کد خبر: 74809 | زمان مخابره: ۱۸:۴۱:۳۰ - دوشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۷ | ۲ نظر | دفعات مشاهده : 469 views | |

زمانی گندمانی – حمایت از کالای ایرانی

photo_2018-03-26_18-40-37

موضوع مقاله:
(حمایت از کالای ایرانی)
تالیف :زمانی گندمانی
امام جمعه شهرستان کیار
مقدمه:
انتخاب شعار سال توسط مقام معظم رهبری براساس نیازهای جامعه – شرایط اقتصادی ومقتضیات زمان یک راهبرد اساسی ونوعی ریل گذاری برای حرکت انقلاب اسلامی به سمت آرمانها وآینده روشن می باشد. توجه به فرهنگ واقتصاد در نامگذاری سال های اخیربه معنای اهمیت وتاثیر گذاری آنها درتحقق اهداف انقلاب وجلب توجه افکار عمومی واولویت اول بودن آنها برای مردم ومسولین است که البته تحقق این مهم درگرو عزم واراده جدی مدیران وبرنامه ریزان وحمایتهای مردم می باشد.
امید است باعملیاتی نمودن حمایت از کالای ایرانی شاهد رونق تولید واشتغال سالم ومصرف کالاهای تولید داخل بوده باشیم.

جامعه هدف
مخاطب شعار سال و جامعه هدف آن تمام آحاد مردم و بویژه مدیران و دست اندرکاران مسائل اقتصادی می باشند که هر کدام به اندازه توان و مسئولیت خود باید حمایت از کالای ایرانی را مورد توجه قرار داده و برای عملیاتی کردن آن تلاش نمایند. مسئولان وظیفه دارند زیرساختهای تولید کالای ایرانی را فراهم کنند و برنامه ریزان نیز در خصوص فرهنگ سازی مصرف کالای تولید داخل انجام وظیفه نمایند و مردم نیز اولویت اول خود را خرید کالاهای ایرانی قرار دهند تا چرخه اقتصاد به حرکت درآید و کارخانه ها با تمام ظرفیت مشغول به کار شده و بخشی از اشتغال را ساماندهی نمایند.
البته باید توجه داشته باشیم که حمایت از تولید و برنامه ریزی برای مصرف آن حلقه های به هم پیوسته می باشند که نبود هر کدام در تولید خلل وارد خواهد نمود.
حمایت از کالای ایرانی در سیره بزرگان
مطالعه تاریخ و سیر در زندگی شخصی و اجتماعی بسیاری از بزرگان نشان می دهد یکی از مهمترین دغدغه های آنها مصرف کالای تولید داخل کشور بوده و خود و دیگران را مقید به آن می دانستند.علما و سیاسیون یکی از مهم ترین راه های مبارزه با استعمار را قطع ارتباط با استعمارگران و عدم استفاده از کالای خارجی می دانستند.
مدرس از جمله علمایی بود که خود را مقید به پوشیدن لباس ایرانی و تولید داخل کشور می دانست و از کرباس ( پارچه پنبه ای) استفاده می نمودو به عنوان نماینده مردم تهران در مجلس شورای ملی مخالف قراردادهای استعماری و خرید اجناس خارجی بود و همواره بر استقلال کشور و حفظ هویت ملی تاکید می نمود.(سیری درزندگی علما ص۵۶۷)
راه های حمایت از کالای ایرانی
یادآوری این نکته ضروری است که حمایت از کالای ایرانی با گفتن و نوشتن تحقق پیدا نمی کند و باید توجه داشته باشیم که مبادا شعار سال در بنر های ورودی و خروجی شهریا سربرگ نامه های اداری و سخنرانی ها خلاصه شود؛ بلکه حمایت از کالای ایرانی نیازمند عزم و اراده جدی دولت و مردم وایجاد زیرساختهای لازم محقق می شود که بعضی از آنها عبارتند از :
الف – مدیران و روسای ادارات خود را ملزم به استفاده از کالاهای ایرانی نموده و دیگران را نیز به آن مکلف نمایند. آ البته مواردی که مشابه ایرانی وجود ندارد استثنا می باشد ) ب – تشویق کارخانجات به ساخت کالای با کیفیت و حمایت از آنها ج – ممنوعیت واردات اجناس خارجی که مشابه آن در ایران تولید می شود.د – اعطای وام کم بهره و تسهیلات لازم به تولید کنندگان کالاهای ایرانی
ه – تشویق خانواده ها به خرید کالای ایرانی و فرهنگ سازی لازم
البته نباید فراموش نماییم که موارد فوق نباید جنبه شعاری و تشریفاتی داشته باشد؛ بلکه لازم است به صورت قانون درآمده و مورد حمایت دولت نیز قرار گیرد.یکی از عوامل موفقیت کشورهای پیشرفته جدی گرفتن مساله اقتصاد و اولویت دادن به کالاهای تولید داخل است که باوجود نداشتن نفت و گاز و معادن به پیشرفت قابل توجه دست پیدا نموده و بازار سایر کشورها را نیز در اختیار خود در آوردند.حال کشور ما که علاوه بر معادن نفت و گاز از ایمان و اعتماد به نفس نیز برخوردار است و می توان با مدیریت صحیح و عمل به آموزه های دینی، کار و تولید را عبادت دانسته و زمینه تولید کالای با کیفیت را فراهم آورده و موفق به صادرات آنها نیز باشیم.رسول اکرم صلی الله علیه و آله می فرمایند : من وجد شیا وجد وجد ( نهج الفصاحه ج ۲ ص ۵۵ )هر کس کاری را دنبال نماید و تلاش لازم را انجام دهد به آن دست پیدا خواهد کرد.
البته نباید فراموش کرد که شرط موفقیت در عرصه صنعت توان رقابت با تولیدات صنعتی سایر کشورها می باشد و این مهم در گرو توجه به کیفیت کالا و بسته بندی مناسب و رعایت استانداردهای لازم می باشد. حضرت علی علیه السلام می فرمایند: کار را با شتاب و عجله انجام مده بلکه به دنبال نیکو انجام دادن آن باش زیرا مردم نمی پرسند در چه مدت آن را انجام دادی بلکه از کیفیت آن سوال می کنند. (شرح نهج البلاغه ج ۲۰ ص ۱۰۳)و امام صادق علیه السلام می فرمایند : هر صنعت گری باید سه خصلت را داشته باشد. اول اینکه در کار خود ماهر باشد، دوم امانتدار بوده و سوم نظر مشتری و خریدار را تامین نماید.امید است باعزم واراده جدی وعمل به توصیه های مقام معظم رهبری شاهد رونق کالای ایرانی وسربلندی جمهوری اسلامی باشیم. والسلام
زمانی گندمانی
امام جمعه شهرستان کیار
۲ ديدگاه مطلب براي " زمانی گندمانی – حمایت از کالای ایرانی " ارسال شده است.

  1. میمه می‌گه:

    یادشما بخیر باد که هنوزهم بیاد بخش میمه هستید

    (-1)
  2. پناه بر خدا می‌گه:

    درود بر استا د گندمانی

    (0)
ارسال نظر


نُه + 2 =


آخرین خبرها