کد خبر: 74710 | زمان مخابره: ۷:۳۱:۴۸ - شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ | ۵ نظر | دفعات مشاهده : 744 views | |

گزارش و تصاویر نماز جمعه ی میمه – ۹۶/۱۲/۲۵

تصاویر : محمدحسین حیدری

photo_2018-03-16_18-37-49

نماز شکوهمند جمعه در آخرین جمعه ی سال ۱۳۹۶ با حضور انبوه نمازگزاران به امامت حجت الاسلام و المسلمین روح الله بیدرام امام جمعه ی موقت بخش میمه برگزار گردید . خطیب جمعه ی میمه پس از حمد و ثنای الهی و توصیه ی خود و نمازگزاران به رعایت تقوی با توجه به در پیش بودن ماه رجب به تشریح و تبیین دعای ” یا من ارجوه لکل خیر ” پرداخت . متن کامل خطبه ی اول نماز جمعه ی بخش میمه بدینشرح است :

بسم الله الرّحمن الرّحیم

اَلحَمدُ لِلهِ رَبِّ العالَمینَ؛ نَحمَدُهُ و نَستَعینُهُ وَ نَستَغفِرُهُ وَ نَستَهدیهِ وَ نَتَوَکَّلُ عَلیهِ وَ نُصلّی و نُسَلِّمُ عَلی حَبیبهِ وَ نَجیبهِ وَ خِیَرَتِهِ فی خَلقِهِ سَیِّدِنا و نَبِیِّنا اَبِی القاسِمِ المصطفی مُحَمَّد وَ عَلی آلِهِ الاَطیَبینَ الاَطهَرینَ المُنتَجَبینَ الهُداه المَهدیّینَ سِیَّما بَقیَّـهً اللهِ فِی الاَرَضینَ وَ صَلِّ عَلی اَئِمَّـهً المُسلِمینَ وَ حُماه المُستَضعَفینَ وَ هُداه المُؤمِنینَ.

عِبادَ اللهِ اوصیکُم و نفسی بِتَقوَی اللهِ.

photo_2018-03-16_18-38-04

خودم و همه شما برادران و خواهران نمازگزار عزیز را به حفظ تقوا و پرهیزکاری، توصیه و دعوت می کنم. حفظ تقوا و پرهیزکاری، اصلِ حرکت یک انسان بسوی کمال و تعالی است. اگر به توفیق الهی بتوانیم در عمل فردی، در عمل جمعی، در کار سیاسی، در کار اجتماعی، رعایت تقوای الهی را بکنیم، همه ی خیرات و همه ی الطاف الهی شامل حال ما خواهد شد.

با توجه به اینکه در آستانه حلول ماه رجب المرجب هستیم و این ماه در بین ماههای سال از شرافت خاصی برخوردار است، در این خطبه در مورد فضیلت این ماه عرایضی را خدمت شما عرض خواهم کرد؛ باشد که انشاالله بتوانیم با شناخت این ماه و ظرفیت های آن از تمامی فرصت های این ماه بهره ی کافی و وافی را ببریم.

IMG_7932

رجب ماه خودسازی و توشه گرفتن است. رسول اکرم (ص) فرموده ‏اند: «رجب ماه بزرگ خداست و هیچ ماهی در حرمت و فضیلت‏ به پایه آن نمی ‏رسد و قتال با کافران در این ماه حرام است، آگاه باشید که رجب ماه پروردگار است و شعبان ماه من و ماه رمضان ماه امت من است و اگر کسی در ماه رجب حتی یک روز روزه بدارد خدا را از خود خشنود ساخته و خشم الهی از او دور می‏گردد.»

 

IMG_7876

ماه رجب، ماه ولایت و امامت است. ماهی است که رحمت گسترده الهی بر بندگانش می بارد. تنها نیاز به مقداری توجه دارد تا این رحمت شامل حال ما نیز گردد. فرا رسیدن این ماه و درک این ماه، نعمت بزرگی است که باید از آن بهره فراوان ببریم و نگذاریم شبها و روزهایش، با غفلت سپری شود . عبادت و نیایش، نماز و روزه، دعا و صلوات و سرانجام به یاد خدا بودن و تذکر در این ماه خجسته، لذت دیگری دارد،

photo_2018-03-16_18-37-49

در فضیلت این ماه شریف همین بس که پیامبر اکرم (ص) می فرماید: آگاه باشید، هر که یک روز از ماه رجب را با ایمان و اخلاص روزه بگیرد، مستوجب رضوان بزرگ الهی می گردد و روزه اش در آن روز بی گمان خشم خداوند را فرو می نشاند و دری از درهای دوزخ را بر روی خویش می بندد و اگر به اندازه گستره زمین، زر به او داده شود برتر از روزه اش نخواهد بود و پاداش این روزه هرگز با حسنات دنیوی قابل مقایسه نیست جز این که باید اخلاص داشته باشد و برای تقرب به خدای عزوجل انجام داده باشد و همانا شب هنگام، ده دعایش مورد استجابت قرار می گیرد.

IMG_7841

وقتی به ادعیه وارد شده در این ماه نگاه می کنیم، می بینیم که ائمه بزرگوار (علیهم السلام) چه نظر خاصی نسبت به این ماه داشته اند و فضیلت  و شرافت این ماه برای ما بیشتر روشن می گردد. شخصی به نام سجاد، خدمت پیشوای ششم، حضرت امام صادق (علیه السلام) رسید و عرض کرد: برای ماه رجب به من دعایی یاد بدهید که خداوند متعال مرا به آن نفع ببخشد.

( بواسطه این دعا به من منفعت بدهد) امام صادق (علیه السلام) فرمودند: این دعا را هر روز از ماه رجب بعد از نمازهای یومیه بخوان:

« یا مَنْ اَرْجُوهُ لِکُلِّ خَیْرٍ  وَآمَنُ سَخَطَهُ عِنْدَ کُلِّ شَرٍّ یا مَنْ یُعْطِی الْکَثیرَ بِالْقَلیلِ ……. »

می دانید در این دعا چه میخوانیم؟ و خدا را چگونه وصف می کنیم؟

در این دعا می گوییم: « یا مَنْ اَرْجُوهُ  لِکُلِّ خَیْرٍ  » ای  خدایی که برای هر خیری به تو امید دارم؛

یعنی وقتی به ماه رجب می رسی، شما از لحظه شروع ماه رجب دیگه توقعت از خداوند تبارک و تعالی فقط و فقط خیر است . در دعا آمده « لِکُلِّ خَیْرٍ  » و نگفته یک خیر یا دو خیرات بلکه تمام امور خیر، و این مطلب قابل تأملی است.
IMG_7853

بعد ایمن بودن را هم مطرح می فرماید: « وَآمَنُ سَخَطَهُ عِنْدَ کُلِّ شَرٍّ» و در امان هستم از هر نوع شر و بدی ناشی از خشم و غضب خدا؛

« وَآمَنُ سَخَطَهُ » یعنی چی؟ یعنی در این ماه خداوند تبارک و تعالی بساط سخط – بساط عصبانی شدن- رو کلاً تعطیل می کند. چه قدر فرصت عجبی است . بنابراین، ما از ناحیه خداوند در امنیت و پناه هستیم و او شر و بدی به ما نمی رساند.
IMG_7863

بعضی وقتها بعضی فرصتهایی که در ماه رجب هست ، من دقت کردم در خیلی از شب های مهم سال هم نیست.

« یا مَنْ یُعْطِی الْکَثیرَ بِالْقَلیلِ » ای خدایی که در مقابل اعمال اندک و ناچیز ما، پاداش بسیار عطا می نمایی.

خداوند تبارک و تعالی همیشه این طوریه یعنی شما کاه که می برید ، کوه بجاش می ده . این خدا خدایست که وقتی خیلی کم می بری ، خیلی زیاد عکس العمل نشون می ده. تا جایی که بعضی وقت ها احساس می کنیم که با منه !!
photo_2018-03-16_18-38-18

« یا مَنْ یُعْطی مَنْ سَئَلَهُ » ای که عطا کنی به به هر نیازمند و حاجت مندی که  از تو درخواست بکند؛

در این ماه خداوند تبارک و تعالی هر کس که صداش بزنه ، جواب می ده.

« یا مَنْ یُعْطی مَنْ لَمْ یَسْئَلْهُ  » ای خدایی که عطا می کنی به کسی که تو را نمی خواند و از تو چیزی نمی خواهد؛

اگه یه وقتی شما توی ماه رجب بدونی ماه رجبه ، بدونی با ماه های دیگه فرق می کنه ، اما یادت بره دعا کنی ، خداوند تبارک و تعالی یه چیزی توی ماه بهت می ده.

«وَمَنْ لَمْ یَعْرِفْهُ » و نه تو را بشناسد؛ (ای خدایی که عطا می کنی به کسی که ) تو را نمی شناسد

دامنه رو باز می کنه ؛ حتی کسانی که خدا را نمی شناسند ، در ماه رجب یه بهره ای می برند.
IMG_7868

پس سه طبقه شد:

۱٫« مَنْ لَمْ یَعْرِفْهُ » کسانی که خدا را نمی شناسند ، اینها طبقه ای هستند که از رحمت عمومی ماه رجب بهره می بردند.

۲٫« مَنْ لَمْ یَسْئَلْهُ  » کسانی که از طبقه خصوصی ماه رجب هم بهره می بردند . می دونه ماه رجبه ولی حواسش نبوده و صدا نزده

۳٫« مَنْ سَئَلَهُ » خاص الخاص هستند. کسانی هستند که چون خدا رو در ماه رجب صدا می زنند ، این صدا زدنشون باعث میشه خداوند بهشون خاص نگاه کنه .

البته دلیل اینگونه بخشش را هم بیان می فرماید :

«تَحَنُّناً مِنْهُ وَرَحْمَهً » زیرا تو صاحب مهر و عطوفت و رحمت هستی؛

تو بنده هایت را دوست داری .

IMG_7898

تا اینجا هر چه گفته شد در واقع زمینه سازی و مقدمه چینی بود برای بیان اصل حرف . چون قبلا گفته شد «یا مَنْ یُعْطی» ای کسی که عطا می کنی؛

و حال سر اصل موضوع رفته است. میگوییم ای خدا من ! حالا که خودت درب رحمت خودت رو باز گذاشتی و و دستور دادی که : ملائکه ی من درب رحمت من در ماه رجب باز است ، هیچ کس هم ممنوع الورود نیست ، هر کسی که میخواهد تشریف بیارود و از رحمت من بهره ببرد.

photo_2018-03-16_18-38-44

خدا می فرماید: ای بنده ای که مرا صدا زدی حالا چی می خواهی؟

خوب حالا چه و چگونه بگوییم؟

این که انسان حواسش موقع اعلام خواسته و نیاز جمع باشد و خود را گم نکند و یا کم و کسر نگوید که بعداً مایه پشیمانی شود خیلی مهم است. شاید بارها برای شما پیش آمده باشد که با کسی حرفی، صحبتی داشته اید اما بعد با خود گفته باشید که ای کاش این و آن را هم می گفتم یا نمی گفتم. در اینجا نیز با همان لحن و حالت گدایی آستان ربوبی می گوییم:  «اَعْطِنی بِمَسْئَلَتی اِیّاکَ جَمیعَ خَیْرِ الدُّنْیا وَجَمیعَ خَیْرِ الاْخِرَهِ » خدای من ! عطا کن به من در مقابل خواهش و خواسته ام همه خیر دنیا و همه خیر آخرت را؛

photo_2018-03-16_18-38-53

ای خدا عطا کن. هر چه خوبی توی دنیاست و هرچی خوبی در آخرته در این ماه من از تو می خواهم .و این عطا کن را سفت و محکم می کنیم با ” ایاک”. چون فقط اوست که می تواند این خواسته را برآورده سازد.

این که می گویند از خدا کم نخواهید در ظاهر ممکن است جمله ساده ای باشد ولی واقعاً کارساز است .

بعد می یاد دو قبضه می کنه دعا رو . یعنی آخر پُررو بازی یه بنده است . که خیلی هم عالیه.

photo_2018-03-16_18-39-01

«وَاصْرِفْ عَنّی بِمَسْئَلَتی اِیّاکَ جَمیعَ شَرِّ الدُّنْیا وَشَرِّ الاْخِرَهِ » خدای من! دور کن از من بنا برخواسته و خواهشم جمیع شر و بدی دنیا و شر و بدی آخرت را؛

خدایا من مشکلات دنیا و آخرت را نبینم. « صرف» یعنی روی برگرداندن . من روم برگردونده باشه ، هیچ کدام از مشکلات دنیا و آخرت رو نبینم.

«فَاِنَّهُ غَیْرُ مَنْقُوصٍ ما اَعْطَیْتَ » زیرا هر چقدر تو عطا کنی (از خزانه فضل و کرمت) کم نمی شود؛

برای اینکه از در خانه تو اگر همه چی رو بهم بدی ، سر سوزنی کم نمی شه.

«وَزِدْنی مِنْ فَضْلِکَ یا کَریمُ » ای بزرگوار از فضلت برای من زیاد کن؛

برادرا و خواهرا : تو این ماه پُــررو بازی مطلق ، با خیال راحت بیا بشین و بگو :

«یا ذَاالْجَلالِ وَالاِکْرامِ» ای صاحب جلالت و بزرگواری؛

«یا ذَاالنَّعْماَّءِ وَالْجُودِ» ای صاحب نعمت و جود؛

«یا ذَاالْمَنِّ وَالطَّوْلِ حَرِّمْ شَیْبَتی عَلَی النّارِ» ای صاحب بخشش و عطا حرام کن محاسنم را بر آتش دوزخ؛

اومدم غرق در گناهم ، هیچی نیاوردم ، امیدم اینکه اولاً تمام گناهام رو پاک کنی، ثانیاً همه چی هم بهم بدی .
photo_2018-03-16_18-38-48

خطبه ی دوم نماز جمعه ی میمه با حمد و ثنای الهی و درود و صلوات به محضر معصومین علیهم السلام آغاز شد و امام جمعه ی موقت بخش میمه تاکید کردند که قرار بود نماز جمعه به امامت حجت الاسلام والمسلمین صالحیان برگزار گردد که ایشان ضمن عذرخواهی مسئولیت برگزاری نماز را به اینجانب محول نمودند .
photo_2018-03-16_18-39-07

حجت الاسلام بیدرام در ادامه با توجه به اجلاسیه ی اخیر خبرگان و بیانات مهم مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای این مجلس تلاش مسئولین بر کاهش فاصله ی طبقاتی بین مردم را اقدام مورد انتظار مقام معظم رهبری دانستند . خطیب جمعه ی میمه تاکید کردند مردم فقر و نداری را تحمل می کنند اما نمی توانند تبعیض را تحمل کنند . وی یاد آور شد : این انقلاب را مردم بوجود آوردند و مردم هم باید حفظ کنند . امام جمعه ی موقت بخش میمه در ادامه به ذکر مناسبتها ی هفته پرداخت .

 

IMG_7953

وی روز میلاد امام باقر ع ، سه شنبه روز ملی شدن نفت ،  فرا رسیدن عید و اول فصل بهار ، شهادت امام هادی ع در روز اول فروردین ۹۷ و ضرورت حفظ حرمت این روز ، دوم فروردین سالروز آغاز عملیات فتح المبین و شب نخستین جمعه ی ماه رجب که لیله الرغائب و شب آرزوها نام دارد را گرامی داشتند .

photo_2018-03-17_07-20-27

بر اساس این گزارش در بین دو نماز بیانیه ی نمازگزاران جمعه در خصوص درخواست نماز مستقل در شهر میمه توسط  احمد رضا بیکی حسن عضو شورای اسلامی شهر قرائت شد و در حین قرائت بیانیه نمازگزاران با فریادهای الله اکبر بر برپایی نماز متوالی در مسجد جامع میمه تاکید کردند.
۵ ديدگاه مطلب براي " گزارش و تصاویر نماز جمعه ی میمه – ۹۶/۱۲/۲۵ " ارسال شده است.

 1. علي می‌گه:

  چرا همه عکساتون از صف های جلویی نماز هست ؟؟؟!!!!!!!!!!!! پس اون عقبی ها چی عدالت رعایت نشده

  (-10)
 2. سوال می‌گه:

  با سلام نماز های بعدی رو هم ایشون هستند؟چند سالشونه؟اهل کدوم شهرند؟

  (-3)
  • دوست می‌گه:

   سلام حاج اقا بیدرام سی و پنج ساله اهل گرگاب ساکن شاهین شهر عضو شورای شهر شاهین شهر کارمند اداره اوقاف نویسنده سی و دو جلد کتاب

   (1)
 3. بهزاد فخاری می‌گه:

  جناب آقای مهندس کرمی و اعضای شورای اسلامی شهر میمه
  با عرض سلام
  اندیشه و تلاش خدمت گزاران صدیق عمران و آبادانی ایران اسلامی هیچگاه از یادها نخواهد رفت. اگرچه در شرایط سخت و تنگناهای شدید منابع مالی پیش بینی می شد بسیاری از پروژه های عمرانی متوقف گردد اما خدا را شاکریم که با درایت،تدابیر و اقدامات شجاعانه جنابعالی و همکارانتان شاهد اتمام عملیات زیرسازی و آسفالت کوی گلدشت بودیم در نهایت امتنان ضمن تقدیر از زحمات شبانه روزی حضرت عالی و اعضای محترم شورای اسلامی موفقیت و استمرار خدمتگزاری به مردم شریف را از خداوند سبحان مسئلت دارم.
  بهزاد فخاری

  (22)
ارسال نظر


3 + = چهار


آخرین خبرها