کد خبر: 77814 | زمان مخابره: ۱۳:۴۲:۳۳ - شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ | ۸ نظر | دفعات مشاهده : 380 views | |

علی اسماعیلی – مزدت را از حسین علیه السلام بگیر

Slide1

عنوان مقاله : مزدت را از حسین(ع) بگیر
خاطرم هست کوچک که بودیم پدر و مادرمان از عصر تاسوعا به شدت اصرار داشتند تا مااز روز تاسوعا تا ظهر عاشورا حتما در هیات و مراسم عزاداری حاضر باشیم و در خانه نمانیم.یادم هست یک سال عاشورا به شدت بیمار بودم و در منزل ماندم تا استراحت کنم .پدرم آمد و من را به هیات برد و کنار چرخ بلند گوی هیات ، دست من را گرفت و همراهش میبرد و میگفت امروز مزدت را بگیر و بعد برو. به قول خودش میگفت دستگاه امام حسین غایب نباید داشته باشد. این جمله از کودکی در ذهنمان مانده است که در روز عاشورا به ما میگفتند امروز روز مزد است و بمان مزدت را از آقا امام حسین بگیر. آنوقت نمی فهمیدیم مزد گرفتن از حسین(ع) به چه معناست؟ مگر ما برای حسین (ع) چه کرده ایم که مزد بگیریم؟.پیامبر(ص) و اهل بیت عزیز، آنقدر بزرگوارند که به صراحت فرمودند ما اجر و مزدی از شما نمی خواهیم مگر محبت و پیروی ( الا الموده فی القربی ) .
امام زمان (عج) در زیارت ناحیه مقدسه به خوبی این موضوع را تحلیل می کنند که از چه کسی در عزاداریها مزد میگیریم و این مزد چیست؟
ایشان در زیارت ناحیه مقدسه ضمن معرفی شخصیت امام حسین (ع) ضمن بیان صفات و ویژگیهای برجسته ایشان، میفرمایند سالار شهیدان (جواد) و ( حبیب) است یعنی یک دوست بخشنده و با محبت. امام زمان شخصیت امام حسین را آنقدر زیبا معرفی میکند که هر خواننده ای با هر دیدگاهی احساس میکند که چقدر این شخصیت عزیز ، دست یافتنی و نردیک و درکنار اوست نه یک اسطوره دست نایافتنی و دور از دسترس و تخیلی. مهم ترین کار زیارت ناحیه مقدسه الگو سازی است. ارائه الگویی درست و منطقی برای زندگی فردی و اجتماعی که با نگاه کردن به او می توان جهت زندگی را تعیین کرد.مهمترین کاری که حسین برای ما کرده است تعیین جهت زندگیست . متاسفانه شناخت ما از زندگی امام حسین محدود به ده روز آغازین محرم است.اما با مطالعه زندگی امام حسین و نوع رفتار ایشان با دوست و دشمن میبینیم که چگونه ایشان روش درست زندگی را به مخاطب خود می آموزد. نمونه هایی از دوست صمیمی بودن امام حسین( جواد حبیب ) نسبت به مردم را ارائه می نمایم: امام حسین علیه السلام می فرماید:

«اعلموا ان حوائج الناس الیکم من نعم الله علیکم فلاتملوا النعم فتتحول الی غیرکم;بدانید نیازمندیهای مردم که [به شما مراجعه می کنند] از نعمتهای الهی است پس نعمتها را افسرده نسازید [یعنی مبادا با رنجاندن مردم نیازمند کفران نعمت کنید] که این وظیفه خدمت رسانی به دیگران محول خواهد شد .»

همچنین به پیروان خود چنین رهنمود می دهد:

«ایما مسلم خدم قوما من المسلمین الا اعطاه الله مثل عددهم خداما فی الجنه; هر مسلمانی که به گروهی از مسلمانان خدمت کند خداوند متعال به تعداد آنان، خدمتگزارانی را در بهشت به او عطا خواهد کرد .»

اساسا یکی از مهم ترین درخواستهای ائمه اطهار علیهم السلام از خداوند متعال توفیق خدمتگزاری به مردم بوده است و آنان این خواسته ارزشمند خویش را در قالب دعاها و سخنان گهربار خویش ابراز می نمودند . امام سجاد علیه السلام در دعای مکارم الاخلاق با پروردگار متعال چنین نجوا می فرماید:«واجر للناس علی یدی الخیر ولاتمحقه بالمن ; خداوندا! انجام کارهای خیر را برای مردم، به دست من اجرا کن و خدمات نیکم را با منت گزاری ضایع مگردان .»
اما ما در ظهر عاشورا چه مزدی از حسین می خواهیم: امام زمان (هج) در زیارت ناحیه مقدسه مزدها و اجرها را هم مشخص کرده اند : ایشان میفرمایند :
اللهم انی اسئلک خیر العاجله ( خیر در دنیا )
و ثواب الاجله ( عاقبت به خیری )
… اللهم انی اسئلک علما نافعا ( علم و دانش سودمند )
و قلبا خاشعا ( وجودی خدا ترس و متواضع )
و یقینا شافیا ( یقینی راه بخش )
و عملا زاکیا ( عملکردی پاک و صالح )
و صبرا جمیلا ( صبر زیبا در زندگی و مشکلات )
و اجرا جزیلا و پاداشی زیبا و شایسته
قطعا همه عزاداران امام حسین و همه اقشار مردم که در عزاداریهای زیبا و باشکوه محرم میمه حضور می یابند اجر و مزد خود را از سرور شهیدان و شهدای کربلا دریافت خواهند کرد اما مهم حفظ این اجر و مزد در زندگی است.
نکته آخری که حتما باید مطرح کرد و متاسفانه در تریبونهای هیاتها و تکیه ها ی میمه مغفول ماند تشکر ویژه از بانوان محترم میمه است. همه ما مدیون مادران و خواهران عزیزی هستیم که عشق به امام حسین و عشق به هیات و عزاداری را با شیره جانشان در وجود ما قرار دادند. ما هر آنچه از محبت و عشق به اهل بیت داریم ثمره تلاش و تربیت مادران عزیز است. بانوان گرامی در همه زمینه ها یار و همراه هیاتهای مذهبی بوده و بدون حضور آنها امورات هیاتها مخصوصا در زمینه نذورات و پذیرائیها به سامان نخواهد شد.
۸ ديدگاه مطلب براي " علی اسماعیلی – مزدت را از حسین علیه السلام بگیر " ارسال شده است.

 1. عشق فقط مادر می‌گه:

  همه ما مدیون مادران عزیزی هستیم که عشق به امام حسین و عشق به هیات و عزاداری را با شیره جانشان در وجود ما قرار دادند. ما هر آنچه از محبت و عشق به اهل بیت داریم ثمره تلاش و تربیت مادران عزیز است.

  (1)
 2. عشق فقط مادر می‌گه:

  لعنت بر عروسهایی که اوقات تلخی درست می کنند و پسر و مادر را به جان هم مندازند

  (0)
 3. عشق فقط مادر می‌گه:

  تا وقتی اشکهای مادرم و عشقش به حسین و زینب در یادم بماند عاشق حسین خواهم ماند. و مادر چنان در ذهن حک میشود که هرگز فراموش نخواهد شد

  (0)
 4. همشهریان میمه ای می‌گه:

  با نهایت تاسف و تالم حادثه تروریستی و شهادت و مجروح شدن جمع زیادی از هموطنان و ارتشیان و سپاهیان غیور کشورمان
  در اهواز خصوصا شهادت فرزند چهار ساله همشهری ارتشی مان سرگرد سعداله اقدامی از روستای شهید پرور ازان میمه
  را خدمت پدر بزرگوار و خاندان معزز اقدامی و مردم همیشه در صحنه ازان تسلیت عرض نموده و برای تمامی خانواده های این حادثه تاسف بار تروریستی خصوصا سرگرد سعداله اقدامی و همسر داغدیده ایشان ارزوی سلامتی و شفای عاجل و صبر جلیل
  مسالت داریم

  (1)
 5. جمله بندی می‌گه:

  همه ما مدیون مادران و خواهران عزیزی هستیم که عشق به امام حسین و عشق به هیات و عزاداری را با شیره جانشان در وجود ما قرار دادند.

  سلام آقای اسماعیلی
  وقتی نوشته ای می نویسیم برای بیان عواطف و احساسات ، بهتر است جمله بندی عاطفی تری داشته باشیم:
  همه ما مدیون مادران و خواهران عزیزی هستیم که عشق به امام حسین و عشق به هیات و عزاداری را با شیره جانشان در وجود ما “پروریدند”
  پاینده باشید دوست من.

  (-1)
ارسال نظر


6 + = پانزده


آخرین خبرها