کد خبر: 77900 | زمان مخابره: ۱۳:۲۷:۱۳ - چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ | ۱۱ نظر | دفعات مشاهده : 360 views | |

روحانی برنده ی دوئل شد

images (1)

زهره نوروزپور: سخنرانی روسای جمهور ایران و آمریکا پایان یافت، سخنرانی‌ای که با حواشی بسیار برای دونالد ترامپ و تمسخر حضار تمام شد. سخنرانی دکتر حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان نیز با پیام و پاسخ قاطع وی به گزافه گویی های ترامپ پایان یافت که البته با بازتاب گسترده ای در رسانه های خبری آمریکا همراه شد. در این باره دکتر علیرضا اکبری کارشناس ارشد مسائل راهبردی به خبرآنلاین گفت: «حقیقت اینست که، حضور و ارائه‌ای موثرتر، نافذتر و دقیق‌تر از انچه که امروز آقای روحانی در مجمع عمومی ملل متحد ارائه کرد، قابل تصور نبود. »

بنیانگذار “پژوهش های راهبردی تصمیم” با اشاره به سخنرانی دقیق رئیس جمهور  درباره مواضع کشورمان در قبال ایالات متحده، بیان داشت: «نطق روحانی، مملو از عبارات محکم، موثر، بجا و اقناع کننده بود. مواضع رسمی او نسبت به ایالات متحده، بیش از آنکه ناظر بر مسائل موقعیتی و گذرا و ایذایی باشد، ساختارگرایانه و اصولی و متوجه بنیان‌های ضد حقوقی و نقد موثر رویکردهای یکجانبه‌گرایانه دولت آمریکا بود.»

معاون اسبق وزیر دفاع در دوره اصلاحات درباره نحوه سخنرانی گفت: «مباحث اختلافی را در یک چارچوب قانونی و مستظهر به ساختار مشروع حقوق بین‌الملل با ذکاوت و ظرافت فوق‌العاده طراحی و ارائه نمود.  یک هجوم دلنشین و قابل دفاع، به نحوی که هر پاسخ طرف مقابل، او را در موضع عکس‌العمل و ضعف قرار می‌دهد.

قرار دادن دولت امریکا، در وضعیت مواجهه با ساختارها و روند‌های مقبول بین‌المللی و سخن گفتن از موضع فراتر از رئیس یک دولت، بلکه مدعی مقبول سیستم پذیرفته شده بین‌المللی، روحانی را نه فقط از ترامپ، بلکه از تمام دیگر سخنرانان این مجمع، بالاتر قرار داد. تبیین دقیق از خطوط متضاد بین منافع یکجانبه‌گرایانه آمریکا، با همه دیگر طرفهای بین‌الملل، نمایندگان جامعه جهانی را بشدت مسحور خود کرد.»

اکبری درباره سخنرانی ترامپ افزود: «علی‌رغم سخنان شخصی و سخیفی که ترامپ نسبت به دولت و حاکمیت ایران ایراد کرد، و برغم سبک‌سری که او در تعریف از خود داشت، و موجب مضحکه جمع شد، رویکرد متین و استوار و دقیق و قانع کننده روحانی، تفاوت سطح و برتری عزتمند روحانی را با قدرت تمام، به رخ کشید.»

وی در رابطه با تعیین خط مشی سیاسی میان ایران و آمریکا و تبین آن در حضور جامعه ملل بیان کرد: «روحانی مسایل دوجانبه تهران-واشنگتن را بخوبی تبیین کرد، مواضع و رویکرد اصولی ایران را با قاطعیت شرح داد، و ضمن استناد به توافق بین‌المللی برجام، قطعنامه شورای امنیت ۲۲۳۱ را ملاک دیگری برای ارجاع مدعیات آمریکا قرار داد.

در مسایل منطقه‌ای، روحانی، آمادگی ایران برای تداوم روند سازنده و سازوکار چهارجانبه حل و فصل بحران سوریه را مورد تاکید قرار داد، و بعبارتی، خارج ماندن امریکا و متحدان منطقه‌ای او از روند مدیریت بحران سوریه را خاطر‌نشان کرد.

اراده ایران برای مبارزه با تروریسم و تعقیب مدافعان تروریسم را با ارجاع به آخرین اقدام تروریستی که در اهواز رخ داد، مورد تاکید قرار داد.

شاه‌بیت سخنان روحانی، استفاده از استعاره «گفتگو از تریبون ملل متحد»، و ارجاع حل و فصل هر گونه اختلاف به میثاقهای فراگیر بین‌المللی بود.

غافلگیر کننده ترین جمله روحانی، اعلام آمادگی او برای مذاکره، از قلب ساختار نظام بین‌الملل بود، بویژه آنگاه که مراتب عدول و تمرد دولت ایالات متحده از سازوکارها، میثاقها و توافقات بین‌المللی را با ذکر مهم‌ترین نمونه‌های آن، برشمرد.
پر واضح بود که، منظور روحانی از عبارت مذاکره، نشستن و گفتگو نبود، بلکه، با شرح نافذ بی‌اعتباری ترامپ به تعهدات خود، در واقع دولت امریکا را در موضوع مذاکره، خلع سلاح کرد.

روحانی در حقیقت با تیزی خاصی، تریبون مجمع عمومی را، به سهم خود از میز مذاکره دوجانبه با ترامپ، اما در مقابل چشم جهانیان، تبدیل کرد، و هرآنچه را که میخواست در مذاکره به طرف آمریکایی بیان کند، از آن تریبون، فشرده و متقن، بیان کرد.

او از مواضع و حقوق قطعی کشور، در زمینه اقتدار دفاعی و نظامی و نیز حضور مشروع ایران در مناطق بحرانی منطقه، بخوبی دفاع کرد.

در یک کلام، روحانی توانست در یک نطق پانزده ‌دقیقه‌ای، ضمن ارائه تصویری شفاف و مشروع، از چهره مستحکم، منطقی، مصمم و قاطع و استوار کشور، و افشاء و محکوم نمودن منطقی و حقوقی طرف آمریکایی، برنده قطعی دوئل دوجانبه با ترامپ، در مقابل جامعه جهانی شد.»

این کارشناس مسائل استراتژیک در باره واکنش حضار گفت: «عکس‌العمل مشفقانه حضار در سالن مجمع، نشانه بارزی از پیروزی موثر روحانی، و شکست سخت ترامپ بود.

روحانی پیام صلح و اقتدار و استقامت ملت ایران را بخوبی منتقل کرد. ایکاش محیط داخلی و سیاست اقتصادی دولت نیز برنده چالش‌های سخت موجود باشد. »
۱۱ ديدگاه مطلب براي " روحانی برنده ی دوئل شد " ارسال شده است.

 1. با افزایش نرخ ارز؛ قیمت سکه در بازار آزاد به بالای ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسید می‌گه:

  قیمت تمام سکه طلا (طرح جدید) در معاملات بازار آزاد، امروز بعدازظهر چهارشنبه چهارم مهر به به بالای ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسیده است.

  این قیمت نسبت به معاملات دیروز بیش از دویست هزار تومان افزایش داشته است.

  جهش قیمت سکه عمدتا به دلیل افزایش نرخ ارز است که از دیروز و پس از اظهارات دونالد ترامپ درباره ایران شدت گرفت.

  (0)
 2. ناشناس می‌گه:

  ای کاش یک نطق ۱۵ ساعته هم در باره بی تدبیری – بی خیالی وتغییرلحظه ای قیمتها ایراد کند تاهوا دارانش یک بار دیگر براش هورا بکشند.

  (0)
 3. آیت‌الله نوری همدانی: مسئولان برای علاج این وضعیت اقتصادی کاری کنند می‌گه:

  آیت الله نوری همدانی گفت: امروز اگر مسئولان نظارت و اشراف کافی داشته باشند بخش عمده‎ای از مشکلات حل خواهد شد، ما از طرف حوزه علمیه قم از مسئولان می خواهیم وضعیت اقتصادی را علاج کنند.

  به گزارش ایسنا، این مرجع تقلید در ابتدای درس خارج فقه در مسجد اعظم قم وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم را نگران کننده دانست و اظهار کرد: افزایش قیمت بعضی از محصولات ربطی به تحریم و دلار ندارد؛ خیلی از محصولات تولید داخل است.

  وی ادامه داد: امروز اگر مسئولان نظارت و اشراف کافی داشته باشند بخش عمده‎ای از مشکلات حل خواهد شد، مردم تا کی باید منتظر اقدام مسئولان برای کنترل قیمت ها باشند، روز به روز گرانی بیشتر می شود و این مشکل برعهده بعضی از افراد بی کفایت است؛ ما از طرف حوزه علمیه قم از مسئولان می خواهیم وضعیت اقتصادی را علاج کنند.

  استاد درس خارج حوزه علمیه قم در بخش دیگر عنوان کرد: حضور مردم در دهه محرم امسال بیانگر این بود که دشمن از تبلیغات خود نتیجه نگرفته و فرهنگ ایثار و شهادت و ظلم ستیزی و عزت طلبی همچنان زنده است و عشق علاقه سیدالشهداء ماندگار است.

  آیت‌الله نوری همدانی ضمن محکوم کردن حادثه تروریستی اهواز گفت: این حادثه بیانگر زبونی دشمن بود و مردم چهره دشمن را بهتر شناختند؛ این حادثه موجب وحدت و انسجام گردید.

  https://www.isna.ir/news/97070402660

  (0)
 4. میرزا اتابک اعظم همسر صنمبر می‌گه:

  این چه بساط سایت داری است ؟ از هفت روز هشت روزش اتصالات مقدورمان نمی شود . جمع کنید این بساط را

  (4)
 5. تورقوزآباد می‌گه:

  روحانی همیشه برنده است *dance*

  (0)
 6. حسن روحانی با دست خالی ولی خندان به ایران بازگشت می‌گه:

  در چنین اوضاعی است که حسن روحانی با دستان خالی اما چهره‌ای خندان از نیویورک به ایران باز می‌گردد و وزرای کابینه‌اش از جمله محمدجواد ظریف نیز در برابر تهدیدها و شرایط دشوار زندگی مردم، لودگی می‌کنند و خنده تحویل رسانه‌ها و ناظران می‌دهند./کیهان لندن

  (0)
 7. ملانصرالدین می‌گه:

  ترامپ: من و کیم اون عاشق هم شدیم

  (0)
ارسال نظر


هفت + 1 =


آخرین خبرها