کد خبر: 76281 | زمان مخابره: ۷:۰۴:۰۲ - یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ | ۳ نظر | دفعات مشاهده : 405 views | |

اعتراض به تصمیم استاندار و سکوت حوزه ی علمیه ی اصفهان ادامه دارد

صدور مجوز معدنکاوی در پناهگاه حیات وحش موته غیرقانونی است/ محیط زیست پیگیری می‌کند

صدور مجوز معدنکاوی در پناهگاه حیات وحش موته، غیرقانونی است چرا که مرجع صدور پروانه معدنکاوی در مناطق چهارگانه محیط زیست، شورای عالی محیط زیست است نه استانداری. ضمنا طبق بند الف موافقتنامه میان محیط زیست و وزارت صنعت، معدنکاوی در این منطقه ممنوع است.

۱۳۹۵۰۷۲۴۱۲۳۴۴۷۶۰۰۸۹۴۸۰۱۴

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، آغاز اکتشافات در معدن تراورتن میمه در پناهگاه حیات وحش موته اصفهان که هفته گذشته به صورت غیرقانونی و بدون موافقت سازمان حفاظت محیط زیست آغاز شد، اعتراضات بومیان و علاقه‌مندان طبیعت را به همراه داشت. اعتراضاتی که به توقف فعالیت اکتشافی در این معدن منجر شد و قاعدتا تا زمان لغو مجوز غیرقانونی این فعالیت مخرب، ادامه خواهد داشت. این مجوز که با سوء استفاده بهره‌برداران این معدن از تغییر استاندار اصفهان و پس از تهیه صورتجلسه‌ای صوری توسط آنها از طریق استاندار جدید صادر شده به گفته مسئولان محیط زیست وجاهت قانونی ندارد چرا که مرجع صدور مجوز اکتشافات معدنی جدید در داخل مناطق چهارگانه محیط زیست، شورای عالی محیط زیست است نه استانداری.

رضا اقتدار، معاون دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست با ابراز تاسف از اینکه چند روزی است با وجود مخالفت‌های سازمان حفاظت محیط زیست، عملیات معدنکاوی در پناهگاه حیات وحش موته آغاز شده به تسنیم می‌گوید: مجوز این معدن بر خلاف قوانین و ضوابط صادر شده. پناهگاه حیات وحش موته استان اصفهان مشمول بند الف موافقت‌نامه‌ای میان سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت صنعت و معدن و تجارت است که در آن صراحتا قید شده که صدور هر گونه مجوز جدید اکتشاف و بهره‌برداری معدنی در پناهگاه حیات وحش موته که در ردیف ۲۰ بند الف این موافقت‌نامه قرار دارد  ممنوع است؛ موافقت‌نامه‌ای که بر اساس مصوبه شورای عالی محیط زیست وقت در سال ۵۴ به هر دو دستگاه تفویض شده است.

وی ادامه می‌دهد: از سوی دیگر، بر اساس ماده ۳ قانون حفاظت و بهسازی، مرجع صدور هر گونه پروانه جدید برای اکتشافات معدنی در مناطق چهارگانه محیط زیست، شورای عالی محیط زیست است در حالی که مجوز معدنکاوی در پناهگاه حیات وحش موته بر اساس تبصره ۵ ماده ۲۴ قانون معادن و با توسط استاندار صادر شده. بنابراین، این مجوز برای مناطق چهارگانه وجاهت ندارد.

اقتدار می‌افزاید: ما صدور این مجوز را قانونی نمی‌دانیم. صدور چنین مجوزی عملا به این معناست که دیگر تفاوتی میان مناطق چهارگانه محیط زیست و مناطق آزاد وجود ندارد و هر زمان که اراده کنند می‌توانند بدون موافقت سازمان حفاظت محیط زیست در داخل مناطق چهارگانه محیط زیست مجوز اکتشافات معدنی صادر کنند. کما اینکه تا کنون از طریق همین کارگروه که در پی معدنکاوی در پناهگاه حیات وحش موته هستند، مجوز اکتشافات معدن پلی‌متال در منطقه حفاظت شده کالمند بهادران استان یزد که یکی از شاخص‌ترین زیستگاه‌های آهو است و همچنین مجوز اکتشافات معدنی در منطقه امن بالقیس واقع در منطقه حفاظت شده انگوران استان زنجان صادر شده.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه سازمان حفاظت محیط زیست موضوع معدنکاوی در پناهگاه حیات وحش موته استان اصفهان را با جدیت پیگیری خواهد کرد می‌گوید: پیگیری‌ها از سوی دفتر حقوقی و دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان آغاز شده و امیدواریم بتوانیم از اجرای این اقدام مخرب جلوگیری کنیم.
۳ ديدگاه مطلب براي " اعتراض به تصمیم استاندار و سکوت حوزه ی علمیه ی اصفهان ادامه دارد " ارسال شده است.

 1. معدن چی می‌گه:

  راه درست اقدام توسط محیط زیست جهت جلوگیری از صدور پروانه اکتشاف میباشد از مدیر سایت کمال تشکر میشود اما از مدیر گروه تلگرامی … که خود دعوت کننده مردم بوده ولی تا این لحظه کوچکترین قدمی درراه اعتلای میمه برنداشته وفقط حرف زده واقعا ناراحت می باشم خداهمه ما را به راه راست هدایت کند

  (4)
 2. دوستدارگروه کوهنورد می‌گه:

  حمایت تمام همشهریان در جلوگیری از صدورپروانه اکتشاف مثل گروه کوهنوردی دوستان میمه ای باشه

  (2)
 3. مخالف معدن می‌گه:

  ضمن تشکرازمدیریت سایت جهت پیگیری مسئله مهم از مدیر گروه تلگرامی ….که مردم را دعوت کرده وخودبه تفریح رفته و به ریش مردم خندیده گله کنم هرچند که در گروه یکی از افراد برجسته ازایشان خواسته ولی مانند قبل جواب قانع کننده ای جهت انجام این عمل زشت ندادند
  ———————
  با سلام امیدوارم این مسایل بین خودمان باعث انشقاق و کدورت نگردد . مدیر گروه تلگرامی مورد اشاره نقش مهمی در پرداختن به مسایل شهر دارند و عدم حضور افراد در تجمع اعتراضی نباید وسیله ی نقد و تخریب باشد . جمعیت حاضر در تجمع کافی و وافی به مقصود بود .

  (4)
ارسال نظر


هفت − 5 =


آخرین خبرها