کد خبر: 77263 | زمان مخابره: ۹:۵۰:۳۳ - سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ | ۷ نظر | دفعات مشاهده : 222 views | |

رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

fsبسی
مردم سالاری آنلاین نوشت: ویدوئی از مصاحبه رجب صفروف، یک کارشناس روس، با بی‌بی‌سی فارسی این روزها دست به دست می‌گردد. صفروف در این ویدئو می‌گوید سهم ایران از دریای خزر ۵۰ درصد بوده که در سال ۱۹۹۶ (در زمان ریاست‌جمهوری هاشمی رفسنجانی) ایران پذیرفته سهم‌اش ۲۰ درصد باشد و این پیشنهاد  ایران، موجب تعجب فراوان روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و آذربایجان شده است. وی ادعا می‌کند که این پیشنهاد ایران، «هدیه الهی» به روسیه و سه کشور تازه‌استقلال یافته بود. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟
همزمان با امضای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر توسط روسای جمهور ۵ کشور ساحلی این دریا در قزاقستان، مصاحبه جنجالی رجب صفروف با بی‌بی‌سی فارسی به شدت در فضای عمومی خبرساز شده است. رجب صفروف که توسط بی‌بی‌سی به‌عنوان عضو هیأت کارشناسی روسیه در مذاکرات قزاقستان معرفی شده است، در این مصاحبه می‌گوید طبق معاهدات سال ۱۹۲۱ و ۱۹۴۰ سهم ایران و اتحاد جماهیر شوروی از دریای خزر هر کدام ۵۰ درصد بوده اما پس از فروپاشی شوروی، ایران در «اولین دور مذاکرات کارشناسی در سال ۱۹۹۶» پیشنهاد داده که دریای خزر به طور مساوی بین ۵ کشور ساحلی آن یعنی سه جمهوری تازه‌استقلال یافته قزاقستان، ترکمنستان و آذربایجان و ایران و روسیه تقسیم شود.
وی می‌گوید چون فروپاشی در ۵۰ درصد متعلق به شوروی روی داده بود و هیچ ربطی به ایران نداشت، هیچ‌کس انتظار این پیشنهاد را ایران نداشت و این پیشنهاد «هدیه‌ای الهی» به سایر کشورهای ساحلی دریای خزر بود.

رجب صفروف کیست؟
رجب صفروف اصالتاً یک کارشناس تاجیک است که در ۱۹۵۹ در دوشنبه پایتخت تاجیکستان به دنیا آمده و از این رو به زبان فارسی کاملاً تسلط دارد. نگاهی جزئی به پیشینه و رزومه صفروف نشان می‌دهد که وی در سال ۱۹۹۶ هیچ سمتی در وزارت امور خارجه روسیه و هیئت کارشناسی این کشور در مذاکرات پیرامون رژیم حقوقی دریای خزر نداشته است و خود صفروف نیز در رزومه‌اش ادعای حضور در این هیأت کارشناسی را مطرح نکرده است.

صفروف در سال ۱۹۸۳ از دانشگاه دولتی مسکو فارغ‌التحصیل شده است. وی در رشته‌های علوم سیاسی و همین‌طور تاریخ علم تحصیل کرده است. وی در سال ۱۹۹۱ از تز دکتری خود دفاع کرده و در سال ۱۹۹۴ اولین سمت «مهم» خود را به دست آورده است. وی در این سال به‌عنوان رئیس انستیتوی سیاست و تجارت مرکزی انتخاب شد و تا سال ۹۶ ریاست این انستیتو را بر عهده داشت. صفروف از سال ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۹ عضو شورای سیاسی وابسته به ریاست‌جمهوری روسیه بوده است. همچنین از سال ۱۹۹۴ تاکنون نیز کارشناس دومای کشوری فدراسیون روسیه بوده است.
صفروف ایران را به‌خوبی می‌شناسد و از سال ۱۹۹۷ تاکنون مدیرکل مرکز مطالعات ایران معاصر در روسیه بوده است. رجب صفروف تنها در سال ۱۹۹۷ و به مدت دو سال در یک آکادمی وابسته به وزارت امور خارجه روسیه مشغول به کار بوده و بنابراین، در سال ۱۹۹۶ هیچ سمتی در وازرت امور خارجه روسیه نداشته و صحبت‌های وی در مورد مذاکرات کارشناسیِ رژیم حقوقی دریای خزر نمی‌تواند صحت داشته باشد. وی از سال ۱۹۹۷ تا ۱۹۹۹ در آکادمی دیپلماتیک وابسته به وزارت امور خارجه روسیه، پژوهشگر بوده است. باید تأکید که وی در هیأت کارشناسی روسیه در مذاکرات مربوط به رژیم حقوقی دریای خزر در دهه ۹۰ میلادی حضور نداشته و حتی رزومه وی نیز این موضوع را تأیید می‌کند.
صفروف ایران را به خوبی می‌شناسد و حتی در وب‌سایت شخصی‌اش شماره موبایل وی که با پیش‌شماره ۰۹۱۲ و متعلق به تهران است، موجود است. وی از سال ۲۰۰۱ تاکنون مدیرکل یک سایت خبری روسی به آدرس https://www.iran.ru است که به سه زبان فارسی، روسی و انگلیسی در دسترس است. وی سردبیر مجله‌های روسی «ایران معاصر» و «تجارت با ایران» نیز است. صفروف از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۸ رئیس کل شورای بازرگانی روسیه-ایران وابسته به اتاق بازرگانی و صنعتی فدراسیون روسیه بوده است. در حال حاضر نیز وی رئیس کمیسیون ایران در اتاق بازرگانی و صنعتی مسکو است.

اظهارات کذب رجب صفروف
همان‌گونه که دیدیم صفروف در سال ۱۹۹۶ هیچ سمتی در وزارت امور خارجه روسیه و در مذاکرات کارشناسی پیرامون رژیم حقوقی دریای خزر نداشته است و اظهارات وی در این مورد کذب است. رضا نصری حقوق‌دان در توئیتی از جنبه‌ای دیگر کذب بودن ادعای صفروف را اثبات می‌کند. وی می‌گوید: صفروف می‌گوید سال ۱۹۹۶در اولین جلسه ایران صحبت از ۲۰ درصد کرد! [این] صحیح نیست. چون ۱) ۱۹۹۶ اولین جلسه نبود؛ ۲) سال ۱۹۹۵ ایران و روسیه در یک بیانیه مشترک اعلام کردند فقط معاهدات ۱۹۲۱ و۱۹۴۰ معتبر هستند؛ ۳) سال ۱۹۹۷ ایران مجدداً طی نامه‌ای به سازمان ملل بر همین موضع مشترک تاکید کرد!

مسأله دیگر این است که در هیچ قراردادی ایران سهم ۵۰ درصدی از دریای خزر نداشته و اصولاً در معاهدات ۱۹۲۱ و ۱۹۴۰ سهم ایران و شوروی از دریای خزر تعیین نشده بود. در معاهده ۱۹۲۱ صرفاً حق کشتیرانی در دریای خزر که به واسطه عهدنامه ترکمانچای از ایران سلب شده بود به ایران داده می‌شود و در معاهده ۱۹۴۰ هم هیچ اشاره‌ای به سهم ایران و شوروی از منابع دریای خزر نشده است.
۷ ديدگاه مطلب براي " رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟ " ارسال شده است.

 1. احمد ابرام می‌گه:

  با توجه به اینکه اقای دکتر جمشید ممتاز معروف وبزرگترین حقوقدان جهان ودر رشته حقوق دریا ها (نه دریایی) حرف اول را در جهان میزند وعضو ارشد تیم تعیین رزیم حقوقی دریای خزر می باشد چگونه افرادی اظهار نظر میکنند و مثال ارث میزنند .

  (0)
  • جوان می‌گه:

   سلام جناب آقای ابرام
   حال شما ؟!
   متوجه منظورتان نشدم . دکتر ممتاز و مثال ارث که فرمودید چه ارتباطی به تقسیم دریای خزر دارد؟
   —————
   با سلام ظاهرا منظور استاد احمد ابرام اشاره ی آقای بهمن کشاورز باشد به مسئله ی ارث در مقاله ای در خصوص خزر .

   (1)
   • نام خود را وارد كنيد... می‌گه:

    اکی. گرفتم چی شد . نوشته آقای کشاورز را خواندم. مرسی از همه . آقای ابرام آقای شیبانی آقای کشاورز.
    من هر وقت بحثی را از طریق صبح میمه دنبال می کنم ، در نهایت موضوع کامل برایم تفهیم می شود . شاید یکی از دلایلش حوصله به خرج دادن آقای شیبانی و انتقال درست مطالب از طریق صبح میمه به مخاطبین باشد .

    (0)
  • صفر صفدروف می‌گه:

   خزر را تاراج کردند رفت. خوبیش به اینه که امضای روحانی هیچ ارزشی نداره بدون تایید مجلس و رهبر.
   ممتاز کیلویی چند؟
   اونهایی هم که رفتند مذاکره برجام ، آخر دیدیم چطور مضحکه دلقکی مثل ترامپ شدند!

   (0)
 2. شهروند می‌گه:

  با سلام
  اینجانب چندین سال است که مصاحبه ها و دیدگاهها و نظرات آقای صفروف را در برنامه های و مجادلات سیاسی و میزگردها و در گفنگوهای با رسانه های مختلف و معتبر جهانی فارسی زبان می بینم بین و بین اله ایشان آدمی غیر کارشناس و کم سواد و کم اطلاع نیست . این در این حالی که به کشور و مردم ایران خیلی علاقه منداست . وحتی در میزگردها و بحثهای سیاسی با کارشناسان سیاسی مخالف و به اصطلاح اپوزسیون خارج نشین همیشه منافع ایران را در نظر می گیرد(و به قولی از هر ایرانی خارج نشین ایرانی تر است )

  (2)
 3. قاسمی: ادعای صفراف بی‌اساس است می‌گه:

  سخنگوی وزارت خارجه ایران می‌گوید که رجب صفراف «هیچگاه عضو مذاکره‌کننده روسیه در خصوص خزر نبوده و ادعاهای او بی‌اساس و غیر قابل اعتنا است».

  بهرام قاسمی روز دوشنبه همچنین گفت که «طرح این ادعاهای بی‌اساس در این برهه با اهداف مشخص و هدایت شده از سوی عناصر و مراکز خاص صورت می‌پذیرد».

  رجب صفراف شامگاه یکشنبه با عنوان یکی از کارشناسان روسی شرکت‌کننده در مذاکرات رژیم حقوقی دریای خزر با تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی مصاحبه کرده بود.

  وی گفته بود: کارشناسان روسیه در سال ۱۹۹۶ میلادی انتظار داشتند که ایران طبق قرارداد ۱۹۲۱ (پیمان دوستی ایران و شوروی) و قرارداد ۱۹۴۰ (پیمان تجارت و کشتیرانی در دریای خزر) «پیشنهاد ۵٠ درصدی ایران» درباره سهم خود از دریای خزررا مطرح کند.

  آقای صفراوف افزوده بود: «حتی روس‌ها آمادگی روانی این پیشنهاد را نیز داشتند اما پیشنهاد ایران مبنی بر تقسیم مساوی خزر (هر کشور٢٠ درصد) تعجب و خوشحالی طرفین مقابل را در پی داشت».

  روسای جمهوری پنج کشور حاشیه دریای خزر روز یکشنبه کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر را امضاء کردند ولی در متن منتشره اشاره‌ای به تقسیم این دریا نشده است.

  * بالاخره این بشر اسمش چییه؟ صفراف/صفروف/صفراوف؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  (0)
 4. آدامس خروس می‌گه:

  برترین ها :
  کارخانه آدامس خروس در دهه ۵۰

  http://www.bartarinha.ir/fa/news/761234

  (0)
ارسال نظر


8 − = چهار


آخرین خبرها