کد خبر: 77291 | زمان مخابره: ۶:۴۰:۴۹ - پنج شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ | ۴ نظر | دفعات مشاهده : 221 views | |

وندی شرمن: رئیس‌جمهور ما فریبکار بود نه ایرانیان

images

سرپرست تیم مذاکره‌کننده امریکایی در مذاکرات هسته‌ای ایران با ۱+۵ که در اکتبر ۲۰۱۳ گفته بود فریبکاری بخشی از DNA ایرانیان است، حالا می‌گوید که در این برداشت اشتباه بوده و آنچه که برجام را از بین برد، دسیسه‌های رئیس‌جمهور امریکا بود.
ایرانی‌ها وندی شرمن را به این جمله معرفش می‌شناسند: «فریب بخشی از DNA ایرانی‌ها است»، اما او حالا بدون اینکه اشاره‌ای مستقیم به جمله مناقشه‌برانگیز خود در جریان مذاکرات هسته‌ای ۱+۵ با ایران کند، تأیید کرده که این برداشت او اشتباه بوده است. او در یادداشتی در فارین‌افرز نوشته است: «من همیشه انتظار داشتم بزرگ‌ترین چالش در برابر موفقیت توافق، تخلفات ایران باشد نه دسیسه‌های رئیس‌جمهور ایالات متحده». او ادامه می‌دهد: «البته، من اشتباه می‌کردم. ماه مه سال جاری، رئیس‌جمهور امریکا دونالد ترامپ تصمیم گرفت ایالات متحده را از توافق خارج و تحریم‌های رفع‌شده علیه ایران به موجب توافق را احیا کند و این اقدامی است که در تاریخ امریکا به عنوان یکی از بدترین اشتباه‌های سیاست خارجی خواهد ماند.». او نوشته است: «در جریان این گفت‌وگوها، همتایان ایرانی من گاه می‌پرسیدند چطور می‌توانند اطمینان حاصل کنند که توافقی که می‌کنند، دوام‌پذیر خواهد بود. اکثر جمهوریخواهان با این توافق مخالف بودند و ایرانی‌ها با نگاهی به انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ می‌پرسیدند که اگر جمهوریخواهان کنترل کاخ سفید را به دست بگیرند چه اتفاقی خواهد افتاد». شرمن می‌گوید سؤالی که او در مقابل می‌پرسیده این بود که اگر در ایران مخالفان برجام که به ادعای او «تندرو» هستند به قدرت برسند چه اتفاقی خواهد افتاد، زیرا همیشه تصورش این بوده که این طرف ایرانی است که توافق را نقض می‌کند. مذاکره‌کننده سابق امریکایی درباره اینکه همواره این سوء‌ظن را نسبت به ایرانی‌ها داشت که آن‌ها توافق را برهم بزنند، نوشته است: «به هر حال، من همیشه انتظار داشتم بزرگ‌ترین چالش در برابر موفقیت توافق، تخلفات ایران باشد نه دسیسه‌های رئیس‌جمهور ایالات متحده». شرمن که زمانی گفته بود «فریبکاری بخشی از ژن ایرانی‌ها است»، در این یادادشت اعتراف کرده که «تصورش درباره اینکه ایرانی‌ها ناقض توافق خواهند بود اشتباه است».
۴ ديدگاه مطلب براي " وندی شرمن: رئیس‌جمهور ما فریبکار بود نه ایرانیان " ارسال شده است.

 1. شر می‌گه:

  ترامپ امریکا را سرنگون خواهد کرد.
  این مردک همه تمدن و افتخارات امریکا را به باد خواهد داد.

  (0)
 2. ابو اسحاق می‌گه:

  از بس نظرات رو سانسور کردید و سلیقه ای تائید کردید دیگه هیچ کی نظر نمی ذاره
  ————————
  با سلام این روزها عکس گفته ی شما نظرات از همیشه بیشتر شده است و این می تواند قرینه ای باشد بر اینکه نظرات ارائه می شود .

  (0)
ارسال نظر


پنج − 4 =


آخرین خبرها