کد خبر: 79619 | زمان مخابره: ۷:۴۱:۳۵ - شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ | ۳ نظر | دفعات مشاهده : 328 views | |

به بهانه تصویب ستاد احیاء زاینده رود در هیات دولت

download

به بهانه تصویب ستاد احیاء زاینده رود در هیات دولت

جناب آقای حاجی نماینده محترم شاهین شهر و میمه و سایر نمایندگان محترم استان، شما اگر در دوران نمایندگی مجلس دهم، هیچ اقدام موثر و مهمی برای استان انجام نداده باشید ( که قطعاً انجام داده اید) اقدام اخیرتان که منجر به تامین اعتبار برای پروژه های آبرسانی استان و تصویب ستاد احیاء زاینده رود در هیات دولت گردید. کافی است تا در پیشگاه تاریخ و وجدان های بیدار مردم استان رو سپید و سر بلند باشید.

محمد تقی معینیان – اقدامات قابل تقدیر نمایندگان استان اصفهان به ویژه نماینده محترم شاهین شهر و میمه در استعفاء دسته جمعی در اعتراض به حذف ردیف بودجه مربوط به تامین پروژه های آب رسانی استان که ( منجر به تامین ردیف خاصی برای طرح های آب رسانی استان و متعاقب آن تصویب ستاد احیاء زاینده رود در هیات دولت گردید ) بر مردم استان مبارک باد.
نگاهی به گذشته حکایت از آن دارد که در دهه های پنجاه و شصت ، ایجاد مناقشه آبی در استان خشک اصفهان ، توسط کارشناسان و اقلیم شناسان پیش بینی شده است . اما در سایه کم توجهی مسئولان کشور و استان ، کارشناسان مطالعات قابل توجهی در این زمینه داشته اند و هشدارهای لازمه را چند دهه است ، می دهند . منتهی خواب مسئولان ذیربط آن قدر سنگین بود که باعث گردید شریان حیاتی استان ( رودخانه ای که هزار سال جاری بود ) قطره قطره از جریان باز بماند و (رودخانه وتالاب گاو خونی خشک و نابود گردد) و جریان ریز گردهای آن به زودی استان را در خود غرق و مدفون نماید . متاسفانه زمانی مسئولین از خواب بیدار شدند که درختان و گل های باغچه خانه شان از تشنگی خشکید .
حاصل این غفلت به جایی رسیده که ده ها شهر و روستای حاشیه زاینده رود با عطش آب به سر برند و اکثر روستاها و شهرهای نواحی غرب و شرق استان تخلیه شده و ساکنان آن ها به شهر اصفهان هجوم آوردند .
در دولت سازندگی مرحوم هاشمی که نهضت احداث سدها در کشور آغاز شد . برای نجات زاینده رود هم پروژه های استراتژیک و بی نظیری شامل ( احداث تونل های خدنگستان ، چغیورت ، چشمه لنگان ، کوهرنگ سه و بهشت آباد) جهت انتقال آب سرشاخه‌های رود کارون (که از طریق اروند رود به خلیج فارس می ریزد) به سمت زاینده رود برنامه‌ریزی وآغاز شد. در دولت اصلاحات، دو پروژه از پنج پروژه آبرسانی به بهره برداری رسید و سه پروژه دیگر هم پیشرفت خوبی داشت. اما در کنار سکوت نمایندگان استان، سالیانه ۵۰ میلیون متر مکعب آب زاینده رود به استان یزد منتقل شد. (یکی از عوامل خشک شدن زاینده رود). متاسفانه کاهش شدید نزولات، آسمانی و نزول دولت‌های نهم و دهم با فقدان برنامه ریزی استراتژیک در مسئله آب کشور به ویژه زاینده رود (با کاهش اعتبارات پروژه های نیمه تمام دولت های سازندگی و اصلاحات ، عملاً پیشرفت این پروژه ها نیمه تعطیل گردید از طرفی دیگر در کنار سکوت نمایندگان استان، رئیس دولت نهم و دهم اجازه برداشت غیرقانونی آب با موتور پمپ از رودخانه زاینده رود را به اهالی استان چهارمحال و بختیاری داد و استان اصفهان را به پرتگاه تشنه کامی سوق داد )( عامل دوم خشک شدن زاینده رود) وقتی بارندگی‌ها اندک باشد قطعا مدیریت کارآمد باید به میدان بیاید و سرنوشت مردم را هوشمندانه به دست بگیرد و مسئله را به درستی هدایت کند. در زمان خشکسالی صدور مجوز آب از زاینده رود با موتور پمپ و احداث هزاران هکتار باغ در حاشیه زاینده رود در استان چهارمحال و بختیاری توسط دولت‌های نهم و دهم در کنار سکوت نمایندگان استان یک انتحار تمام عیار بود که ده‌ها هزار هکتار باغ با درختان مثمر کهن روستاییان در استان اصفهان در حاشیه زاینده‌رود را خشکاند و محیط زیست استان را شدیداً به حالت کما بود. متاسفانه در دولت‌های تدبیر و امید هم فاجعه زاینده رود کماکان ادامه یافت (تمام پروژه های آبرسانی زاینده رود به بهانه کمبود اعتبار تعطیل گردید). ( حتی پروژه تونل گلاب دوکه با اعتبارات شهرداری اصفهان احداث شده هم تعطیل گردیده) این رفتار نسنجیده دولت تدبیر و امید، هم اکنون مردم چند استان را که هریک از زاویه منافع خویش به این بحران می نگرند در مقابل هم قرار داده و همگرایی و وحدت جامعه آنها را در معرض تهدید قرار داده است. نمایندگان مردم و مسئولان چند استان که علی القاعده باید دست در دست یکدیگر به حل این مسئله مبادرت کنند. اکنون در برابر هم سنگر بسته اند. (واقعاً در برخی اوقات موضوع مهم حکم رانی و مدیریت کشور توسط بعضی از مسئولین سهل انگاشته یا به استهزا گرفته می شود) آقای روحانی، آقای جهانگیری: یقیناً حل این بحران و آشفتگی بین چند استان برعهده مردم استان اصفهان نیست که از اراده و جان و مال آنها مایه بگذارید و ضعف های مدیریتی خود را پوشش دهید و یا بر آن سرپوش بگذارید. دولت محترم موظف است این مشکل را به نحو منطقی حل کند. مسئولین استان اصفهان حق داشته اند برای رفع مشکلات آبی استان تلاش و مطالعه کنند و طرح های موثر تهیه و برای آنها درخواست تامین بودجه طلب کنند. معنا ندارد چند مسئول بودجه ای (پایتخت نشین )چشم خود را به هر دلیل بر این اهتمام و حق همگانی ببندند و به مردمی ظلم کنند که بیشترین سهم را در پیدایش و بقای نظام مقدس جمهوری اسلامی داشته اند.
(جناب آقای دکترروحانی مگر قرار است که حمایت از یک دولت شامل خطاها و اشتباهات آنهم بشود)
آقای روحانی، آقای جهانگیری: مردم اصفهان آن همه عهدشکنی و قول های پا در هوای انتخاباتی در مورد احیای رودخانه زاینده رود را کجای دلشان بگذارند؟!
آقای روحانی : این که دولت شما در جهاتی مظلوم واقع شده و شلاق جفاکاری دولتهای پیشین در مورد زاینده رود را برگرده خود هر لحظه احساس می کند به جای خود، ولی وقتی پای منافع مردم یک استان در کار باشد مسئولین و نمایندگان آن استان وقتی به فردای تفیتده مردم فکر می کنند. باید مطالبه کنند، باید فریاد بزنند، باید معترض باشند. .باید استعفا دسته جمعی بدهند .( مرثیه خوانی در مرگ زاینده رود مسئولین دولتی، مشکلی از تشنه کامی مردم استان اصفهان حل نمی کند. )کار آمدی دولت مرهون تشخیص درست اولویت ها و حرکت در این جهت است . دولتمردان بزرگوار: اصفهان تشنه، اصفهانیکه جهانگردان گاهی نامش را از ایران بیشتر به خاطر دارند و جلوه های تاریخی و طبیعی و مردمی اش قرن هاست بر تارک جهان می درخشد، جامعه مناسبی برای کشور ایران نیست. به داد اصفهان تشنه برسید. در پایان جناب آقای حاجی نماینده محترم شاهین شهر و میمه و سایر نمایندگان محترم استان، شما اگر در دوران نمایندگی مجلس دهم، هیچ اقدام موثر و مهمی برای استان انجام نداده باشید ( که قطعاً انجام داده اید) اقدام اخیرتان که منجر به تامین اعتبار برای پروژه های آبرسانی استان و تصویب ستاد احیاء زاینده رود در هیات دولت گردید. کافی است تا در پیشگاه تاریخ و وجدان های بیدار مردم استان رو سپید و سر بلند باشید.
۳ ديدگاه مطلب براي " به بهانه تصویب ستاد احیاء زاینده رود در هیات دولت " ارسال شده است.

 1. احمد می‌گه:

  متاسفانه کاهش شدید نزولات، آسمانی و نزول دولت‌های نهم و دهم با فقدان برنامه ریزی استراتژیک در مسئله آب کشور به ویژه زاینده رود (احسنت چه تفسیر زیبایی )

  (-9)
 2. مختاري می‌گه:

  آقای معینیان آیا از غوغایی که در سایت صبح وزوان علیه شما شروع شده خبر داری .

  (0)
 3. مختاري می‌گه:

  چرا اهالی دست به قلم میمه ای جواب
  مطالب سایت صبح وزوان را نمی دهند مطالبآقای معینیان را در سایت صبح وزوان بخوانید جز حقیقت چیز دیگری نیست چرا عده ا ی آتش بجانشان افتاده است بله حقیقت همیشه تلخ است

  (0)
ارسال نظر


4 + = هفت


آخرین خبرها