میمه با قدمت ۲۵۰۰ سال به طول ۱۸ کیلومتر، دارای دو رشته آب سرد و گرم و سه سد ذخیره آب زیرزمینی است و قنات وزوان نیز با همین قدمت، دارای سد ذخیره است و آب کشاورزی را حدود چهار ماه ذخیره می‌کند.»

در چهلمین اجلاس میراث جهانی یونسکو  که در استانبول برگزار شد، سه قنات مزدآباد میمه، مون اردستان و وزوان به ثبت جهانی رسید.
۲ ديدگاه مطلب براي " ضرورت تامین زیرساختهای گردشگری در دو قنات شهرستان میمه " ارسال شده است.

 1. نام خود را وارد كنيد... می‌گه:

  اول باید کمی روی فرهنگ برخی افراد جامعه کارکرد بعد به ساخت زیر ساخت های فرهنگی و گردشگری اقدام کرد . وقتی دستور می دهند با لودر جاده قنات رو مسدود کنند ، وقتی نخاله های ساختمانی رو اطراف درب ورودی قنات می ریزند ،وقتی درب قنات و تابلو معرفی قنات رو به آتش می کشند،وقتی حریم قنات رو رعایت نمی کنند و در حریم قنان ساخت و ساز می کنند، وقتی روی بستر قنات جاده می زنند و کامیون های سنگین از اون محور تردد می کنند که به قنات اسیب میزنه آیا قناتی باقی میمونه که بخواهیم روی جذب گردشگر حساب کنیم. همانطور که میدونید این میراث شهرو منطقه و کشورو بالاتر از اون میراث جهانی است که بدور از هرگونه کدورت و دگیری های قومی و ناسیونالیستی اول باید حفظ بشه تا بتونیم بعد روش سرمایه گذاری کنیم . .قنات میراث گذشته است باید حفظ بشه . قنات رو نباید سیاسی اش کرد.همین قنات رو اگر زاپنی ها داشتند الان می شد یک منبع درآمد. از قبل اون شهرهای میمه و وزوان رو اداره میکردند مثل ترکیه که درآمدش از محل توریست بیشتر از درآمد قدیم نفت ما بود.ولی ما چه کردیم جز لج و لجبازی
  —————
  با سلام مسئول گردشگری قنات ، شهری است که قنات در حریم آن قرار دارد و شهرداری در رابطه با حریم شهر خود دارای اختیاراتی است که باید وفق اختیارات و بمنظور تامین مصالح شهر اقدام کند .

  (0)
 2. نام خود را وارد كنيد... می‌گه:

  البته که فنات مهم است ولی مسله امروز یارانه بنزین است که نیست باید پیگیری شود کجا وکی انرا برداشته ومیبرد

  (0)
ارسال نظر


− 2 = شش


آخرین خبرها