کد خبر: 78799 | زمان مخابره: ۷:۳۶:۴۱ - چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ | ۴ نظر | دفعات مشاهده : 237 views | |

حاجی می گوید این بار با ظریف شوخی نداریم

محمدجواد+ظریف+وزیر+امور+خارجه

حاجی می گوید این بار با ظریف شوخی نداریم

حسینعلی حاجی دلیگانی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج اظهارداشت: بارها به دلیل مواضع و اقدامات وزارت خارجه خواستیم وزیر خارجه را استیضاح کنیم، اما هر بار برای حفظ مصالح نظام و اینکه وزارت خارجه در پیکان مبارزه با توطئه های مثلث شوم رژیم صهیونیستی، آمریکا و حکومت های مرتجع منطقه ای قرار دارد، دست نگاه داشتیم.

وی افزود: مسائل مختلفی چون برجام و … وجود دارد که هر کدام از آنها به تنهایی برای استیضاح وزیر خارجه کافی بود، اما نخواستیم در داخل تنش ها را افزایش  داده و به دشمنان کد بدهیم که با وجود شرایط حساس کشور، مدیران ما با هم اختلاف نظر دارند.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس تصریح کرد: اما زمانی که می بینیم وزیر دولت ایران به راحتی اتهام بزرگ پولشویی را به کشور و نظام وارد می کند، نمی توانیم سکوت کنیم و این بار با ظریف تعارف نخواهیم کرد.

حاجی دلیگانی گفت: به همین دلیل طرح استیضاح وزیر خارجه را آماده کردیم و هم اکنون در مجلس در حال جامع آوری امضا برای این طرح هستیم و با قدرت آن را پیگیری خواهیم کرد.
۴ ديدگاه مطلب براي " حاجی می گوید این بار با ظریف شوخی نداریم " ارسال شده است.

 1. همشهری می‌گه:

  واقعا که شورش رو درآورده این آقای حاجی

  (246)
 2. زنده باد میمه می‌گه:

  متاسفانه آقای حاجی، بدون توجه به شرایط منطقه، بدون توجه به خطراتی که در این برهه از زمان در منطقه گریبانگیر کشور عزیزمون شده، بدون توجه به اصل اتحاد ملی ،بدون توجه به اینکه در حال حاضر ایران زیر ذره بین همه دنیاست،فقط و فقط به حاطر مسایل حاشیه ای جناح های سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا این بحث رو مطرح میکنند.
  واقعا برای میمه متاسفم که اینقدر توانایی و جمعیت نداره که مردم این بخش برای خودشون نماینده در مجلس داشته باشند.
  …………………….
  کاش یه کم این نماینده فکر میکرد اگر برجام نبود الان شاید زیر سایه جنگ بودیم، وصعیت از همین الان هزار بار بدتر بود ولی الان حداقل تونستیم اروپا رو در مقابل امریکا قرار بدیم.
  چه زمانی واقعا ایران تونسته بود این کار رو انجام بده در کل تاریح؟
  اینها نتیجه درست اندیشیدن دیپلماسی ایرانی هست ، ولی متاسفانه ایشون و گروهشون فقط و فقط تو فکر این هستند که بدون توجه به مصالح مملکت ، فقط و فقط برای مسایل جناحی ، مملکت رو به پرتگاه بفرستند.
  این هنر نیست که تو مجلس حرکت نمایشی اتش زدن و .. راه بیندازیم.کاری که واقعا باعث شرمساری بود.
  کاش جناب حاجی دلایل خودش رو زیر این پست مینوشت.

  (-5)
 3. چقدر دردناک بود حرف های ظریف! می‌گه:

  شاید ظریف ٩٩درصد اشتباه کرده باشد و یک درصد درست گفته باشد. فشار وارد کردن به او برای عقب‌نشینی و تلاش برای ساکت کردنش به چه کسی کمک خواهد کرد؟ فرض کنیم در اینجا سالم‌ترین و پاک‌ترین سیستم مالی برقرار است اما حتی اگر یک مورد پولشویی در کشور اتفاق می‌افتد، زیر ضرب بردن ظریف ایستادن در کدام طرف ماجراست؟

  «این که بسیاری از مخالفان پیوستن ایران به FATF نگران شفاف‌سازی و سلامت فضای مالی کشور هستند حرف تازه‌ای نیست. از زمانی که بحث پیوستن ایران به این پیمان مطرح شده، موافقان آن مدام تاکید کرده‌اند که شفافیت مالی دست بخشی از متخلفان را که به فساد و پنهانکاری عادت کرده‌اند، خواهد بست یا برایشان محدودیت ایجاد خواهد کرد. حتی این هم حرف تازه‌ای نبود؛ این که نظام مالی ایران غیر شفاف است، بهشت متخلفان است و جان می‌دهد برای پولشویی، واقعیتی است که دهه‌هاست در سطح کلان و در میان کارشناسان تکرار می‌شود و راهی برای برون‌رفت از آن پیدا نشده است. این حرف که گردش پول در ایران ساده است و با کمترین نظارت اتفاق می‌افتد و به راحتی می‌توان منابع مالی نامشخص را وارد چرخه اقتصادی کرد، نیازی به گفتن ندارد. دولت هر سال تکرار می‌کند که بخش بزرگی از اقتصاد غیر قابل نظارت است و حتی سهم عظیمی از مالیات قانونی از افراد و شرکت‌ها وصول نمی‌شود. دلایل این ابهامات و ضررهای جبران‌ناپذیر پیچیده است و به یک یا دو دلیل خلاصه نمی‌شود اما تردیدی وجود ندارد که نبودن شفافیت مالی و استمرار شیوه‌های منسوخ‌ شده بانکی دست دولت و مراجع ذیصلاح را برای جلوگیری از تخلفات سنگین بسته است. حجم منافع حاصل از این پنهانکاری‌ها هم چنان چشمگیر است که با استفاده از آن می‌توان در مقابل برخوردها و محدودیت‌سازی‌ها به خوبی ایستادگی کرد.

  وقتی جواد ظریف، وزیر امور خارجه، در مصاحبه با خبرآنلاین به این نکات اشاره کرد و متذکر شد که سود وحشتناک حاصل از پولشویی به افراد سودجو کمک می‌کند تا مقابل اقدامات اصلاحی بایستند و بزرگترین موانع پیوستن به FATF هم همین سودجویان از پولشویی هستند، مشخص بود که دوباره صداها بلند خواهد شد. اعتراضات البته همانقدر پیش‌پاافتاده و سطحی بود؛ این که دشمنان از حرف‌های ظریف استفاده کرده‌اند و مثلا صحبت‌های وزیر بازتاب پررنگی در اخبار بی‌بی‌سی داشته است. مثلا این که این حرف‌ها سلامت کشور را زیر سوال می‌برد و این گونه که ظریف می‌گوید نیست و او برای الحاق ایران به گروه ویژه اقدام مالی جوسازی می‌کند. این حرف‌ها نیاز به جواب‌های پیچیده‌ای ندارند. حمله‌وران به ظریف می‌دانند که هر صحبتی در مورد مشکلات داخلی و فساد با استقبال دشمنان مواجه خواهد شد. اما چاره چیست؟ باید سکوت کنیم و بگذاریم زخم مشکلات عفونت کند و جامعه را از پا درآورد یا باید با صدای بلند به آنها اعتراف و برای درمان‌شان اقدام کرد. نکته دیگر این است که دلواپسان عزیز چرا به جای حمله به ظریف و زیر سوال بردن او، به موانع طرح اسامی پولشویان نمی‌پردازند؟ شاید ظریف ٩٩درصد اشتباه کرده باشد و یک درصد درست گفته باشد. فشار وارد کردن به او برای عقب‌نشینی و تلاش برای ساکت کردنش به چه کسی کمک خواهد کرد؟ فرض کنیم در اینجا سالم‌ترین و پاک‌ترین سیستم مالی برقرار است اما حتی اگر یک مورد پولشویی در کشور اتفاق می‌افتد، زیر ضرب بردن ظریف ایستادن در کدام طرف ماجراست؟

  ظریف خوب جایی را نشانه رفته و طبیعی است، آنها که نگران و متضرر می‌شوند به کمک او نشتابند. حساب اقلیتی را که هنوز متوجه حساسیت ماجرا نیستند و با حسن‌ نیت گمان می‌کنند عدم شفافیت مایه سربلندی است را جدا کنیم، واقعا این حجم هجمه به کسی که علیه پولشویی صحبت کرده نشان‌دهنده عمق فاجعه نیست؟»

  منبع : شهروند

  (6)
 4. حسرت... می‌گه:

  کاش میمه نماینده بومی خودش را داشت.واقعا دلم برای بخشمون میسوزه.
  آدم فرهیخته و تحصیلکرده زیاد داریم ولی به خاطر جمعیت کم،همیشه پاسور برخوار میشیم و اینم نتیجه این انتخاب.
  از اینکه اسم میمه اینجور سر زبانها و سایتها افتاده ناراحتم.

  (-1)
ارسال نظر


9 − هشت =


آخرین خبرها