کد خبر: 32478 | زمان مخابره: ۱۵:۵۸:۲۲ - سه شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۲ | ۱۳ نظر | دفعات مشاهده : 1,576 views | |

تبرئه عاملان قتل‌ عام حیات‌ وحش موته +تصاویر

موته

۳ نفر شکارچی شرور و سابقه دار که بوسیله موتورسیکلت های قاچاق و اسلحه غیرمجاز طی یک سال گذشته دست به کشتار صدها آهو، کل وبز، قوچ و میش، گرگ، کفتار و گراز در پناهگاه حیات وحش موته زده و با مشقت فراوان توسط محیط بانان دستگیر شده بودند، در کمال ناباوری در دادگاه تجدید نظر از بسیاری از اتهامات خود تبرئه شدند.

به گزارش دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، رئیس اداره محیط زیست گلپایگان گفت: تنها بر اساس مستندات بدست آمده توسط محیط زیست، کشتار بیش از ۹۰ آهو توسط این ۳ متخلف اثبات میگردد.

مرتضی جمشیدیان افزود: این متخلفین شرور با استفاده از موتورسیکلت های قاچاق اماراتی که ورود آنها به کشور به دلیل سرعت بسیار زیاد و قدرت مانور بالا ممنوع است با روش های ناجوانمردانه آهوان را آنقدر تعقیب می کنند تا حیوان از نفس افتاده و سپس با استفاده از اسلحه غیرمجاز یا چاقو حیوان را از پای درمی آورند.

این افراد بارها توسط محیط بانان تعقیب شده اند اما هربار به سمت مامورین شلیک کرده و بوسیله موتورسیکلت های تندرو موفق به فرار میشدند.

این شکارچیان شرور به غیر از تخلف شکار، با تخریب دیوار انبار پاسگاه محیط زیست یک دستگاه موتورسیکلت که از دیگر متخلفین ضبط گردیده بود را از پاسگاه محیط بانی موته سرقت نموده اند.

جمشیدیان گفت: نهایتا در آبانماه سال گذشته ۲ نفر از شکارچیان متخلف را هنگامی که شبانه مشغول پروژکتور کشی و شکار آهو بودند مشاهده و با خودرو به تعقیب آنها پرداختیم.

متخلفین بوسیله موتورسیکلت خود با سرعت زیاد اقدام به فرار کرده و پس از مدتی تعقیب و گریز تعادل خود را از داده و از روی موتورسیکلت به زمین خوردند. این دو شکارچی پس از زمین خوردن از جای خود برخاسته و با پای پیاده مشغول فرار به سمت ارتفاعات شدند اما با توجه به دشتی بودن منطقه متخلفین را با اتومبیل تعقیب و قبل از رسیدن به ارتفاعات دستگیر نمودیم.

در زمان دستگیری، از این دو شکارچی غیرمجاز لاشه ۴ آهو، یک قبضه اسلحه غیرمجاز و یک موتوسیکلت قاچاق کشف و ضبط گردید.

پس از بازداشت متخلفین، با حکم قضایی وارد مخفیگاه مهتمین شده و در بررسی از آن مکان در داخل یک چاه آب بقایای لاشه ۱۱ راس آهو و تعداد زیادی عکس و فیلم از صحنه های شکار غیرمجاز آهو، قوچ و میش، کل و بز، گراز، گرگ و کفتار توسط شکارچیان بدست آمده و متهمین پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شدند.

بررسی تصاویر بدست آمده نشان دهنده کشتار بیش از ۹۰ راس آهو و سایر جانوران وحشی توسط متهمین بود اما متخلفین در جریان بازجویی های صورت گرفته توسط نیروی انتظامی و همچنین در جلسه دادگاه بدوی به کشتار ۵۴ راس آهو، یک گراز، یک گرگ و یک کفتار اعتراف نموده و باقی تخلفات خود را نپذیرفتند و حتی منکر حضور خود در برخی از عکس ها شدند.

با این وجود، متهمین بر اساس مستندات موجود و اعترافات صریح، از بابت شکار غیرمجاز ۵۴ راس آهو، یک گراز، یک گرگ و یک کفتار، حمل و استفاده از اسلحه عیرمجاز و سرقت یک موتورسیکلت از پاسگاه محیط زیست در دادگاه عمومی بخش میمه و شاهین شهر محاکمه شده و احکامی بشرح زیر برای مجرمین صادر شد:

متهم ردیف اول پرونده به نام ح-ج :

– دو سال حبس تعزیری بابت شکار غیرمجاز

– ۶ ماه حبس تعزیری بابت سرقت یک دستگاه موتورسیکلت از پاسگاه محیط زیست

– تحمل ۸۰ ضربه شلاق بابت سرقت یک دستگاه موتورسیکلت از پاسگاه محیط زیست

– مصادره یک دستگاه موتورسیکلت و یک قبضه اسلحه غیرمجاز کشف شده به نفع دولت

– پرداخت مبلغ یکصدو ده میلیون تومان جریمه نقدی بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز ۵۰ راس آهو، یک گرگ، یک کفتار و یک گراز

متهم ردیف دوم پرونده :

– چهار ماه حبس تعزیری بابت سرقت یک دستگاه موتورسیکلت از پاسگاه محیط زیست

– مصادره یک دستگاه موتورسیکلت قاچاق کشف شده به نفع دولت

– یکصد و پنجاه هزار تومان جریمه نقدی بابت مشارکت در شکار غیرمجاز

متهم ردیف سوم پرونده :

– ۱ میلیون تومان جزای نقدی بابت شکار غیرمجاز ۴ راس آهو

– پرداخت مبلغ ۳ میلیون و هشتصد هزار تومان جریمه نقدی بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز

رئیس اداره محیط زیست گلپایگان گفت: با اعتراض متهمین به احکام صادره در دادگاه بدوی، پرونده در بهمن ماه سال جاری به دادگاه تجدیدنظر استان اصفهان ارسال و مورد بررسی قرار گرفته است.

مرتضی جمشیدیان افزود: متاسفانه دادگاه تجدید نظر بدون دعوت از نماینده محیط زیست، تنها با حضور متخلفین تشکیل جلسه داده و با وجود اقرار صریح متخلفان در دادگاه بدوی و مدارک و مستندات موجود در پرونده (عکس ها، فیلم ها و اظهارات متخلفین در جریان بازجویی ها)، متهمین را از بخش عمده ای از اتهامات وارده تبرئه نموده است.

بر اساس احکام صادره در دادگاه تجدیدنظر متهم ردیف اول از جرم شکار غیرمجاز ۳۹ راس آهو، یک گرگ، یک کفتار و یک گراز تبرئه و فقط از بابت شکار یازده راس آهو (که بقایای لاشه آنها از مخفیگاه وی کشف شده) مجرم شناخته شده است.

متهم ردیف اول از بابت جرم سرقت موتورسیکلت از پاسگاه محیط بانی نیز تبرئه شده است و بنابراین مجازات ۶ ماه حبس و ۸۰ ضربه شلاق بابت سرقت نیز لغو گردیده است. همچنین دادگاه تجدیدنظر رای به استرداد موتورسیکلت قاچاق وی داده است.

بنابراین مجازات متهم ردیف اول بشرح زیر کاهش یافته است:

– دو سال حبس تعزیری بابت شکار غیرمجاز

– پرداخت مبلغ ۲۲۰ میلیون ریال جریمه نقدی بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز یازده راس آهو

همچنین طبق رای دادگاه تجدیدنظر، موتورسیکلت قاچاق متهم ردیف دوم نیز می بایست به وی بازگردانده شود و صرفا رای بدوی صادره برای متهم ردیف سوم در دادگاه تجدیدنظر بدون تغییر مورد تایید واقع شده است.

مرتضی جمشیدیان رئیس اداره محیط زیست گلپایگان گفت: در نظر داریم مراتب را به مقامات بالاتر گزارش داده و بر اساس ماده ۱۸ قانون مجازات اسلامی از ریاست قوه قضائیه خواستار پیگیری مجدد این پرونده هستیم.

پناهگاه حیات وحش موته بهترین زیستگاه آهو در کشور به شمار می رود اما در صورت عدم برخورد قاطع قضایی با شکارچیان شرور، اکوسیستم منطقه رو به نابودی رفته و جمعیت آهو و سایر وحوش آن به زودی از بین خواهد رفت.
۱۳ ديدگاه مطلب براي " تبرئه عاملان قتل‌ عام حیات‌ وحش موته +تصاویر " ارسال شده است.

 1. یخزده می‌گه:

  دانشمندان فرانسوی ویروسی را که سی هزار سال در زمین‌های یخ بسته سیبری (پرمافراست) غیر فعال بوده با گرم کردن آن، فعال کردند و این ویروس توانایی بیماری‌زایی‌اش را دوباره بازیافته است.
  مطالب مرتبط
  تاکید امداد رسانان به مقابله با تغییرات اقلیمی در اجلاس ورشو
  اجلاس استکهلم: آیا گرم شدن کره زمین متوقف شده است؟
  موضوعات مرتبط
  اروپا
  دانشمندان می‌گویند این ویروس غول پیکر برای انسان‌ها و جانوران خطرناک نیست و به آمیب‌، که یک جاندار تک‌سلولی است، حمله می‌کند. با ذوب شدن یخ زمین‌هایی که تا بحال در انجماد دائمی بوده‌اند ممکن است سر و کله ویروس‌های باستانی شان پیدا شود.
  این ویروس بزرگترین ویروسی است که تا بحال شناخته شده و در واقع ۱.۵ میکرومتر طول دارد و به عبارت دیگر به اندازه یک باکتری کوچک است.
  ژان میشل کلاوری و شانتال ابرگل زن و شوهر زیست‌شناسی که در آزمایشگاه دانشگاه اکس-مارسی به این ویروس جان بخشیدند آن را پیتوویروس سیبریکوم نام گذاشتند.
  پیتوس در یونان باستان به غرابه‌های بزرگ شراب گفته می شد و به گفته ژان میشل “ما فرانسوی هستیم پس باید شراب را وارد داستان می‌کردیم.” و واژه سیبریکوم هم طبیعتا به محل یافتن آن یعنی سیبری اشاره دارد.
  این زن وشوهر پژوهشگر دو سال پیش دریافتندکه دانشمندان روس در زمین‌های منجمد سیبری یک گیاه میوه‌دار باستانی پیدا کردند که سی هزار سال قدمت داشت و توانستند به آن حیات دوباره بدهند.
  آنان به فکر افتادند که اگر می‌شود یک گیاه را دوباره زنده کرد، پس شاید بشود به یک ویروس هم حیات دوباره بخشید.
  ویروس
  در مورد زنده بودن یا نبودن ویروس‌ها در بین دانشمندان اختلاف نظر وجود دارد و در واقع این ارگانیسم‌ها در مرز حیات قرار دارند. برخی ویروس‌ها را زنده نمی‌دانند چون ساختار سلولی ندارند و نمی‌توانند بیرون سلول موجود زنده دیگر رشد کنند؛ اما بعضی دانشمندان نیز آنها را زنده می‌دانند چون برخی از ویژگی‌های حیات مثل داشتن ژن و تکثیر را از خود نشان می‌دهند.
  ژان میشل و شانتال نمونه‌ای از این یخ‌های سیبری را از دانشمندان روس گرفتند و از آمیب بعنوان طعمه استفاده کردند. زمانی که آمیب‌ها در حال مرگ بودند، در داخلشان این ویروس عظیم‌الجثه شناسایی شد.
  پس از سی هزار سال این ویروس دوباره قربانی تازه‌ای پیدا کرده بود.
  این خانواده از ویروس‌ها ده سال پیش شناسایی شدند و به قدری بزرگ هستند که می‌توان آنها را زیر میکروسکوپ دید و پیتوویروس سیبریکوم بزرگترین آنهاست.
  پژوهشگران فکر می‌کنند ارگانیسم‌های بیماری‌زای دیگری هم در زمین‌های منجمد سیبری نهفته‌اند.
  دکتر ابرگل می‌گوید: “ما این موضوع را با تعیین توالی (sequencing) دی‌ان‌ای موجود در این لایه‌های یخزده مورد توجه قرار داده‌ایم.”
  به گفته او، “این بهترین راه برای فهمیدن این است که در آنها چه چیز خطرناکی وجود دارد.”
  خطر
  زمین‌های یخزده سیبری از دهه هفتاد میلادی از نظر وسعت و ضخامت یخ کوچکتر شده و با گرم شدن آب و هوا، این اراضی یخزده کوچک و کوچکتر می شوند.
  از طرف دیگر اکتشاف و بهره برداری از منابع طبیعی موجود در این اراضی هم باعث شده است دسترسی به این مناطق آسانتر شود.
  زمین یخ‌زده (پرمافراست)
  پرمافراست به خاک و سنگی گفته می‌شود که بیش از دو سال در حالت انجماد مانده باشد. این نوع زمین بیشتر در نواحی بسیار سردسیر مثل سیبری، آلاسکا، شمال کانادا و گرین‌لند دیده می‌شود.
  دانشمندان می‌گویند اگر اب و هوای کره زمین بیش از یک و نیم درجه گرم شود این زمین‌ها از حالت انجماد خارج می‌شوند.
  به گفته دکتر کلاوری هر چه لایه‌های عمقی‌تر به سطح نزدیکتر شوند خطر ظهور و حتی پخش ویروس‌های باستانی بیشتر می شود که می تواند منجر به فاجعه شود. به گفته او “اگر اکتشافات صنعتی در منطقه شروع شود لایه‌های عمقی خاک منجمد جابجا می شود. با حفاری و استخراج معدن‌ راه نفوذ به لایه‌ای قدیمی باز می‌شود و خطر از همین‌جا شکل می‌گیرد.”
  دکتر کلاوری به بی‌بی‌سی گفت ممکن است ویروس آبله که سی سال پیش ریشه‌کن شد به این نحو دوباره ظاهر شود زیرا در واقع “آبله از کره زمین ریشه‌کن نشده بلکه فقط در سطح این کره از بین رفته است.”
  با اینحال دکتر کلاوری به این نکته اشاره می‌کند که معلوم نیست تمام ویروس‌ها بتوانند پس از این همه سال دوباره فعالیت خود را از سر بگیرند واین به “نوع ویروس” بستگی دارد. وی گفته است “تردید دارم همه آنها اینقدر جان سخت باشند.”
  پروفسور جاناتان بل ویروس شناس دانشگاه ناتینگهام در بریتانیا می‌گوید ویروس‌هایی مثل اچ‌آی‌وی و انفلونزا که جداری (envelope) از جنس چربی دارند تا حدی حساس تر هستند اما ویروس‌هایی مثل ویروس سرماخوردگی با جداری از جنس پروتئین، مقامت بیشتری دارند.
  وی گفته است “بیرون آمدن از حالت انجماد نوعی آسیب فیزیکی ایجاد می‌کند و اگر ویروس ها از این آسیب جان بدر ببرند آنگاه باید یک میزبان پیدا کنند و باید این کار را هم به سرعت انجام دهند.

  (0)
 2. يك حقوق دان می‌گه:

  اينكه بدون مطالعه پرونده معتقد باشيم تصميم دادگاه تجديدنظر صد در صد اشتباه است ، از نظر حقوقي صحيح نمي باشد اگر دادگاه بدوي با يك قاضي رأي صادر مي نمايد ، در تجديدنظر با سه قاضي ( دو مستشار و يك رئيس )‌ تصميم گيري مي شود . بهتر است محيط زيست اين جور پرونده ها كه از نظر حقوقي سنگين هستند را با ارجاع امر به اداره حقوقي محيط زيست مركز استان به پيش ببرد تا چنان نتايجي بار نيايد .
  و در آخر ماده ي 18 هيچ تأثيري ندارد صرف نظر از اينكه در اين پرونده كاربردي ندارد ، به توصيه ي رئيس قوه در جمع قضات مشهد ، استفاده از اين ماده بيش از پيش محدود شده است . بايد به دنبال راه ديگري گشت .

  (0)
 3. معتاد می‌گه:

  این که قاتلان حیات وحش ازاد شدند اصلا تعجبی ندارد
  یکی را با 145 کیلو تریاک گرفتند در کمال ناباوری در میمه دیدمش قدم میزد

  (0)
 4. مهربان می‌گه:

  آقای جمشیدیان به داد روباهها و شغالهای منطقه هم برسید که هر روزه در استخر چاه ملی غرق میشوند

  (0)
 5. ناشناس می‌گه:

  با سلام
  اقای جمشیدیان موضوع را از بلاترین مقام پیگیری کنید نامها وشکایتهارو رونوشت کنید به انجمن حمایت از حیوانات دفتر مرکزی تهران که انجمن نیز پیگیر میشود یه رونوشتم به سازمان کل محیط زیست دفتر ریاست جمهوری دادستانی .دادگستری بزنید لطفا نتیجه حاصله را در سایت بگذارید این قاتلان با باج دهی و پارتی این حکم را شکستن بواضح معلوم است باتشکر از اقای جمشیدیان وهمکاران محترمشان

  (0)
 6. محمد می‌گه:

  واقعآ باید به حاله این مملکت گریه کرد.

  (0)
  • از نسل اریا می‌گه:

   اقا محمد با نظر شما موافقم . این موضوع حیات وحش موته که 1 نمونه از هزاران کارهایی است که انجام میشود ولی رسیدگی ها هیچ فقط کاغذ وکاغذ بازی تا جایی که من میدانم وقتی چیزی به اسم پارتی وپارتی بازی هست قانون !!!!!!!؟؟؟؟؟؟شما خودتان قضاوت کنید ؟

   (0)
 7. باربد می‌گه:

  با همچین حکمی همه ی شکار چی ها به این کار با خاطر جمعی زیاد ادامه میدند

  (0)
 8. گرامی می‌گه:

  سلام
  اگر مناظره این هفته شبکه اول را دیده باشید یکی از حضار به این گزارش سایت اشاره ای داشت.

  (0)
 9. ستوان می‌گه:

  زند فساد بر هر دست صد نیش ولی دستش بلرزد بر رگ خویش

  (0)
 10. خورشید می‌گه:

  متاسفیم این اشرف مخلوقات چه با شرافت زندگی میکنه ،پیشنهاد میکنم یک ngoبا هدف حفاظت و پیگیری مسایل حیات وحش میمه تشکیل بشه ،جایی که قانون اینقدر راحت میتونه خودشو نقض کنه بهتره مردم خودشون دست به کار بشن.

  (0)
ارسال نظر


+ 9 = پانزده


آخرین خبرها