کد خبر: 80601 | زمان مخابره: ۲۲:۱۱:۵۰ - جمعه ۲۴ اسفند ۱۳۹۷ | ۳ نظر | دفعات مشاهده : 344 views | |

جزئیات طرح تشکیل استان اصفهان شمالی

download

جزئیات طرح تشکیل استان اصفهان شمالی

یک عضو مجمع نمایندگان استان اصفهان گفت که طرح تشکیل استان اصفهان شمالی شامل جدا شدن شهرستان‌های خور و بیابانک، اردستان، کاشان، آران و بیدگل، نطنز و میمه از اصفهان می‌شود.

ابوالفضل ابوترابی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در کشور ما برخی از استان‌ها بسیار بزرگ است که می‌توان از تجربه تقسیم شدن استان خراسان به سه استان خراسان شمالی، رضوی و جنوبی استفاده کرد چون نتیجه‌ آن پیشرفت و توازن منطقه‌ای بوده است.

وی افزود: استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان، فارس و اصفهان هم می‌توانند از این تجربه استفاده کنند یعنی سیستان و بلوچستان به سه استان و کرمان، فارس و اصفهان هر کدام به دو استان تقسیم شوند. بزرگترین منفعت این اتفاق برای مردم است چون با کوچک‌تر شدن استان، استاندار می‌تواند به امورات بپردازد ضمن این که اعتبارات بودجه از پایتخت تقسیم می‌شود.

این عضو کمیسیون شوراها در عین حال با بیان این‌که «شورای نگهبان با این طرح مخالفت می‌کند» توضیح داد: تقسیم شدن استان مغایر با اصل ۷۵ قانون اساسی است چون بار مالی دارد. نمایندگان نمی‌توانند طرحی با بار مالی ارائه کنند از این رو بهتر است که دولت خودش پیش قدم شده و در این مورد لایحه ارائه کند.

اخیراً طرح تشکیل استان اصفهان شمالی در مجلس اعلام وصول شد.

 

با تشکر از آقای فرود اربابیان
۳ ديدگاه مطلب براي " جزئیات طرح تشکیل استان اصفهان شمالی " ارسال شده است.

 1. محمدتقي معينيان می‌گه:

  متاسفانه اظهارات آقای ابوترابی یا از بی اطلاعی است یا انحرافی ،طرح استان شمالی اصفهان که از سال ۸۱ تاکنون پیگری می شود ومشاور طراح آن آقای مهند س کیانوش از شرکتهای همکار شهرداری کاشان است قبلا این طرح را تحت عنوان استان کویرات تهیه کرده که اخیرا نام آنرا اصفهان شمالی گذاشته اند در این طرح اصلا بخش میمه دیده نشده است شهرهای جوشقان وکامو هست اما از بخش میمه خبری نیست در مذاکرات چند ماه پیش اینجانب با آقای مهندس کیانوش وی گفتند فرمانداری کاشان شدیدا با الحاق بخش میمه به این استان مورد نظر مخالف است ودلیل مخالفت خود را بی درآمد دانستن بخش میمه وهزینه بر بودن آن می دانند (بقول معروف بخش میمه را منطقه ای آویزان وبی د رآمد وهزینه بر می دانند) انتظار آن است که سریع تشکل های مردم نهاد نظیر هیات مذهبی وافراد دلسوز وفعال اجتماعی با کمک نماینده .قبل از تصویب این طرح ،برای الحاق بخش میمه به این استان مدنظر دست بکار شوند واز تمام پتانسل های مردم ونیروهای میمه ای مشغول خدمت در تمام ارکانها ودوایر دولتی استان وسراسرکشور کمک بگیرند این مهم از توان شورای اسلامی،بخشداری وفرمانداری خارج است فقط نیاز به ایجاد یک حرکت مردمی دارد آقای شیبانی پس خاله بزرگوار ، اینکار کار امثال شماست حقیر نیز در حدتوان در خدمتم متاسفانه در این پیام نمی شود اهمیت الحاق بخش میمه به این استان مورد نظر وجدایی بخش میمه از فرمانداری شاهین شهر ومیمه را توضیح داد

  (0)
 2. میمه ای می‌گه:

  سلام علیکم
  امیدوارم! امیدوارم! مردم، بزرگان و مسئولان میمه و اطراف، این بار از مشاجره های پیش آزموده، فرصت سوز و عاقبت به شر احتراز کنند و پیش از این که دیر شود این ناحیه را هم به آن طرح ملحق کنند -بلکه خود متولی و مدعی انجام طرح شوند- و ما را از زیر پرچم مسئولان اصفهانی که در حافظه تاریخیمان خیر قابل ذکری از ایشان موجود نیست و برای ما به اصطلاح آب از دستشان نمیچکد، رهایی بخشند!
  دلیجان که زمانی به لحاظ مولفه های توسعه صنعتی و شهری محل قابل ذکری نبود، تنها به سبب قرارگیری در استان مرکزی رشد کرد(نوش جانشان) ولی درمقابل، فریاد از زمانی که ناقوس جدایی میمه از کاشان نواخته شد و این ناحیه به خیال برکشیدن صیدی دندانگیر از دریای صنعتی اصفهان، عمری را به انتظار نشست. غافل از این که قاطبه مسئولان اصفهان به شدت مرکزگرا و منحصرا -اصفهانی دوست- هستند و متاسفانه گوشه چشمی به پیرامونشان ندارند و سهمی از امتیازات بیشماری که دور خود انباشته اند، برای دیگران قائل نیستند.
  در ادامه، ما تقریبا قرابت فرهنگی و تاریخی ویژه ای با اصفهانیها و شهرهای نوظهوری مثل شاهین شهر نداریم و از شهرستان شدن مشترک با شاهین شهر که ما را به حاشیه رانده هم خیری ندیدیم، ولی بالعکس با کاشانیها و اطراف آن مثل جوشقان و کامو و.. نه تنها به لحاظ سطح اقتصادی، معیشتی و جمعیتی مشابهت داریم و زیر سایه دیگران قرار نخواهیم گرفت بلکه فرصت برای بروز استعدادهای خود و برآوردن سری در سرها را نیز خواهیم داشت. به علاوه میتوانیم با ادعای معقول، موجه و قانونی بعد مسافت و صعب العبور بودن مسیر منتهی به کاشان و وجود گرانیگاه جمعیتی در این ناحیه، چشم انداز شهرستان شدن را احیا و انشاالله تحقق ببخشیم. مضافا بر آن، بواسطه قرابت فرهنگی-هویتی قابل توجهی که با کاشان و نواحی اطراف داریم -مشخصا زبان”رایجی یا راجی” که پیرامون رشته کوه های کرکس پراکنش دارد- میتوانیم به افق زیست بهتر فرهنگی در فضای جدید امیدوار باشیم و این خود میتواند ما را به مرکز ثقلی (بخوانید شهرستان) در ضلع غربی رشته کوه کرکس مبدل کند.
  خیر و منافع اقتصادی و فرهنگی-هویتی ما در پیوستن به طرح فوق الذکر است.
  میمه باید به آغوش برادران فرهنگی خود بازگردد و آینده خود را در هویت تاریخی خود جستجو کند.

  (0)
 3. قآفآت می‌گه:

  چهآراستآن برآی توسعه ی همگون نآحیه خور/ کآشآن / اصفآهآن / گلپآیگآن

  (0)
ارسال نظر


9 − چهار =


آخرین خبرها