کد خبر: 73302 | زمان مخابره: ۶:۲۸:۰۶ - یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 436 views | |

لوکیشن تفنگ سرپر در اراضی میمه

tofang3

سراغ سازندگان آثار تاریخی رفته ایم تا از سرانجام لوکیشن مجموعه هایی که ساخته اند، آگاه شویم. گنجی که بیخ چنگ بود در واقع لوکیشن، شخصیت کلیدی این مجموعه بود. دو سال دنبال کنندهی نافرجام در آن برهه هم سازمان صداوسیما درگیر شرایط بد مالی گردید و دگرگونی مدیریت هم به این

امرالله احمدجو که کارگردانی سریال‌های تاریخی روزی روزگاری، تفنگ سرپر و پشت کوه‌های بلند را در کارنامه دارد، درباره وضعیت لوکیشن‌های آثارش به جام‌جم گفت: ما سریال روزی روزگاری را در بیابان‌های میمه کار کردیم که جزو بکرترین بیابان‌های سراسر ایران است.در واقع لوکیشن، شخصیت اصلی این مجموعه بود. حالا دلم می‌خواهد بروید و ببینید به بهانه معدن و معدن یابی چه بلایی بر سر این بیابان آمده است.

بخشی از کار هم در زیادآباد ضبط شد که آنجا هم تخریب شده است. متاسفانه زیبایی در مقابل مادیات ارزشی ندارد.

وی با اشاره به لوکیشن‌های مجموعه تفنگ سرپر نیز توضیح داد: این مجموعه را نیز در خسروآباد (نزدیک میمه) و ضیاآباد کار کردیم. در آنجا خانه‌های قدیمی با معماری خاص وجود داشت، اما حالا از آن خانه‌ها چیزی نمانده است. من در تفنگ سرپر، مفصل از این خانه‌ها استفاده کردم. در آن زمان صاحبان این خانه‌ها حاضر بودند با قیمت نازل آنها را بفروشند. من همان زمان به مسئولان بخشداری میمه که هنوز فرمانداری نشده بود، تاکید کردم این خانه‌ها را بخرند که مورد استفاده کارهای بعدی هم قرار بگیرد و کار فیلمسازی هم در این منطقه رونق می‌گیرد، اما کو گوش شنوا.

این کارگردان ادامه داد: حدود هفت تا هشت سال بعد که برای ساخت سریال پشت کوه‌های بلند به خسروآباد مراجعه کردم، فقط دو سه خانه سرپا بود و بقیه را خراب کرده بودند. در ضیاآباد هم هیچ خانه‌ای سرپا نبود و در میمه هم یک خانه مانده بود. نگهداری این خانه‌ها و مرمت‌شان نیاز به متولی دولتی دارد، اما بی توجهی مسئولان باعث شد گنجی که بیخ چنگ بود، از بین برود.

وی عنوان کرد: سال ۶۶ و ۶۷ که به روستای شجاع‌آباد ـ که سریال سلطان و شبان در آن کار شده بود ـ مراجعه کردم در حال تخریب بود. همان زمان به مسئولان فارابی گفتم تمهیدی داشته باشند، اما آنها دلایل خودشان را آوردند که بودجه برای ساده‌ترین مسائل ندارند چه برسد به این‌که بودجه‌ای برای حفظ و نگهداری خانه‌های قدیمی بگذارند.

آدرس : https://mytourguide.ir/%DA%A9%D8%AC%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D8%A7%D9%88%D9%86-%DA%A9%D9%88%DA%86%D9%87%D8%8C-%DA%86%DB%8C-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%A7%D9%88%D9%86-%D8%AE%D9%88%D9%86%D9%87/ارسال نظر


+ شش = 7


آخرین خبرها