کد خبر: 71934 | زمان مخابره: ۶:۲۸:۳۹ - جمعه ۱۴ مهر ۱۳۹۶ | ۲ نظر | دفعات مشاهده : 367 views | |

آسیب‌های عزاداری محرم بقلم امام جمعه ی بخش میمه

photo_2017-10-06_06-27-14

بسم الله الرحمن الرحیم
و یحرفون الکلم عن مواضعه
آسیب‌های عزاداری و مراسم ماه محرم
از آنجایی که هر پدیده ی دچار آسیب می‌شود و در صورت بی‌توجهی در خصوص آسیب زدایی مبتلا به آفت خواهد شد برنامه‌های فرهنگی و بویژه عزاداری ماه محرم نیز به مرور زمان و در اثر دخالت عوامل مختلف و افکار متفاوت دچار تحریف و انحراف می‌شود که نیاز به درمان و بازسازی دارد.
مطالعه کتاب تحریفهای عاشورا نوشته استاد شهید مطهری بهترین راه برای شناخت آسیبهای عزاداری و درمان آنهاست. در این مقاله اشاره کوتاهی به موضوع خواهیم داشت که انتظار می‌رود با نظر و پیشنهادات خود ما را یاری نمایید.
بدون شک برپایی مراسم عزاداری برای امام حسین علیه السلام و شهدای کربلا امری پسندیده و اگر برای رضای خداوند باشد ثواب فراوان دارد تا جایی که پیامبر اکرم گریه برامام حسین علیه السلام را باعث نجات انسان در روز قیامت می‌دانند. امام صادق علیه السلام می‌فرمایند : هر کس می‌خواهد در قیامت کنار سفره ای از نور باشد در این دنیا، امام حسین علیه السلام را دوست داشته و عزادار او باشد.
ناگفته نماند دست یابی به پاداش و ثوابهای فوق الذکر در گرو برگزاری مراسم بی ریا و دور از حسادت و چشم و هم چشمی و خودخواهی می‌باشد. علاوه بر اینکه برای گریاندن و جذب دیگران نباید به هر شیوه ای متوسل شویم و نکته سوم اینکه فقط مطالب مستند و حقیقی ارائه شود.
اول میدان عشق وادی کرب وبلاست هرکه در آن پانهاد برسرعهد ووفاست
تاسیس کربلا نه فقط بهر ماتم است دانشسرای عالم واولاد آدم است
تاسیس کربلا اگرچه به خون حسین شد تکمیل آن نگر به بیانات زینب است
آسیب‌های مراسم عزاداری
۱- از مهم‌ترین آسیب‌های مراسم عزاداری پررنگ شدن حاشیه ها و فراموشی اصل مطلب است که بعضا مشاهده می‌شود مراسم بیشتر جنبه نمایشی و تماشایی پیدا می‌کند.
۲- آسیب دیگر مراسمات اداره سلیقه ای و انحصارگرایی مدیران و برگزارکنندگان آن است که گویا میراث پدری بوده و به غیر آنها نمی‌رسد.
۳- از جمله آسیب‌های مراسم تزئینات و تشریفات زائد از جمله علم های صلیب گونه و قدرت نمایی و نمایش با آنهاست.
۴- افراط و تفریط در برگزاری مراسم آسیب دیگری است که در بیشتر مناطق وجود دارد و باعث دل‌مردگی و سطحی نگری نسبت به آئین عاشورا می‌شود.
۵- یکی دیگر از آسیب‌های جدی مراسم عزاداری مداحی طولانی و صداهای ناهنجار است که اگر به این موضوع عریض و طویل شدن طبل و بلندگو را اضافه کنیم مثنوی هفتاد من کاغذ خواهد شد.
البته نباید فراموش کنیم داستانهایی مانند حجله قاسم و علامتهای عریض و طویل ساخته و پرداخته بدخواهان و باهدف ایجاد سرگرمی و تبدیل شدن مراسم به نمایش، ساخته شده‌اند.
بنابراین بر گویندگان و نویسندگان لازم است نسبت به پیرایش مراسم از خرافات و بدعتها اقدام و عزاداری ناب را ترویج نمایند.
والسلام
زمانی گندمانی
امام جمعه بخش میمه
۲ ديدگاه مطلب براي " آسیب‌های عزاداری محرم بقلم امام جمعه ی بخش میمه " ارسال شده است.

 1. ..................... می‌گه:

  اینکه امام جمعه محترم یادداشت های مختلفی می نویسند و آسیب های مختلف را گوشزد می کنند بسیار ارزشمند است و نشان از تفاوت ایشان دارد . در خصوص آسیب های آئین عزاداری حضرت سید الشهداء قطعا این انحراف یک شبه ایجاد نشده و ناشی از سکوت روحانیون و حوزه های علمیه در حداقل ۳۰ سال گذشته بوده است . امسال شنیدم در یکی از هیات های مذهبی در استان خوزستان با ورود نماینده و فرماندار ، مداح نوحه را با نام این افراد ادامه می دهد که ؛ آرام جانم …نماینده ، روح و روانم ….فرماندار…!! واقعا جا دارد نحوه نذری دادنها . مداحی ها و رفتارهای دین گریزانه را برخورد شود و نگذاریم چهره اسلام بیش از این تحقیرانه به نمایش گذاشته شود.

  (0)
 2. شاهين شهر می‌گه:

  با سلام. خداوند را سپاس که دردهای دلم را در ایام محرم بر قلم امام جمعه محترم خواندم.
  امیدوارم علاوه بر این ایام رسمهای بی اساس و زاید منطقه مثلا د عزای بستگان و …هم با راهنمایی این بزرگان مرتفع شود.
  دهه اول محرم دلم برای درسهای عاشورایی خیلی تنگ میشود.

  (0)
ارسال نظر


نُه − 2 =


آخرین خبرها