کد خبر: 75418 | زمان مخابره: ۶:۳۸:۵۳ - سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۴ نظر | دفعات مشاهده : 556 views | |

پاسخ دکتر خیری به سخنی با امام جمعه ی موقت شهر وزوان

۸xzi_00t

بدنبال ارائه ی نامه ی ” سخنی با امام جمعه ی محترم و موقت شهر وزوان ” پاسخ زیر از سوی حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن خیری امام جمعه ی موقت بخش میمه در اختیار سایت صبح میمه قرار گرفت . ضمن تشکر از آقای دکتر خیری پاسخ وزین ایشان در کانال تلگرام و پیام رسان سروش صبح میمه نیز ارائه خواهد گردید . ضمنا جهت استحضار آقای دکتر و خوانندگان عزیز یادآور می گردد پس از پایان فروردین ماه که فرصت نهایی تغییر شرایط  نماز جمعه ی مشترک توسط دفتر شورای سیاستگزاری استان و فرمانداری محترم صورتجلسه گردیده بود ، سایت صبح میمه گزارش نماز جمعه در هیچیک از دو شهر میمه و وزوان را ارائه نکرده است .

بسمه تعالی
برادر بزرگوار جناب آقای شیبانی

با سلام و تحیت و تبریک

در خصوص مکتوب حضرتعالی چند نکته تقدیم می شود:
۱٫ شایسته بود همانند گذشته دست کم خلاصه خطبه ها در سایت درج می گردید و مشمول تحریم نمی گردید. هنوز که این اجتهاد عملی و سنت حسنه گذشتگان نیک اندیشمان پابرجاست و اهالی هر دو شهر شهید پرور به همراه دیگر اهالی خونگرم در نماز جمعه هر دو شهر شرکت می کنند.
۲٫ اینجانب وارد منازعه نشدم بلکه وارد تعارفی شدم که غرض الهی از تمایز تعلقات اجتماعی با شعب و قبائل است و در آیه مبارکه قرآن کریم ” انا خلقناکم من ذکر و انثی و جعلناکم شعوبا و قبائل لتعارفوا …” بدان اشارت فرموده ” بنده بر حرمت نهادن به یکدیگر و بر حل مسائل با درایت و ورود کارشناسی عقلای قوم تأکید کردم و از دامن زدن به اختلافات در فضاهای احساسی برحذر داشتم و تأکید کردم در دو شهر شهید پرور مساجد آباد بوده و نماز جمعه پرشکوه برگزار می گردد و فضای گفتمانی همراه با ادب و متانت و رقابت سازنده و سالم از جمله در زمینه سازی برای ترویج فرهنگ اسلامی مثل احداث دو مدرسه علمیه یکی برای برادران و یکی برای خواهران در دو شهر را یادآور شدم. پس بنده از سلوک خود تخطی نکرده ام و وظیفه خطیب جمعه بی تردید همین است. و در غیر این صورت باید تلقی جدایی دین از سیاست در رفتار خطیب جمعه داشت.
۳٫ اینجانب نیز معتقدم نه تنها برای این دو شهر بلکه برای آبادی های همجوار و همسایه های شریف مان هم اگر مقدور باشد بی تردید نماز جمعه مفید و نور و برکت است و در صورت امکان آن را بر یک نماز جمعه ترجیح می دهم. آنچه گذشتگان ما اجتهاد کردند و خدا جزای خیر به آنان بدهد و بی شک در ثواب آن شریک اند در وضعیتی است که امر دایر باشد بین محرومیت یکی از دو شهر از نماز جمعه. این را نه من و نه شما نپذیریم و راضی به خسران دنیوی و اخروی آن نباشیم.
۴٫ اینجانب چه با برپا شدن دو نماز جمعه و چه در شرایط فعلی انتصاب امام جمعه بومی را مفیدتر و مؤثرتر می دانم. این را از این باب با تأکید عرض می کنم که خودم نمی توانم این مسئولیت خطیر و پربرکت را بپذیرم. خوشبختانه اخلاص و تدین و انقلابی بودن روحانیون منطقه باعث همدلی و صفا و مدارای در رفتار و احترام متقابل شده است.
۵٫ در پایان بر این نکته تأکید می کنم که مسائل بسیاری در بخش وجود دارد که باید از این اختلاف نظرها عبور کرد و برای رونق منطقه در ابعاد مختلف از جمله اقتصاد و مقاوم سازی فرهنگی اهتمام ورزید.

ارادتمند : حسن خیری
۴ ديدگاه مطلب براي " پاسخ دکتر خیری به سخنی با امام جمعه ی موقت شهر وزوان " ارسال شده است.

 1. مهدی می‌گه:

  احسنت. منم موافقم . کارهای بسیاری هست که با اجتناب با اختلاف افکنی و سوق به اتحاد در منطقه باید انجام داد. بعد مسافت ۳ کیلومتری در این دنیای ماشینی خیلی دشوار نیست . همانطور که نمازگزاران واقعی نماز جمعه مرتب در نمازجمعه های منطقه حضور دارند. اگر یک نماز جمعه شلوغ تو بخش برگزار شود بهتر از دو نماز جمعه خلوت است . شهر تهران با اون جمعیت ۱ نماز جمعه دارد (در سطح شهر اتوبوسهایی برای جابجایی مسافران لحاظ شده .در میمه و وزوان هم می توان اتوبوس یا مینی بوس برای جابجایی افراد گذاشت . کل زمانی که نیاز هست تا به مصلی هر شهر برسید کمتر از ۱۰ دقیقه است. )در ضورتی که هر محل میتواند نماز جمعه مستقل داشته باشد. ولی اجتماع صدها هزاران نفری مردم در نمازجمعه کور کننده چشم دشمنان اسلام است. امیدوارم برای سرافرازی دین همه به ریسمان الهی چنگ زنند و از تفرقه بپرهیزند .

  (1)
 2. دور از منطقه می‌گه:

  پاسخ آفای خیری بسیار وزین است به ویژه بند پنجم .
  واقعا طرح مسائلی که حتی بسیار کم رنگ شائبه اختلاف دارد در فرجه زمانی کنونی نه به صلاح بلکه به ضرر منطقه است. در زمانی که منطقه با مشکلات اقتصادی از جمله بیکاری و مهاجرت روزافزون برای تامین معاش روبرو است و بعضا مردم
  در گذران زندگی یک هفته ای خود مانده اند و این مشکلات خود سر منشائ مشکلات عدیده فرهنگی شده است. پررنگ نشان دادن بحث نماز جمعه دو هفته یکبار و یا هر هفته ، کار شایسته ای نیست. برگزاری نماز جمعه در هر هفته و در هر دو شهر پسندیده است اما باید این سوال را پاسخ داد که کدام معضل به خاطر برگزاری نماز جمعه هر دو هفته یکبار ، بر زمین مانده و حل نشده است؟ یک فعال اجتماعی ، به دنبال رفع مشکلات اجتماع خود بر اساس اولویت بندی است . خوانندگان محترم این نظر آیا اولویت را به همین موضوع می دهند؟ ضمن قدردانی و دست بوسی فعالان اجتماعی در منطقه، انتظار در مد نظر قراردادن منافع ملی منطقه است.
  برای همه فعالان اجتماعی منطقه سلامتی و موفقیت آرزومندم.

  (1)
 3. ازانی می‌گه:

  با سلام چه خوبه که یه امام جمعه داشته باشیم برا کل منطقه و مصلای نماز جمعه امامزاده سیده صالحه بنت امام موسی کاظم باشه . اون وقت هرهفته از همه جا میمه زیاداباد وزوان و ونداده و خسرواباد و ازانی ها میاند اونجا. چون اون امامزاده مال همه هست . تازگی هم که حاج داود منصوری از خیرین ونداده گلدسته آورده که خیلی خوب شده.

  (0)
 4. یک دوست می‌گه:

  سلام
  واقعا این اختلافات که از روی لج ولجبازی بین دو منطقه ایجاد شده فقط به ضرر نسل اینده ومانع پیشرفت هردو منطقه شده است
  خواهشا اختلافات رو کنار بگذارید وبرای رفع مشکلات منطقه اسنین بالا بزنید
  تا ان شالله با مشورت صاحب نظران وباتوجه به جایگاه ویژه بین میسر اصفعان وتهران مشکلات اقتصادی وبیکاری جوانان رو حل کنید
  با تشکر از همه ی شهروندان میمه ووزوان

  (3)
ارسال نظر


5 − چهار =


آخرین خبرها