کد خبر: 31986 | زمان مخابره: ۶:۵۹:۵۱ - چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۲ | ۹ نظر | دفعات مشاهده : 1,161 views | |

احمد وهاب – به بهانه هفتم اسفندماه روز وکیل مدافع

وکیل
با عنایت به اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین میثاق بین المللی حقوق مدنی وسیاسی و میثاق ملت ایران در قانون اساسی و صراحت اصل ۳۵ آن ،حق داشتن وکیل و حق دفاع یکی از حقوق اساسی انسانها شمرده شده است . این حق باید به وسیله افرادی که متخصص این امور هستند تأمین و تضمین شود .از این روست که هیچ قانون پیشرفته و همچنین هیچ سازمان قضایی قابل قبولی اشخاص را از داشتن وکیل به خصوص در هنگام محاکمه در محاکم محروم نکرده است . افراد عادی و حتی بسیاری از افرادی که دارای تحصیلات عالیه هستند دفاع وکیل را در مراجع قضایی( کیفری) به معنا و مفهوم نفی و انکار کلی اتهام می پندارند در حالیکه چنین نیست و صرفاً در پاره ای از موارد است که نفی کلی اتهام صورت می پذیرد ودر اکثر موارد دفاع وکیل از موکل صرفاً در خصوص نوع اتهام و شکل دعوی مطروحه علیه وی است .مانند آنکه در یک پرونده قتل وکیل اعلام نماید که موکلش مرتکب عمل انتسابی گردیده است و لیکن نه به آن سبک و فرمی که در کیفر خواست مطرح گردیده ،مثل اینکه در کیفر خواست عنوان مجرمانه را قتل عمدی عنوان نماید در حالیکه وکیل در دفاع خویش قتل را شبه عمد یا خطای محض اعلام کند.ویا شکل دیگر آن این گونه ممکن است مطرح گردد که موکل مرتکب عمل انتسابی گردیده ولیکن به واسطه موانع مسئوولیت کیفری مانند صغر یا جنون دارای مسئوولیت کیفری نمی باشد .و عوامل دیگری چون معاذیر قانونی مانند دفاع مشروع که موجب معفیت متهم خواهد شد .بنا براین وکیل با عنایت به اصل شخصی بودن مجازاتها و تمام عوامل موثر دیگر از متهم به قتل ، متهم به سرقت ، متهم به زنا و…دفاع می کند ، اما دفاع او از پدیده های مجرمانه قتل ، سرقت و زنا نیست و از این پدیده ها دفاع نمی کند واین مهم پاسخ به شبهات افرادی است که که می گویند چرا از مجرمین دفاع می کنید؟ این است که وکلا در خصوص توجیه موقعیت و جایگاه و موضع خویش برای مردم عادی علی الخصوص آن دسته از افرادی که مدعی آگاهی و اطلاعات هستند با دشواری مواجهند که البته این امر شاید کوچکترین مشکل یک وکیل مدافع در این مسیر پر فراز و نشیب باشد .
بنده به عنوان عضو کوچکی از این گروه ،هفتم فروردین ماه روز وکیل مدافع را به همه اساتید و وکلای دادگستری تبریک تهنیت عرض می نمایم . تا سلامی دیگر بدرود.
۹ ديدگاه مطلب براي " احمد وهاب – به بهانه هفتم اسفندماه روز وکیل مدافع " ارسال شده است.

 1. دوست شما از تهران می‌گه:

  الهي!ياري ام كن تا آنچه كه نياموخته ام را فرا بگيرم و هر آنچه كه مي دانم را براي احقاق حق مظلومان و ستمديدگان به كار برم.
  دوست گرامی آقای احمد وهاب روز وکیل بر شما مبارک باد امید است در پرتو عنایت به فرامین الهی در جهت پیشبرد اهداف مقدس وکالت همواره موفق و موید باشید

  (0)
 2. شاغلام می‌گه:

  منم تبریک میگم به شما وهمه مدافعان حق و عدالت . ولی بعضی آقایون قضات برخورد خوبی با وکلا ندارند.امیدوارم فرهنگ وکالت در جامعه ما بخصوص در شهرهای کوچک هم جا بیفته

  (0)
 3. ریزبین می‌گه:

  ای آقا کیو تحویل می گیرن که وکلا رو تحویل بگیرن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  (0)
 4. دوست می‌گه:

  سلام احمد جان این روز رو به شما و خانواده ی بزرگ وکالت تبریک میگم

  (0)
 5. همکار می‌گه:

  این روز را به بالهای فرشته عدالت تبریک میگویم

  (0)
 6. کدخدای محل می‌گه:

  آقای وهاب روز وکیل بر شما مبارکباد

  (0)
 7. فضول محله می‌گه:

  چرا پرونده های حقوقی در جامعه زیاد شده و دادگاهها اینقدر شلوغه شده؟!!!!!

  (0)
 8. زهرا می‌گه:

  احمد خان روزت مبارک

  (1)
 9. ایرج بشیری می‌گه:

  جناب استاد وهاب، همکار و دوست گرامی ضمن‌ تشکر از ارائه مقالات گرانبهایتان آرزوی بهترین ها را از خداوند منان برای شما خواستارم.

  (0)
ارسال نظر


شش − 1 =


آخرین خبرها