کد خبر: 78778 | زمان مخابره: ۹:۵۹:۰۸ - دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 237 views | |

سرهنگ جمشیدیان : اصفهان ۲۰۰ محیط بان کم دارد

۴onKRV3qt2rj

پناهگاه موته دارای دو بخش، یکی بخش جلگه ای و هموار برای زیست آهو و دیگری مناطق کوهستانی برای زیست قوچ، میش، گربه وحشی، گرگ، کفتار، شغال، کَل و بُز به شمار می رود. 
دارای ۴۷۸ گونه گیاهی، ۲۵ گونه حیوانات درنده و ۸۸ گونه از پرندگان، قوچ و میش، کل و بز و بالاترین جمعیت آهوی خاورمیانه در توابع شهرستان میمه استان اصفهان ( ۱۲۰کیلومتری شمال کلانشهر اصفهان) قرار دارد. 

 

سرهنگ مرتضی جمشیدیان روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا تعداد محیط بانان اکنون عرصه ها با وجود گستردگی و اهمیت گونه های گیاهی و جانوری این استان را ٢٠٠ نفر اعلام کرد.
وی اظهارداشت : در مناطق حفاظت شده استان شامل موته، قمیشلو، کلاه قاضی، کرکس و عباس آباد تاکنون ۶۲ گونه پستاندار، ۲۹۶ گونه پرنده، ۴۰ گونه خزنده، هشت گونه دوزیست و ۴۱ گونه ماهی شناسایی شده است.
وی با اشاره به منطقه حفاظت شده موته استان، خاطرنشان کرد : این منطقه افزون بر ۲۲۰ هزار هکتار بین ۲ استان اصفهان و مرکزی واقع شده و فقط ۲۷ نیروی کار و محیط بان دارد.
فرمانده یگان حفاظت اداره کل محیط زیست اصفهان ادامه داد: این پناهگاه حیات وحش بر اساس نمودار سازمانی باید ۶۵ محیط بان و بر اساس استاندارد جهانی بیش از ۲۰۰ نفر محیط بان داشته باشد.
جشمیدی کمبود محیط بان را از جمله مشکلات محیط زیست استان برشمرد و اظهارامیدواری کرد برای رصد بهتر مناطق حفاظت شده ، کمبود نیروی انسانی هرچه زودتر برطرف شود.
وی به استقرار بخشی از جاده مواصلاتی اصفهان – تهران – میمه – گلپایگان در این منطقه طبیعی اشاره و تصریح کرد: متاسفانه هر دو سه شب یکی از حیوانات موجود آن بر اثر برخورد با خودروهای عبوری به ویژه در مسیر دوم جان خود را از دست می دهند.
وی وجود معادن در اطراف این محیط طبیعی و چرای دام را از دیگر معضلات پناهگاه حیات وحش موته برشمرد و افزود: معدنکاری در هیجده نقطه و وجود دام مردم محلی مشکلاتی را برای این منطقه بوجود آورده است.
جمشیدی به دستگیری شکارچیان غیرمجاز در این منطقه حفاظت شده اشاره و بر ضرورت تامین نیروی محیط بان کافی تاکید کرد.
پناهگاه حیات وحش موته یکی از پر ارزش ترین مناطق ایران بخصوص از نظر گیاهان منحصر به فرد و زیستگاهی مناسب برای زندگی آهو و منطقه ای برای تکثیر این گونه است.
پناهگاه موته دارای دو بخش، یکی بخش جلگه ای و هموار برای زیست آهو و دیگری مناطق کوهستانی برای زیست قوچ، میش، گربه وحشی، گرگ، کفتار، شغال، کَل و بُز به شمار می رود.
دارای ۴۷۸ گونه گیاهی، ۲۵ گونه حیوانات درنده و ۸۸ گونه از پرندگان، قوچ و میش، کل و بز و بالاترین جمعیت آهوی خاورمیانه در توابع شهرستان میمه استان اصفهان ( ۱۲۰کیلومتری شمال کلانشهر اصفهان) قرار دارد.ارسال نظر


چهار + = 5


آخرین خبرها