کد خبر: 27391 | زمان مخابره: ۷:۰۰:۲۲ - شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۲ | ۹ نظر | دفعات مشاهده : 1,453 views | |

محمدتقی معینیان – به بهانه گرامیداشت اربعین حسینی

image001

به بهانه گرامیداشت اربعین حسینی

چهل روز از روز عاشورا گذشت، روز ماتم جهان،روزی که دست حادثه،طبل بلا را در معرکه کربلا به صدا درآورد و بیداد ستم ،تیشه جفا را بر وجود سالار کربلائیان فرود آورد. روزی که آه اهل بیت نبی،فضای آسمان نینوا را تیره و تار کرد و خاندان پیامبر به تمامی وجود سوگوار و ماتم زده شدند، روزی که چشمه وجود شهید کربلا از تاب تشنگی خشکید و او از دست بی داد گر زمان در حرم کبریا برای دادخواهی به زانو نشست،وزهرای مرضیه ، ندای واحسرتا سر داد و چرخ کبود پوش، جامه نیلی بر تن کرد،که کوفیان بی وفا امام خود را تنها گذاشتند، حرمتش را شکستند رگهای گلویش را بریدند و جامه خونی اش را در پای عرش خدا افکندند و رسول خدا را به تماشای کشته های کربلا و صحنه پراز تیغ و خنجر فرا خواندند، روزی که صدای عزاعزای امام زین العابدین (ع) همراه باضجه پردگیان،فضای قتلگاه را غمباران کرد،روزی که قدسیان دربارگاه قدس الهی ، سربرزانوی غم گذاشته و خورشید از طلوع کردن دریغ ورزید. و فلک از فریاد العطش کودکان کربلائیان به غیرت آمد و از بی شرمی دشمنان ثارالله، اهل حرم را به فغان کشانید.

image003

روزی که از تیشه ستیز کوفیان، نخل قامت آل عبا در خاک و خون غلتیدند و حلق تشنه جانشین علی مرتضی،(حلقی را که سوده لعل نبی اکرم) و جگر زهرا مرضیه بود دریدند و اهل حرم از داغ مظلومیت گریبان چاک کردند و در پیش حرم کبریا نالیدند و شکایت سردادند و جبرئیل امین به سوگ نشست و آفتاب تیر و تار گردید.

image006

روزی که قامت نخل سای دشت کربلا را شکستند و از تراوش خون حسین، عرش برین رنگین شد روزی که فریاد جوانان گلگون کفن و خون چکان کربلا در عرصه محشر بپاشدو وصف قیامت را در هم ریخت ، روزی که سر فرزند زهرا مرضیه و علی مرتضی را بر نیزه کردند تا خورشید برهنه سر از پشت کوهسار به در آید و ظلمت ظلمتیان نورش را فرو نشاند، روزی که کاروان غم مبتلای کربلا نالان و دردمند به کوفه رسید و فریاد وامصیبتا آسمان را در برگرفت، آسمانیان برکشتگان کربلا گریه سردادند و آهوان دشت و پرندگان هوا از پا و پر افتادند روزی که وقتی اهل بیت، چشم گشودند، دیده دختر زهرا به ناگاه بر پیکر از سرجدا شده حسین افتاد و فریاد حسین حسین در فضا پیچید و دل عالمی در ماتمش کباب شد امروز بعد از چهل روز از شهادت سالار کربلا، خاک کربلا هنوز عرق شرم بر جبین دارد و گلهای آن هنوز شکفته نشده پژمرده شده اند ، هنوز گریه ابر بهاران به یاد حسین است و شرب گلستان به نفرین و لعن یزید و رنگ شفق هنوز از سرخی خون حسین رنگین است.

image007  

سخن درباره شهید کربلا، پایان ناپذیر است، دلی بسان ابر باران زا می خواهد تا در عزایش بگرید و سینه ای به گستره چرخ فلک تا طاقت خونین نمایی داشته باشد.

 image010

واما واقعه  اربعین حسینی

پس از اینکه عیالات سید الشهدا (ع)در شام غریبانه و مظلومانه یکماه در خرابه ای در کنار کاخ ظالم و ستمگر زمان یزید ملعون اقامت کردند (در موضعی که ایشانرا از سرما و گرما نگاه نمی داشت)یزید متوجه شد که بودن اهل بیت در شام به نفع او نخواهد بود، لذا دستور داد اهل بیت سیدالشهدا(ع) از شام به مدینه مراجعت کنند کاروان اهلبیت به عراق که رسیدند از نعمان( نماینده  یزید) خواستند که آنها را به سرزمین کربلا ببرد.

پس آنها را از راه کربلا سیر دادند، چون به سر تربت حضرت سیدالشهدا(ع) رسیدند جابربن عبدالله انصاری را با جماعتی از طایفه بنی هاشم و مردانی از آل پیامبر یافتند که به زیارت آن حضرت آمده بودند. اهل بیت با دیدن این وضع، شروع به گریه کردند وبنای نوحه وزاری و تعزیه داری را گذاشتند و زنان قبایل عرب که در آن اطراف بودند. جمع شدند و سه روز اقامه عزا و ماتم نمودند.

 image011

سید ابن طاووس نقل می کند:

امام سجاد(ع) با دیدن جابربن عبدالله به اوگفت ، به خدا قسم که در همین جا، مردان ما را بنا حق کشتند و نوجوانان ما را سر بریدند، زنان ما را  با تازیانه زدند و به اسارت بردند و خیمه های ما را غارت و به آتش کشیدند. جابر با شنیدن سخنان امام سجاد(ع) در کنار قبر امام حسین (ع) ایستاد و خطاب به جماعتی که جمع شده بودند با صدای گریان ضمن معرفی امام حسین (ع) به حقانیت وی شهادت داد و به تمجید از قیام وی پرداخت:

image013

 • ·         من شهادت می دهم که تو فرزند آخرین پیامبر هستی و سرور مومنان
 • ·         تو فرزند کسی هستی که با تقوی هم آغوش و هم پیمان بود و در راه هدایت ، ثابت قدمبود و استقامت داشت
 • ·         ای حسین! تو پنجمین نفر از اصحاب کساء و فرزند منتخبان فاطمه زهرا هستی چرا چنین نباشی، در حالی که با دست پیامبر(ص)،غذاخوردی و در دامن پاکان و پرهیزکاران تربیت شدی و از سینه ایمان،شیر نوشیدی و با اسلام و ایمان از شیر گرفته شدی
 • ·         درود خداوند بر تو باد ،شهادت می دهم که تو برهمان روشی قدم گذاشتی که برادرت،یحیی بن زکریا(ع) قدم برداشت

image015

سپس صورت خود را به سمت مرقد مطهر امام (ع) چرخاند و گفت: ای حسین !چرا جواب دوستان خود را نمی دهی؟ بااندکی تامل گفت: چگونه جواب دهی،در حالی که رگهای گردنت بریده شده و بین سر و بدنت جدائی افتاده است.

 image017

التماس دعا : محمدتقی معینیان

————————————————————————————————————————————–

(1)   اربعین‌: به معنی چهل ، چهلم، در معارف عرفانی و فرهنگ ا  سلامی (عدد40)جایگاه خاصی دارد، چله نشینی برای رفع حاجت یا رسیدن به مقامات سلوک و عرفان،حفظ کردن چهل حدیث،اخلاص چهل صباح،کمال عقل در 40 سالگی،دعا برای چهل مومن،چهل شب چهارشنبه زیارت جمکران و  … در فرهنگ عاشورا، اربعین به چهلمین روز شهادت حضرت حسین بن علی (ع) گفته می شود که مصادف با روز 20 ماه صفر است. از ستنهای ایرانیان، گرامیداشت چهلم مردگان است که به یاد عزیز فوت شده خویش، خیرات و صدقات می دهند و مجلس یادبود  بر پا می کنند، در روز 20 صفر نیز شیعیان عظیم ترین مراسم سوگواری را در کشورها و شهرهای مختلف جهان به یاد عاشورای حسینی بر پا می کنند و همراه با دسته های سینه زنی و زنجیر زنی و عزاداری به تعظیم شعایر دینی می پردازند ، بلی اربعین تدوام عاشورا است و ذکر رسالت بازماندگان پس از خوان  شهادت
۹ ديدگاه مطلب براي " محمدتقی معینیان – به بهانه گرامیداشت اربعین حسینی " ارسال شده است.

 1. ناشناس می‌گه:

  حب ّحسین (ع )، ما را متحد می کند.پیشاپیش فرا رسیدن اربعین حسینی تسلیت باد.

  (-1)
 2. اربعین می‌گه:

  به اشک چلّه گرفتم که محترم باشم
  خدا کند که شب اربعین حرم باشم

  (0)
 3. ناشناس می‌گه:

  خوش ان سري كه در آن سر بود هواي حسين
  خوش آن دلي كه در آن دل بود ولاي حسين
  خوش آن تني كه به كوي حسين سپارد جان
  خوش آن بدن كه شود خاك كربلاي حسين
  صلي الله عليك يا ابا عبدلله

  (0)
 4. م می‌گه:

  شروع جاذبه ی مغناطیس حسینی در روز اربعین است. درسى که اربعین به ما مى‏دهد، این است که باید یاد حقیقت و خاطره‏ى شهادت را در مقابل طوفان تبلیغات دشمن زنده نگهداشت.
  مقام معظم رهبری

  (0)
 5. آشنا می‌گه:

  در مجلس یزید، سرم خم نشد حسین

  با خطبه ای که من سرِ بازار خوانده ام
  آن نقشه ای که داشت، فراهم نشد حسین
  آنجا چنان شبیه پدر حرف می زدم
  یک مرد از آن قبیله حریفم نشد حسین
  اصلا محرمی که جهان را به هم زده
  بی خطبه های من که محرم نشد حسین!
  آتش گرفت معجر من سوخت موی من
  اما حجاب از سر من کم نشد حسین
  هرچند قد و قامت من خم شده ولی
  “در مجلس یزید سرم خم نشد حسین”

  (0)
 6. محمد می‌گه:

  خدا لعنت کند یزیدیان حال حاضر دمشق را که مانند اجداد لعین خود سر شیعیان ودوستداران حسین(ع) و زینب کبرا را می برند از دیدن عکس سر بریده یک دوستدار وعاشق حسین(ع) وزینب واقعا دلم کباب شد وبه یاد مظلو میت شیعه اشگ از چشمان سرا زیر شد خدا لعنت کند یزیدیان هر زمان را واقعا جرم این جوان شعیه که سرش بریده شده چیست جز حب اهلبیت و پیشانی بندی که روی ان نام حضرت زینب نوشته شده

  (0)
 7. امید می‌گه:

  شب یلدا قدم آرام بردار/کمی هم احترام ما نگه دار
  تو میبینی ربابم غصه دار است/بنی هاشم هنوزم داغدار است
  صدای العطش در گوش مانده/بدن ها بی کفن هر گوشه مانده
  شب یلدا تو هم چله نشین باش/سیه \وش غم سالار دین باش

  (0)
 8. مهدی می‌گه:

  بسیا زیبا و دلنشین بود …………

  (0)
ارسال نظر


شش − 4 =


آخرین خبرها