کد خبر: 82564 | زمان مخابره: ۱۴:۱۴:۲۹ - پنج شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ | ۸ نظر | دفعات مشاهده : 151 views | |

حمید حق شناس – خاطره ای از اردوی هجرت و یاد شهیدان

۳بنام خدا روزهای واپسین تابستان سال ۱۳۵۹ به همراه دوستان هم محل از پایگاه شهید بهشتی مسجدالصادق ع از محله مفت آباد ( همت آباد ) اصفهان که محله ای جنب گلستان شهدای شهر اصفهان است در اردوی اسلامی هجرت که به یاری چند نفر از معلم های متعهد و بسیجی آموزش و پرورش اصفهان در محل مسجد البلال کوی کارمندان اصفهان تاسیس شده بود شرکت و به شهرستان جهرم اعزام شدیم این اردو ۱۵ روزه بود و سال دوم راه اندازی آن . در بدو ورود به اردوگاه که مملو از درختان نارنج بود به ما تذکر دادند از کندن میوه های نارس نارنج که هنوز سبز بود خودداری کنیم بچه های اردو همه نوجوان و پرشور و شر بودند و بعضا از دستور سرپیچی می کردندلذا دستور آمد خاطیان را کت بسته به نزد مسئولین ببرند . در حال قدم زدن بودم که نارنجی چیده شده و زیر درخت افتاده توجهم را جلب کرد آن را برداشتم و با آن بازی می کردم که ناگهان چند نفر از بچه ها بنده را دستگیر کرده پیش یکی از مسئولین ( به گمانم شهید شمس بود ) بردند مورد پرسش واقع شدم که چرا نارنج را کنده ام ؟ گفتم من این کار را نکرده ام و زیر درخت افتاده بود . فرمودند ایشان ( اشاره به آقا پسری که آنجا ساکت ایستاده بود) می گویند شما را دیده است که چنین کاری کرده ای . ناراحت شدم و از آن آقا پسر ساکت ، باوقار و مودب و مرتب پرسیدم شما من را دیدید که این کار را بکنم ؟؟ ایشان سربه زیرگفتند نارنج دست شما بود زیر درخت …… من بسیار ناراحت شدم و باز انکار کردم . با تذکری آیین نامه ای مسئله فیصله داده شد ولی من خیلی ناراحت بودم که در مقام تهمت واقع شده بودم ( من آن موقع ۱۴ سال بیشتر نداشتم ) ودر گوشه ای متفکرانه نشسته بودم که همان آقا پسر که بنده را متهم تشخیص داده بود نزدیک شد . و از من پرسید ببخشید شما واقعا نارنج را نکندید ؟ گفتم نه روی زمین افتاده بود آن را جهت بازی برداشتم . ولی شما چرا ندیده قضاوت کردید ؟ سرشان را پایین انداختند و از من عذر خواهی کردند . این اولین برخورد من با شهید عزیز مهدی نیک عهد بود و بار بعدی پس از عملیات الی بیت المقدس ( فتح خرمشهر ) در مسجد البلال هنگامی که جنازه چند نفر از مسئولین شهید اردوی اسلامی هجرت را آورده بودند و ما و دیگر بچه های اردوی اسلامی هجرت از سراسر محله های شهراصفهان در آن مسجد گرد هم آمده و نوحه و زاری سردادیم جنازه های بنیانگذار اردو شهید آقا جواد احسانی ، شهید محمود جوهرچی ، شهید بخشی و……. اون شب برادر قدرت اله شمس ازبنیانگذاران اردو اشک ریزان مارا بغل کرد و دلداری داد که بزودی پیش اونها می رویم و به آنها ملحق می شویم باورم نمی شد من بمانم و برادر قدرت اله شمس هم پیش شهدا بروند . القصه دورادور از ایشان گاه خبری می آمد حضور نوجوانی پرشر و شور خصوصا در عملیات محرم و اولین اعزام من لشگر ۸ نجف اشرف بود . در هنگامه عملیات غرور آفرین والفجر ۸ در منطقه فاو در لشکر ۱۴ امام حسین ع جویای ایشان شدم که شهادت قبل از دیدار ما او را گلچین کرده بود. هرگل که بیشتر به چمن می دهد صفا گلچین روزگار امانش نمی دهد . چشم امید ما به شفاعت محمد و آل او و سپس به شهدای عزیز است . انشاالله .
۸ ديدگاه مطلب براي " حمید حق شناس – خاطره ای از اردوی هجرت و یاد شهیدان " ارسال شده است.

 1. بگم جان می‌گه:

  چرا بدون اینکه با چشم خودش دیده باشه نارنج را چیدی ، تو را متهم کرد؟
  کار بدی کرده.

  (1)
 2. نارنجستان می‌گه:

  وحید رشیدی، شهردار خرم‌آباد بازداشت شد

  (0)
 3. نارنجستان می‌گه:

  خبرگزاری‌های ایران روز چهارشنبه ۲۳ مرداد خبر دادند که میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی، رئیس سابق سازمان خصوصی‌سازی ایران، بازداشت شده است.

  نخست خبرگزاری‌ فارس نزدیک به سپاه پاسداران خبر بازداشت وی توسط دستگاه قضایی ایران را منتشر کرد و خبرگزاری‌های آنا و ایسنا نیز آن را تایید کردند.

  خبر بازداشت پوری‌ حسینی ساعاتی پس از آن اعلام شد که رئیس این سازمان از مقامش کناره‌گیری کرد یا آن گونه که خبرگزاری‌های اصولگرا نوشتند، «برکنار شد».

  وزیر اقتصاد ایران ضمن پذیرش «استعفای» وی، داوود خانی را به عنوان سرپرست سازمان خصوصی‌سازی منصوب کرد.

  محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، در بهمن ماه پارسال خبر داده بود که آقای پوری حسینی ممنوع‌الخروج شده است.

  پوری حسینی نماینده تبریز در مجلس ششم بود و سال ۱۳۹۲ که دولت حسن روحانی روی کار آمد، به عنوان رئیس سازمان خصوصی‌سازی منصوب شده بود. وی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲، رئیس ستاد انتخاباتی حسن روحانى در استان ‎آذربایجان شرقی بود.

  سازمان خصوصی‌سازی در دوران ریاست وی یکی از جنجالی‌ترین دوره‌ها را سپری کرد و انتقادات زیادی متوجه عملکرد او و واگذاری کارخانه‌های دولتی به بخش خصوصی یا خصولتی (خصوصی/ دولتی) شد.

  عباس جعفری دولت آبادی، دادستان سابق تهران، ۱۱ دی‌ماه پارسال درباره «تخلفات سازمان خصوصی‌سازی» ‌گفته بود که «به زودی به این حوزه ورود و بررسی‌های خودمان را آغاز می‌کنیم».

  ناصر سراج، رئیس بازرسی کل کشور، نیز ۲۵ بهمن پارسال از «تخلفات» در واگذار‌های انجام شده به بخش خصوصی سخن به میان آورد و گفت که «اداره کل ویژه سازمان بازرسی در زمینه خصوصی‌سازی ورود پیدا کرده و پرونده‌های سنگینی هم تشکیل داده‌ایم».وی از جمله به تشکیل پرونده‌ای در رابطه با «کشت‌وصنعت دشت مغان» اشاره کرد و گفت: «فردی که این دشت به آن واگذار شد در زمان واگذاری یک هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان به سیستم بانکی بدهکار بود».

  اکبر اعلمی، فرماندار اسبق مغان و نماینده پیشین مجلس از تبریز، آذرشهر و اسکو، در این زمینه خبر داده بود که زمین‌های شرکت کشت و صنعت مغان، «هر متر مربع ۲۸۰۰ تومان به فروش رفته است».

  آقای پوری حسینی مخالفان زیادی هم در مجلس شورای اسلامی داشت و اسفند پارسال، ۲۶ نماینده مجلس در نامه‌ای به وزیر اقتصاد خواستار عزل وی و معرفی‌اش به دستگاه قضایی شده بودند.

  در این نامه تصریح شده بود که واگذاری شرکت ماشین‌سازی تبریز، نیشکر هفت‌تپه، کشت‌وصنعت مغان، هپکو، آلومینیوم المهدی، پالایشگاه کرمانشاه، «گوشه‌ای از اقدامات پر ابهام و همراه با تخلف سازمان خصوصی‌سازی بوده است».

  دی ماه همان سال، ۵۵ نماینده مجلس در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه خواستار تشکیل شعبه ویژه‌ای برای رسیدگی به پرونده‌ «تخلفات» در واگذاری صنایع دولتی به بخش خصوصی شده بودند.

  ابراهیم اصغرزاده، نماینده مجلس سوم، نیز دی ماه پارسال با انتقاد از روند خصوصی‌سازی در ایران گفته بود: «اینکه دولت برای کوچک‌سازی خودش، پتروشیمی را به موتلفه بدهد، یا به بازاری‌های محترم بدهد، اسمش خصوصی‌سازی نیست، یا این که کارخانه‌ها را واگذار کند، بدون اینکه بداند که این کارخانه‌ها در اختیار چه کسانی قرار می‌گیرد، بعد آنها بروند و زمین و مایملک آنها را بفروشند، این خصوصی‌سازی غلط است».

  یکی از واگذاری‌های سازمان خصوصی‌سازی که در سال‌های گذشته بسیار جنجالی شد و اعتراض‌های طولانی کارگران آن را بدنبال داشته، مربوط به واگذاری شرکت نیشکر هفت‌تپه است.

  فرآیند واگذاری این شرکت با ۵۴۰۰ پرسنل به بخش خصوصی از بهمن ماه ۱۳۹۴ از سوی سازمان خصوصی‌سازی آغاز شد.

  به گزارش خبرگزاری ایرنا، این شرکت با ٢۴ هزار هکتار زمین کشاورزی، فقط با «پیش پرداخت ۶۰ میلیارد ریالی» به دو شرکت زئوس و آریاک واگذار شد.

  با این حال، کارگران نیشکر هفت‌تپه بارها اعلام کرده‌اند که از زمان واگذاری این شرکت، مشکلات آن افزایش یافته و حتی زمان پرداخت نشدن دستمزدها و مزایایی مانند حق بیمه طولانی‌تر از گذشته شده است.

  کارگران نیشکر هفت‌تپه در اعتصاب‌ها و تجمع‌های خود در پاییز سال گذشته خواستار بازگردانده شدن مالکیت این دو واحد به دولت و یا اداره آنها از سوی خود کارگران شده بودند.

  (0)
 4. نارنجستان می‌گه:

  سالار آقاخانی کجاست؟

  (0)
 5. ما مانده‌ایم و آه و همین «یادشان بخیر» می‌گه:

  آن روزهای روشن و آیینه‌های صاف

  شب‌های شور و رزم و کمین، یادشان بخیر

  آن دسته دسته شاپرکانی که پر زدند

  تا لمس شعله‌های یقین، یادشان بخیر

  دستان رو به علقمه‌ی مانده روی خاک

  پاهای بوسه داده به مین، یادشان بخیر

  چندین هزار یوسف از اینجا گذشته‌اند

  ما مانده‌ایم و آه و همین «یادشان بخیر»

  حتی هنوز روشن و جاریست ردشان

  این گوشه، پای نهر… ببین! یادشان بخیر.

  (0)
 6. ما مانده‌ایم و آه و همین «یادشان بخیر» می‌گه:

  مگر اینکه دلمان را با خاطرات شهدا شاد کنیم .
  از ادامه دهندگان راه شهدا که جز ریش رنگ کردن و بی عدالتی و نامردی ندیدیم

  (0)
 7. بگم جان می‌گه:

  علوی گرگانی از مراجع تقلید قم گفته که موضوعاتی نظیر دوچرخه‌سواری زنان در ملاء عام «مورد رضایت امام زمان» نیست. او گفت: «نباید از ارزش‌های اسلامی کوتاه بیاییم چون سختی و مشکلات زیادی را متحمل شده و خون شهدا ریخته شد تا در مسیر اسلام حرکت کنیم.»

  (0)
 8. خخخخخخخخخخخخخ می‌گه:

  برادر #میترا_استاد در صفحه اینستاگرام خود خبر از بخشش #محمدعلی_نجفی داد. در بخشی از نوشته او چنین آمده است:
  “خرسندیم که هیچ معامله ای با خون آن بزرگوار نکردیم که امیدوارم آقای محمدعلی نجفی در این چند صباح باقی مانده به دور از سیاست، به تزکیه نفس بپردازد.”

  (0)
ارسال نظر


+ 9 = شانزده


آخرین خبرها