کد خبر: 72180 | زمان مخابره: ۶:۳۹:۳۸ - یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ | ۱ نظر | دفعات مشاهده : 652 views | |

افزایش جمعیت شاهین شهر و کاهش جمعیت میمه

images

به گزارش صاحب نیوز؛ شهرستان شاهین شهر و میمه از تفکیک های متوالی شهرستان برخوار و میمه در سال ۸۶ بجا مانده است؛ این شهرستان با مساحتی در حدود ۱۰ هزار کیلومترمربع، پس از پیروزی انقلاب اسلامی و مهاجرپذیرشدن شاهین شهر، به شهرستان برخوار و میمه شامل سه بخش مرکزی، برخوار، و میمه با محوریت شاهین شهر تبدیل شد.

با شروع جنگ تحمیلی و مهاجرت مرزنشینان و شهرهای جنگ زده به استان اصفهان بویژه شاهین شهر، جمعیت این شهرستان رشد چشمگیری پیدا کرد بطوریکه بر اساس آخرین آمار نفوس و مسکن این شهرستان بالغ بر ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد که ۸۰ درصد در بخش مرکزی و ۲۰ درصد نیز در بخش میمه ساکن هستند، بخش مرکزی و شهر شاهین شهر که متشکل از اقوام مختلف ایرانی و جوان هستند بواسطه وجود مراکز علمی و آموزشی متعدد و بر اساس برخی شاخصه ها به عنوان دومین شهر باسواد کشور نام برده می شود.

اگر چه به توصیه بزرگان دین و اخلاق کار جوهره آدمی است در مقابل به اتفاق نظر جامعه شناسان «بیکاری» مادر تمام معضلات اجتماعی و از رذایل اخلاقی و منشا بسیاری از بیماری های روحی و جسمی است به همین دلیل انسانها همواره به دنبال کسب و کار بوده اند بطوریکه امروزه یکی از دلایل مهاجرت ها را نیز «بیکاری» می دانند.

بر اساس این گزارش و در حالیکه در بخش مرکزی شهرستان شاهد رشد روزافزون جمعیت هستیم اما در سالهای اخیر بخش میمه با رشد معکوس جمعیت روبرو شده و بسیاری از مناطق از جمله روستاها خالی از سکنه شده است و دلیل اصلی این مهاجرت ها نیز نبود شغل برای جوانان است.

«رسول زرگرپور» استاندار اصفهان پیش از این مطرح کرده بود که نرخ بیکاری در استان اصفهان ۱۴٫۴ درصد است در حالی که استان اصفهان اقتصادی‌ترین استان کشور محسوب می‌شود زیرا ۱۰ درصد صنایع بزرگ کشور، ۹ هزار واحد صنعتی و ۱۰ درصد کارگران کشور در استان اصفهان قرار دارند. همچنین «محسن نیرومند» مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان نیز نرخ بیکاری در استان اصفهان را ۲٫۲ درصد بیشتر از کشور عنوان کرده است و شاخص نرخ مشارکت برای زنان در این استان را حدود ۱۳ درصد و برای مردان ۶۰ درصد برشمرده و همین موضوع را یکی از عوامل بالای نرخ بیکاری در استان اصفهان ارزیابی کرده است.

وی از شهرستان های لنجان، خوانسار و شاهین شهر با وجود صنعتی بودن، بعنوان سه شهرستان دارای بالاترین آمار بیکاری در استان اصفهان نام برد و کمترین میزان بیکاری را نیز شهرستان آران و بیدگل عنوان کرد.

در این میان براساس گفته «علیرضا بصیری» فرماندار شهرستان شاهین شهر و میمه،بیش از دو هزار واحد صنعتی فعال در این شهرستان وجود دارد اما نرخ بیکاری جوانان سه درصد از متوسط نرخ بیکاری استان اصفهان بیشتر است و این شهرستان یکی از بالاترین نقاط استان اصفهان است که از نرخ بالای بیکاری در سطح استان اصفهان برخوردار است.

موضوع بیکاری در شهرستان شاهین شهر و میمه دلایل متفاوتی دارد، بر این اساس خبرنگار شاهین پرس، علت را از «عبدالرضا آزاد» رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان شاهین‌شهر و میمه جویا شد.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان شاهین‌شهر و میمه با بیان اینکه نرخ بیکاری در شهرستان شاهین شهر و میمه بیش از ۱۷ درصد و بعد از شهرستان لنجان بیشترین آمار بیکاری در این شهرستان وجود دارد، گفت: یکی از دلایل افزایش بیکاری در شهرستان شاهین شهر و میمه، رشد سریع جمعیت درپی مهاجرت های گسترده به این شهرستان است چرا که رشد جمعیت در این شهرستان بیش از پنج درصد است که از بالاترین رشد جمعیت در سطح اصفهان برخوردار است.

عبدالرضا آزاد افزود: در حالی که شهرستان شاهین شهر و میمه منطقه ای صنعتی است اما متأسفانه صنایع با ظرفیت کامل کار نمی کنند، ضمن اینکه عمده افراد شاغل در شهرستان شاهین شهر و میمه از شهرستان اصفهان و شهرستان های مجاور به شاهین شهر می آیند.

وی افزود: با نگاهی خوش بینانه تنها حدود ۳۰ درصد شهروندان بومی این شهرستان در صنایع مشغول به کار و فعالیت هستند هرچند که جمعیت اندکی نیز برای کار به شهرستان های مجاور می روند اما اکثریت یعنی۷۰ درصد کارگران و پرسنل شهرستان شاهین و میمه از سایر شهرستان های مجاور هستند.

وی با اشاره به اینکه هیچ آماری از میزان دانش آموختگان دانشگاهی شهرستان شاهین شهر و میمه در دسترس این اداره نیست، تصریح کرد: شاهین شهر از لحاظ باسوادی دومین شهرستان در ایران است و قطعاً فارغ التحصیلان دانشگاهی بالایی دارد.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان شاهین‌شهر و میمه ادامه داد: با رایزنی هایی که با نماینده شهرستان شاهین شهر و میمه در مجلس شورای اسلامی و همچنین فرماندار شهرستان شده، در خصوص کاهش نرخ بیکاری و اشتغالزایی راهکارهایی ارائه شده است از جمله اینکه شرکتها و صنایع بزرگ شهرستان ملزم به تامین نیروی مورد نیاز از شهروندان بومی شهرستان شده اند که در مکاتبات با این صنایع به ارائه خدمات منوط به اجرا و پایبندی به این موضوع تاکید شده است.

وی با اشاره به طرح کارورزی افزود: طرح کارورزی از سوی دولت پیش بینی شده که در دست اقدام است و صرفاً مخصوص دانش آموختگان دانشگاهی است و امیدواریم در آینده نتیجه مثبتی داشته باشد.

********

این شهرستان با وجود بیش از دو هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی بزرگ و کوچک عنوان دومین شهر صنعتی استان را نیز به خود اختصاص داده است. این در حالی است که با وجود نیروی عظیم جوان تحصیل کرده و مراکز علمی آموزشی و شهرک های صنعتی انتظار می رود شهرستان پایین ترین نرخ بیکاری را داشته باشد.

اما متاسفانه دومین شهر باسواد ایران و دومین شهر صنعتی استان اصفهان از بالاترین نرخ بیکاری در استان برخوردار است که لازم است بدانیم خسارتی که از محل فارغ التحصیلان بیکار به کشور وارد می‌شود نه تنها قابل محاسبه نیست بلکه جبران ناپذیر نیز است.
۱ ديدگاه مطلب براي " افزایش جمعیت شاهین شهر و کاهش جمعیت میمه " ارسال شده است.

 1. اشنا می‌گه:

  و حالا اقایانی که از احداث کارخانه های متعدد در شهرستان جلو گیری کردند پاسخگو باشند…
  میمه انقدر از نظر بافت شهری و امکانات رفاهی و و و ضعیف است که اگر بر روی تابلو ی ورودی ننوشته باشد *شهرستان* همه فکر میکنند وارد روستایی شده اند
  این مشکلات فقط به خاطر بیکاری که حاصل ان کاهش جمعیت است به وجود امده
  اگر وارد خیابان ها شوید میانگین سنی ۷۰ درصد جمعیت بالای ۴۰ سال سن دارند و بازنشسته اند و برای زندگی ساده در میمه زندگی میکنند سایرین هم یا دانش اموز اند یا دانشجو
  جوان ۲۰ ساله باید چیکاری کند؟نه شغلی هست نه تفریحی هست نه جاذبه ی خاصی (چاه ملی و تخت سرخ را حفظیم) با این تفاسیر یک جوان میماند با هوندا۱۲۵ و خیابان شریعتی و بهشتی
  متاسفانه محدود بودن امکانات باعث شده دیده جوانان هم بسته باشد
  نمیدانم گله ام را مورد خطاب چه کسی بنویسم تنها خواهشم این است کمی دیدمان را باز تر کنیم

  (3)
ارسال نظر


+ 7 = نُه


آخرین خبرها