کد خبر: 82081 | زمان مخابره: ۸:۴۹:۱۲ - شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۸ | ۲ نظر | دفعات مشاهده : 122 views | |

حاجی : مردم دسترسی راحت به پزشک متخصص ندارند

۱۰۱۹۲۰۶۷_۹۱۳

مردم دسترسی راحت به پزشک متخصص ندارند

حاجی‌دلیگانی درباره تعداد سرانه پزشک گفت: تعداد سرانه پزشک به‌ویژه پزشکان متخصص در کشور کم است.

وی افزود: درباره پزشکان متخصص چند مسئله مهم داریم؛ یکی این است که مردم دسترسی راحت ندارند یعنی شما مثلاً در ایام تعطیلات عید از روز ۲۸ اسفند تا حدود بیستم فروردین هیچ کجا دسترسی به پزشک متخصص نمی‌توانید داشته باشید؛ من خودم موردی بود چند تا شهر رفتم، مرکز استان رفتم اما دسترسی پیدا نکردم و نتوانستم یک پزشک متخصص ببینم؛ نکته‌ بعدی روزهای جمعه، روزهای پنجشنبه و روزهای تعطیل معمولاً دسترسی به پزشک متخصص وجود ندارد.

نماینده مردم شاهین‌شهر، میمه و برخوار درباره رویکرد وزارت بهداشت گفت: البته ممکن است که وزارت بهداشت بگوید “آقا، در بیمارستان‌ها پزشک متخصص هست”؛ بله پزشک متخصص هست اما کم است؛ در بیمارستان هم پزشک متخصص برای بیمارانی است که مثلاً بستری هستند، ممکن است یک ساعتی پزشکی بیاید سری بزند و برود اما دسترسی کاملی نیست.

وزیر اقتصاد باید انحصارها را بشکند

حاجی‌دلیگانی درباره علت دسترسی کم به پزشکان متخصص گفت: علت این مشکل، انحصار است؛ طبق قانون وزیر اقتصاد مسئول است و باید این انحصارها را بشکند؛ برابر قانون نباید انحصار وجود داشته باشد؛ پذیرش پزشک عمومی ممکن است برای کشور هزینه داشته باشد اما در مورد تربیت پزشکان متخصص، این امر هزینه‌بر نیست چرا که پزشکان دوره طرح خود را در بیمارستان می‌گذرانند و تخصص خود را دریافت می‌کنند.

مردم توان مالی برای مراجعه به پزشک متخصص ندارند

وی افزود: نمی‌دانم چرا این انحصار برداشته نمی‌شود و شاهدیم که مرتب فقط تعرفه‌های پزشکی اضافه می‌شود؛ در این میان فقط مردم بیچاره‌ ضرر می‌کنند؛ افرادی که ضعیف هستند به‌خاطر تعرفه‌های بالایی که پزشکان متخصص می‌گیرند امکان درمان ندارند؛ خب، چرا انحصار وجود دارد؟ آن وقت افراد بیچاره واقعاً مرگ را جلوی چشم خودشان می‌بینند اما توان مالی برای مراجعه به پزشک متخصص یا کارهای تشخیصی ندارند.

حاجی‌دلیگانی خاطرنشان کرد: هر جایی که انحصار داریم، دچار مشکل هستیم؛ در بحث متخصصین پزشکی دچار انحصار هستیم و خدمات به مردم نمی‌رسد؛ وزیر بهداشت و درمان روز قیامت هم که شده باید پاسخگوی این مرگ‌ومیرهایی که به‌جهت این انحصار، دسترسی به پزشک ندارند، باشد.

شاخص سرانه تعداد پزشک در بسیاری از کشورهای پیشروی حوزه سلامت عموماً بین ۳۰ تا ۴۰ پزشک به‌ازای هر ۱۰۰۰۰ است در حالی که سرانه تعداد پزشک در ایران ۱۱ نفر به‌ازای هر ۱۰۰۰۰ نفر است!
۲ ديدگاه مطلب براي " حاجی : مردم دسترسی راحت به پزشک متخصص ندارند " ارسال شده است.

 1. نام خود را وارد كنيد... می‌گه:

  پزشک پیدا میشود مهم پول است که نیست میگی پول هست میگم بده بیاد

  (1)
 2. نام خود را وارد كنيد... می‌گه:

  لابی پزشکان صاحب نفوذ در مبادی تصمیم گیرنده باعث شد ورودی دانشکده های پزشکی کشور متناسب با نیاز جامعه به پزشک نباشد بلکه متناسب با سطح درامد دلخواه پزشکان تنظیم شود قطع به یقین این سالها پردرامد ترین مَشاغل جامعه پزشکان هستند
  که فرار مالیاتی هم در ان شایع است.

  (0)
ارسال نظر


+ نُه = 12


آخرین خبرها