کد خبر: 78482 | زمان مخابره: ۷:۱۰:۵۳ - شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷ | ۵ نظر | دفعات مشاهده : 168 views | |

یدالله زمانی – پژوهشی پیرامون حوادث سیزده آبان

photo_2018-03-29_00-32-48

بسم الله الرحمن الرحیم

( روز شمار تاریخ )

یک روز پر حادثه

( فقطع دابر القوم الذین ظلموا و الحمدلله رب العالمین )

پژوهشی پیرامون حوادث سیزده آبان

تالیف : زمانی گندمانی امام جمعه بخش شلمزار

بعضی از روزهای سال به خاطر حوادث و اتفاق افتادن رویدادهای سیاسی اجتماعی، برجستگی خاصی پیدا کرده و از آنها به یوم الله یاد می شود از جمله سیزده آبان که حاوی رخدادهای سیاسی ، نظامی و فرهنگی قبل و بعد از انقلاب می باشد. ۱۳ آبان سال ۴۳ که یادآور دستگیری و تبعید حضرت امام به ترکیه می باشد – ۱۳ آبان ۵۷ که روز دانش آموز نامیده شد و سیزده آبان ۵۸ که لانه جاسوسی آمریکا بدست دانشجویان پیرو خط امام تسخیر شد.  ۱۳ آبان سال ۶۵ نیز یاد آور ماجرای ایران گیت وآمدن فرستادگان ریگان برای برقراری رابطه با ایران می باشد  که ضمن پاسخ منفی تخلیه اطلاعاتی شده و دست خالی بازگشتند. و سرانجام این روز که رخدادهای فراوانی در آن اتفاق افتاده به نام روز ملی مبارزه با استکبار جهانی نام گرفت  از این رو بزرگداشت آن به عنوان بخشی از تاریخ انقلاب باید مورد توجه قرار گیرد.

(وقایع تاریخی سیزده آبان)

سیزده آبان سال ۴۳ تبعید حضرت امام به ترکیه به خاطر اعتراض به کاپیتولاسیون که محتوی آن مصونیت اتباع آمریکایی و عدم صلاحیت محاکم ایران برای قضاوت در مورد رفتار آنهاست  پیشینه کاپیتولاسیون به سال ۱۲۰۷ برمی گردد که ایران در جنگ روسیه تزاری شکست خورد و معاهده  ترکمانچای با هدف مصونیت سیاسی اتباع شوروی منعقد وکاپیتولاسیون روسی شکل گرفت. و چنین لایحه ای در سال ۱۳۴۳ با هدف مصونیت اتباع آمریکایی در مجلس سنا و شورای ملی ایران بنام کاپیتولاسیون آمریکایی تصویب می شود و دو حزب ایران نوین وحزب مردم نیز کوچکترین واکنشی

نشان نمی دهند تا اینکه امام به محض اطلاع از محتوای آن اعتراض نموده و به صراحت می فرماید: اینها ملت ایران را به آمریکاییها فروختند.

دستگاه حاکم برای جلوگیری از گسترش اعتراضات در شب ۱۳ آبان ۴۳ اقدام به دستگیری و تبعید امام به ترکیه می کنند که طی ۱۵ سال تبعید امام زیرساختهای انقلاب فراهم وزمینه اعتراض عمومی فراهم می گردد. ازجمله  شرکت دانش آموزان در راهپیمایی بود که در ۱۳ آبان سال ۵۷ تعدادی از دانش آموزان را به شهادت رسانند واین روزبنام دانش آموزثبت گردید.

( علت تسخیر لانه جاسوسی )

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی سفارتخانه آمریکا بجای کارهای دیپلماتیک با استفاده از عناصر سازمان سیا و بعضی از وزرای دولت بازرگان به کارهای سیاسی علیه انقلاب روی آورده و برای برااندازی آن تلاش می کردند.در کتاب خاطرات کارتر آمده: مهدی بازرگان و اعضای کابینه اش که بیشتر آنها تحصیل کرده غرب بودند با ما همکاری داشتند. علاوه بر آن از عناصر ضد انقلاب و سلطنت طلب نیز برای تضعیف پایه های انقلاب و ایجاد نفاق و رویارویی مردم و امام استفاده و اقدام به جاسوسی و فراهم نمودن شرایط کودتا کردند و حتی بازرگان ، رئیس دولت موقت با مشاور امنیت ملی آمریکا بنام برژنسکی ملاقات نمود و هشدارهای امام در خصوص خطرناک بودن سفارتخانه آمریکا نادیده گرفته می شد . امام امت بعد از ناامیدی از دولت موقت در سخنانی فرمودند: ای جوانهایی که مقابل توپ و تانک رفتید، نهضت را خودتان حفظ کنید اینها برای شما کاری نمی کنند. بدنبال آن حدود ۴۰۰ نفر از دانشجویان اقدام به تصرف لانه جاسوسی نمودند که البته قبل از رسیدن به درون سفارتخانه کارکنان سفارت اقدام به از بین بردن بعضی از اسناد نمودند. حضرت امام حرکت دانشجویان پیرو خط امام را انقلاب دوم نامید و آن را تاییدکرد اما دولت موقت با استعفا نارضایتی خود را اعلام نمود. کاخ سفید به ریاست جمهوری جیمی کارتر برای رهایی گروگانها که حدود ۷۰  نفر بودند نیروهای زبده خود را در صحرای سینا آموزش داده و ضمن هماهنگی با کشورهای همسایه و عناصر داخلی در شب پنجم اردیبهشت عملیات دلتا را آغاز نمودند که در صحرای طبس دچار آتش سوزی شده و با بجاگذاشتن  ۸ کشته عقب نشینی کردند . امام امت فرمود: با آمریکا روابط ایجاد نخواهیم کرد مگر اینکه آدم بشود و از ظلم کردن دست بردارد.  ۱۳ آبان سال ۶۵ در جریان ایران گیت تیم فرستاده ریگان برای برقراری رابطه  به ایران آمد که بعد از ۵ روز تلاشهای بی اثر تخلیه اطلاعاتی شده و دست خالی برگشتند.

اگر چه ضد انقلاب از همه راهها برای شکست انقلاب اسلامی وارد شد و شکست خورد اما استعمار و قدرتهای استکباری در هر زمانی به تناسب شرایط به میدان می آیند بعضی مواقع از راه سیاسی –  نظامی گاهی با نفوذ اقتصادی و هم اکنون درصدد استحاله فرهنگی برآمده اند که مقام معظم رهبری بارها نسبت به آن هشدار داده اند . در قضیه هسته ای نیز با تحریم و تهدید به باز کردن پیچ و مهره ها و پس از سالها مذاکره سرانجام برجام ( برنامه جامع اقدام مشترک ایران و ۱+۵ ) تصویب شد و مقام معظم رهبری برای جلوگیری از نفوذ فرهنگی اقتصادی غرب آن را به صورت مشروط تایید

نمود. که در مقدمه آن فرمودند: دولت ایالات متحده آمریکا در قضیه هسته ای و نه در هیچ مسئله دیگر در برابر ایران رویکردی جز خصومت و اخلال پیش نگرفته است. با این سابقه سیاه جای تعجب است چرا بعضی افراد و جریانها بر رابطه با آمریکا اصرار دارند و در سالروز مبارزه با نماد شیطان واستکبارستیزی به ستایش از آن روی می آورند. بنابراین جراید و نویسندگان  وصاحبان قلم و بیان باید چهره استعمارگر آمریکا و هم پیمانان او را بیان کنند تا نسل جوان با واقعیتها آشناگرددند و شعار مرگ بر آمریکا رساتر ازگذشته سرداده شود .

والسلام

زمانی گندمانی

امام جمعه شهرستان کیار

( مسابقه فرهنگی به مناسبت سیزده آبان )

۱- کدام گزینه شامل همه رخدادهای سیزده آبان می باشد؟

 1. تسخیر لانه جاسوسی          ۲٫ روز دانش آموز                   ۳٫ روز ملی مبارزه با استکبار جهانی

۲- در زمان تسخیر لانه جاسوسی رئیس دولت ایران و مشاور امنیت ملی آمریکا چه کسانی بودند؟

ا. بنی صدر – جیمی کارتر               ۲٫  بازرگان-برژنسکی                ۳٫ دکتر سنجابی- بوش پدر

۳- حضرت امام تصرف لانه جاسوسی را چگونه تعبیر نمودند؟

ا. پیروزی بزرگ                                     ۲٫ اقدام انقلابی                         ۳٫ انقلاب دوم

۴- در مورد نام محل آموزش نیروهای آمریکایی و عملیات آزادسازی گروگانهاکدام گزینه صحیح است؟

ا. جزیره بومیان – پنجه عقاب                     ۲٫ صحرای طبس- دلتا                  ۳٫ صحرای سینا – دلتا

۵- این جمله از کیست ” با آمریکا رابطه برقرار نخواهیم کرد مگر اینکه آدم بشود و از ظلم کردن دست بردارد. ”

ا. امام خمینی ره                                ۲ شهید بهشتی                               ۳٫ شهید رجایی

۶- مقام معظم رهبری برای جلوگیری از نفوذ فرهنگی – اقتصادی غرب، برجام را به صورت …… تائید نمودند.

ا. به طور کامل                                ۲٫ مشروط                                         ۳٫ هیچکدام

۷- درمورد روز دانش آموز  کدام گزینه صحیح است؟

ا. هشت آبان سال ۶۱                    ۲٫ ۱۳ آبان سال۴۲                               ۳٫ ۱۳ آبان سال ۵۷

۸- درمورد علت تصرف سفارتخانه امریکا کدام گزینه صحیح است .

ا.بجای انجام کارهای دیپلماتیک علیه انقلاب جاسوسی می کرد

۲ . برقراری رابطه بین ضد انقلاب وسلطنت طلبها با سازمان سیا                      ۳ هر دومورد

علاقه مندان به شرکت درمسابقه پاسخ را به صورت عدد۸ رقمی به شماره۰۹۱۲۳۵۳۰۱۹۶ پیامک نمایند.

ستاد نماز جمعه شهرستان کیار
۵ ديدگاه مطلب براي " یدالله زمانی – پژوهشی پیرامون حوادث سیزده آبان " ارسال شده است.

 1. محمد می‌گه:

  مسابقه ستاد نماز جمعه کیار آیا اهالی میمه هم می توانند در آن شرکت کنند؟
  جایزه اش چیست؟ آیا هزینه سفر کربلا جایزه است؟

  (0)
 2. نویسنده مقاله می‌گه:

  باسلام وتشکر از نقد وپیشنهاد به اطلاع می رساند شرکت برای عموم تا ۱۵آبان آزادوسپس بقید قرعه اسمی اعلام خواهدشد

  (0)
 3. نام خود را وارد كنيد... می‌گه:

  تا۱۵ آبان مهلت دارد سپس قرعه کشی خواهد شد

  (0)
 4. پ می‌گه:

  پس نتایج جی شده ؟ بهمون جایزه میدهند یا نه؟

  (0)
ارسال نظر


− پنج = 4


آخرین خبرها