کد خبر: 79312 | زمان مخابره: ۶:۵۰:۵۸ - سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷ | ۲ نظر | دفعات مشاهده : 226 views | |

آیت الله شاهرودی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بدرود حیات گفت

۹۱۴۵۷۷_۴۴۸

آیت‌ الله‌ هاشمى شاهرودى، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و نائب رئیس مجلس خبرگان رهبری پس از تحمل یک دوره طولانی بیماری و مجاهدت همزمان برای تداوم پیگیری و تمشیت امور کشور، جان به جان آفرین تسلیم کرد و به دیار باقی شتافت.

به گزارش «تابناک»؛ آیت‌ الله‌ سیدمحمود هاشمى شاهرودى رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و نائب رئیس مجلس خبرگان رهبری پس از پشت سر گذاشتن یک دوره طولانی بیماری و در شرایطی که در روزهای گذشته در کما به سر می برد، امروز در هفتاد سالگی بدرود حیات گفت.آیت الله شاهرودی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بدرود حیات گفت

از شب گذشته (یکشنبه) خبرهایی درباره فوت این روحانی به گوش می‌رسید و این خبرها صبح امروز به اوج خود رسید اما نزدیکان ایشان، این اخبار را رد کردند، تا اینکه در نهایت به شکل رسمی اعلام شد: «علیرغم تلاش پزشکان آیت الله هاشمی شاهرودی ساعت ۲۲:۰۳ امشب (دوشنبه) به لقاء الله پیوست»

آیت الله شاهرودی چندی پیش در دفترش با توضیح منشأ بیماری و فرایند درمانی اش به ویژه در خارج از کشور گفته بود: «از یک سال پیش با مشکلی در روده مواجه شدم که پس از مدت ها مشخص شد توده ای در روده بزرگ قرار دارد که برخی پزشکان اصرار می کردند برای درمان آن به خارج از کشور بروم. با این حال توصیه ایشان را قبول نمی کردم و می گفتم در کشور خودمان پزشکان بسیار خوبی داریم و بر همین اساس به مراکز درمانی در تهران و مشهد مقدس مراجعه کردم و چند بار عمل جراحی انجام دادم.»

این عضو فقید شورای نگهبان اضافه کرد: «در این چارچوب دو عمل جراحی در بیمارستان ساسان انجام دادم؛ اما پس از مدتی پزشکان متوجه مشکلی در کلیه سمت چپ شدند و اینکه آیا رفع این مشکل نیاز به عمل جراحی دارد یا ندارد، محل اختلاف میان برخی متخصصان شد. با توجه به اینکه غده دیگری نیز بزرگ شده بود مجبور به عمل جراحی شدیم و جراحی سوم را در بیمارستان ساسان انجام دادیم اما این موضوع که ادامه روند درمانی در داخل کشور مشکل است میان پزشکان محل اختلاف شد به نحوی که برخی پروفسورهای ایرانی نیز که مایه افتخار ما هستند وقتی مدارک پزشکی ما را دیدند اصرار کردند که به خارج از کشور مراجعه کنیم.»

وی افزود: «به اصرار دوستان سفری به خارج از کشور داشتم که در آنجا پزشکان مدارک را به دقت بررسی کردند برخی اقدامات پزشکی در ایران را قبول داشتند اما معتقد بودند عمل جراحی سوم بیهوده انجام شده است. در روند درمانی خود در خارج از کشور پزشکان متوجه آبسه و عفونتی شدند که پیش از آن به طور مستمر سبب تب می شد و موفق شدند آن را درمان کنند. برای مداوای اصل بیماری از پزشکان در خارج از کشور خواستم به سرعت پروتکل درمانی بنویسند تا به روند درمانی در ایران ادامه دهم و چون باید مدتی از معالجه ام می گذشت و اقدام پزشکی دیگری انجام می شد که آن زمان وقتش نبود و بالاخره به تهران بازگشتیم.»

آیت‌ الله‌ سید محمود هاشمى شاهرودى در سال‌ ۱۳۲۷ هجرى شمسى در شهر نجف‌ و در خانواده‌ى مذهبى و از سادات‌ منسوب‌ به‌ امام‌ حسین‌(ع‌) چشم‌ به‌ جهان‌ گشود. پدرش‌ مرحوم‌ آیت‌ الله‌ سید على حسینى شاهرودى، از شاگردان برجسته مرحوم آیت الله العظمی خویی (ره) بود که بحث های اصول و فقه استاد خود را به رشته تحریر درآورد. او تحصیلات‌ ابتدایى را در مدرسه‌ علوی نجف‌ به‌ پایان‌ رسانید و سپس‌ به‌ تحصیلات‌ حوزوى روى آورد. او با توجه‌ به‌ موقعیت‌ علمى خانوادگى و نیز با توجه‌ به‌ هوش‌ و استعداد سرشار و کوشش‌ فراوان‌ خود، در مدتى اندک توانست‌ دروس‌ دوره‌ سطح‌ را به‌ پایان‌ رساند.

پس‌ از آن‌ به‌ حلقه‌ درس‌ آیت‌ الله‌ العظمى شهید سید محمد باقر صدر پیوست‌ و سال ها در خدمت‌ استاد خود، مبانى اجتهاد در اصول‌ و فقه‌ را به‌ خوبى آموخت‌ و در درس‌ دیگر مراجع‌ آن‌ روز نجف‌ ـ از جمله‌ امام‌ خمینى‌(ره‌) و آیت الله العظمی خویی (ره) ـ نیز با جدیت‌ شرکت‌ جست‌ و بهره‌هاى فراوان‌ برد. آیت‌الله‌ العظمی سید محمود هاشمى شاهرودى(مد ظله) در سالهاى تحصیل‌ خود از محضر استادان‌ بسیارى بهره‌ برد. مهم‌ترین‌ و اصلی‌ترین‌ استاد او در درس‌ خارج‌ آیت‌ الله‌ العظمى شهید سید محمد باقر صدر بود. از دیگر استادان‌ آیت‌ الله‌ العظمی هاشمى شاهرودى(مد ظله)، امام‌ خمینى‌(ره) و آیت‌ الله‌ العظمى خویى‌(ره‌) را می توان‌ نام‌ برد.

آیت الله شاهرودی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بدرود حیات گفت

از چپ: شهید سید محمدباقر حکیم، آیت‌الله شاهرودی، ناشناس، آیت‌الله شهید صدر، عبدالعزیز حکیم

هاشمى شاهرودى در سال هاى تحصیل‌ و تدریس‌، فعالیتهاى سیاسى بسیارى را پدید آورده‌ است‌. در پى یورش‌ مزدوران‌ رژیم‌ صدام‌ به‌ علما و اندیشمندان‌ در سال‌ ۱۹۷۴ میلادى، آیت‌الله‌ العظمی هاشمى شاهرودى به‌ زندان‌ افتاد و شکنجه‌هاى فراوان‌ بدنى و روحى را به‌ جان‌ خرید. او در پى تظاهرات‌ مردم‌ عراق‌ پس‌ از پیروزى انقلاب‌ اسلامى ایران‌ به‌ رهبرى امام‌(ره‌)، بویژه‌ در نجف‌، و در گرامیداشت‌ این‌ پیروزى، تحت‌ پیگرد رژیم‌ بعث‌ قرار گرفت‌ و به‌ سفارش‌ شهید صدر(ره‌) به‌ وطن‌ خود بازگشت‌ تا وکالت‌ عام‌ شهید صدر و نمایندگى او را نزد امام‌ خمینى(ره‌) بر عهده‌ گیرد.آیت الله شاهرودی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بدرود حیات گفت

او با ورود به‌ ایران‌ به‌ خدمت‌ امام‌ خمینى‌(ره‌) مشرف‌ شد و با موافقت‌ ایشان‌، رابط‌ امام‌(ره‌) و شهید صدر(ره) شد و پیام هاى علمى نجف‌ را به‌ سمع‌ امام‌(ره‌) مى‌رساند. او با دستور آیت‌الله‌ العظمی خامنه‌ اى که‌ در آن‌ زمان‌ با حکم‌ امام‌(ره‌) مسئولیت‌ نهضت‌هاى اسلامى را بر عهده‌ داشت‌، تشکیلاتِ جامعه روحانیت‌ مبارز و مجلس‌ اعلى عراق‌ را به‌ راه‌ انداخت‌ و آن‌ را مدیریت‌ و سازماندهى کرد. او که‌ به‌ دستور امام‌(ره‌) تدریس‌ و بررسى مسائل‌ فقهى، به ویژه‌ احیاى فقه‌ حکومتى استوار بر ادله استنباط‌ جواهرى را بر عهده‌ داشت‌.

آیت‌ الله‌ العظمی  هاشمى شاهرودى سال ها از اعضاى فقهاى شوراى نگهبان‌ بود، تا اینکه‌ با حکم‌ مقام‌ معظم‌ رهبرى به‌ ریاست‌ قوه‌ قضائیه‌ منصوب‌ شد. او در طول‌ مسئولیت‌ خود در قوه‌ قضائیه‌، خدمات‌ بسیارى را انجام‌ داد که‌ توسعه قضایى، تسریع‌ در رسیدگى به‌ پرونده‌ها و ایجاد ارتباط‌ مردمى از جمله‌ آنهاست‌. پس از مسئولیت در قوه قضاییه، آیه الله هاشمی شاهرودی با شروع مجدد درسهای فقه و اصول خود در شهر مقدس قم در کنار فعالیت‌های مؤثر سیاسی و استمرار خدمات شایان خود به نظام مقدس اسلامی، مسئولیت خطیر مرجعیت دینی را نیز بر عهده گرفت.

هاشمى شاهرودى که ریاست‌ مؤسسه‌ دایره‌المعارف‌ فقه‌ اسلامى را برعهده داشته، مقالات‌ فراوانى در فصلنامه فقه‌ اهل‌ بیت‌ (علیهم السلام) به‌ چاپ‌ رسانده بود و در زمینه‌هاى گوناگون‌ نزدیک به ۲۶ جلد کتاب منتشر کرده‌ بود. عضویت در مجمع جهانی اهل بیت(علیهم السلام)، مجمع جهانى تقریب مذاهب اسلامى، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و ریاست هیئت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه گانه بخشی دیگر از مسئولیت‌های این روحانی فقید بود.
۲ ديدگاه مطلب براي " آیت الله شاهرودی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بدرود حیات گفت " ارسال شده است.

  1. از شهر طرقرود می‌گه:

    رحمت اله علیه

    (-1)
  2. از شهر طرقرود می‌گه:

    هفتمین روز درگذشت آیت اله العظمی هاشمی شاهرودی این عالم جلیل القدر که گفته شده اگر دست نوشته های ایشان جمع آوری و چاپ شود حدود ۸۰۰ جلد خواهد شد،برهمه ی شیعیان واهل دانش ،تسلیت باد.

    (0)
ارسال نظر


− چهار = 1


آخرین خبرها