کد خبر: 75506 | زمان مخابره: ۷:۰۸:۵۶ - شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۰ نظر | دفعات مشاهده : 560 views | |

تاملی بر آتش زدن پرچم امریکا در مجلس شورای اسلامی

۰CBF8959-8923-4A78-AAD9-F35D88B33D9B

به گزارش خبرنگار سیاسی سایت خبر فوری، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه ساعت ۲۲/۳۰ به وقت ایران در سخنرانی خروج آمریکا از توافق برجام را اعلام کرد.

دستور ترامپ برای خروج کشورش از برجام در همان زمان ابتدایی با انتقاد بسیاری از سوی مقامات کشورهای مختلف از جمله سران کشورهای اروپایی روبه رو شد و در داخل کشورمان نیز حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان بلافاصله درباره خروج آمریکا از برجام اظهارنظر کرد.

صبح روز چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت در حالی که رسانه های داخلی و خارجی تیتر یک خود را به موضوع برجام اختصاص داده بودند، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس با به آتش کشاندن توافق برجام و پرچم آمریکا موج جدیدی را در فضای رسانه ای داخلی و حتی خارجی ایجاد کردند.

روز چهارشنبه بعد از قرائت گزارش دستور مجلس و تلاوت آیات و قبل از آغاز نطق رئیس مجلس شورای اسلامی تعدادی از نمایندگان با حضور در جایگاه هیئت رئیسه شعار مرگ بر آمریکا را فریاد زدند.

واکنش نمایندگان به نقض توافق برجام از سوی آمریکا در حالی در مجلس ادامه داشت که ذوالنور عضو فراکسیون نمایندگان ولایی و رئیس کمیته هسته ای مجلس به همراه تعدادی دیگر از نمایندگان با فریاد مرگ بر آمریکا پرچم این کشور و برجام را آتش زدند.

آتش زدن توافق برجام و پرچم در حالی در مجلس رخ داد که در حال انجام این اقدام لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به کوهکن یکی از کسانی که در حال آتش زدن پرچم آمریکا بود، گفت مراقب باشید مجلس را آتش نزنید.

اقدامی که چندتن از نمایندگان اصولگرای مجلس در به آتش زدن پرچم آمریکا انجام دادند پس از سکوت چند ساعته همکاران آنها در مجلس با واکنش های مختلفی روبه رو شد.

کدام نمایندگان پرچم آمریکا را آتش زدند؟

محتبی ذوالنور: وی نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی  و از حامیان جبهه  پایداری در مجلس محسوب می شود.ذوالنور رئیس کمیته هسته ای مجلس است اما همواره نسبت به برجام مواضع تندی را اتخاذ کرده است.ذوالنور شروع کننده ماجرای آتش زدن پرچم آمریکا و توافق برجام در مجلس بود.

محسن کوهکن: وی نماینده مردم لنجان در مجلس و از چهره های اصولگرا و نزدیک به طیف لاریجانی در مجلس است از این رو حضور وی در جمع آتش زنندگان پرچم آمریکا در مجلس قابل تعجب بود.همراهی کوهکن با برخی از نمایندگان در آتش زدن پرچم آمریکا و‌ توافق برجام حتی با واکنش علی لاریجانی نسبت به وی همراه بود.

احد آزادیخواه: وی از نمایندکان اصولگرای مجلس و سخنگوی کمیسیون فرهنگی است، آزادیخواه از جمله کسانی است که مخالف توافق برجام بوده است.

حسینعلی حاجی دلیگانی: وی که نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی است از مخالفان و‌ منتقدان اصلی دولت روحانی و توافق برجام محسوب می شود و همواره در مجلس نظرات متعددی را در مخالفت با دولت یازدهم و‌ دوازدهم مطرح کرده است.

نمایندگان دیگری همچون سیدمحمدجواد ابطحی، جبارکوچکی نژاد،عباس گودرزی، حسینعلی شهریاری و موسوی لارگانی که همگی از اصولگریان منتسب به جریان افراطی هستند در جریان آتش زدن پرچم آمریکا دوستان همفکر خود را همراهی کردند.

 بعد از اقدام جمعی از نمایندگان مجلس به آتش زدن پرچم آمریکا و توافق برجام در مجلس سکوت چند ساعته در بین سایر نمایندگان برقرار شد اما بعد از گذشت از این سکوت برخی از نمایندگان و چهره های سیاسی کشورمان به این رفتار نمایندگان واکنش نشان دادند.

*علی مطهری نماینده مردم تهران آتش زدن پرچم آمریکا در صحن علنی امروز مجلس را رفتاری «بد» توصیف کرد و افزود:‌ این اقدام کار درستی نبود. در گزارشی که شب گذشته منتشر شد اعلام شد دو سوم مردم آمریکا با این اقدام ترامپ مخالف هستند. بعد ما با آتش زدن پرچم در مجلس در حقیقت مردم آمریکا را در برابر خودمان قرار می‌دهیم.

نایب رییس مجلس ابراز تاسف کرد: این اقدام ناگهانی برخی نمایندگان مجلس کار عاقلانه‌ای نبود و نمی‌شد هیچ واکنشی به این رفتار ناگهانی نشان داد.

مطهری در ادامه پاره کردن برجام را هم کار خوبی ندانست و افزود: هر چند که کاغذی تحت عنوان برجام در مجلس پاره شد اما مهم‌تر از آن آتش زدن پرچم آمریکا بود که کار خوبی نبود.

*صادق زیباکلام استاد دانشگاه و فعال سیاسی نیز در واکنش به آتش‌زدن پرچم آمریکا در توییتر خود نوشته که این اقدام «نمایندگان انقلابی» در مجلس مشخص کرد که ترامپ «خیلی هم بیراه نمی‌گوید.»

به باور وی، این اقدام همچنین «گوشه‌ای از فرهنگ و تمدن غنی برخی از ایرانیان را به نمایش گذاشت.»

*علیرضا رحیمی دیگر نماینده مجلس نیز در توییتر خود نوشته که آتش‌زدن پرچم کشورها «در فرهنگ اسلامی هیچ جایی ندارد و در منطق سیاسی و نگاه عقلانی هم مردود است.»

به نوشته وی با خروج آمریکا از برجام «احساس شعف عده‌ای برای تسویه حساب سیاسی با روحانی و ظریف، آتش به اختیارشان را به سطح آتشبازی در صحن مجلس کشانده است.»

*مجله دیلی‌میل نیز در واکنش به آتش زدن پرچم آمریکا در مجلس در صفحه نخست خود نوشت : اینهایی که پرچم ما را وسط مجلس اتش میکشند ترامپ را به عدم صلاحیت روانی متهم میکنند.

حال با توجه به اقدامی که برخی از نمایندگان مجلس خلاف عرف و رویه بین الملی در آتش زدن پرچم و یک توافق بین المللی انجام دادند بدون شک متهم کردن ایران به عدم رعایت مقررات جهانی امتیاز جدیدی را برای ترامپ و همفکرانش ایجاد خواهد کرد تا باردیگر ایران را مورد اتهامات فراوان قرار دهد.

کاش نمایندگان مجلس به قول ناصرخسرو  که می گوید: بی خـــــــرد گرچه رهـــــا باشد در بـــــند بود/با خرد گرجه بود بسته چنان دان که رهاست، کمی معقول تر به کاری که انجام داده بودند فکر می کردند

 
۱۰ ديدگاه مطلب براي " تاملی بر آتش زدن پرچم امریکا در مجلس شورای اسلامی " ارسال شده است.

 1. علی اسماعیلی می‌گه:

  شخصیت و کار این نمایندگان مصداق آیه ۱۰۴ سوره کهف است که خداوند خطاب به پیامبر می فرمایند: بگو شما را از آنها که در کردار زیان کارترند آگاه سازیم. کسانی هستند که سعیشان در زندگی دنیا هدر رفته و با این حال می پندارند که کار نیک انجام می دهند.
  جالب است که امیر المومنین در توصیف خوارج هم از این آیه استفاده کرده اند.
  برای خودم و مردم شهرم به خاطر داشتن نماینده ای اینچنین متاسفم

  (-3)
  • حامی نمایندگان شجاع مجلس می‌گه:

   از داشتن چنین نماینده ای تاسف نخورید بلکه باید بابت داشتن رئیس جمهوری که در کسوت روحانیت است و به راحتی دروغ می گوید تاسف خورد. شما موضع گیریهای ایشان را در قبال مخالفین برجام مطالعه کنید تا ببینید چگونه با بی تدبیری و ناشی گری و عدم تحمل نظر مخالف بارها به منتقدین توهین کرد .
   اگر نمایندگان و منتقدینی مثل این نماینده دلیر نبودند طرفداران زور و زر و تزویر و کسانی که ثروت کشور را خود و بستگانشان به یغما برده اند تا بحال بارها کشور را به دشمن فروخته بودند . همین طرز فکر تا بحال توانسته با خون دل خوردن و نیاسودن به کمک مردم زجر کشیده نظام را قوت بخشند . نه آن نمایندگانی که با اصرار و در عرض دو ساعت توافقنامه ای را به تصویب رساندند که صدای افتادن تشت رسوایی آنها امروز بخوبی بگوش می رسد.
   شما در حد تفسیرقران و نهج البلاغه نیستید که به این راحتی به این دو معجزه استشهاد می کنید . بگذارید اهلش تفسیر کنند که تفسیر کرده اند و به ما آموخته اند که فریب شیطان را نخورید و مفسر بزرگ و عمل کننده بزرگ قرآن در عصر ما که امام خمینی است فرمودند “هر چه فریاد دارید بر سر آمریکا بکشید ” و همین امام این خبیث را که مسؤولین کشور ما را فریفت به شیطان بزرگ نامگذاری کرد.
   ما بجای تاسف , به داشتن نمایندگان شجاعی که هر چند تعدادشان در مجلس کم است اما شجاعانه موضع خود را در عقبه های مختلف و حساس اعلام می کنند , افتخار می کنیم و آنان را مدرسهای زمان حال می شناسیم که حاضر نمی شوند بخاطر چرب و نرم دنیا دین و وجدان فروشی کنند .

   (2)
 2. آم غیاث وندایی می‌گه:

  چرا در بیست دقیقه تصویب می کردند برجام را که اکنون به آتش کشیدند فرجام را
  (شعر بند تمونی)

  (3)
 3. ایران در آتش می‌گه:

  زنده باد علی آقای مطهری مجلس چنین نماینده هایی میخواهد ( با شخصیت ) شوخی نیست مجلس آینه یک مملکت در دنیاست آتش زدن پرچم هر کشور ی به دور از شئونات اسلامیست ما مردم ایران خواهان صلح و آرامش هستیم و برای تمام ممالک دنیا احترام قائلیم چون مسلمانیم

  (0)
 4. علی دانش پژوه می‌گه:

  متن خبر دوباره تکرار شده
  ما در تمام این سال ها داعیه داشتیم که با ملت امریکا مشکلی نداریم بلکه با سیاست های خصمانه دولت امریکا مخالفیم، ولی در عمل خلاف این را ثابت کردیم، پرچم یک کشور برای آن جامعه، نماد اتحاد و همبستگی ملی است و بخشی از ارزش های آن خاک محسوب می شود، آتش زدن پرچم و لگدمال کردن آن درواقع توهین به ارزش های فرهنگی آن ملیت و جامعه است و این با داعیه ما تضاد دارد، از طرفی دولت امریکا را مردم آن کشور در فرآیند انتخابات تعیین می کنند و این یعنی حداکثر جامعه امریکا با دولت برسرکار مخالفتی ندارند و آن را تائید می کنند، که دراینصورت با مدعای ما همچنان تناقض دارد، ما با دولتی مخالفت می کنیم که مردمش آن را انتخاب کرده و با مردمی داعیه دوستی داریم که پرچمشان را آتش می زنیم….
  با مرگ بر امریکا گفتن و پرچم آتش زدن و به سفارت حمله کردن چیزی به ارزش های ما اضافه نخواهد شد ولی کم می شود، امریکا خصومت دیرینه با ایران داشته و این صرفا به واسطه انقلاب نیست هرچند بعد از انقلاب شدیدتر شده اما گفتند امریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند پس چه کاریه که مدام چوب به لانه زنبور می کنیم؟ مگر درزمان امیرالمومنین در نمازجمعه های کوفه شعار مرگ بر معاویه میدادند؟

  (-15)
  • جو گیر می‌گه:

   شما در زمان امیرالمومنین بودی؟

   (1)
  • ص می‌گه:

   عجیب است
   آقایان مسبب لطمات بی شمار به کشور را رها کرده و در سوک آتش زدن پرچم آمریکا نشسته اند . همه تلاش دانشمندان هسته ای را به باد دادند و حق نقد برای منتقدین قائل نبودند و حالا این عمل تعدادی نماینده مجلس پر سرو صدا شد؟
   آیا فقط آتش زدن پرچم توهین به ملت آمریکاست؟ برنامه ریزی آمریکا برای ریشه کنی نظامی که خون هزاران جوان برومند به پایش ریخته شده توهین به مردم ایران نیست ؟ حاشا به مرامتان . چرا دهن کجی به آن همه خون دل و زحمت و زندان و تبعید رهبر کبیر انقلاب توهین نیست ؟

   (3)
 5. مهرگان می‌گه:

  تا کور شود هر انکه نتواند دید

  (0)
 6. محسن.ج می‌گه:

  یکی غضنفر و بگیره به خودمون گل نزنه…

  بلاخره بعد از رفتن انگشت حاج آقا روی کلیت فیلترینگ و روی هوا رفتن تلگرام دوباره ناخودآگاه مشتری سایت صبح میمه شدیم
  امروز که مطالب سایت رو می خوندم دیدم ای بابا کلا قضیه سوتی برجام که با این همه کبکبه و دبدبه ی بعضیا یک قرارداد بی عیب و نقص به شمار می رفت ماست مالی شده ولی در عوض یه فندک کشی جناب حاجی مسئله مورد بحثه…
  البته جای برادری باید بگم آقای حاجی این که اون بین، شما تو جیفت فندک داشتی هم بماند… نکن آقا، نکش ((مصرف سیگارت عامل اصلی سرطان و زیان آور است)) ما دوستت داریم.
  حالا ضرر و زیان اون به کنار، دم مونده همه ی کارای ترامپ رو هم بندازن گردنت.
  برادر من یه کمی از این خانومه یاد بگیر، ببین چه حرفای با کلاسی زده. خداییش اینا باید بزنن با بمب اتم نسل من و شما رو به جرم این کارای وحشیانه امون منقرض کنن. تازه علی مطهری هم ناراحت شده، حالا اون به کنار زبیا هم اعصابش خورد شده حق به اونا داده، صادق و می گم.
  ببین خانمه چی گفته:

  شرمن گفت: من از غذای ایرانی که مرغ و خلال پسته داشت، خوردم بسیار عالی بود.

  اون وقت شماها هم تو جیفتون فندک می زارید.لاقل یه شماره ی چیزی ازش داشتید یه سلام ایمیلی بهش می دادید یه اس ام اس تبریک کریسمس، هی شعار مرگ بر امریکا می دید. مگه نمی دونید یه زمانی با این شعارای شما یه عده جاگیر پا گیر شدن، الان دیگه حوصله این بازیا رو ندارن.
  این جور وقتا یه همکار داشتیم می گفت یکی غضنفر و بگیره به خودمون گل نزنه، الان جناب آقای حاجی یکی باید این منتقدای شمار و بگیره تا چکمه گردنشون نداختن و برای عذر خواهی از فندک بازی تو کل دنیا رسوامون نکردن.
  ولی خوب که فکرش و می کنم می بینم ترامپ هم از دل شما با خبر بود اصلا از غیض شما زد زیر روح و جسم برجام.
  ولی خداییش اگه بخت و اقبال هم هست بخت و اقبال این باباست، هر کار ی که می کنه آخرش مقصر تو ایران پیدا می شه.
  راستی بتنی که تو راکتور اراک ریختن می گن ضد انفجار هم هست. از همون اول تو فکر یه همچین رکبی بودن نه؟

  محسن جنت
  ۱۳۹۷/۰۲/۲۲

  (5)
ارسال نظر


سه + 9 =


آخرین خبرها