کد خبر: 80541 | زمان مخابره: ۱۳:۱۹:۲۵ - شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ | ۲ نظر | دفعات مشاهده : 423 views | |

کارآفرینی از میمه تا استانبول

۵۷۸۴۲۸۸۱ (۱)

کارآفرینی از میمه تا استانبول

“او درباره آغاز فعالیتش در زمینه کشت زعفران به خبرنگار ایسنا، می‌گوید: بیشتر از ۵۰ سال است که در روستای ازان از توابع شهرستان میمه در استان اصفهان، زعفران کشت می‌شود، اما تا چند سال قبل یکی از دغدغه‌ها و نگرانی‌های مردم این روستا و کشاورزان آن، نحوه بسته‌بندی این محصول ارزشمند بود که موجب بی‌توجهی بازار به محصولات این روستا می‌شد.”

اگرچه محل طلای سرخ را مشهد می دانیم، اما لذت چیدن گل‌های خوشبوی زعفران در کویر بهانه ای شد تا هوش و نبوغ زنی از دیار میمه، حاصل دسترنج کشاورزان اصفهانی را نه تنها در کشور بلکه تا ترکیه نیز به رخ بکشاند.

به گزارش ایسنا، با وجودی که فعالیت زنان در امور خانه بر فعالیت های اقتصادی اولویت دارد، اما بعضا زنانی هستند که با نبوغ و خلاقیت خود علاوه بر نقش مادری و همسر، در امور اقتصادی با کارآفرینی خود موجب اشتغال افراد بسیاری شده اند. به همین منظور بر آن شدیم تا همزمان با روز جهانی زن به سراغ یکی از زنان موفق کشورمان برویم. این بانوی کارآفرین که امروز بیش از ۳ هزار نیروی مشغول به کار را تحت پوشش خود دارد، در زمینه کشت زعفران در روستای «ازان» شهر میمه صاحب کسب‌وکاری بسیار گسترده است، تا آنجا که با تاسیس دفترش در شهر استانبول و عقد قرارداد با کشورهای اروپایی، به صادرات زعفران و محصولات دیگر همچون صنایع‌دستی، حبوبات و… می‌پردازد.

«صغری جعفری» که در سال ۹۳ به عنوان یکی از کارآفرینان نمونه استان انتخاب شد، تأکید دارد که کشاورزی ساده است و از یدک کشیدن القاب درشت و دهان پرکن حذر می‌کند، هرچند او به‌ حق امروز به عنوان یکی از چهره‌های شاخص کارآفرینی و صادرات کشور شناخته می‌شود.

او درباره آغاز فعالیتش در زمینه کشت زعفران به خبرنگار ایسنا، می‌گوید: بیشتر از ۵۰ سال است که در روستای ازان از توابع شهرستان میمه در استان اصفهان، زعفران کشت می‌شود، اما تا چند سال قبل یکی از دغدغه‌ها و نگرانی‌های مردم این روستا و کشاورزان آن، نحوه بسته‌بندی این محصول ارزشمند بود که موجب بی‌توجهی بازار به محصولات این روستا می‌شد.

او ادامه می‌دهد: چون در دانشگاه در رشته بهداشت تحصیل‌کرده بودم و با ضرورت نحوه بسته‌بندی کالا به‌عنوان یکی از عوامل بسیار مؤثر در میزان فروش آن آشنایی داشتم و می‌دانستم هر محصولی باید برند و شناسنامه داشته باشد تا بتواند در فروشگاه‌های معتبر نظر مشتری را به خود جلب کند و تصمیم گرفتم برای محصول زعفران روستای ازان شناسنامه تهیه کنم.

این بانوی کارآفرین می‌گوید: آن زمان به تازگی دوران فعالیتم در کار دولتی به اتمام رسیده بود و در خانه مشغول قالیبافی بودم، اما تمایل به کسب‌وکاری جدیدی بودم، چراکه تحمل بیکاری و اتلاف وقت را نداشتم.

او ادامه می‌دهد: با همین انگیزه وارد کار شدم و با به راه انداختن کارگاه بسته‌بندی زعفران، به ثبت قرارداد با کشاورزان و خریداران پرداختم و در نهایت موفق به ثبت نخستین برند زعفران استان اصفهان شدم.

جعفری درباره تأمین هزینه تأسیس کارگاه بسته‌بندی، می‌گوید: برای ارائه بهترین بسته‌بندی نیاز به هزینه قابل‌توجهی داشتم، به همین دلیل با قالیبافی و دریافت وام این هزینه را تأمین کردم و با خریداری یک دستگاه کاشت مکانیزه، بهترین نوع پیاز زعفران را برای کاشت انتخاب کردم.

کارآفرین نمونه استان در سال ۹۳، با بیان اینکه آموزش نحوه کاشت زعفران یکی از مهم‌ترین بخش‌های فعالیتم بود، اظهار می‌کند: به این دلیل راهی مشهد شدم و با گذراندن ۱۸ جلسه آموزشی تحت نظارت اساتید دانشگاه مشهد، با فوت‌وفن کشت زعفران آشنا شدم و از کارخانه‌های بزرگ زعفران مشهد بازدید کردم.

او ادامه می‌دهد: بعد از بازگشت به اصفهان، دست به کار توسعه کشت زعفران شدم و روستا به روستا، شهرستان به شهرستان و در مساجد، حسینیه‌ها و مدارس به آموزش نحوه کشت این محصول برای روستاییان پرداختم. از سوی دیگر تنها هزینه پیاز زعفران را از آنها دریافت کردم و خواستم محصول زعفران خود را به ما بفروشند.

او با بیان اینکه تا سال ۹۵ موفق به زیر کشت رفتن ۶۵ هکتار زمین کشاورزی در شهرستان‌های فریدونشهر و سمیرم برای زعفران شدم، می‌گوید: تا آن زمان موفق به برداشت حدود ۷۰۰ کیلوگرم زعفران شدم که البته این میزان همچنان رو به افزایش است.

جعفری درباره تاسیس شرکت تعاونی طلای سرخ ازان نیز، توضیح می‌دهد: از سال ۹۰ به صورت رسمی با تشکیل یک شرکت تعاونی با نام طلای سرخ ازان و نیروهای زبده و متخصص فعالیت خود را گسترش دادم، تا جایی که امروز دفتر اصلی خود را در استانبول فعال کرده‌ام.

او ادامه می‌دهد: در استانبول محصولاتی مانند گلاب، عرقیجات و صنایع‌دستی اصفهان را به کشورهای اروپایی صادر می‌کنیم.

این کارآفرین اصفهانی درباره تعداد نیروهای تحت پوشش خود، می‌گوید: در حال حاضر با کاشت زعفران در روستاهای مختلف، به‌طور فصلی برای بیش از ۳ هزار نفر اشتغال ایجاد کرده‌ام و امیدوارم این تعداد روز به روز بیشتر شود.




۲ ديدگاه مطلب براي " کارآفرینی از میمه تا استانبول " ارسال شده است.

 1. بهنام می‌گه:

  باسلام واحترام خدمت مدیران محترم سایت صبح میمه و با عرض ادب خدمت اهالی محترم بخش میمه در ابتدا لازم می دانم ذکر کنم که صحبت های این حقیر نه جنبه ی انتقاد داره و نه از جبهه و سمت خاصی نشات می گیره فقط خواستم اگه امکان داره راستی و یا نادرستی بیانات سرکار خانم جعفری راستی آزمایی بشه اینکه ایشون ۶۵ هکتار زمین رو به زیر کشت زعفران بردن و برای ۳۰۰۰ نفر به صورت فصلی اشتغال ایجاد کرده اند و اینکه ایشون موفق شدند ۷۰۰ کیلو گرم زعفران رو برداشت کنند و اظهارات ایشون با سند و مدرک معتبر درسایت صبح میمه گذاشته بشه دلیل این هم که ازتون خواهش کردم تا راستی آزمایی انجام بشه اینکه به نظر این حقیر بیانات ایشون دور از تصور هستش وچون بدون سند و مدرک مستدل هستش غیر قابل قبول می باشد و خواستارم یا اینچنین مواردی در سایت ذکر نشه یا با ادله کافی باشه البته عذر خواهی می کنم از اینکه نسبت به عملکرد مدیران محترم سایت اظهار عقیده کردم . با تشکر از پیگیری شما
  ——-
  با سلام عینا گزارش ایسنا را صبح میمه کار کرده است

  (4)
 2. بهنام می‌گه:

  حداقل حق ما به عنوان مخاطب سایت صبح میمه استفاده از مطالب و اخبار صحیح و واقعی این سایت هستش وضمن احترام به مدیر ان محترم سایت باید خدمتتون عرض کنم این دلیل نمیشه چون یک سایت این مطالب رو زده ماهم عینا به مطالب اون استدلال کنیم و بگیم چون اونا گفتن ماهم باید بگیم و اگه خلاف اون ثابت شد درستی و نادرستی اون به عهده ی اون سایت هستش ما با هم به چالش صحبت منطقی می پردازیم و باهم تک تک موارد یاد شده از طرف ایشون رو مورد بحث قرار می دیم اول اینکه ایشون گفتند سطحی به اندازه ۶۵ هکتار را در شهر سمیرم و فریدنشهر به زیرکشت زعفران بردن سوال اینجاست اول اینکه منظورایشون از به زیر کشت بردن چیه ؟ آیا خودشون این مقدار زمین رو به زیر کشت بردن ؟یا پیاز زعفرون رو به اینها فروختن این هم به این مقدار که شما حساب کنید کل سطح زیر کشت زعفران بخش میمه به اندازه ۶۵ هکتار نیست واین که اینهمه پیاز زعفران از کجا فراهم شده خود جای سوال دیگریست و این بندگان خدا که لابد نمی دونستن زعفران چطور کشت میشه رفتن و زمین های خودشون رو به زیر کشت زعفران بردن خوب اگه اینطور باشه ایشون نمی تونن این ادعا رو بکنن که سطح به این بزرگی که ۶۵ هکتار هستش رو به زیر کشت بردن و ۳۰۰۰ نفر رو مشغول به کار کردن ما انتظار داریم ایشون جمعی از کشاورزهای رو که ایشون براشون زعفران کاشته و در کاشت ۶۵ هکتار زعفران شرکت کردن رو توی یک جلسه دعوت کنن تا ماهم ببینیمشون ثانیا ایشون ادعا کردن که موفق به تولید ۷۰۰ کیلو زعفران شدن واین میزان در حال افزایش است سوال اینجاست که ایشون تولید ۷۰۰ کیلو گرم زعفران تر داشتند یا ۷۰۰ کیلو مثلا زعفران خشک تولید کردن که این مورد دور از ذهن هر کشاورزی هستش به هر حال مدیر محترم سایت صبح میمه امیدوارم ریز بینی تا به این حد این حقیر رو مورد نقد قرار ندید و نیت این حقیر رو که حق تمامی مخاطبان که در داخل بخش میمه وچه در خارج بخش میمه هستش و اون چیزی نیست جز دانستن واقعیت موارد مطرح شده رو در صدرکار خودتون قرار بدین البته جسارت این حقیر تا به این حد را به فال نیک بگیرین . از همکاری و مطرح کردن موضوع کمال تشکر را دارم.

  (3)
ارسال نظر


9 + نُه =


آخرین خبرها