کد خبر: 72919 | زمان مخابره: ۶:۲۰:۵۲ - پنج شنبه ۹ آذر ۱۳۹۶ | ۱ نظر | دفعات مشاهده : 380 views | |

اصفهان با آثار تاریخی و قناتهای جهانی مورد توجه گردشگران

n82747198-72022100

به گزارش ایرنا، روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان روز چهارشنبه به نقل از فریدون الهیاری اضافه کرد: تلاش می کنیم تا با تسریع در ثبت ملی خانه های تاریخی، چتر حمایتی سازمان میراث فرهنگی را برای حفاظت از این آثار در تمامی پهنه استان بگسترانیم.
وی که در سفر به شهرستان اردستان و بازدید از آثار تاریخی این شهرستان سخن می گفت با اشاره به ادامه روند مرمت کاخ سرهنگ آباد اردستان اظهارکرد: مجموعه منحصر به فرد تاریخی کاخ سرهنگ آباد پس از حدود ۱۵۰ سال که از ساخت آن می گذرد، برای اولین بار با اعتباری افزون بر پنج میلیارد ریال مرمت می شود.
الهیاری با بیان اینکه مرمت کاخ سرهنگ آباد اردستان فراتر از پیش بینی های اولیه و بصورت متناوب ادامه می یابد، گفت: این اثر تاریخی به شدت تخریب شده است و تلاش می کنیم با تامین اعتبار لازم، مرحله دوم عملیات مرمت این بنا را حتی در فصل زمستان ادامه دهیم تا هیچگونه وقفه ای در عملیات مرمت این بنای تاریخی ایجاد نشود.
وی افزود: در مرحله اول عملیات مرمت این عمارت، ترمیم سقف های چوبی که به شدت آسیب دیده اند بسرعت به پیش می رود و در مرحله بعدی استحکام بخشی بنا در دستور کار قرار خواهد گرفت.
کاخ سرهنگ آباد اردستان ترکیبی زیبا از کاخ چهلستون اصفهان و باغ عفیف آباد فارس می باشد که توسط سهام السلطنه عرب عامری در سال ۱۲۹۹ هجری قمری ساخته شده است.
این کاخ شامل مجموعه کوشک آسیاب، حمام، قراول خانه، اصطبل، برج دیده بانی و یخچال منطقه است که جهت پذیرایی از شاهزادگان قاجار در دوران ناصرالدین شاه ساخته شده و در سال ۱۳۵۵ شمسی به شماره ۱۲۷۸ ثبت آثار ملی شده است.
مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان در سفر به شهرستان اردستان و در حاشیه افتتاح نمایشگاه های صنایع دستی که به مناسبت هفته فرهنگی این شهرستان برگزار شده بود، از آثار تاریخی اردستان نیز بازدید کرد.
مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان در این سفر از خانه های تاریخی اردستان و همچنین بافت تاریخی شهر مهاباد از توابع شهرستان اردستان بازدید کرد.
در استان اصفهان بیش از ۶۰۰ خانه تاریخی وجود دارد که بیش از نیمی از آنها در شهر اصفهان قرار دارد.
استان اصفهان با بیش از ۲۲ هزار بنا و اثر تاریخی که یکهزار و ۸۵۰ مورد آن به ثبت ملی و هفت اثر آن به نام های میدان نقش جهان، کاخ چهلستون، باغ فین کاشان و مسجد جامع و سه قنات به نام های ‘ وزوان’ ، ‘ مزدآباد ‘ و ‘ مون ‘ به ثبت جهانی رسیده، کانون توجه گردشگران داخلی و خارجی است.
۷۱۵۰/ ۲۰۹۳ ** خبرنگار: علی نعمانی ** انتشاردهنده: اصغر دواتگر
۱ ديدگاه مطلب براي " اصفهان با آثار تاریخی و قناتهای جهانی مورد توجه گردشگران " ارسال شده است.

 1. وزوان و مزداباد می‌گه:

  یکی از کارهای تیزهوشانه ای که وزوانی ها در حین پروسه پیگیری ثبت جهانی قنات باستانی شهرشان انجام دادند این بود که علیرغم اینکه قنات شهرشاندر زبان عامیانه و محلی به نام قنات گرده وزوان یا همان بزرگه وزوان نامیده و خوانده می شد نام این قنات را برای ثبت و معرفی به اذهان عمومی به نام قنات بزرگ وزوان معرفی نمودند و بعدها قنات وزوان خطاب و معرفی شد و می شود که اگر ما جای انها بودیم همانند نام گذاری حمام بزرگ میمه موسوم به حمام عهد صفوی گرده نامگذاری اش می نمودیم؟؟؟؟
  اما قنات باستانی شهر میمه در همین سیکل میراثی و جهانی حتی توسط خود همشهریان ما قنات مزداباد خوانده شد بدون تاکید جدی بر همراه بودن نام میمه ؟ و این موضوع کم کم توسط مسولین میراث فرهنگی استان و شهرستان و در ادامه کشور به یک پدیده تکراری تبدیل شده و می شود؟؟؟؟
  در صورتیکه می بایست یک اثر جهانی معرف تمدن یک شهر و منطقه باشد و بر مزداباد میمه بودنش تاکید بیشتری می شد و بشود
  اری
  مزادباد بدون نام میمه را که بگویند مخاطب گویی ذهنش به رکن اباد شیراز پرت می شود تا میمه اصفهان
  کم توجهی به این مهم در اینده شهر میمه و قنات مزداباد میمه را قطعا در جمیع جهات ممکن در موضع انفعالی قرار خواهد داد چراکه اگر ما خودمان برای خودمان احترام و ارزش قائل نشویم نباید انتظار داشته باشیم دیگران برای ما احترام و شان و منزلت قائل شوند
  با تقدیر و تشکر از تمامی همشهریان عزیز که در ثبت و نگهداری و مرمت این سازه منحصر به فرد جهانی و میراثی و باستانی در شهر و بخش میمه تلاش داشته و دارند

  (2)
ارسال نظر


− 3 = شش


آخرین خبرها