کد خبر: 72197 | زمان مخابره: ۱۲:۳۷:۰۷ - دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 338 views | |

خواهرخواندگی قنات جهانی مزدآباد میمه با قنات جهانی گناباد

۱۴۵۷۵۶۰

خواهرخواندگی قنات جهانی مزدآباد میمه با قنات جهانی گناباد

با حضور مسئولان بخش میمه و بازدید از قنات های تاریخی و جهانی قصبه و بلده در گناباد و فردوس، مقدمات عقد خواهرخواندگی قنات مزدآباد میمه با قنات گناباد کلید خورد.

به گزارش ایمنا و به نقل از روابط عمومی شورای اسلامی شهر میمه، مرتضی اسفندی رئیس شورای اسلامی شهر میمه، با اشاره به توجه ویژه شورای اسلامی این شهر به قنات جهانی مزدآباد اظهار داشت: پیگیرهای مؤثر و مستمر یکی از شهروندان شهر میمه به صورت خودجوش از سال ۱۳۸۸، باعث شد تا قنات های مزدآباد و عمومی وزوانِ بخش میمه در فهرست آثار جهانی ثبت شود و همین موفقیت، نام میمه را در عرصه های گردشگری جهانی متمایز کرده است.
وی افزود: از زمان ثبت جهانی قنوات بخش میمه، شورای اسلامی و شهرداری مرکز بخش، در کنار شورای کشاورزی و با محوریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و شهرستان شاهین شهرومیمه، توانسته با نگاه به رویکرد مثبت، در معرفی و شناساندن قنوات بخش میمه نقش کلیدی را ایفا کند و در همین راستا با هماهنگی انجام شده از سوی اداره میراث فرهنگی شهرستان شاهین شهرومیمه برنامه بازدید از قنوات گناباد و بلده فردوس صورت گرفت که در این بازدید علاوه بر تشریح وجوه تمایز قنات تاریخی و جهانی مزدآبادِ میمه، در نشستی با حضور فرماندار، شهردار و مسئولان میراث فرهنگی شهرستان گناباد و جمع مسئولان بخش میمه، مقدمات عقد خواهرخواندگی قنات مزدآباد میمه نیز با قنات گناباد انجام شد.
رئیس شورای اسلامی شهر میمه خاطرنشان کرد: قنات باعث شده تا جلوه های بزرگی از تلاش انسان، برای زندگی بهتر به نمایش گذاشته شود. امروزه قنات ها محلی برای مطالعات علمی دانشجویان و محققان شده و بازدید از قنات ها می تواند تغییر نگاهی ژرف شود، بر انسان های امروزی که درگیر زندگی ماشینی هستند. قنات ها علاوه بر تأمین آب، فرهنگی غنی را در دل خود جای داده اند، از آداب، رسوم، فرهنگ و ارتباطات عاطفی گرفته تا نحوه تعامل انسانها در طول تاریخ که وظیفه نسل امروز حفظ و احیای آن است.
وی ادامه داد: تشابه های قنات های بلده و قصبه با قنوات مزدآباد و وزوانِ بخش میمه و فرهنگ های موجود در دل این قنات ها بیانگر این است که مسئولان و مردم برای رسیدن به بهترین شرایط گردشگری برای این قنوات، علاوه بر جذب سرمایه گذار، فرهنگ گردشگری را باید نیز ترویج کنند.
اسفندی گفت: از سال ۸۸ که جرقه ثبت جهانی قنوات بخش میمه زده شد تاکنون افراد بسیاری با همدلی و همراهی مثال زدنی در این راه قدم برداشته اند.
بنابر این گزارش، قنات گناباد با ۳۳ کیلومتر طول در شهر گناباد و قنات مزدآباد با ۱۸ کیلومتر طول در شهر میمه قراردارد و در تیرماه سال گذشته در فهرست آثار جهانی قرارگرفته اند.ارسال نظر


نُه − 4 =


آخرین خبرها