کد خبر: 83246 | زمان مخابره: ۵:۱۸:۳۶ - یکشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۸ | ۱ نظر | دفعات مشاهده : 274 views | |

کشاورزی بخش میمه دارای پیشینه‌ای شاخص در سطح استان و حتی بین المللی

۸۷۲۵۸۰۴۶۹_۶۱۴۵۹۳

فرماندار : کشاورزی بخش میمه دارای پیشینه‌ای شاخص در سطح استان و حتی بین المللی

“برخلاف تصور عموم که شاهین‌شهر و میمه را شهرستانی با توانایی و قابلیت کشاورزی نمی‌دانند، اما شهرهای گز برخوار، گرگاب و بخش میمه دارای پیشینه‌ای شاخص در مهارت کشاورزی در سطح استان و حتی بین المللی هستند و این سبب شده که شهرستان رتبه‌های استانی در بخش‌های مختلف کشاورزی و دامپروری کسب کند.”

فرماندار شهرستان شاهین‌شهر گفت: اعطای تسهیلات ارزان قیمت به کشاورزان برای تغییر الگوی کشت و ایجاد، توسعه و رونق “کشت‌گلخانه‌ای” از اقدامات دولت برای ترویج، ترغیب و رونق در کشاورزی است.

به گزارش ایسنا، اسفندیار تاجمیری امروز (شنبه) در کارگروه توسعه کشاورزی شهرستان با اشاره به هفته نیروی انتظامی اظهار کرد: مسئولان نهادهای اجرایی و دولتی در شرایط کنونی، وظیفه تامین امنیت و منافع عمومی در بخش‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، نظامی، سیاسی را برعهده دارند.

وی بر خودکفایی کشاورزی در بخش اقتصادی تاکید کرد و افزود: توسعه و خودکفایی کشاورزی در راستای سیاست‌گذاری های صحیح مطابق با الگوهای اقلیمی ممکن می‌شود.

تاجمیری تغییر الگوی کشت را از اولویت‌های توسعه و خودکفایی در کشاورزی دانست و اظهار کرد: دولت در شرایط کنونی از لحاظ اقتصادی و تحریم‌های متفاوت با چالش‌های متعددی روبرو است، اما در راستای تغییر الگوی کشت با تسریع و تسهیل کردن شرایط اعطای تسهیلات در تلاش است، کشاورزان را به این امر تشویق و ترغیب کند.
وی محدودیت منابع آبی را از بزرگترین مشکلات کشاورزان دانست و ادامه داد: اعطای تسهیلات ارزان قیمت به کشاورزان برای تغییر در الگوی کشت و ایجاد، توسعه و رونق “کشت‌گلخانه‌ای” از اقدامات دولت برای ترویج، ترغیب و رونق در کشاورزی است.
فرماندار شاهین شهر کشت‌های جایگزین را، اقدامی اصولی برای بیشترین بهره‌برداری از کمترین منابع دانست و افزود: باید فرهنگ‌سازی لازم در راستای آشنایی شرکت تعاونی‌ها و کشاورزان منطقه با تضمین‌ها و فرصت‌های کشت محصولات جایگزین هم‌چون “کشت کلزا” انجام شود.
وی با اشاره به سبک زندگی شهروندان و آمار ۹۴ درصدی رونق شهرنشینی در شهرستان افزود: برخلاف تصور عموم که شاهین‌شهر و میمه را شهرستانی با توانایی و قابلیت کشاورزی نمی‌دانند، اما شهرهای گز برخوار، گرگاب و بخش میمه دارای پیشینه‌ای شاخص در مهارت کشاورزی در سطح استان و حتی بین المللی هستند و این سبب شده که شهرستان رتبه‌های استانی در بخش‌های مختلف کشاورزی و دامپروری کسب کند.
تاجمیری تصریح کرد: شهرستان شاهین‌شهر و میمه در تولید لبنیات و شیر، گوشت‌مرغ، تخم‌مرغ و گوشت‌قرمز به ترتیب رتبه‌های دوم، سوم، پنجم و هشتم را در استان داراست.
فرماندار شاهین شهر تجمیع و تخصیص بارش‌های فصلی و سالانه برای کشاورزی را در حوزه آبخیزداری اداره منابع طبیعی دانست و افزود: در حوزه آبخیزداری در شهرستان نیازمند ارزیابی مجدد در حوزه منابع طبیعی هستیم.
تاجمیری بر ارزش خاک قابل کشت تاکید کرد و ادامه داد: تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی با توجه به محدودیت‌های اقلیمی و منابع آبی در صورتی قابل توجیه است که منجر به تولیدات پربازده در بازه زمانی کم باشد در غیر این‌صورت حتی اختصاص انشعابات آب، گاز و برق مغایر با اصل خودکفایی اقتصادی است.
۱ ديدگاه مطلب براي " کشاورزی بخش میمه دارای پیشینه‌ای شاخص در سطح استان و حتی بین المللی " ارسال شده است.

  1. همشهری می‌گه:

    با توجه به محدود بودن وکمبود منابع آب زیرزمینی چندسالیست که آنرا برای کشت خربزه اجاره میدهند در حالی که باغات چند ده ساله میمه از بی آبی خشک شدندآیا کار عاقلانه ایست *diablo*

    (0)
ارسال نظر


− یک = 2


آخرین خبرها