کد خبر: 81425 | زمان مخابره: ۲۲:۵۷:۲۶ - جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۵ نظر | دفعات مشاهده : 251 views | |

اشتباهی بزرگ در گام اول انقلاب بقلم امام جمعه ی محترم وزوان

IMG_20180912_214236_438

بسم الله الرحمن الرحیم

اشتباهی بزرگ در گام اول انقلاب

انقلابِ شکوهمند اسلامی ایران ، آثار و برکات فراوان و تحولات عظیمی را در کشور و در خارج از مرزها داشته است. ملت بزرگِ ایران  در گام اول انقلاب و پس از گذشت چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه‌های مختلف از جمله  آزادی و استقلال کشور و قطع کردن دست اجانب و مردم ‌سالاری و حاکمیت مردم‌  ، تولید علم و فناوری ، پیشرفت‌های اقتصادی و رشد معنویت و … قدمهای بلندی را برداشته است .

ولی یکی از اشتباهات وخطاهایی که توسط برخی از مسئولین ناآگاه به مبانی دین و جاهل به  اهداف انقلاب  و یا خائن و یا کسانی که مرعوب تفکر غرب شدند ،  کشاندن زنان و بانوان به سطح جامعه و دادن مسئولیتها و مشاغل مختلف به آنها و در واقع ، پیاده کردن تفکر منحط فمینیستی وغربی در مورد زنان است و اینکه تحت عنوان فریبنده ” آزادی و حمایت از حقوق زنان و تساوی حقوق زن و مرد ”  کانون گرم خانواده را از وجود زنان خالی کنند و خانه داری و تربیت فرزند و امور خانواده را امری بی ارزش جلوه دهند .

متاسفانه باید گفت که این اقدامِ اشتباه و یا  ظالمانه ، نسبت به زنان و بانوان روز بروز گسترش یافت  تا جایی که امروزه شاهدیم که شهرها به تصرفِ زنان در آمده !! . خیابانهای شهر در اشغال زنانی است که جهت تفریح و چشم و هم چشمی و خود نمایی و البته  درصد کمی هم برای کار، به سطح شهر آمده و باعث ترافیک در خیابانها شده اند . بیش از شصد درصد ورودی های دانشگاهها را دختران تشکیل میدهند و دختران حتی در رشته هایی که با جسم و روح لطیف و ظریف زنانه تناسب ندارد ، حضور دارند . بسیاری از خانمهای دانشجو ، تحصیلات عالیه را نه بخاطر ارزش علم و دانش ، بلکه برای چشم و هم چشمی و گرفتن مدرک و بدست آوردن یک شغل اجتماعی و اشتغال و حضور در اجتماع و کسب در آمد و عقب نماندن از دیگران ، ادامه میدهند . دغدغه اصلی زندگی برای بسیاری از دختران و زنان ، پیدا کردن یک کار و شغل حتی در محیط مردانه ولو با حقوقهای اندک و ناچیز شده است و ازدواج و تشکیلِ خانواده و شوهرداری و خانه داری ، بی ارزش و یا کم ارزش شده و در درجه دوم و سوم زندگی دختران و زنان ما قرارگرفته است و این یک فاجعه است؟!

براستی ما به کجا میرویم با این همه زنان شاغل و مردان بیکار !؟

 چرا بسیاری از پستها و شغلهایی که باید در اختیار پسرانِ تحصیل کرده قرار گیرد تا در پرتوِ آن ازدواج کرده و خانواده ای را اداره کنند ، توسطِ خانمها اِشغال شده است؟

به چه دلیل بسیاری از خبرنگاران و مجریان اخبار وبرنامه ها در صدا و سیمای ما  از زنان هستند و این رسانه ملی در فیلمها و تبلیغات خود ، این فرهنگِ غیر اسلامی را ترویج  میکند؟

باید اعتراف کرد که تفکر منحط و خانمان برانداز فمینیستی که ظلم بزرگی را به زنان روا میدارد ، در کشور ما روز بروز گسترش یافته است وتقریبا هیچیک از مسئولین و دولتمردان نظام  ، بجز مقام معظم رهبری “حفظه الله “متوجه این خطر و اشتباه و خطا نشده اند . معظم له بمناسبتهای مختلف ، نگرانی خود را در این خصوص بیان کرده و به مسئولین نظام و بانوان محترمه  در این زمینه هشدار داده  و  نکات بسیار ارزشمندی را  پیرامون ارزش و اهمیت همسری و مادری و خانه داری بیان کرده اند که به نمونه کوچکی از آن اشاره میشود:

     فاطمه‌ی زهرا (سلام‌الله‌علیها) یک زن اسلامی است، زنِ در بالاترین طراز زن اسلامی، یعنی در حدّ یک رهبر، امّا همین زنی که از لحاظ فضایل و مناقب و حدّ وجودی میتوانست پیغمبر باشد، همین زن ،مادری میکند، همسری میکند، خانه‌داری میکند؛. معنای خانه‌داری زن ، تربیت انسان است، معنایش تولید والاترین و بالاترین محصول و متاع عالم وجود است؛ یعنی بشر. خانه‌داری یعنی این .” (۱)

    خدای متعال مرد را و زن را از جهاتی مثل هم قرار داده است؛ از لحاظ عروج به مقامات معنوی با هم تفاوتی ندارند، نمونه‌اش فاطمه‌ی زهرا (سلام‌الله‌علیها)؛ از لحاظ قدرت رهبری با هم تفاوتی ندارند، نمونه‌اش فاطمه‌ی زهرا (سلام‌الله‌علیها)؛ از لحاظ توانایی هدایت بشر تفاوتی ندارند، نمونه‌اش فاطمه‌ی زهرا (سلام‌الله‌علیها)؛ ” (۲)

امّا از لحاظ وظایف اداره‌ی زندگی تفاوت دارند، باز نمونه‌اش فاطمه‌ی زهرا (سلام‌الله‌علیها). امّا امروز نیاز جامعه‌ی ما به این است که بداند مادری یعنی چه؟ زنِ خانه بودن یعنی چه؟ کدبانو بودن یعنی چه؟ فاطمه‌ی زهرا با آن شأن و با آن رتبه و با آن مقام و با آن عظمت، یک خانم خانه‌دار است؛ این تحقیر او نیست؛ او که با آن عظمت قابل تحقیر نیست، مگر این عظمت را میشود کوچک شمرد؟ این عظمت به جای خود محفوظ است، امّا یکی از شئون و یکی از مشاغل همین عظمت عبارت است از همسر بودن یا مادر بودن و خانه‌داری کردن؛ با این چشم به این مفاهیم نگاه کنیم. ” (۳).

آن کسانی که کانونِ خانواده را تحقیر میکنند، خیانت میکنند؛ هم به ملّت، هم به زن [یعنی] به جامعه‌ی زنان. آن کسانی که وانمود میکنند عدالت جنسیّتی به این است که در همه‌ی میدانهایی که مردها وارد میشوند، زنها هم باید وارد بشوند، اینها خیانت میکنند به اعتماد زن و به حرمت و شخصیّت و هویّت زن. زن محترم است، هیچ‌کس هم نگفته که زن در میدانهای اجتماعی وارد نشود یا مسئولیّت نگیرد یا علم پیدا نکند؛ امّا درعین‌حال مدیر خانواده ، زن است، محورِ کانونِ خانواده زن است، مهمتر از همهی مشاغل زن، مادری، همسری و ایجاد آرامش و سکینه است.(۴)

اجازه بدهید در اینجا در تایید فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اعتراف اندیشمندان غربی نسبت به اشتباه در بکار گیری زنان در مشاغل اجتماعی ، نظر دو نفر از آنان را مطرح نماییم :

خانم آنی رود یکی از نویسندگان مشهور انگلستان است. او می‌گوید:

«ای کاش کشور من مانند کشورهای اسلامی می‌بود که زنان با پوشش و عفت، آسوده‌ترین زندگی را دارند. این برای انگلستان یک ننگ است که دخترانش به خاطر آمیختگی با مردان در مشاغل اجتماعی به رذالت کشیده شوند. چه می‌شود ما را که سعی نمی‌کنیم وظایف و مسئولیت زنان ما، هماهنگ با فطرت و طبیعت آنان باشد یعنی همان خانه‌داری و تربیت فرزند و کارهای مردانه را به مردان واگذار کنیم تا شرافت و ارزش زنان را به دست آوریم».(۵)

خانم کلیور السون روانشناس معروف می‌گوید:

«تحقیقات نشان می‌دهد که زنان علاقه‌مند هستند که تحت نظر اشخاص دیگری کار کنند و از مرئوس بودن و تحت نظر دیگران کار کردن بیشتر خوششان می‌آید. خانم‌ها بیشتر تابع احساساتند و آقایان تابع عقل و منطق. بسیار دیده شده است که خانم‌ها از نظر هوشی بالاتر از مردان هستند ولی نقطه ضعف آنها احساسات شدید آنان است. مردان همیشه عملی‌تر فکر می‌کنند و بهتر قضاوت می‌کنند و سازمان دهنده بهتری هستند و بهتر از زنان هدایت و رهبری می‌کنند و برتری روحی مردان بر زنان چیزی است که خداوند، طراح آن بوده است و هر چقدر خانم‌ها بخواهند با این واقعیت مبارزه کنند، بی‌فایده است. خانم‌ها به خاطر اینکه حساس‌ترند باید قبول کنند که به نظارت آقایان در زندگی نیاز دارند. کارهایی که به تفکر مدام و تصمیم‌گیری‌های دقیق نیاز دارد، زن را خسته و ناتوان می‌کند. بزرگترین هدف خانم‌ها در زندگی، تامین شدن است و وقتی به این هدف رسیدند، دست از فعالیت می‌کشند.(۶)

از نگاه رهبر معظم انقلاب ، اشتغال بانوان بایدها و نبایدهایی دارد. آسیب نرسیدن به نقش های اصیل زن، یعنی مادری و همسری، و بحث رعایت حریم محرم و نامحرم و پرهیز از اختلاط با مردان، شروط  اساسی  است که رهبر معظم انقلاب برای اشتغال بانوان جامعه بر میشمرند .

ناگفته پیداست که اشتغال و کار زنان و بانوان محترمه در محیط های زنانه و مشاغل و کارهایی که مربوط به خودِ آنان است ، نه تنها مناسب بلکه لازم و ضروری است مانند مدارس و مراکز آموزشی دختران و بیمارستانها و مراکز درمانی زنان و مانند آن ، اما کارهای سنگین و یا مشاغل و حرفه هایی که میتواند در اختیار پسران و مردان جوان بیکار قرار گیرد و یا  محیط هایی که با نامحرمان            سر و کاردارد ، و یا کارهایی که با جسم و روح لطیف و ظریف بانوان سازگاری ندارد ، نباید در اختیار زنان قرار گیرد .

متاسفانه باید گفت که مسئولان فرهنگی کشور و صدا و سیما و ائمه جمعه و جماعات و مبلغین و مروجین دینی و آموزش و پرورش و آموزش عالی و سازمانهای استخدامی ، نه تنها  در زمینه آگاه ساختن دختران و زنان و بانوان از رسالت و وظیفه اصلی خویش و ارزش و اهمیت مادری و خانه داری و تربیت فرزند کوتاهی کردند ، بلکه انتظار و توقعِ بیجایی را در زنان ایجاد کردند و بجای اینکه اولویت استخدام و اشتغال را به مردان بدهند تا بتوانند ازدواج کرده و خانواده ای را اداره کنند ، دختران و زنان جوان تحصیل کرده را بجای آنها  ، بکار گمارده ند !؟

 اشتغال زنان ، پیامدهای منفی بسیاری برای خود زنان و خانواده و جامعه دارد که از جمله آنها میتوان به سستی کانون خانواده و سردی روابط با همسر — بروز روحیه‌ی مدیریتی در برخورد با همسر — کم‌ رنگ شدن حضور زن در خانه  — ارضای نیازهای کلامی وعاطفی زن در محیط کار –غلبه‌ ارتباطات کاری بر ارتباطات خانوادگی  — فاصله‌ی عاطفی از فرزند — عدم نظارت مستقیم بر فرزندان و غفلت از نیازهای آن‌ها — کم‌رنگ شدن نقش مادر به عنوان الگوی جنسیتی برای دختران کم شدن میل به فرزند آوری و یا تأخیر در فرزند آوری و بیکاری مردان و …  اشاره کرد .

پیشنهادات و راهکارها

در برابر آسیب‌هایی که برای اشتغال بانوان برشمردیم، راهکارهایی نیز وجود دارد؛ راهکارهایی که می‌توان علاوه بر در نظر گرفتن مسائل اقتصادی خانواده، آرامش روحی و روانی بانوان، نهاد خانواده و فرزندان را نیز در آن‌ها منظور کرد :

   _ توجه به ارزش و اهمیت خانه و خانه‌داری: شاید در نخستین گام، لازم باشد تا با نگاهی دوباره به جایگاه خانه‌داری و ارزش همسری و مادری، باز تعریفی از اشتغال و مفید بودن بانوان جامعه ارائه شود. باید دانست  که خانه‌داری، متقارن با بیکاری نیست، بلکه خانه‌داری و ایفای نقش مادری و همسری، بستر فرهنگ‌سازی و اصلاح اجتماع و رشد انسان‌هاست؛ همچنان که در آیات و روایات ما نیز به ارزش مادری و همسری زنان توجه ویژه‌ای شده است .

پیامبرگرامی اسلام فرمودند : جهادِ زنان ،خوب شوهر داری کردن ،است .(۷)

-_پرهیز از تجمل‌گرایی و رعایت اعتدال و قناعت در هزینه‌ها و مخارج زندگی و به نوعی بازگشت به سبک زندگی ایرانی و اسلامی، سبب کاهش چشمگیر نیازهای مادی خانواده می‌شود و دیگر نیازی به اشتغال همزمانِ زن و شوهر برای تأمین هزینه‌ها نیست.

– تفکیک محیط‌های شغلی مردان و زنان برای پیشگیری از بروز برخی آسیب‌های اخلاقی.

– توسعه‌ی مشاغل خانگی و توسعه‌ی مشاغل محلی..

– ایجاد فرصت‌های شغلی جدید در عرصه‌های متناسب با روحیات بانوان.

– جدی گرفتن بیمه‌ی زنان خانه‌دار برای کاستن از دغدغه‌های معیشتی این قشر مفید و موثر.

 امید است در گام دوم انقلاب شکوهمند اسلامی ایران در درجه اول  مسئولین فرهنگی کشور ودولتمردان و دست اندر کاران متوجه این اشتباه بشوند و پیامدها و آثار منفی حضورِغیر ضروری و اشتغال زنان را بدانند و دیدگاه خود را اصلاح نموده  وبا توجه به جایگاه و رسالت اصلی زنان ، اولویت استخدام و اشتغال و بکار گیری را برای مردان بیکار و پسران تحصیل کرده قرار دهند.

انشا الله خداوند متعال در ظهور منجی عالم بشریت تعجیل فرموده و انقلاب اسلامی ما را متصل بظهور آن حضرت نماید . آمین یا رب العالمین

پاورقیها :

 • تا ۴ _ سخنرانی مقام معظم رهبری در جمع مداحان در تاریخ ۲۹ اسفند ۹۵ و سخنرانی معظم له در سالروز میلاد حضرت زهرا سلام الله علیها در تاریخ ۱۷ اسفند ۹۶

۵    و ۶  _  جامعه شناسی اشتغال زنان، خدیجه سفیری، ص۱۳۷٫

۷ _ روایت معروف دراصول کافی و بحار الانوار و سایر کتب حدیثی

  محمدیان – مدرس حوزه و دانشگاه و نماینده ولی فقیه و امام جمعه شهر وزوان استان اصفهان                                                                                                      ۰۹۱۲۲۵۳۱۰۲۳
۵ ديدگاه مطلب براي " اشتباهی بزرگ در گام اول انقلاب بقلم امام جمعه ی محترم وزوان " ارسال شده است.

 1. مهدی می‌گه:

  جانا سخن از زبان ما میگویی. اشتغال مردان هم به نفع زنان است و هم جایگاه مرد به عنوان کسی که نان اور خانواده است حفظ میشود. اگر مرد بیکار باشد و زن شاغل هیچ وقت آن مرد جرات ازدواج ندارد چون ترس از این دارد که چگونه مخارج خانواده را تامین کند. و دختر باید منتظر بماند تا شوهری پیدا کند که هم کار داشته باشد و هم خانه. این گونه است که سن ازدواج بالا میرود و خیلی از دختر ها سن ازدواج شون میگذرد وبی همسر میمانند.

  (0)
 2. علی می‌گه:

  مثل رئیس منابع طبیعی که خانمه و همچنین اون بخشداری که خانم هست با قراردادن رئیس خانم میخواهند بگویند آقایان عرضه مدیریت ندارند

  (-1)
 3. شهروند می‌گه:

  بسیارعالی و مناسب شرایط فعلی کشور است خدانگذرد از کسانی که برای رسیدن به دنیا غیرت وارزشهای انسانی را زیر پا میگذارند.

  (0)
 4. مخور می‌گه:

  جناب امام جمعه محترم لطفا کمی تاریخ بخوانید

  (0)
  • نام خود را وارد كنيد... می‌گه:

   چکار بتاریخ داریم زن باید توی خانه کار داخل منزل وامر بچه داری را بهده داشته باشد مرد همه باید برود برون خانه مخارج زندگی را تامین کند حالا همه چیزدارد برعکس میشود این نشانه ظهور است

   (0)
ارسال نظر


هشت + = 16


آخرین خبرها