کد خبر: 75010 | زمان مخابره: ۶:۳۷:۳۸ - چهارشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 263 views | |

حاجی : آب غیر شرب از زاینده رود برداشت نشود

۲۰۱۶۰۵۱۰۸۸۸۴۹۷۵۲۰۲

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ حسینعلی حاجی دلیگانی در خصوص بحران آب در اصفهان، اظهار کرد: تنها راهکار فوری برای حل مشکل آب این است که از برداشت آب غیر شرب در طول مسیر رودخانه زاینده‌رود در هر استانی که باشد جلوگیری شود در غیر این صورت یک فاجعه ملی رخ می‌دهد. هم‌اکنون طبق برآوردها ۲۵۰ میلیون مترمکعب آب غیر شرب از زاینده‌رود برداشت می‌شود که اگر از برداشت همین مقدار آب ممانعت شود مشکل کم‌آبی امسال موقتاً رفع می‌شود.

وی افزود: نباید به امید بارش‌ها بنشینیم، چرا که تنها با تدبیر و اجرای راهکارهای اصولی می‌توان بر مشکل کم‌آبی غلبه کرد.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در مجلس شورای اسلامی گفت: در چند سال گذشته به طور مرتب تذکراتی در مجلس در خصوص تخلفات وزارت نیرو ارائه دادیم منتها وزارت نیرو دچار یک حالت فَشلی شده بود که قدرت تصمیم‌گیری از آن گرفته شده بود به طوری که خود را در مسائل منطقه‌ای گیر انداخته بود. تمام تلاش وزارت نیرو این بود که چهارمحالی‌ها اعتراضی نداشته باشند در حالی که باید وظیفه قانونی خود را انجام می‌داد که این‌چنین نبود.

حاجی دلیگانی تصریح کرد: تا مردادماه بیشتر آب نداریم. هم‌اکنون ۱۰۰ میلیون مترمکعب آب پشت سد زاینده‌رود ذخیره است و طبق پیش‌بینی‌ها ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب حاصل بارش‌ها خواهد بود، بنابراین میزان ذخیره آب شرب ۳۰۰ میلیون متر مکعب است که حداقل تا آذرماه ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب نیاز داریم که بر این اساس تا مردادماه هیچ آبی نخواهیم داشت.

به گزارش ایسنا؛ وی گفت: انتظار داریم رییس جمهور جلسه ویژه مدیریت بحران را هر چه سریع‌تر تشکیل دهد و در آن جلسه تصمیم آنی برای حل مشکل آب بگیرد. البته ۲۳ اسفند سال گذشته چنین تذکری را در صحن مجلس دادیم منتها وزیر کشور و نیرو آن را جدی نگرفتند. البته رییس مجلس جلسه‌ای را با وزیر نیرو گذاشت که متأسفانه هنوز خروجی نداشته است./ارسال نظر


7 + چهار =


آخرین خبرها