کد خبر: 19697 | زمان مخابره: ۱۹:۵۲:۲۶ - شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۲ | ۲۳ نظر | دفعات مشاهده : 1,896 views | |

نظر امام جمعه ی اصفهان در مورد کابینه

2

امام جمعه شهر اصفهان گفت: افراد معرفی شده برای تصدی وزارت سابقه کاری مناسب را دارند و کابینه روحانی در مجموع معتدل است.

به گزارش رویش نیوز آیت‌الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد در گفت‌وگو با تسنیم در خصوص صحبت‌های مطرح شده درباره کابینه دولت یازدهم اظهار کرد: افرادی معرفی شده توسط روحانی برای تصدی وزرات، سابقه کاری مناسبی دارند و در گذشته در پست‌ها و معاونت‌های مختلف در خدمت نظام و مردم بوده‌اند و اشخاص بی تجربه‌ای به شمار نمی‌آیند به طوری که نیازی نیست کارها از صفر شروع شود.

وی کابینه معرفی شده از سوی رئیس جمهور را خوب و معتدل توصیف کرد و افزود: به هر حال دکتر روحانی کابینه خود را معرفی کرده و این نمایندگان مجلس هستند که با توجه به کار کارشناسی تصمیم گیری نهایی را می‌گیرند و رسانه‌ها باید از حاشیه‌سازی و گمانی‌زنی‌ها در این زمینه بپرهیزند.

امام جمعه اصفهان تصریح کرد: همه گروه ها واحزاب باید به دولت جدید کمک کنند تا هر چه سریعتر اقدامات لازم در برای حل مشکلات اقتصادی مردم روند سریعتری به خود بگیرد.
۲۳ ديدگاه مطلب براي " نظر امام جمعه ی اصفهان در مورد کابینه " ارسال شده است.

 1. نام خود را وارد كنيد... می‌گه:

  حالا دیگر عبارت «خیلی خطرناکه حسن» از انمیشین های تلویزیونی فراتر رفته و به عالم سیاست وارد شده است.آنهایی که آن زمان به سازنده آن انیمیشن ها انتقاد می کردند، که چرا اسم حسن را برای یکی از شخصیت های آن انیمیشن برگزیده اند، احتمالا نمی دانستند روزی در ایران شخصی به نام حسن به ریاست جمهوری می رسد که طنز پردازان برای او هم عبارت خیلی خطرناکه حسن را استفاده می کنند.
  به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک،به نقل از تابناک،در روزهای گذشته کلیپ شعر خوانی کاوه جوادی در فضای مجازی بین کاربران می چرخد. کلیپی که در آن کاوه جوادی شعر طنز خود با عنوان «بپا دلا رو نشکنی خیلی خطرناکه حسن!» را برای مخاطبانش می خواند.
  به گزارش «تابناک»، این شعر طنز اگر چه در نگاه نخست و شنیدن اولیه، لبخند به لب مخاطبان می آورد، اما در بطن خود اگر چه نقدی هجو گونه از دوره زمامداری احمدی نژاد ارائه می کند، اما شاعر به زبان مردم از رئیس جمهور خواسته هایشان را می طلبد.آن هم در زمانه ای که دیگر گل آقایی وجود ندارد که درد مردم را به طنز و بدون کینه و مرض به مسئولان منتقل کند، تا هم آنان را بخنداند و هم بگریاند!
  در این شعر طنز، مردمی که به امید تغییر و اصلاح شرایط موجود به حسن روحانی رای داده اند از او انتظار دارند که کار کند و اوضاع را تغییر دهد، اشاره می کند و از او مطالبه امید می کنند، امیدی که باید از فراز پاستور، نهاد ریاست جمهوری دمیده شود تا با امید مردم به آبادانی یکی شود و کشور رو به جلو حرک کند.
  شاعر طناز از روحانی می خواهد که دغدغه های مردم، گرانی، تورم و … دغدغه اش باشد. نگرانی اقشار ضعیف و کمتر بهره مند را با شوخی و مطایبه از سر وانکند. با مردم رو راست باشد و مردمی را که تورم و گرانی امانشان را بریده است،به خرید از سر کوچه رئیس جمهور حواله ندهد!اگر توان کنترل اوضاع را نداشت،با اعصاب و روان مردم هم بازی نکند!به درد مردم بی تفاوت نباشد.
  از او می خواهد حاشیه ها را به جای متن در نظر نگیرد. هر چه هست و هر چه درباره اش می گویند برای خودش باشد. هاله های نور ریاست جمهوری برای مردم و کشور نفعی ندارد.اگر شخصیتی درجه یک معنوی است بداند که عرفا و مقامان داران معنوی هیچگاه مقامات معنوی خود را داد و فریاد نزده اند! مقام معنوی یک مسئول اگر درد دنیا و آخرت خود و مردمش نیاید چه فایده ای دارد؟تنها مقامی که تبلیغات نمی خواهد، اتفاق مقامات معنوی است! هاله ها وکهکشان های نور را ببیند،اما بگذرد!
  از ریخت و پاش جلوگیری کند. حالا که مردم حق حکومت به او داده اند او حق مردم را بدهد. مردمی که به یک نفر حق کلان داده اند، از او مطالبه حق شان را می کنند. انتظار نداشته باشد که مردم همچنان دنبال او برای حق شان بدوند! حق مردم را در کانال خودش قرار دهد تا به مطالبه دهندگانش برسد!
  به عهدش وفا کند. سعی کند که بتواند و اگر نتوانست رو راست به مردم بگوید نمی تواند.انکار واقعیت ها ،نخستین راه حل مسائل برایش نباشد.اول مسلمان باشد و بعد بکوشد که مومن هم باشد که از صفات مومنین است که به عهد خود وفا کنند و از امانتی که به او داده اند امانتداری کند.
  بداند که مردم عهد اخوتی با کسی نبسته اند. تا زمانی که در مسیر مردم باشد و برای مردم کار کند و آنان را به تدریج به مطلوبیت ها در حد توان و وسع برساند، حمایت می کنند و تشویق و گرنه بداند که بیش از پنج روزی نیست حکم میر نوروزی! او هم مانند سلف خود خواهد رفت!
  ﺁﺷﯿﺦ ﺣﺴﻦ ﺣﺮﻓﯽ ﺩﺍﺭﻡ،
  ﺍﮔﺮ ﮐﻪ ﮔﻮﺵ ﺑﺪﯼ ﺑﻪ ﻣﻦ
  ﯾﻪ ﺑﺎﻏﯽ ﺗﻮﯾﻪ ﭘﺎﺳﺘﻮﺭﻩ،
  ﮐﻪ ﻣﻬﻤﻮﻧﺎﺵ ﻣﯿﺎﻡ ﻣﯿﺮﻥ
  ﺑﯿﺎ ﻭ ﺗﺨﻢ ﮔﻞ ﺑﭙﺎﺵ ﮔﻞ ﺑﻪ ﺳﺮ ﻭﻃﻦ ﺑﺰﻥ
  ﭼﺸﻢ ﻫﻤﻪ ﺑﻪ ﺩﺳﺘﺘﻪ ﭘﯿﺮ ﻭ ﺟﻮﻭﻥ ﻭ ﻣﺮﺩ ﻭ ﻭ ﺯﻥ
  (ﺑﭙﺎ ﺩﻻ ﺭﻭ ﻧﺸﮑﻨﯽ، ﺧﯿﻠﯽ ﺧﻄﺮﻧﺎﮐﻪ ﺣﺴﻦ )
  ﻧﮕﯽ ﮔﺮﻭﻧﯽ ﺑﻪ ﺗﻮ ﭼﻪ، ﻧﮕﯽ ﺗﻮﺭﻡ ﺑﻪ ﺗﻮﭼﻪ
  ﻧﮕﯽ ﮐﻪ ﻫﺮﮐﯽ ﺭﻓﺘﻪ ﺗﻮ ﺧﻮﺷﻪ ﺳﻮﻡ ﺑﻪ ﺗﻮﭼﻪ
  ﻧﮕﯽ ﮐﻪ ﻧﺮﺥ ﺑﺮﻕ ﻭ ﺁﺏ ﻭ ﻧﻮﻥ ﻭ ﮔﻨﺪﻡ ﺑﻪ ﺗﻮﭼﻪ
  ﻧﮕﯽ ﮐﻪ ﮔﺸﻨﻪ ﻣﻮﻧﺪﻥِ ﺗﻤﺎﻡ ﻣﺮﺩﻡ ﺑﻪ ﺗﻮﭼﻪ
  ﻧﮕﯽ ﺗﻮﯼ ﻣﺤﻞ ﻣﺎ ﺍﺭﺯﻭﻧﯿﻪ ﺑﺮﺍﯼ ﻣﻦ
  (ﺑﭙﺎ ﺩﻻ ﺭﻭ ﻧﺸﮑﻨﯽ، ﺧﯿﻠﯽ ﺧﻄﺮﻧﺎﮐﻪ ﺣﺴﻦ )
  ﺗﻮ ﺩﻭﺭ ﭼﻬﺎﺭ ﺳﺎﻟﻪ ﺗﻮ
  ﺭﺋﯿﺲ ﻣﺠﻠﺲ ﻣﺎﻟﯽ ﺭﺋﯿﺲ ﺟﻤﻬﻮﺭ ﭘﺮﻭ،
  ﻧﺨﺴﺖ ﻭﺯﯾﺮ ﺳﻮﻣﺎﻟﯽ ﯾﻪ ﺍﺳﻘﻔﯽ ﺗﻮ ﻭﺍﺗﯿﮑﺎﻥ،
  ﮐﺎﻫﻦ ﭘﯿﺮ ﻧﭙﺎﻟﯽ ﯾﮏ ﻧﻔﺮ ﺍﺯ ﻣﺠﻤﻊ ﺗﺸﺨﯿﺺ ﮐﺮﻩ ﺷﻤﺎﻟﯽ
  ﻣُﺮﺩ ﺍﮔﻪ ﻭﺍﺳﻪ ﺗﺴﻠﯿﺖ ﻣﺎﺩﺭﺷﻮ ﺑﻐﻞ ﻧﺰﻥ
  ( ﺑﭙﺎ ﺩﻻ ﺭﻭ ﻧﺸﮑﻨﯽ، ﺧﯿﻠﯽ ﺧﻄﺮﻧﺎﮐﻪ ﺣﺴﻦ )
  ﺍﮔﻪ ﯾﻪ ﻭﻗﺖ ﺭﻓﺘﯽ ﺳﻔﺮ، ﭼﻪ ﺧﺎﺭﺟﯽ ﭼﻪ ﺩﺍﺧﻠﯽ
  ﺯﯾﺎﺩﯼ ﺑﺎ ﺧﻮﺩﺕ ﻧﺒﺮ، ﭼﻪ ﻫﻤﮑﺎﺭﯼ ﭼﻪ ﻓﺎﻣﯿﻠﯽ
  ﺍﮔﻪ ﯾﻪ ﻭﻗﺖ ﺣﺮﻑ ﻣﯿﺰﻧﯽ ﭼﻪ ﺭﻭﯼ ﻣﺒﻞ ﭼﻪ ﺻﻨﺪﻟﯽ
  ﺣﺮﻓﺎﯼ ﻧﺎﺟﻮﺭ ﻧﺰﻧﯽ ﭼﻪ ﺍﺯ ﻟﻮﻟﻮ ﭼﻪ ﺍﺯ ﻟﯿﻠﯽ
  ﺑﻪ ﻭﻋﺪﻩ ﻫﺎﺕ ﭘﺸﺖ ﻧﮑﻨﯽ، ﭼﻪ ﺑﺎ ﻋﻤﻞ ﭼﻪ ﺑﺎ ﺳﺨﻦ
  (ﺑﭙﺎ ﺩﻻ ﺭﻭ ﻧﺸﮑﻨﯽ، ﺧﯿﻠﯽ ﺧﻄﺮﻧﺎﮐﻪ ﺣﺴﻦ )
  ﻓﮑﺮ ﻧﮑﻨﯽ ﻫﻤﻪ ﺑﺎﯾﺪ ﺻﻒ ﺑﮑﺸﻨﺪ ﭘﺸﺖ ﺩﺭﺕ
  ﻓﮑﺮ ﻧﮑﻨﯽ ﺍﺯ ﺻﺒﺢ ﺗﺎ ﻇﻬﺮ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﺸﻨﺪ ﻣﻨﺘﻈﺮﺕ
  ﻓﮑﺮ ﻧﮑﻨﯽ ﻓﺮﺷﺘﻪ ﻫﺎ ﻫﻤﺶ ﻣﯿﺎﻥ ﺩﻭﺭ ﻭ ﺑﺮﺕ
  ﻓﮑﺮ ﻧﮑﻨﯽ ﻣﻘﺪﺳﯽ، ﻫﺎﻟﻪ ﻧﺒﯿﻨﯽ ﺭﻭ ﺳﺮﺕ
  ﺗﺮﺳﯿﺪﻩ ﭼﺸﻤﺎ ﺑﻪ ﺧﺪﺍ، ﻓﮑﺮ ﻧﮑﻨﯽ ﺍﯾﻨﺎ ﺧُﻠﻦ
  (ﺑﭙﺎ ﺩﻻ ﺭﻭ نشکنی ﺧﯿﻠﯽ ﺧﻄﺮﻧﺎﮐﻪ ﺣﺴﻦ )
  ﺩﯾﺮﻭﺯ ﺩﺍﺩﻡ ﺑﻪ ﺩﺳﺖ ﺗﻮ ﺗﻤﺎﻡ ﺁﺏ ﻭ ﮔِﻠﻤﻮ
  ﺷﻮﺧﯽ ﻭ ﺟﺪﯼ ﮔﻔﺘﻤﺶ ﻫﻤﯿﻨﺠﺎ ﺣﺮﻑ ﺩﻟﻤﻮ
  ﺗﻮ ﺭﺍﻩ ﻣﺮﺩﻡ ﺑﺎﺷﯽ ﺍﯾﻨﺠﺎ ﻣﯿﺸﻨﻮﯼ ﺍﯾﻮﻟﻤﻮ
  ﺍﻣﺎ ﺍﺯﺵ ﺩﻭﺭ ﻧﺸﯽ ﻭ ﺳﺮ ﻧﺒﺮﯼ ﺣﻮﺻﻠﻤﻮ
  ﺧﻼﺻﻪ ﺍﺯ ﻣﺎ ﮔﻔﺘﻨﻪ ﻧﮕﯽ ﮐﺴﯽ ﻧﮕﻔﺖ ﺑﻪ ﻣﻦ
  (ﺑﭙﺎ ﺩﻻ ﺭﻭ ﻧﺸﮑﻨﯽ، ﺧﯿﻠﯽ ﺧﻄﺮﻧﺎﮐﻪ ﺣﺴﻦ )

  (0)
  • نام خود را وارد كنيد... می‌گه:

   پورمختار: خانواده‌بقایی ‌به‌آمریکا ‌نرفته ‌بود
   رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با تصحیح نظر خود در خصوص همراهان رئیس جمهور سابق در نیویورک، اعلام کرد: همسر و فرزند حمید بقایی معاون اجرایی دولت دهم به آمریکا سفر نکرده‌اند.
   به گزارش مشرق به نقل از فارس، محمدعلی پورمختار رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس پیش از ظهر امروز (یکشنبه) در نشستی خبری به ارائه گزارشی از عملکرد یک‌سال گذشته این کمیسیون پرداخت.

   وی در بخشی از سخنانش با اشاره به موضوع همراهان رئیس جمهور سابق در نیویورک اعلام کرد: کمیسیون پس از شکایت نادر قاضی‌پور نماینده ارومیه از حمید بقایی به سبب حضور خانواده‌اش در سفر آقای احمدی‌نژاد به آمریکا، موضوع ر بررسی و پاسخ را طی نامه‌ای محرمانه به شخص شاکی اعلام کرد.

   پورمختار افزود: در ادامه پاسخ‌هایی واصل شد و کارشناسان بررسی کردند که گزارش آن به آقای قاضی پور اعلام شد اما متاسفانه این نامه محرمانه سر از ۲ سایت درآورد.

   وی ادامه داد: وقتی منبع این خبر از سایت‌های مذکور سؤال شد پاسخی ندادند و مجبور شدیم نسبت به آنها به دلیل افشای نامه محرمانه در دادستانی تهران اعلام جرم کنیم.

   رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: متعاقب آنکه آقای بقایی اعلام کرد که همسر و فرزندش سفری به نیویورک نداشته‌اند، به‌طور جدی خودم به این موضوع ورود کردم و از پلیس گذرنامه که زیر نظر پلیس امنیت است و همچنین وزارت امور خارجه استعلام و پیگیری کردیم.

   پورمختار افزود: وزارت امور خارجه در پاسخ خود گفته بود برای همسر و فرزند بقایی ویزا صادر شده اما پلیس امنیت اعلام کرد اعضای خانواده بقایی تا مرحله عزیمت مراجعه کردند ولی به دلایل دیگری این سفر صورت نگرفته است.

   وی بر همین اساس اظهار داشت: در اینجا رسما اعلام کنم که در این خصوص سفری توسط همسر و فرزند بقایی به نیویورک انجام نشده و کمیسیون شجاعانه اعلام می‌کند هر جا اشتباهی در گزارش خود داشته باشد، آن را تصحیح خواهد کرد که بدین وسیله آن بخش گزارش را تصحیح می‌کنیم.

   (0)
 2. نام خود را وارد كنيد... می‌گه:

  لزوم تکرار اقدام انقلابی مجلس در عدم رای اعتماد به چهره‌های افراطی

  وقتی نمایندگان صلاحیت «علی ربیعی» برای کاندیداتوری در انتخابات شوراها را هم رد کردند.

  به گزارش صابرنیوز به نقل از رجانیوز، شعار اعتدال آقای روحانی که در جریان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری یازدهم به عنوان برگ برنده او ارزیابی شد، با معرفی کابینه پیشنهادی از سوی او به مجلس شورای اسلامی برای کسب رای اعتماد، کمی خدشه‌دار شد به نحوی که معرفی برخی چهره های افراطی در این کابینه، مجموعه پیشنهادی را با حواشی متعددی روبرو کرده است.

  در این میان معرفی برخی چهره‌های خاص برای وزارت، بیشتر از دیگران با انتقاد جدی افکار عمومی روبرو شده است؛ چرا که نگاهی به سابقه فعالیت آنان و همراهی جدی با فتنه‌گران در دوره‌های مختلف، نگرانی‌ها را از عدم تحقق شعار اعتدال در کابینه و بسترسازی برای تولید یک فتنه جدید افزایش داده است.

  علی ربیعی یکی از این چهره‌هاست. ربیعی با نام مستعار “عباد”، معاون پارلمانی وزارت اطلاعات در زمان وزارت دری نجف آبادی و پیش از آن مدیرکل اطلاعات آذربایجان غربی نیز بوده است و در فتنه سال ۷۸ و سال ۸۸ از نزدیک درگیر موضوعات مرتبط با این وقایع بوده است، چنانکه در پی شکایت وزارت اطلاعات، و تعطیلی روزنامه «سلام»از او در کنار خاتمی و ابطحی به عنوان عوامل فشار به وزارت اطلاعات برای پس گرفتن شکایت از روزنامه سلام یاد می شود. چنانکه بعد آن از طرف وزارت اطلاعات اطلاعیه‌ای به این مضمون صادر شد که «به‌منظور جلوگیری از هرگونه تشنج در جامعه شکایت خود را پس می‌گیریم».

  در‌‌ همان روز (هفدهم تیر) از طریق رسانه‌های گروهی اعلام گردید و از سوی دیگر بنابر خاطرات تاجزاده، ربیعی به همراه دکترمعین (وزیر علوم) و رضاخاتمی (دبیرکل جبهه مشارکت و برادر رییس جمهور) شب در میان معترضان مانده و مورد استقبال گرم و صمیمی آن‌ها قرار می‌گیرد. علی ربیعی که مشاور اجتماعی خاتمی و مسئول اجرایی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی بود پس از آن عضو موثر کمیته تحقیق شورای امنیت در خصوص ۱۸ تیر گشت و توانست در کنار تاج‌زاده، ظریفیان و بلندیان دیگر اعضای دولت خاتمی در این کمیته فضای سنگینی علیه نیروی انتظامی به وجود آورد.

  در سال ۸۸ نیز علی ربیعی یکی از معدود مشاوران موسوی بود که همراه با او وارد سالن کنفرانس خبری شد که در آن موسوی با اعلام پیروزی خود در انتخابات، اتهام تقلب را به نظام جمهوری اسلامی وارد کرد.

  اما این روزها در حالی ربیعی برای کسب رای اعتماد در راهروهای مجلس و کمیسیون های مختلف و حتی برخی خبرگزاری ها مشغول رفت و آمد است که تنها چند ماه پیش و در جریان انتخابات شوراهای اسلامی شهر، صلاحیت او برای کاندیداتوری در انتخابات شورای شهر تهران، از سوی هیات نظارت مجلس نهم رد شده است، چنانکه صلاحیت او به استناد بندهای ج و د ماده 29 قانون شوراها، مورد تایید نمایندگان مجلس قرار نگرفت.

  اکنون این سوال و ابهام وجود دارد که چگونه فردی که برای حضور در انتخابات شوراهای شهر و روستا هم مورد تایید مجلس نهم قرار نگرفته است، چگونه به عنوان یک وزیر پیشنهادی به مجلس معرفی شده تا از همین مجلس رای اعتماد بگیرد؟!

  به نظر می‌رسد نمایندگان مجلس که یکبار با هوشیاری مانع از حضور چهره های افراطی در رقابت‌های انتخاباتی شورای شهر شدند، اکنون نیز با توجه به شرایط فعلی و امید بستن عناصر جریان فتنه به برخی از وزرای پیشنهادی کابینه جدید، مانع از حضور این افراد در مناصب اجرایی شوند.

  (0)
  • نام خود را وارد كنيد... می‌گه:

   تلاش باهنر برای 3وزیر به درخواست ناطق نوری

   سایت مشرق نوشت: شنیده‌ایم محمدرضا باهنر این روزها تلاش گسترده‌ای برای رای آوری بیژن زنگنه، عباس آخوندی و عبدالرضا رحمانی فضلی از خود نشان می‌دهد. گفته می‌شود این تلاش ها به درخواست ناطق نوری از باهنر صورت گرفته است

   (0)
   • نام خود را وارد كنيد... می‌گه:

    مروری بر خاطرات دوران وزارت نفت زنگنه در نفت
    کرسنت قراردادی برای تمام فصول با دستهایی به وسعت گاز ایران! / گاز 230 دلاری 17.5 دلار!
    این روزها بحث وزارت و معرفی کابینه و گرفتن رای اعتماد از مجلس از موضوعات داغ رسانه ها و نمایندگان مجلس و به خصوص مدیران میانی و ارشد وزارتخانه ها است و البته گویا مدیران شرکتهای بین المللی این ور آبی و آن ور آبی هم که در برخی از وزارتخانه ها دستی بر آتش دارند هم از غافله عقب نمانده اند.

    گروه انرژی-از جمله مهمترین مباحث مطرح شده در موضوع تایید صلاحیتها شاید موضوع زنگنه و قرارداد کرسنت و کردان مرحوم و رحیمی باشد که با ارتباطی پیچیده و ناگسستنی در حال پیچیده تر کردن وضعیت وزارت خانه ای است که هم آب دارد و هم نان و هم نفت و هم گاز برای روشن کردن تنوری به وسعت بیش از 40 میلیارد دلار سرمایه گذاری سالانه و بالغ بر 100 میلیارد دلار فروش نفت و 25 میلیارد دلار گاز.

    به گزارش بولتن نیوز، وزارتخانه ای که در بین تمام وزارتخانه های پر پیمان، سوگولی وزارتخانه ها است و البته معلوم نیست که چرا هرچه بالا و پایینش را می زنند، بعضی یا خیلی بیشتر از بعضی قراردادهایش مشکل حقوقی دارد و یا اگر هم مشکل حقوقی اش هنوز بالنده نشده به خاطر این است که کیهان و بولتن به آن نپرداخته اند!.

    اما قرارداد کرسنت، قرارداد کرسنت (Crescent) قراردادی است بین شرکت اماراتی کرسنت (Crescent Petroleum) با شرکت ملی نفت ایران که در در سال ۲۰۰۱ (۱۳۸۱) و در زمان وزارت بیژن زنگنه بر وزارت نفت ایران، امضاء شد.

    اجرای این پروژه در سال ۱۳۸۴ با دلا یل ارائه شده از سوی دیوان محاسبات ایران از جمله تغییر نیافتن بهای گاز صادراتی و ثابت ماندن آن در هفت سال اول اجرای قرارداد متوقف شد.

    در آذرماه سال ۱۳۸۱، حسن روحانی به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی با ارسال نامه‌ای خطاب به آقای سید محمد خاتمی، رئیس‌جمهور وقت، به عملکرد بیژن زنگنه، وزیر نفت کابینه اصلاحات به شدت اعتراض کرده و اقدام ایشان در انعقاد قرارداد نفتی «کرسنت» را بیرون از چارچوب قانون و از طریق «واسطه» دانسته و این قرارداد را دارای آثار منفی فراوان برای جمهوری اسلامی ایران دانسته بود.

    درطول دوره ۲۵ ساله این قرارداد، درآمد ایران از فروش گاز به کرسنت بین ۱۶ تا ۲۰ درصد (حدود یک پنجم) بهای گاز قرارداد ایران با ترکیه در دوره مشابه ۲۵ ساله می‌شد.

    قرارداد صادرات گاز به امارات مشهور به قرارداد کرسنت، نخستين بار در سال ۱۳۸۱ مطرح شد.

    بر اساس اين قرارداد که مجری اماراتی آن شرکت نفتی کرسنت بود، ايران متعهد می شد گاز ترش (فراوری نشده) توليدی يک ميدان گازی به نام سلمان را به مدت ۲۵ سال و از آغاز سال ۲۰۰۵ ميلادی به امارات صادر کند. حجم صادرات هم قرار بود از ۵۰۰ ميليون مترمکعب گاز آغاز شود و به تدريج به ۸۰۰ ميليون مترمکعب در روز برسد.

    مطابق توافق انجام شده، بهای گاز بر پايه هزار مترمکعب، معادل يک بشکه نفت در نظر گرفته مي شود.

    در اين قرارداد برای هفت سال اول فروش گاز ايران قيمت نفت به صورت ثابت و به ميزان ۱۸ دلار برای هر بشکه نفت تعيين مي شود و پس از آن به صورت ثابت تا ۱۸ سال قيمت هر هزار مترمکعب بر پايه نفت خام دوبی به صورت ثابت برای هر بشکه نفت ۴۰ دلار تعيين می شود.

    اما بهای فروش گاز به امارات مورد انتقاد مجلس و سازمان بازرسی کل کشور قرار گرفت و اين مسئله باعث شده است که تاکنون قرارداد کرسنت نهايی نشود.

    امضای قرارداد نهايی صادرات گاز به امارات، که پيشنويس آن در سال ۱۳۸۱ توسط وزارت نفت ايران و شرکت نفتی کرسنت، واسطه اين پروژه امضا شده است، به دليل ايراداتی که مجلس و سازمان بازرسی کل کشور درباره قيمت و شرايط فروش گاز ايران به امارات گرفته اند، مسکوت مانده است.

    سازمان بازرسی کل کشور در سال ۱۳۸۵ با انتشار يک گزارش ۱۵۰ صفحه ای، ۱۰ ايراد به قرارداد کرسنت گرفت، برخی از اين ايرادات عبارتند از از: «مورد توجه قرار نگرفتن ابعاد تجاری، اقتصادی، حقوقی، فنی و امنيتی قرارداد، نامناسب بودن فرمول قيمت گذاری و ثبات نسبی قيمت برای يک دوره هفت ساله، عدم تعادل منطقی بين سود شرکت ملی نفت ايران و شرکت نفت کرسنت از محل اين قرارداد و ضعف جدی در شرايط داوری قرارداد.»

    “گاز (230) دلاری به بهای (17.5) دلار صادر میشود”

    قرارداد صادرات گاز ايران به امارات (كرسنت) كه پس از سخنان رييس ديوان محاسبات كشور، به يكي از بزرگ‌ترين پرونده‌هاي اقتصادي معروف شده، داراي ابهاماتي است كه هنوز پاسخ درستي ازسوي مراجع رسمي براي آن داده نشده است. نحوه قيمت‌گذاري براي گاز صادراتي ايران در اين قرارداد ازجمله مهمترين موضوعات مورد اختلاف است. در اين باره مسوول حوزه نظارت بر عملكرد وزارت نفت مجمع متخصصين ايران در گفت‌وگو با خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) به بررسي موضوع پرداخت.

    به گزارش ايسنا سه شنبه 12 اردیبهشت 85،، مهندس محمدعلي ايزدي در ابتدا اظهار كرد: بررسي قراردادهاي فروش گاز طبيعي و گاز LNG كه از طريق ميادين 11 و 12 و 13 پارس جنوبي استحصال و به دو صورت از طريق خط لوله و دريا به خارج از كشور صادر خواهد شد، حاكي از ضعف كنترل يا عدم كفايت مرجع كنترل‌كننده داخلي است. به طور نمونه، در رسيدگي به قرارداد امضا شده با شركت بين‌المللي نفت كرسنت، عدم رعايت و صلاح دولت در معامله مشهود است.

    وي افزود: در تاريخ 25 آوريل سال 2001 ميلادي برابر با 5 ارديبهشت سال 1380 قرارداد خريد و فروش گاز بين شركت ملي نفت ايران و شركت كرسنت امضا شد. ظاهرا يكي از موجبات امضاي اين قرارداد، تعميق روابط و نيازهاي متقابل دو كشور ايران و امارات متحده عربي بوده است. همچنين ورود ايران به بازار رقابتي گاز منطقه خليج فارس نيز يكي ديگر از عوامل شكل‌گيري قرارداد است كه در چارچوب سياست كلي وزارت نفت ايران در خصوص ارتقاي جايگاه ايران در صادرات گاز به بازارهاي بين‌المللي قرار مي‌گيرد. با اين حال بررسي مفاد قرارداد اصلي، الحاقيه‌ها و توافق‌نامه‌هاي جنبي آن و نيز اسناد و مدارك مرتبط با قرارداد و مذاكرات راجع‌ به آن، حاكي از وجود ابهامات و شرايط غير متعارفي است كه با اصول و مقررات و رويه‌هاي قراردادهاي بين‌المللي در زمينه فروش گاز سازگاري نداشته و مغاير با منافع و مصالح عمومي است؛ تا حدي كه مباني اين قرارداد را تا حد قابل ملاحظه‌اي سست و متزلزل مي‌كند و آن را به قراردادي تبديل مي‌كند كه موجب از بين رفتن بخشي از ثروت ملي كشور شده است.

    او در ادامه خاطرنشان كرد: در قرارداد فروش گاز ايران به امارات، شركت كرسنت به عنوان خريدار بين‌المللي نفت (با مسووليت محدود) و شركت ملي نفت ايران به عنوان فروشنده ثبت شده است. كرسنت كه يك شركت خصوصي است، قبلا نيز در يكي از پروژه‌هاي نفتي كشور (ميدان مبارك) با شركت ملي نفت ايران همكاري داشته است كه در آن قرارداد مشكلات خاصي داشته‌اند و حداقل در زمان امضاي قرارداد كرسنت، مشكلات مذكور همچنان حل نشده باقي مانده بود. موضوع اين قرارداد عبارت است از فروش گاز ايران به شركت كرسنت به مدت 25 سال از تاريخ 8/1/2005 تا 31/4/2006 روزانه 198 ميليون فوت مكعب؛ از تاريخ 1/5/2006 تا پايان سال 2007 روزانه 330 ميليون فوت مكعب؛ در سال چهارم روزانه 350 ميليون فوت مكعب؛ در سال پنجم روزانه 400 ميليون فوت مكعب؛ در سال ششم روزانه 450 ميليون فوت مكعب و از سال هفتم به بعد گاز تحويلي به 500 ميليون فوت مكعب در روز افزايش خواهد يافت.

    ايزدي افزود: كرسنت متعهد است گاز دريافتي موضوع اين قرارداد را صرفا در محدوده سرزميني كشور امارات متحده عربي به مصرف برساند درواقع ذي‌نفع نهايي اين قرارداد دولت امارات متحده عربي است و كرسنت گاز خريداري شده از ايران را پس از مراحلي نهايتا از طريق شركت‌هاي دولتي نفت و گاز و آب و برق امارات به دولت امارات متحده عربي مي‌فروشد.

    وي در خصوص بهاي گاز نيز گفت: بهاي گاز تحويلي موضوع اين قرارداد بابت هر هزار متر مكعب مبلغ 17.5 دلار است كه اين مبلغ براي هفت سال نخست قرارداد از تاريخ تحويل گاز ثابت بوده و تغييري نخواهد كرد و از سال هشتم اجراي قرارداد (يعني تاريخ تحويل گاز) بهاي گاز موضوع قرارداد بر اساس ضريب قيمت پايه نفت دوبي كه در اين قرارداد براي هر بشكه 18 دلار تعيين شده افزايش خواهد يافت. در حال حاضر اين قسمت قرارداد به شركتي به نام داناگاز واگذار شده است كه شركتي تازه‌تاسيس و متعلق به تعدادي از اتباع كشورهاي خليج فارس و اشخاص حقيقي ايراني است.

    معاون اجرايي امور دولت مجمع متخصصين ايران، درباره درآمد قابل پيش‌بيني حاصل از فروش گاز در اين قرارداد گفت: براساس بهاي تعيين شده و فرمول افزايش قيمت، درآمد ايران از محل اين قرارداد در دوره هفت ساله اول به اين شرح است كه قيمت گاز تحويلي ثابت و هر يك فوت مكعب50 سنت معادل هر هزار مترمكعب 17.5 دلار تعيين شده است؛ بنابراين كل درآمد ايران در دوره هفت ساله اول قرارداد جمعا از حدود 340 ميليون دلار تجاوز نخواهد كرد و از سال هشتم قرارداد، بهاي گاز تحويلي به ميزان افزايش قيمت نفت افزايش خواهد يافت و با برآوردهاي به عمل آمده، كل درآمد ايران از محل اجراي اين قرارداد در طول دوره 25 ساله بسته به قيمت نفت خام بين دو تا 4.5 ميليارد دلار برآورد مي‌شود. شركت ملي نفت ايران براي اجراي اين قرارداد بايد مبلغ 600 ميليون دلار براي عمليات حفاري احداث سكوهاي موردنياز و احداث خط لوله انتقال گاز سرمايه‌گذاري كند و اين در حالي است كه شركت كرسنت در فرآيند كلي اجراي قرارداد عمليات اجرايي چنداني بر عهده ندارد، زيرا عمليات انتقال گاز تا مرز آبي ايران و امارات بر عهده طرف ايراني است.

    وي در ادامه افزود: كرسنت از نظر عملياتي و اجرايي در اين قرارداد كار چنداني انجام نمي‌دهد و مي‌توان نقش اين شركت را در كل بخش عملياتي موضوع قرارداد عمدتا به عنوان واسطه يا دلال تعريف كرد. حال اين سوال ايجاد مي‌شود كه شركت كرسنت چرا و چگونه به عنوان طرف قرارداد شركت ملي نفت ايران براي فروش گاز به امارات متحده عربي انتخاب شد و چرا به جاي عقد قرارداد با شركتي كه فقط نقش دلالي ايفا كرده است مستقيما با دولت امارات يا شركت‌هاي دولتي امارات معامله انجام نشد؟

    ايزدي مدعي شد: اطلاعات ديگري در دست است كه برخي شركت‌هاي دولتي امارات خواهان خريد گاز به قيمتي حدود 30 تا 40 درصد بيش از بهاي قرارداد كرسنت بودند كه شركت ملي نفت ايران هنوز حاضر به عقد قرارداد با آنها نشده است. ضمن اين كه بدون ترديد بهاي گاز قرارداد كرسنت به نحو غير قابل ملاحظه‌اي ارزان‌ترين قيمت گاز در قراردادهاي ايران، قراردادهاي فروش گاز در سطح منطقه و قراردادهاي فروش گاز در بازارهاي جهاني است و مروري بر قيمت گاز در قراردادهاي ايران، منطقه و جهان اين واقعيت را نمايان مي‌كند.

    وي در مقايسه قراردادهاي جهاني با قرارداد كرسنت گفت: ايران طي يك قرارداد 25 ساله اقدام به فروش گاز به تركيه كرده است. بهاي گاز فروخته شده به تركيه در اين قرارداد بر مبناي قيمت هر بشكه 18 دلار بابت هر يك هزار مترمكعب گاز 84 دلار است؛ حال آن كه قيمت گاز در قرارداد كرسنت بر مبناي قيمت هر بشكه نفت 18 دلار 17.5 دلار است؛ يعني قيمت گاز در قرارداد كرسنت فقط 20 درصد قيمت گاز در قرارداد تركيه است. از حيث كل درآمد ايران در طول 25 ساله قرارداد نيز مقايسه قراردادهاي بين ايران و كرسنت و تركيه فاصله چشمگيري را نشان مي‌دهد؛ چنانكه كل درآمد ايران از قرارداد كرسنت در طول 25 سال بر مبناي نفت هر بشكه 18 دلار 2.227 ميليارد دلار و از قرارداد تركيه بر همين مبنا 10.95 ميليارد دلار خواهد بود. همچنين بر مبناي قيمت هر بشكه نفت 40 دلار در طول دوره 25 ساله درآمد ايران از محل قرارداد تركيه 26.718 ميليارد دلار و از محل قرارداد كرسنت 4.285 ميليارد دلار مي‌شود. به عبارت ديگر در طول دوره 25 ساله كل درآمد ايران از فروش گاز به كرسنت به فرض 18 و 40 دلار قيمت هر بشكه نفت خام به ترتيب 20 درصد و 16 درصد بهاي گاز قرارداد تركيه است.

    وي با بيان اين كه قيمت گاز قرارداد كرسنت فقط 26 درصد قيمت گاز قرارداد امارات قطر است، افزود: در قرارداد فروش گاز روسيه به اروپا بهاي هر هزار مترمكعب گاز تحويلي روسيه به اروپا 230 دلار يعني حدود 14 برابر قيمت گاز در قرارداد كرسنت تعيين شده است. در قرارداد فروش گاز روسيه به اوكراين نيز 150 دلار براي هر هزار مترمكعب درنظر گرفته شده است. اين در حالي است كه در اين قيمت‌گذاري، دولت روسيه به منظور كمك به دولت اوكراين، گاز تحويلي خود را به بهايي كمتر از قيمت‌هاي رايج جهاني نرخ‌گذاري كرد.

    او در ادامه تصريح كرد: شركت كرسنت با عقد اين قرارداد و عمليات دلالي حدود 1.5 تا 2 برابر ايران كه دارنده و فروشنده گاز بوده سود برده است؛ حال آن كه حتي اگر با همين قيمت نازل، قرارداد ايران مستقيما با دولت امارات منعقد مي‌شد، سود شش ميليارد دلاري كرسنت به ايران مي‌رسيد.

    ايزدي افزود: نكته بسيار حائز اهميت اين كه روند افزايش بهاي نفت در سطح جهان آغاز شده و اغلب كارشناسان نفت و اقتصاد نفت در سطح جهان استمرار اين روند را پيش‌بيني مي‌كردند، ولي با اين حال شركت ملي نفت ايران بدون توجه به روند رو به رشد قيمت جهاني نفت بهاي گاز موضوع قرارداد را براي مدت هفت سال در قرارداد ثابت نگه داشته است. به عبارت ديگر فروشنده (شركت ملي نفت ايران) اساسا از اين موارد زيان‌بار با بي اعتنايي كامل عبور كرده است؛ حال آن كه در مفاد قرارداد و روش‌هاي تجارت بين‌المللي اين امكان براي شركت ملي نفت ايران وجود داشت كه با مشاهده وضعيت براي افزايش بهاي گاز موضوع قرارداد و حفظ منافع عمومي اقدامات موثر و جدي به عمل آورد.

    وي در ادامه خاطرنشان كرد: حال سوال اينجاست كه چرا شركت كرسنت الهلال شارجه با ترفندهاي سودجويانه خريد گاز از ايران و با اعلام فروش سهام اوليه به ميزان پنج ميليارد درهم و گرفتن 200 برابر اعلام اوليه سهام از 420 هزار سهامدار ايراني و غير ايراني در امارات متحده عربي و بهره‌برداري چندين ماهه از دريافت‌هاي غيرقانوني و سودجويانه خود بدون داشتن هيچ‌گونه مجوزي از دولت ايران و يا امارات متحده عربي بيش از 130 ميليارد دلار پذيره‌نويسي كرده و دو برابر ايران سود برده است؟ چرا شركت كرسنت موفق به خريد 17.5 دلاري هر يك هزار مترمكعب گاز از ايران شده است، در صورتي كه قيمت جهاني آن حدود 210 تا 240 دلار است؟ چرا شركت كرسنت قرارداد خود را به شركت ديگر (داناگاز) واگذار كرده و بدون هيچ‌گونه عمليات اجرايي و فني ميلياردها دلار سود برده است؟ چرا اين گونه قراردادها كه مي‌بايست دولت به دولت منعقد شود با يك شركت شبه دلال منعقد شده و اين كه آيا شركت كرسنت مجوز فروش سهام از ايران و امارات را داشته است؟

    در همين رابطه، مسوول شركت نفت الهلال امارات كه يكي از امضاكنندگان و مجريان خريد گاز از ايران است، گفته است: قرارداد خريد گاز از ايران شفاف و قانوني است واين قرار داد ثابت خواهد ماند.

    وي اظهار كرده كه اين قرارداد يك ساعته بسته نشده، بلكه هفت سال تحقيق وكارشناسي شده و در اين مدت با مسوولان و كارشناسان شركت ملي نفت ايران مذاكره شده است.

    او همچنين عنوان كرده كه طبق اين قرارداد بايد صادرات گاز ايران از اواخر سال 2005 آغاز مي‌شد، ولي تا كنون چند ماه تاخير صورت گرفته و در حال حاضر شركت ملي نفت ايران با شركت نفت الهلال امارات عمليات اجرايي نيز آغاز كرده‌اند و لوله‌هايي به قطر 30 اينچ در عمق دريا براي انتقال گاز نصب كرده‌اند.

    يكي از روزنامه چاپ امارات نيز در اين‌باره نوشت: شركت نفت الهلال شريك و طرف اصلي قرارداد با شركت ملي نفت ايران است و شركت دانا گاز طرف قرارداد با ايران نيست، بلكه همكار شركت نفت الهلال است.

    اين درحالي‌ست كه طرف اصلي قرارداد شركت ملي نفت ايران، شركت كرسنت بوده، ولي پس از موفق شدن در اين قرارداد فورا امتياز پروژه انتقال گاز به امارات را به يك شركت تازه تاسيس شده به نام دانا گاز فروخته است. شركت كرسنت كه 35 درصد سهام آن متعلق به شركت دانا گاز امارات است، توافق‌نامه‌اي با شركت ملي نفت ايران براي خريد روزانه 500 ميليون فوت مكعب گاز (حدود 12.5 ميليون مترمكعب) امضا كرده و طبق آن قرار بود صادرات گاز ايران به امارات از آبان‌ماه 1384 آغاز شود كه در حال حاضر به دليل آماده نبودن تاسيسات دريافت گاز طرف اماراتي، صدور گاز به اين كشور به نيمه نخست سال 2006 موكول شده است.

    اما از سويي ديگر، يكي از مديران بلندپايه وزارت نفت در دولت پيشين، در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا، در خصوص پرونده قرارداد صادرات گاز به امارات و موارد ذكر شده در خصوص شركت كرسنت، با اشاره به اين كه از ابتداي روند مذاكرات و انعقاد قرارداد، اين پروژه عده‌اي دلال و فروشنده قصد خراب كردن و بر هم زدن معامله را داشته‌اند، افزود: موارد ذكر شده از سوي ديوان محاسبات به دليل اطلاع كافي نداشتن در مورد قرارداد و همچنين احتمالا اشتباه در خواندن و ترجمه متن قرارداد است.

    وي خاطرنشان كرد كه در بند مربوط به قيمت گاز ذكر شده است كه قيمت فروش گاز پس از انعقاد هر قرارداد گازي در منطقه تغيير مي‌كند و به قيمت قرارداد جديد فروخته خواهد شد و اين مساله نكته اصلي اين قرارداد است كه البته مورد توجه ديوان محاسبات قرار نگرفته است.

    او در خصوص موضوع انعقاد قرارداد با شركت كرسنت نيز يادآور شد: قراردادها معمولا با شركت‌ها منعقد مي‌شود و در مواردي نيز كه طرف مذاكره دولت است، در ابتدا شركت‌ها براي مذاكره حاضر مي‌شوند. در جريان اين قرارداد نيز در ابتدا هيچ دولتي حاضر به انعقاد قرارداد با ايران نبوده و پس از اين قرارداد بود كه دولت دوبي و ابوظبي مايل به انعقاد قرارداد شدند.

    وي افزود: قرارداد اين پروژه نافذ شده و امكان ابطال ندارد و در اين صورت نيز جريمه قرارداد متوجه ايران خواهد بود.

    البته وزيري هامانه – وزير نفت – نيز درخصوص تغيير قيمت فروش گاز ايران به شركت اماراتي كرسنت اعلام كرده كه ايران از بهمن ماه سال 83 اولين اخطار را در مورد قيمت گاز به شركت كرسنت داده و تا الان هم به طور مرتب اين اخطار را تكرار كرده‌ايم و تا زماني كه قيمت عادلانه و منافع جمهوري اسلامي ايران لحاظ نشود، هيچ گازي صادر نمي‌كنيم. كرسنت هم اخيرا براي مذاكره مجدد براي تعيين قيمت اعلام آمادگي كرده است تا به نحو مطلوبي قيمت را در قرارداد اصلاح كنيم.

    (0)
 3. نام خود را وارد كنيد... می‌گه:

  عباس یزدان پناه کیست؟ جعبه سیاه مافیای اقتصادی کجاست؟

  سرویس جاسوسی انگلیس یکی از دلال‌های نشان‌دار خود را که از او با عنوان «جعبه سیاه» معاملات مشکوک اقتصادی و سردسته یک مافیای نفتی یاد می‌شود، در کشور «امارات»- جایی که «بهشت جاسوسان صهیونیستی» لقب گرفته است- ربود.

  به گزارش کیهان، این فرد 46 ساله، «عباس یزدان‌پناه یزدی» و یک ایرانی‌تبار دارای تابعیت بریتانیا است که ردپای مشکوک او برای دلالی کمپانی‌های غربی در ایران به قرارداد مشهور «کرسنت» می‌رسد و به گفته منابع مطلع با برخی کارگزاران فتنه دارای روابط نزدیکی نیز بوده است. نام «یزدان‌پناه‌یزدی» در پرونده شرکت نفت و گاز نروژی «استات اویل» نیز به علت دریافت و پرداخت رشوه‌های کلان مطرح شد و از چندی پیش نیز به دلیل اختلافات دو کمپانی غربی، در خارج کشور تحت پیگرد قضایی قرار داشت.

  دولت انگلستان از 4 تیرماه 1392 که این تبعه‌اش در امارات ناپدید شد، درباره سرنوشت وی سکوت معناداری کرد تا این که از 4 روز پیش اخبار ضد و نقیضی از سرنوشت یزدان‌پناه یزدی منتشر شد. به گزارش روزنامه‌های «تایمز» و «گاردین»، یزدان‌پناه یزدی شش هفته پیش ناپدید شد و جسدش اخیرا در فجیره امارات پیدا شد. اما یک هفته پس از انتشار این گزارش‌ها یک مقام عالی‌رتبه وزارت کشور امارات در گفتگو با «گلف‌نیوز» خبر مرگ وی را تکذیب کرد و تاکید نمود که جسد او در فجیره پیدا نشده است. سکوت طولانی دولت انگلیس در برابر ناپدید شدن تبعه و عامل اطلاعاتی‌اش در حالی است که در موارد مشابه، این دولت اقدامات فوری بسیاری را برای اطلاع از سرنوشت اتباع خود آغاز می‌کند.

  کشور امارات طی چند سال اخیر به حیاط خلوت سرویس‌های جاسوسی «موساد» و «MI6» تبدیل شده است و در سال‌های گذشته قتل‌های مرموز سرویس‌های جاسوسی صهیونیستی-انگلیسی در خاک امارات گسترش چشمگیری پیدا کرده و یکی از پایگاه‌های تروریست‌هایی مانند «عبدالمالک ریگی» نیز در دوبی بوده است. در بهمن 1388 سرویس جاسوسی «موساد» در هتلی در دوبی «محمود ‌المبحوح» فلسطینی را به قتل رساندند که این ترور باعث رسوایی بی‌سابقه‌ای برای دستگاه اطلاعاتی رژیم صهیونیستی و امارات شد.
  به اعتقاد کارشناسان امنیتی، با روشن شدن سرنوشت «عباس یزدان‌پناه یزدی» نیز احتمال یک رسوایی مشابه برای سرویس‌های اطلاعاتی انگلیس و امارات وجود داشته است.

  (0)
 4. نام خود را وارد كنيد... می‌گه:

  نظر باجناق میرحسین درباره میلی منفرد
  به گزارش مشرق، مهندس «عبدالحمید نقره‌کار» رئیس دانشکده معماری دانشگاه علم و صنعت در گفت‌وگو با «خبرگزاری نسیم» به انتقاد شدید از برخی اعضای کابینه پیشنهادی «حسن روحانی» پرداخت و آنان را افراطی نامید. وی گفت: «از معرفی میلی‌منفرد برای وزارت علوم به مجلس، شگفت‌زده شدم، او به روحانی تحمیل شده است.»
  باجناق میرحسین موسوی که از حوادث فتنه پس از انتخابات از فتنه‌گران اعلام برائت کرده است، افزود: «من با توجه به بحث اعتدالی که آقای روحانی برای دولت خود مطرح کردند، وقتی شنیدم آقای میلی‌منفرد گزینه ایشان برای وزارت علوم است بسیار تعجب کردم، چرا که وی در آن دوره حساس بعد از آقای معین در وزارت علوم مشکلاتی را ایجاد کردند و انتصابات نابجایی را در دانشگاه امیرکبیر صورت دادند. من فکر می‌کنم این گزینه به آقای روحانی تحمیل شده است و ایشان نتوانستند استقلال خود را در زمینه انتخاب وزیر علوم حفظ کنند.»
  رئیس دانشکده معماری دانشگاه علم و صنعت ادامه داد: «نقش نمایندگان در دادن رأی اعتماد و بررسی صلاحیت آقای میلی‌منفرد بسیار برجسته است و نمایندگان مجلس این موضوع را باید در نظر داشته باشند که بحث آموزش عالی کشور به اولویت‌هایی احتیاج دارد و محوریت کار دانشگاه در شرایط امروز کشور باید رشد علمی جهت تحقق حماسه اقتصادی مدنظر رهبر معظم انقلاب باشد نه اینکه دانشگاه به جولانگاه بازی‌های سیاسی تبدیل شود.»
  نقره‌کار اظهار داشت: «نمایندگان مجلس در دادن رأی اعتماد باید مصلحت نظام را در نظر بگیرند. هر وقت دانشگاه‌ها به جایگاه نفوذ احزاب سیاسی تبدیل و به تعبیر دیگری سیاست‌زده شده، از مسیر اصلی خود منحرف و سرگرم مسائل حاشیه‌ای شده است و در واقع این همان چیزی است که مد نظر جریانات استکباری است. اکثریت جامعه دانشگاهی به دنبال قدرت‌بازی، سیاست‌بازی و حزب‌بازی در دانشگاه‌ها نیستند و در مقابل این جریانات حزبی و سیاسی در دانشگاه‌ها نیز با متانت و نجابت برخورد می‌کنند.»

  (0)
  • نام خود را وارد كنيد... می‌گه:

   “میلی‌منفرد حامی علی‌افشاری در دانشگاه‌بود”
   یکی از اساتید دانشگاه امیرکبیر با اشاره به سوابق وزیر علوم پیشنهادی دولت گفت: وی در دوران اصلاحات علنا از انجمن اسلامی طیف علامه طرفداری می‌کرد و از حامیان افرادی چون علی افشاری بود.
   یکی از اساتید دانشگاه صنعتی امیرکبیر که آشنایی نزدیکی با میلی منفرد وزیر پیشنهادی علوم دارد در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم با اشاره به سوابق وزیر علوم پیشنهادی اظهار داشت: وی از نظر علمی جزو اساتید خوب دانشگاه امیرکبیر است و در دوران اصلاحات سمت‌های اجرایی را در وزارت علوم به عنوان معاون وزیر علوم وقت برعهده داشت.

   وی که خواست نامش در خبر درج نشود، با اشاره به تفکرات وزیر علوم پیشنهادی تاکید کرد: وی از نظر تفکر و رفتار، جزو اصلاح‌طلبان رادیکال محسوب می‌شود و تفکرات و طرز فکر او در راستای چپ قدیم و اصلاح‌طلبان تندروی جدید قرار دارد.
   این استاد دانشگاه با اشاره به سابقه آشنایی خود با میلی منفرد در دوران اصلاحات و فعالیت او در دانشگاه‌ افزود: در دوران اصلاحات وی علناً از انجمن اسلامی طیف علامه طرفداری می‌کرد و از افرادی چون علی افشاری که همه می‌دانند چه مسائلی را برای دانشگاه ایجاد کرد، به صورت تمام قد حمایت می‌کرد.

   وی ادامه داد: هرکسی که میلی منفرد را از نزدیک بشناسد می‌داند او پشت پرده برخی اعتراضات در سال 88 در دانشگاه امیرکبیر حضور داشت.

   استاد دانشگاه امیرکبیر خاطرنشان کرد: میلی منفرد به همراه چند استاد دانشگاه دیگر، موسسه آموزش عالی شهاب دانش در قم را مدیریت می‌کند.

   (0)
 5. نام خود را وارد كنيد... می‌گه:

  نسخه چاپيارسال به دوستان
  امام جمعه اصفهان:
  ایمان به خدا و استقامت تنها راه پیروزی مسلمانان بر مستکبران است

  امام جمعه اصفهان گفت: ایمان به خدا، استقامت و مقاومت تنها راه پیروزی مسلمانان برای غلبه بر استکبار و در رأس آن‌ها امریکا و صهیونیست است.
  خبرگزاری فارس: ایمان به خدا و استقامت تنها راه پیروزی مسلمانان بر مستکبران است

  به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، آیت‌الله سید یوسف طباطبائی‌نژاد صبح امروز در خطبه‌های دشمن شکن نماز عید سعید فطر که با حضور خیل عظیم روزه‌داران و مؤمنان اصفهانی در میدان تاریخی امام اصفهان برگزار شد، با تبریک این عید به همه مردم اصفهان اظهار کرد: آن چیزی که در عمل خوب مهم است، استمرار و تداوم آن است.

  وی بیان کرد: استمرار یک عمل خوب و باقی ماندن بر انجام یک کار خیر و صالح و از بین نبردن آن از انجام خود عمل مهم‌تر و با ارزش‌تر است.

  امام جمعه اصفهان با اشاره به روایات متعددی از امام صادق(ع) و امام باقر(ع) گفت: هیچ کاری در نزد خداوند زیباتر از کار خیر و صالح مداوم نیست، گرچه کم باشد.

  وی با اشاره به روایتی از معصوم(ع) گفت: امام باقر(ع) در روایتی فرمودند: از توفیقات انسان این است که پس از انجام کار بد، کار خوبی انجام دهد و چه زشت است که انسان پس از انجام هر عمل خیر و نیکی، کار ناپسندی را انجام دهد و در قرآن کریم نیز آیاتی درباره اینکه گناهان، حسنات را از میان برده و حسنات نیز تأثیر گناهان را از میان می‌برد وجود دارد و بر همین اساس مسلمانانی که در طول این یک ماه، روزه‌دار بارگاه الهی بودند باید تلاش کنند تا از معصیت و گناه بیش از پیش دور شوند.

  نماینده ولی فقیه در استان اصفهان با تاکید بر اینکه این مسئله برای پیامبران نیز وجود داشته است افزود: گاهی خداوند به برخی پیامبران هشدار می‌دهد که انجام برخی اعمال و گناهان باعث از میان رفتن تمام اعمال خیر در طول زندگی می‌شود.

  وی بر نگهداری و استمرار اعمال خیر تاکید کرد و گفت: برخی اعمالی که انسان‌ها انجام می‌دهند بر اساس شرایط و احساسات است که تکرار و استمرار اعمال خیر و نیکو، باعث صلاح و رستگاری آن‌ها می‌شود.

  طباطبائی‌نژاد زکات فطریه را یک عمل واجب دانست و متذکر شد: پرداخت زکات فطریه یک عمل واجب برای مسلمانان است و پرداخت آن ارتباطی با روزه گرفتن یا نگرفتن ندارد و پرداخت آن حتی بر کسانی که روزه هم نگرفته‌اند، در عید فطر واجب است.

  امام جمعه اصفهان در خطبه دوم نماز عید سعید فطر، با تبریک به مناسبت آغاز به کار دولت جدید و ورود رئیس جمهور منتخب به صحنه اجرایی کشور، اشاره‌ای به مراسم تنفیذ و تحلیف حجت‌الاسلام حسن روحانی کرد و گفت: سخنان ریس جمهور منتخب مردم در روز تحلیف در روزهای اخیر به حق و صحیح بود.

  وی اشاره‌ای مختصری هم به سوابق کاری، اجرایی و انقلابی حجت‌الاسلام حسن روحانی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران تا به امروز کرد و ابراز داشت: رفتار و گفتار ریس جمهور منتخب مردم در طول این مدت، همواره بر خط مشی اعتدال بوده و امروز شاهد آن هستیم کابینه و وزرایی را هم که به مجلس معرفی کرده‌اند بر همین گونه می‌باشد.

  امام جمعه اصفهان در ادامه هم از باب «من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق» از رئیس دولت نهم و دهم هم به پاس انجام خدمات ارزنده تشکر کرد.

  وی چهارشنبه این هفته را سالگرد پیروزی جبهه مقاومت و حزب الله لبنان در جنگ 33 روزه علیه رژیم غاصب صهیونیست عنوان و تاکید کرد: پیروزی حزب الله بر رژیم اشغالگر اسرائیل در این جنگ 33 روزه، پیروزی همه مسلمانان و به ویژه پیروزی شیعیان بر کافران و مستکبران عالم بود.

  نماینده ولی فقیه در استان اصفهان تصریح کرد: این پیروزی در حالی رقم خورد که خود صهیونیست‌ها هم بر پیروزی عده قلیل حزب الله بر ارتش خود بارها اذعان کردند.

  وی یادآور شد: حزب الله لبنان که از لحاظ امکانات و تعداد نفرات ارتش قابل قیاس با ارتش رژیم غاصب صهیونیستی نبود، تنها با سلاح ایمان و استقامت خود پیروز این میدان شد.

  طباطبایی‌نژاد در پایان اظهار کرد: ایمان به خدا، استقامت و مقاومت تنها راه پیروزی مسلمانان برای غلبه بر استکبار و در رأس آن‌ها امریکا و صهیونیست است.

  (0)
   • نام خود را وارد كنيد... می‌گه:

    حجاریان: در انتخابات ۸۸ تقلب نشد
    سعید حجاریان می‌گوید که در انتخابات ۸۸ آنچه از صندوق‌های رای بیرون آمد نام احمدی‌نژاد بود و تقلبی در صندوق‌های رای صورت نگرفت.
    به گزارش 598، سعید حجاریان از چهره‌های سیاسی اصلاح‌طلب است که همه وی را به عنوان تئوریسین جریان اصلاحات می‌شناسند. سعید حجاریان از آن دست شخصیت‌هایی است که به دلیل وضعیت جسمانی و همچنین نظرات خود کمتر در رسانه‌ها بروز و ظهور دارد ولی وقتی حرفی برای گفتن در افکار عمومی داشته باشد ساکت نمی‌ماند.

    سعید حجاریان از موسسان وزارت اطلاعات بود که تا کنون دو بار ترور شده است. به گفته خودش اولین بار در سال ۱۳۶۰ بود که توسط مجاهدین خلق مورد ترور قرار گرفت ولی دومین بار که توسط سعید عسگر در سال ۷۸ مورد ترور قرار گرفت، عمرش به جهان ماند ولی برای همیشه ولیچر نشین شد. حجاریان بعد از این گفت‌وگو با یک سوال استفهام انکاری از ما پرسید که “به نظر شما، به من می‌آید خودم، خودم را ترور کرده باشم؟” و خودش هم ادامه می‌دهد:”شخصی علیه من کتاب نوشته است و در این کتاب نوشته است که حجاریان خودش، خودش را ترور کرده است”.

    به هر حال، تئوریسین اصلاحات بیش از یک ساعت و نیم به گفت‌وگو نشست. وی وارد مباحث سیاست خارجی و سیاست داخلی شد. در این گفت‌وگوی مشروح، با سعید حجاریان درباره مسائل مختلفی از جمله مشکلات دولت روحانی، ماجرای انصراف عارف، ماجرای چینش کابینه روحانی، ادعای تقلب در انتخابات ۸۸، مطالب جدید سروش درباره قرآن و … سخن گفته‌ایم.

    در اثنای این گفت‌وگو که در دهه آخر ماه مبارک رمضان انجام شد، سعید حجاریان یادی هم از آیت‌الله مجتبی تهرانی می‌‌کند و می‌گوید که شب‌های احیا را در مجالس ایشان بوده و امسال دیگر آقا مجتبی …

    آنچه در ذیل می‌آید متن کامل گفت‌وگوی تسنیم با سعید حجاریان است:

    تسنیم: بسیار تشکر می‌کنیم از اینکه علی‌رغم وضعیت نه‌چندان مساعد جسمیتان، وقتی را در اختیار خبرگزاری تسنیم قرار دادید که بتوانیم با شما به گفت‌وگو بنشینیم. به عنوان سؤال اول، می‌خواهیم نظر شما را در این باره بدانیم که چه اتفاقی افتاد که دولتی با شعار اعتدال بعد از دولت احمدی‌نژاد بر سر کارآمد؟ مهمترین چالش‌های و پاشنه آشیل دولت آقای روحانی در ادامه راه چه خواهدبود؟

    – حجاریان: ابتدا اجازه بدهید سوالی از شما بپرسم، آیا می‌دانید معنای تسنیم چیست؟

    تسنیم: بله، بر اساس آیه شریفه “و مزاجه من تسنیم، عیناً یشرب بها المقربون” تسنیم چشمه جوشانی در بهشت است که مقربین از آن می‌نوشند.

    – حجاریان: درست است. می‌دانید دو مزاج دیگر هم در قرآن داریم؟

    تسنیم: نه متاسفانه اطلاعی ندارم.

    – حجاریان: یکی «مزاج کافور» و یکی هم «مزاج زنجبیل». اینها در آیات قرآن است. شما زنجبیل خورده‌اید؟

    تسنیم: بله زنجبیل خورده‌ایم.

    – حجاریان: کافور چطور؟ (خنده)

    تسنیم: نمی‌دانم، شاید در سربازی داخل غذا ریخته شده باشد و من هم خورده باشم. (خنده)

    – حجاریان: می‌دانید خاصیت زنجبیل و کافور و تفاوتشان چیست؟

    – تسنیم: فکر می‌کنم منظورتان این است که زنجبیل میل و تحرک انسان را بیشتر می‌کند و کافور برعکس.

    – حجاریان: ببینید یکی برای افراط است و یکی برای تفریط است، اما تسنیم چیست؟

    تسنیم: اعتدال؟ (خنده)

    – حجاریان با خنده: شما مشی معتدلانه‌ای دارید؟

    تسنیم: بله؛ انشاءالله مشی ما اعتدال به معنای واقعی باشد. سعی میکنیم که مشی ما اعتدال باشد.

    – حجاریان: سعی کنید که مشی شما هم مانند نامتان معتدل باشد. کم کم با دولت هم راستا شوید(خنده). انشاالله که اعتدال را مشی خود قرار دهید زیرا به اسم تسنیم هم می‌خورد.

    اما در پاسخ به سوال شما باید بگویم که آقای روحانی با مشکلات خیلی زیادی روبروست که بنده در چند مصاحبه به آنها اشاراتی داشته‌ام. ایشان با مشکلات داخلی، خارجی، اقتصادی و فرهنگی، اشتغال، تورم، آموزش و پرورش، بهداشت، پروژه‌های ناتمام و عقب مانده، بدهی‌ها و حتی بدهی به بانک جهانی روبرو هستند و باید با آنها دست و پنجه نرم کنند.

    تسنیم: البته موضوع عدم پرداخت بدهی به بانک جهانی را می‌گفتند به این خاطر بوده که ما تحریم بانکی شدیم و قادر به نقل و انتقال بین‌المللی بانکی نیستیم.

    – حجاریان: این موضوع به بانک جهانی ربطی ندارد.

    تسنیم: آن بانک واسط به خاطر تحریم بانکی ایران، پول را به بانک مرکزی پرداخت نمی‌کرده و پیش خود نگه داشته است. یعنی ایران پول را به بانک واسط پرداخت کرده بود.

    – حجاریان: آنها در تهران پروژه دارند، پول این پروژه‌ها باید مستقیماً و بدون واسطه پرداخت می شده که مدتی است این امر انجام نشده. اخیراً کنگره آمریکا هم تحریم‌های شدیدتری علیه ایران تصویب کرد اما اجرای آن را به بعد از مهر ماه موکول کرد تا ببیند که آقای روحانی چه کار می‌کند. اگر اوباما این تحریم‌ها را تصویب کند ما دیگر نمی‌توانیم میزان قابل توجهی نفت بفروشیم. الان هم ذخایر دلاری تمام شده است و دوباره قیمت‌ها به خصوص قیمت کالاهای سرمایه‌ای و تکنولوژی صنعت نفت بالا می‌رود که این هم به نفع آن طرف است.

    تسنیم: از طرفی اگر آقای روحانی بخواهد با آنها کنار بیایند… بنده اخیراً یک مقاله در بی بی سی خواندم که تاکید می‌کرد آقای روحانی باید مواضع خود را به کلی تغییر بدهد و مطالبات خاص ۱+۵ را بپذیرد اما در قبال آن حتی منتظر رفع تحریم‌ها هم نباشد، چون ممکن است پروسه رفع تحریم‌ها ده سال به طول بینجامد. این زورگویی غرب به روحانی و مردم ایران نیست؟

    – حجاریان: سال‌ها طول میکشد تا تحریم‌های سازمان ملل لغو شوند. تحریم‌هایی که در شورای امنیت سازمان ملل علیه صدام وضع شده بود همین ماه گذشته لغو شد.

    تسنیم: چطور آنها به سرعت تحریم می‌کنند ولی به کندی آن را لغو می‌کنند و از طرفی هم به سرعت از ما می‌خواهند تسلیم شویم؟ این نوعی قلدرمآبی نیست؟

    – حجاریان: چون برای رفع تحریم هر پنج عضو دائم شورای امنیت باید آن را امضا کنند ولی تصویب آن راحت است و آن را به سازمان ملل می‌برند و ثبت می‌کنند. فعلاً دنیا اینگونه است.

    البته دولت احمدی‌نژاد، دولتی بود که می‌خواست دفتر سازمان ملل را به ایران بیاورد و می‌گفت که هزینه آن را می دهیم، در حالی که آنها را در کمیته‌های فرعی سازمان ملل هم راه نمی‌دادند.

    می‌خواهم عرض کنم که آقای احمدی نژاد خیلی بی احتیاطی کرد و به تحریم ها با دید کاغذ پاره نگاه کرد و همین کاغذ پاره‌ها ما را بدبخت کردند. مدت زیادی است که صدام ساقط شده و عراق به دست آمریکا افتاده است و روابط حسنه‌ای دارد ولی پس از دوازده سال تحریم‌های عراق لغو شدند.

    تسنیم: فکر نمی‌کنید که اگر آقای روحانی بخواهد از همین اول امتیاز دهد جلوتر که برویم با مشکل روبرو می‌شویم؟

    – حجاریان: ببینید قصه بسته (Package) است، بسته‌ای نیاز است که همه مواد ضروری در آن دیده شده باشند.آنها به دنبال اعتمادسازی هستند، چند بار هم نماینده آژانس برای بازدید از پارچین به اینجا آمده است، اما اجازه بازدید پیدا نکرده است.

    تسنیم: سایت پارچین یک مرکز نظامی است و طبیعتاً محرمانه هم است و با توجه به اینکه چند وقت پیش اسناد ما توسط آژانس فاش شد نباید به آنها بی‌اعتماد باشیم؟

    – حجاریان: سؤال‌های دیگری هم دارند. ۱۲ سوال دارند که ما آنها را پاسخ نداده‌ایم.

    تسنیم: اگر خاطرتان باشد، یک مودالیته ۷ ماده ای بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تنظیم شد و دو طرف متعهد شدند که بر اساس این مودالیته کار کنند. در این مودالیته بنا بر این بود که ایران هر کدام از ۷ سوال آژانس را یک به یک پاسخ دهد، البته با این شرط که هر سوالی که ایران پاسخ داد و آژانس قانع شد، آژانس رسماً اعلام کند که آن موضوع خاتمه یافته و به سراغ سوال بعدی برویم. ایران هر ۷ سوال را پاسخ داد و آژانس اعلام کرد که پاسخ خود را شنیده، اما باز هم زیرش زدند و به حل موضوع هسته‌ای ایران رضایت ندادند.

    – حجاریان: آنها خیلی زرنگ هستند ولی خب ما هم جواب ندادیم.

    تسنیم: چرا، آژانس گفت که ایران آن هفت مورد را جواب داد…

    – حجاریان: آن موضوع در زمان البرادعی بود، اما مدیر کل بعد از او گفت که ایران جواب نداده است.

    تسنیم: در مودالیته، به دلیل اینکه روند کار، مرحله به مرحله و گام به گام بود، اگر هر مرحله ای طی نمی‌شد و پاسخ داده نمی‌شد. آژانس نمی‌توانست وارد مرحله بعد شود. وقتی اینها وارد مراحل بعدی می شدند یعنی پاسخ گام قبلی را کاملا گرفته و قانع شده‌اند.، زمانی که وارد مرحله هفتم شدند یعنی شش مرحله قبلی را امضا کرده بودند و حل شده بود.

    – حجاریان: شما مثلا بحث فردو را ببینید…

    تسنیم: فردو مسئله جدیدی بود. تاسیسات فردو از نظر قوانین NPT مشکلی نداشت، ما یک تاسیساتی داشتیم که در این مرحله، هیچ نیازی به اعلام آن نبود. این به نوعی بهانه‌گیری غرب بود.

    – حجاریان: ما باید اعلام می کردیم ولی آنها کشف کردند و بعد ما اعلام کردیم. من نمی‌خواهم زیاد وارد این حوزه‌ها شوم و خیلی در این زمینه تخصص ندارم ولی آنها زرنگ هستند و ما باید دقت کنیم. در حالی که خیلی بی دقتی شد، خیلی جارو جنجال شد، بدون اینکه دستاوردی داشته باشیم، داد زدیم که ما این کار و آن کار را انجام داده‌ایم. در حالی که کشوری مانند پاکستان دقیقاً بر عکس این فرایند عمل کرد. اصلا لزومی ندارد بر سر این مسائل تبلیغات بی‌جا کنیم.

    آقای احمدی‌نژاد یک پروژه نفتی راکه به صورت ناقص بوده افتتاح کرد. گاز را از جای دیگر آورده و تزریق کرده‌اند و در ادعایی بیهوده می‌گویند که این فاز مورد بهره‌بردای قرار گرفته است. آیا این کار درست است؟ تمام کارها شعاری است، در حالی که سر قضیه هسته‌ای نمی‌توان با شعار جلو رفت. اما مثلاً دروزارت دفاع آقای وحیدی شعار ندادند و واقعاً کار کردند.

    تسنیم: آقای روحانی درباره کابینه خود با شما مشورت کرده است؟

    – حجاریان: خیر.

    تسنیم: چینش افراد و وزرای پیشنهادی کابینه آقای روحانی را چطور ارزیابی می‌کنید؟

    – حجاریان: خب! شعار آقای روحانی اعتدال بود و بالطبع کابینه ایشان هم معتدل است.

    تسنیم: آقای روحانی شما را افراطی می‌داند؟

    – حجاریان: نه! آقای روحانی با ما رفیق است، ولی نزد رسانه های معتدلی چون شما اینگونه جا افتاده است.

    تسنیم: در کابینه آقای روحانی از طیف نزدیک‌تر به شما استفاده شده است؟

    – حجاریان: بله، مثلاً از آقای حجتی استفاده شده است.

    تسنیم: وزارت جهاد کشاورزی؟

    – حجاریان: بله! زیرا آقای حجتی گندم را به خودکفایی رساند و مدیر کار بلدی است.

    تسنیم: به نظر می‌رسد از طرف اصلاح طلبان یک تدبیری در حال انجام است و آن اینکه آقای روحانی به عنوان یک اصلاح‌طلب معرفی نشد. بر خلاف این اشتباهی که اصولگرایان انجام می‌دهند. به قول آقای مرعشی خدارا شکر که اصولگراها بعد از انتخاب آقای روحانی، فهمیدند که ایشان اصولگراست!

    به نظر می‌رسد اصلاح‌طلب‌ها منطقی‌تر عمل کردند و اعلام کردند که آقای روحانی را اصلاح‌طلب نمی‌دانند، برای اینکه اگر دولت آقای روحانی نتوانست مطالبات مردم را پیگیری کند در چهار سال بعد خود را آلترناتیو آقای روحانی قرار بدهند، پشت این استراتژی چقدر فکر خوابیده است؟

    – حجاریان: به این دلیلی که شما گفتید نبود که اصلاح طلب‌ها آقای روحانی را یک غیر اصلاح‌طلب معرفی کردند. مهم‌ترین دلیل این است که آقای روحانی خود را فراجناحی معرفی کرده است. ما هم هر کمکی از دست ما بر بیاید دریغ نخواهیم داشت.

    بخش زیادی از مردم به خاطر اصلاح طلبان بر سر صندوقها آمده‌اند و آقای روحانی هم انتخاب شده است.در آن سو هم مملکت وضعیت خوبی ندارد، لذا هر کمکی توانستیم باید به آقای روحانی بدهیم. زیرا نمی‌خواهیم دولت ایشان زمین بخورد. به دلیل اینکه زمین خوردن روحانی مساوی با نابود شدن مردم است و صدمه اصلی به مردم وارد می شود. برای ما مردم از خودمان مهمتر هستند.

    تسنیم: شما اگر به جای اصولگرایان بودید با دولت آقای روحانی چطور مواجهه می‌کردید؟

    – حجاریان: تعامل؛ تعامل میکردیم و الان هم به او کمک می‌کنیم. بدون سهم‌خواهی تعامل کنیم. البته از آقای روحانی انتقاد هم می‌کنیم ولی هدف ما کمک است.

    تسنیم: تا الان انتقادی را به آقای روحانی گفتید؟

    – حجاریان: علنی خیر ولی مطالبی را به طور خصوصی منتقل کرده‌ایم.

    تسنیم: پس با خود شما غیر از کابینه در مورد موارد دیگر مشورت می‌کنند؟

    – حجاریان: ایشان هنوز کارش را شروع نکرده است، اجازه دهید کار شروع شود تا بعد. بنده حدود ۴ سال در شورای عالی امنیت ملی ارتباط داشته ام و ۴ سال هم در مرکز تحقیقات استراتژیک با آقای روحانی کار کردهام .من با ایشان از قدیم ارتباط داشته‌ام.

    تسنیم: احتمال دارد دوباره به امور اجرایی برگردید؟

    – حجاریان: بنده دیگر توان کار اجرایی ندارم.

    تسنیم: انشاالله که سالم و سلامت باشید. بگذارید سوالاتی را از جنبه‌های دیگر هم بپرسیم؛ حضرتعالی از قدیم با آقای سروش بحثهایی را داشته‌اید و در آن زمان که در نشریه کیان بحث‌هایی مطرح می‌شد. شما مقالاتی را درخصوص اندیشه‌های سروش و در نقد ایشان با نام مستعار “جهانگیز صالح‌پور” می‌نوشتید، الان نیز مجدداً بحثهای جدیدی از آقای سروش درباره قرآن مطرح شده است، آیا هنوز با آقای سروش مراوده دارید و یا مطالب وی را نقد می‌کنید؟

    – حجاریان: من فعلا نظریات دکتر سروش را مطالعه می کنم و باید ببینم بحثهای ایشان تا کجا ادامه دارد.

    تسنیم: تا اینجایی که خواندید نظری داشتید؟

    – حجاریان: باید نظریه آقای دکتر سروش کامل شود و بعد ما نقد خود را اعلام کنیم.

    تسنیم: در مورد بسط تجربه نبوی آقای سروش نقدی داشته‌اید. سابق بر این شما با آقای سروش در زمینه حکومت ایدئولوژیک بحث داشتید و نظرات ایشان را کاملا نقد می‌کردید. می‌خواهیم بدانیم که الان با نظریات آقای سروش چگونه برخورد می‌کنید؟

    حجاریان: باید دکتر سروش کار خود را تمام کند. البته چون ایشان در ایران حضور ندارند و امکان پاسخگویی شان وجود ندارد، بنابراین امکان نقد برای بنده نیز وجود ندارد. ترجیح می دهم هر وقت نقد من و پاسخ دکتر سروش در جایی امکان چاپ داشت، آن وقت اظهار نظر کنم.

    تسنیم: در داخل کشور چاپ می‌شود؟

    – حجاریان: اگر امکانش بود که بنده نظریات دکتر سروش را نقد کنم و پاسخ‌های ایشان به من در داخل چاپ شود، این کار را خواهم کرد.

    تسنیم: تاکنون نقدی درباره مطالب جدید ایشان به ذهن شما رسیده است؟

    – حجاریان: بله.

    تسنیم: اگر نظریات سروش تمام شد شما نقدی را بر این نظریات منتشر می‌کنید؟ و اگر در رسانه‌های داخلی نشد در رسانه‌های خارجی منتشر می‌کنید؟

    – حجاریان: در خارج منتشر نمی‌کنم، اگر در داخل امکانش وجود داشته باشد منتشر می‌کنم.

    تسنیم: :الان مشغول چه کاری هستید؟

    – حجاریان: البته از توان بنده واقعا کاسته شده است، اما در حال حاضر چند کار را به صورت موازی پیش می برم. یک مقداری روی بحث “جامعه‌شناسی فقه” کار می‌کنم و کمی هم در مورد رابطه “سیاست و اخلاق”.

    کارهای فرعی هم دارم و مقالات کوچک نیز می نویسم ولی توان من اجازه فعالیت بیشتر را نمی‌دهد زیرا محقق باید به این طرف و آن طرف برود و دنبال منبع بگردد که من توان این کار را ندارم، باید از افراد بخواهم که از قم و نجف برای بنده منبع بیاورند. اگر بنده پا داشتم خود به دنبال منابع می‌رفتم و به کسی زحمت نمی‌دادم.

    تسنیم: گروه و تیم کاری خاصی ندارید که این کارها را برای شما انجام دهد؟

    – حجاریان: خیر چنین تیمی ندارم.

    تسنیم: آقای حجاریان درباره ادعاهایی که درباره تقلب شده بودید، چه نظری دارید؟

    – حجاریان: بنده چند بار گفته ام که بحث ما این نیست که تخلف و یا تقلب شده است. به نظر من واقعه‌ای اتفاق افتاده است که اسم آن “تدلیس سیستماتیک” است. در توضیح تدلیس باید بگویم که مثلا اگر شما سه سال در شهرداری به مردم پول بدهید، بعد هم چهار سال در دولت به مردم سیب زمینی و یارانه و پول یامفت بدهید و رأی بخرید، تدلیس سیستماتیک است. درست است؟

    تسنیم: خب! این ر ا در اکثر انتخابات هم می‌توان گفت. مثلاً در مورد آقای خاتمی می‌توان گفت که با شعارهایی در انتخابات حاضر شد که اصلا در دولت خود به آن پایبند نبود.

    – حجاریان: آیا آقای خاتمی از پول بیت المال در راستای شعارهایش استفاده‌ای کرد؟

    تسنیم: منظور بنده وعده‌هایی است که داده می‌شود و شعارهایی است که بدون اعتقاد واقعی به این شعارها سر داده می‌شود.

    – حجاریان: آقای احمدی‌نژاد وعده نداد، در این راه پول خرج کرده وگونی‌گونی سیب زمینی و غیره به مردم داده است، درست است؟

    تسنیم: در این باره ندیدم که سندی یا عکسی منتشر شده باشد. ولی فرض کنیم همه‌ی این ادعاها درست باشد. بالاخره مردم آمدند و به آقای احمدی‌نژاد رأی داداند. در صندوق که رأی جابجا نشده است. درست است؟

    – حجاریان: لابد به شما چیز دیگری داده است که سیب زمینی‌ها را ندیده‌اید. بنده میخواهم بگویم چهار سال دور اول ریاست جمهوری به علاوه دوره شهرداری، آقای احمدی‌نژاد چقدر از بیت المال برای رای آوردن “تدلیس” کرده است؟ بر این اساس نه می‌گویم تقلب شده و نه میگویم تخلف شده است. ترجیح می دهم اسم جدیدی برای آن انتخاب کنم و آن “تدلیس سیستماتیک” است.

    یک زمانی برای دوره دوم ریاست جمهوری آقای خاتمی با پول خودمان و نه بیت المال، دفترچه مشق ۴۰ برگ برای مدرسه ها تهیه کردیم که عکس آقای خاتمی پشت آنها بود. اما شورای نگهبان آن را مصداق تدلیس تشخیص داد و همه را جمع کرد.

    حال کسی که پول بیت‌المال را در سطح وسیع و در طول هفت سال بی حساب و کتاب خرج کند، سهام بدهد، سیب زمینی بدهد،یارانه بدهد، آن را چه می‌توان نامید؟ دست آخر هم ثمره هفتصد میلیارد دلار درآمد کشور تورم بالای ۴۰%، بیکاری مزمن و اشتغالزایی سالانه چهارده هزار شغل باشد. باید معلوم شود این پول‌ها کجا رفته است.جز این است که خرج تدلیس شده است؟

    تسنیم: خب! در همین انتخابات ۲۴ خرداد هم ادعا می شود که آقای روحانی در برخی روستاها پول توزیع کرد! از این حرف‌ها زیاد گفته می‌شود. از این موضوع که بگذریم، با نظر شما مشخص می‌شود آن شبهه‌ای که در مورد تقلب مطرح شد صحت نداشت. تدلیس یک بحث است و جابجایی رای در صندوق چیز دیگر.

    – حجاریان: بنده میگویم نه تقلب بوده و نه تخلف، بلکه یک اسم قانونی دارد با عنوان تدلیس سیستماتیک. البته این پول را درون توپ هم می‌ریختید می ترکید.

    تسنیم: برای همین باید آقایان بگویند که تقلب را به دروغ مطرح کرده‌اند.

    – حجاریان: توجه داشته باشید که آقای احمدی‌نژاد رای آورده است و نام وی از صندوق بیرون آمده است ولی به چه قیمتی؟ به روش تدلیس.

    تسنیم: از این موضوع که بگذریم، در بحث انتخابات تحلیل‌های زیادی در مورد پیروزی آقای روحانی مطرح شد، به جز تحلیل خودتان کدام تحلیل‌ها را می‌پسندید؟

    – حجاریان: همه تحلیل ها درست نبودند. خیلی از حرف ها هم تکه تکه بودند. مثلاً بخشی از حرف‌های یک نفر درست بود و بخش دیگری از حرف‌های شخص دیگری. نمی‌توان گفت کدام به تحلیل‌های من نزدیک‌تر است.

    تسنیم: شما بحث قدرت سیاست‌ورزی آقای روحانی را در پیروزی وی دخیل می‌دانید؟

    – حجاریان: بله.

    تسنیم: این ویژگی را اصل می‌دانید و یا اینکه در حاشیه بود؟

    – حجاریان: یکی از عوامل موفقیت بود. چند عامل را برای موفقیت ایشان می توان بر شمرد. انصراف آقای عارف، اجماع آقایان هاشمی و خاتمی و همچنین مهندسی آقایان هاشمی و خاتمی و یک مقداری هم اتفاق، چرا که همه چیز هم به طور قاعده مند پیش نرفت، از سوی دیگر تشتت بین اصولگرایان نیز یکی دیگر از عوامل پیروزی آقای روحانی در انتخابات بود.

    تسنیم: اگر شما به جای اصولگرایان بودید و می‌خواستید به اصولگرایان مشورت بدهید چه می‌گفتید؟

    – حجاریان: پیشنهاد می کردمسراغ آقای ناطق نوری بروند.

    تسنیم: نه، منظورم در جریان رقابت‌های انتخاباتی ریاست‌جمهوری یازدهم بود.

    – حجاریان: باید بر روی آقای قالیباف اجماع می‌کردند، زیرا رأی بالاتری داشت.

    تسنیم: اگر اجماع می کردند شانس پیروزی داشتند؟

    – حجاریان: ممکن بود منجر به موفقیت آنها شود، البته معلوم نبود که آرای آقای ولایتی به سبد آقای قالیباف بریزد. ممکن بود آرای ولایتی به سبد آقای روحانی ریخته شود.

    تسنیم: البته آقای ولایتی زیاد رأی نداشت و اگر موج ایجاد می‌شد شاید آقای قالیباف می‌توانست پیروز شود.

    – حجاریان: موج که همینجوری ایجاد نمیشود، موج سازی کار زیادی می‌برد.

    تسنیم: برای این موج باید چه کاری می‌کردند؟ زیرا کنار رفتن آقای عارف و اجماع آقای هاشمی و خاتمی باعث ایجاد یک موجی به نفع آقای روحانی شد.

    – حجاریان: آقای روحانی در مناظره‌ها هم خوب ظاهر شد.

    تسنیم: آقای قالیباف درخششی هم در مناظره‌ها داشت.

    – حجاریان: ایشان نتوانست در مناظره ها خود را بالا بکشد. ضمن اینکه از طریق رقبای اصولگرایش هم تخریب می‌شد.

    تسنیم: اگر آقای عارف می‌ماند و آقای روحانی کنار می‌رفتند، به نظر شما آقای عارف رای می‌آورد؟ زیرا آقای عارف در مناظره‌ها درخششی نداشت.

    – حجاریان: نمی‌دانم در آن صورت چه اتفاقی می‌ا‌فتاد. آقای هاشمی قول داده بودند از اجماع حمایت کنند و گفته بودند اگر عارف گزینه اجماعی باشد، از او حمایت خواهند کرد.

    تسنیم: آقای عارف در نامه‌ای که برای انصراف نوشت، گفته بود که پس از دریافت مرقومه‌ای از آقای خاتمی کنار کشیده است. شما هم برای کنار رفتن، به عارف توصیه‌ای کردید؟

    – حجاریان: خیر! بنده نه با آقای روحانی و نه با آقای عارف صحبتی نداشتم. بنده خانه‌نشین هستم.

    تسنیم: بالاخره حرف شما نافذ است و تحلیل‌های شما در بین اصلاح‌طلبان خریدار دارد.

    – حجاریان: خیر بنده فقط یک سری مطالبی نوشتم.

    تسنیم: همان نوشته‌هایی که در همان زمان در روزنامه‌ها منتشر شد؟

    – حجاریان: بله.

    تسنیم: در آن زمان خبرهایی منتشر شده بود که قبل از انتخابات شما در جلسات شورای اصلاح‌طلبان بودید و …

    – حجاریان: خیر من در جلسات شورای اصلاح طلبان حضور نداشتم.

    تسنیم: آقای محقق داماد و اسحاق جهانگیری هم نبودند؟

    – حجاریان: من اطلاعی ندارم.

    تسنیم: آیا بحث‌هایی که برای کاندیداتوری آقای محقق داماد در آن زمان مطرح شد، صحت داشت؟

    – حجاریان: بله! یک زمانی بحث شد ولی قطعی نشد. خود ایشان هم مایل نبودند، زیرا آقای محقق شخصیت اجرایی محسوب نمی‌شوند.

    تسنیم: آقای جهانگیری چطور؟

    – حجاریان: ایشان هم مطرح بودند.

    تسنیم: به دلیل اینکه آقای هاشمی آمدند، آقای جهانگیری کنار رفتند؟

    – حجاریان: ایشان اساساً ثبت نام نکردند.

    تسنیم: این آمدن و رفتن آقای هاشمی را چگونه ارزیابی می کنید؟یاد دارم که قبل از کاندیداتوری آقای هاشمی، آقای عبدی یک مصاحبه‌ای با ما داشت و گفت که آقای هاشمی شانسی برای پیروزی ندارد. البته شاید بعد از ثبت نام آقای هاشمی، نظرشان فرق کرده باشد اما چیزی در این باره از ایشان منتشر نشد.

    – حجاریان: بنده اعتقاد دارم اگر آقای هاشمی در انتخابات حضور داشت رای بالایی کسب می کرد. همین وضعیت برای آقای خاتمی هم وجود داشت.

    تسنیم: قبل از اینکه آقای هاشمی ثبت نام کنند شما می‌دانستید آقای هاشمی به انتخابات ورود پیدا می‌کنند؟

    – حجاریان: بله! من قبلا در مصاحبه‌ای پیش بینی کرده بودم.

    تسنیم:بر چه اساسی؟ خبر داشتید و یا تحلیل شما اینگونه بود؟

    – حجاریان: تحلیل بنده این بود.

    تسنیم: مصاحبه شما را خواندم. گفته بودید که در دقیقه نود می‌آیند و معادلات را بهم می‌زنند.

    – حجاریان: درست است.

    تسنیم: این بحثی که اصلاح طلبان حاضر شدند آقای عارفی که اصلاح طلب بودند را کنار بزنند و بیایند از آقای روحانی حمایت کنند طبق تئوری شما و فتح سنگر به سنگر و آرام آرام بود؟

    – حجاریان: خیر! بنده اصلاً دخالت نکردم. گروهی به انتخاب آقای خاتمی نظرسنجی کردند، و به این نتیجه رسیدند. البته نمایندگان آقایان روحانی و عارف هم در جریان این امر قرار داشتند.

    تسنیم: الان اگر آقای حجاریان به ۲۰ سال قبل و یا اول انقلاب برگردد چه کار جدیدی را شروع می‌کنید؟

    – حجاریان: سیل انقلاب ما را با خودش برد. (خنده)

    تسنیم: شما نقش اساسی در خنثی کردن کودتای نوژه داشتید…

    – حجاریان: در حدی که وظیفه ام ایجاب می‌کرد نقش داشتم.

    تسنیم: یعنی یک موجی از انقلاب آمد و شما را با خودش برد؟

    – حجاریان: بله.

    تسنیم: شما الان راضی هستید؟

    – حجاریان: مگر چاره دیگری دارم؟

    تسنیم: اگر دوباره بر می‌گشتید همین انتخاب را داشتید؟ یا کار دیگری را شروع می‌کردید؟

    – حجاریان: بنده برای مهندسی درس می‌خواندم، اما بعد ها و به کمیته مستقر در ستاد ارتش رفتم و بعدش هم در این مسیر قدم گذاشتم.

    تسنیم: عده‌ای آقای حجاریان را از طرفی آدم خیلی مذهبی می دانند و از طرف دیگر برای بچه‌های اصولگرا بسیار عجیب است که آقای حجاریانی که یک فرد مذهبی است در طیفی قرار دارد که خیلی به عنوان طیف مذهبی شناخته نمی‌شود. حتی بنده شنیده ام که شما صبح روز ۱۸ تیر ۷۸ در دعای ندبه بودید. چگونه است؟ شما مقلد چه مرجعی هستید؟

    – حجاریان: من خودم مجتهد هستم و از خودم تقلید میکنم. خوب است؟ (خنده)

    تسنیم: اگر مجتهد باشید که قطعاً خوب است.

    – حجاریان: نه! شوخی کردم من مجتهد نیستم. من در تقلید باقی برفتاوای مرحوم امام هستم.

    تسنیم: در این روزها چند ساعت وقت خود را به مطالعه اختصاص می‌دهید؟

    – حجاریان: همه قرص‌هایی که من استفاده می کنم خواب آور هستند. خیلی از وقت من نیز به درمان می‌گذرد. بنابراین خیلی انرژی سابق را ندارم.

    تسنیم: ما هم سعی می کنیم که زیاد شما را خسته نکنیم.

    – حجاریان: به نظر شما به من می‌خورد که خودم را ترور کرده باشم؟

    تسنیم: چرا این سوال را می‌پرسید؟!

    – حجاریان: عده‌ای برای این مسئله کتاب چاپ کردند.

    تسنیم: چه کسی کتاب را نوشته است؟

    – حجاریان: چند سال پیش آقای رسایی در کتاب بازی ترور نوشته است که خودم، خودم را ترور کردم.(خنده)

    تسنیم: آقای حجاریان آیا اصلاح‌طلب‌ها برای مجلس دهم برنامه‌ای دارند؟

    – حجاریان: حتماً دارند. البته باید فضا بازتر شود و اجازه فعالیت بیشتری داده شود.

    تسنیم: شما به آقای عارف پیشنهاد می‌کنید که حزب تشکیل دهند؟

    – حجاریان: من به هر کسی برسم می‌گویم حزب تشکیل دهد، به خصوص به آقای ناطق. زمانی هم آقای باهنر دنبال آن بود و این شیوه خوبی است. حزب خیلی مهم است.

    تسنیم: چرا به آقای ناطق بیشتر از همه پیشنهاد می‌کنید؟

    – حجاریان: برای اینکه الان جریان راست از هم پاشیده است.

    تسنیم: بخش مهمی که الان به اصطلاح راست حساب می‌شوند خیلی آقای ناطق را از خودشان نمی‌دانند…

    – حجاریان: نه، الان آقای باهنر و دوستان آقای ناطق هستند و گروه‌های دیگری هم البته هستند که ایشان را قبول دارند. این از هم پاشیدگی جناح راست بد است.

    تسنیم: آقای ناطق در بدنه اصولگراها و در بدنه بچه های حزب اللهی خیلی جایگاه ندارند و بیشتر پایگاه اجتماعی وی، اگر پایگاهی داشته باشند، به سمت اصلاح‌طلبان رفته است…

    – حجاریان: حالا اگر ناطق نتوانست، آقای لاریجانی این کار را بکند. باز اگر ایشان هم نتوانست آقای باهنر و یا آقای مرتضی نبوی. جناح راست باید خود را جمع و جور کند واختلافات را کنار بزند.

    تسنیم: شما در گفت‌وگویی که با شرق داشتید گفتید که لازم نیست اصلاح‌طلبان به دولت بروند و به سمت روزنامه‌نگاری و بحث‌های رسانه ای بروند. چقدر این عرصه را مهم می‌دانید؟ آیا منظور شما هدف تغییرات عمق‌تر است؟

    – حجاریان: بالاخره دولت‌ها می‌روند و می‌آیند. این قبیل کارها که من پیشنهاد کردم مهم‌تر هستند.

    تسنیم: در دوره دوم خرداد بود که روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های اصلاح‌طلب پایه‌گذاری شدند وهنوز هم که هنوز است تعداد آنها بیشتر از روزنامه‌های اصولگراست.

    – حجاریان: من هم عمده وقتم را برای روزنامه گذاشته بودم و بعضی وقت‌ها تیراژ روزنامه به یک میلیون نسخه می‌رسید.

    تسنیم: ضعف روزنامه‌ها و رسانه‌های اصولگرا را در چه می‌بینید؟

    – حجاریان: جامعه ما جامعه نقادی است و مردم بیشتر به دنبال نقد می‌روند. البته بنده اعتقاد ندارم که یکسره باید نقد کرد. ضمن اینکه اصولگراها خبرنگار و روزنامه‌نگار حرفه‌ای هم کم دارند.

    تسنیم: اصلاح‌طلب‌ها در آن دوره نیروهای روزنامه‌نگار زیادی تربیت کردند.

    – حجاریان: بله. البته این خارج از حوزه دولت بود.

    تسنیم: زعفرانیه‌نشینی آقای حجاریان چقدر روی اندیشه‌هایش تاثیر می‌گذارد؟

    – حجاریان: اول باید پرسید که چرا من به اینجا آمدم، در حالیکه من بچه نازی‌آباد هستم. بعد از اینکه بار اول توسط سازمان مجاهدین خلق(منافقین) ترور شدم به آپارتمانی در خیابان فاطمی منتقل شدیم و بعد از ترور دوم که زمان عضویتم در شورای شهر تهران بود، محدودیت‌های حرکتی زیادی برایم ایجاد شد و چون منزل ما در طبقه هفتم آن ساختمان بود، در مواقع قطع برق و خرابی آسانسور دچار مشکلات زیادی می شدم. پس به ناچار به این منزل نقل مکان کردیم. البته این خانه را همسرم که پزشک جراح است خرید، والا با پول کارمندی که من نمی‌توانستم این خانه را بخرم.

    تسنیم: کدام روزنامه‌ها را بیشتر مطالعه می‌کنید؟

    – حجاریان: کیهان، شرق و بهار را حتماً مطالعه می‌کنم.

    تسنیم: چرا کیهان را می‌خوانید.

    – حجاریان: می‌خواهم ببینم که چه می‌گوید.

    تسنیم: شما به روزنامه‌های شرق و بهار هم مشورت می‌دهید؟

    – حجاریان: نه! من فقط مقاله‌ها و یادداشت‌هایم را در آن روزنامه‌ها منتشر می‌کنم.

    تسنیم: چند وقت پیش یک مصاحبه‌ای را با مهرنامه داشتید و درباره موضوع سکولاریسم صحبت می‌کردید، شاید اصلاح‌طلب‌ها خیلی واضح تکلیف خود را با حکومت دینی مشخص نکرده‌اند و همیشه برای من سؤال بوده بالاخره آیا سران طیف موسوم به اصلاح‌طلب مبانی حکومت دینی را قبول دارند یا خیر؟ در نهایت اصلاح‌طلبان می‌خواهند چه کار کنند؟ تئوریسین‌هایی مانند شما که در این طیف هستید همین حکومت دینی ولایت فقیه را مناسب می‌دانید؟

    – حجاریان: من در این زمینه خیلی مقاله نوشتم و حداقل دو کتاب در این زمینه منتشر کرده ام و دو کتاب دیگر من هم کماکان در وزارت ارشاد معطل صدور مجوز انتشارند.

    تسنیم: چند سال پیش هم مصاحبه‌ای داشتید و در آنجا بحث حکومت ایدئولوژیک را مطرح کردید و فرمودید که بنده با حکومت دینی موافق و با حکومت ایدئولوژیک مخالف هستم، من چند بار آن متن را خوانده ولی در نهایت مشخص نشد که شما با همین سازوکار فعلی در جمهوری اسلامی موافق هستید یا خیر؟

    – حجاریان: شما کتاب «جمهوریت، افسون زدایی از قدرت» من را بخوانید که خیلی مفصل است. البته کتاب‌های دیگری هم دارم که باید منتظر باشیم ببینیم آقای علی جنتی(وزیر پیشنهادی ارشاد) پس از استقرار در وزارتخانه به آنها مجوز می دهند یا نه؟!

    تسنیم: اگر قرار بود شما بین آقای مسجد جامعی و آقای جنتی یکی را انتخاب کنید کدام گزینه را انتخاب می‌کردید؟

    – حجاریان: مسجد جامعی بهتر بود ، اما در شرایط کنونی وجود ایشان در شورای شهر موثرتر است.

    تسنیم: اگر شما در شورا بودید آقای قالیباف را ابقا می‌کردید؟

    – حجاریان: قالیباف برای مردم کار کرده است، اما نمیدانم که اوضاع پرونده مالی وی چگونه است؟آقای بیادی در مورد پرونده مالی شهرداری تهران مسائلی را مطرح کرده است.

    تسنیم: آقای بیادی یک رقابتی با آقای قالیباف دارد.

    – حجاریان: حرف‌های عجیب و غریبی زده است که اگر این حرفها صحت داشته باشند خیلی برای آقای قالیباف بد است.

    تسنیم: اگر فرض را بر صحت نگذاریم، شما آقای قالیباف را در شهرداری تهران ابقا می‌کردید؟

    – حجاریان: البته ایشان آدم پرکاری بوده است، اما پیش از هر تصمیمی باید حسابرسی دقیقی از فعالیت های ایشان صورت گیرد.

    تسنیم: آقای ظریف را برای وزارت خارجه چطور می‌دانید؟ فکر می‌کنید آقای ظریف بتواند در این برهه موفق باشند؟

    – حجاریان: دکتر ظریف بسیار گزینه مناسبی است. اوضاع هم خیلی سخت شده است، اما برای ایشان آرزوی موفقیت دارم.

    تسنیم: سوال دیگر بنده این است که تقریباً می توان گفت که رای آقای روحانی شکننده است، فکر می کنید بتواند با این ۵۱ درصد با قدرت سیاسی خود این رای را برای چهار سال بعد حفظ کند؟

    – حجاریان: انشالله که می تواند.

    تسنیم: برای ایشان کار راحت است یا دشوار؟

    – حجاریان: یقیناً سخت است ولی آقای روحانی فرد مدبری است.

    تسنیم: برخی می‌گویند آقای روحانی کم تحرک است. در آن زمان که شما با آقای روحانی کار می‌کردید کم تحرکی دیدید؟ مثل اینکه می‌گویند آقای روحانی نمی توانند بیشتر از چهار ساعت کار کنند.

    – حجاریان: نه اینگونه نیست. علیرغم آنکه حجم کار در شورای عالی امنیت ملی خیلی بالا بود، اما ایشان علاوه بر آنجا در مرکز تحقیقات استراتژیک هم مسئولیت داشتند. یعنی هم زمان در دو جا مشغول کار بودند.

    تسنیم: می توانند مانند احمدی نژاد پر کار باشد؟

    – حجاریان: احمدی نژاد پرتحرک بود، اما پرکار نبود.

    تسنیم: نقطه قوت احمدی‌نژاد چه بوده است؟

    – حجاریان: همین تحرک او بوده است. (خنده)

    تسنیم: آقای زیبا کلام می‌گوید که شجاعت احمدی نژاد هم نکته مثبتی بود و ای کاش آقای خاتمی کمی از شجاعت آقای احمدی‌نژاد را داشت، آیا شما هم همین اعتقاد را دارید؟

    – حجاریان: اسم این را بگذارید تهور بهتر است.(خنده)

    تسنیم: برخی می‌گویند که آقای خاتمی خیلی از شجاعت برخوردار نبودند، شما هم همین نظر را دارید؟

    – حجاریان: شجاعت امری نسبی است، بنده در این زمینه با آقای زیبا کلام هم عقیده نیستم.

    تسنیم: اگر شرایط فراهم شود شما با بازگشت آقای خاتمی به ریاست جمهوری موافق هستید؟

    – حجاریان: خیر؛ من موافق نیستم.

    تسنیم: چرا؟

    – حجاریان: جایگاه رهبری اصلاحات برای خاتمی مناسب‌تر است.

    تسنیم: نقطه قوت و نقطه ضعف آقای خاتمی را چه می‌دانید؟

    – حجاریان: خاتمی خیلی قوی است، فردی اخلاقی و فرهنگی است و مردم او را دوست دارند.

    تسنیم: چه ضعفی دارد؟

    – حجاریان: او به هر چه گفته یا هر کاری که کرده اعتقاد داشته است. زمانی هم که در مسئولیت بود من ضعف‌های او را گفته ام پس الان چرا باید دوباره بگویم؟!

    تسنیم: ممکن است که اصلاح طلب‌ها بحث عبور از روحانی را نیز مطرح کنند؟

    – حجاریان: بعید است.

    تسنیم: یعنی برای چهار سال بعد اصلاح‌طلب‌ها احتمالاً از آقای روحانی حمایت خواهند کرد؟

    – حجاریان: بله اگر ایشان درست رفتار کند از او حمایت خواهد شد.

    تسنیم: اگر به اصولگراها نزدیک شود چطور؟

    – حجاریان: عیبی ندارد. مهم این است که بتواند مشکل مردم را حل کند.

    تسنیم: آقای حجاریان در شب‌های قدر کجا می‌روید؟

    – حجاریان: امسال که متاسفانه دیگر آقا مجتبی بین ما نیستند.

    تسنیم: شما مراسم‌های آقا مجتبی(ره) می‌رفتید؟

    – حجاریان: بله گاهی می‌رفتم.

    تسنیم: در چه مجالس دیگری شرکت می‌کردید؟

    – حجاریان: در مجالس مرحوم آقای دولابی.

    تسنیم: شما از شاگردان مرحوم دولابی(ره) بودید؟

    – حجاریان: بله از جوانی با ایشان رفیق بودیم.

    تسنیم: آقای حجاریان قصد نوشتن خاطرات خود را ندارید؟

    – حجاریان: بخش قبل از انقلاب آن را نوشته‌ام.

    تسنیم: می‌خواهید بعد از انقلاب را بنویسید؟

    – حجاریان: فعلا که وقت ندارم. این کار مربوط به دوران پیری است. انشالله زمان پیری می‌نویسم فعلاً که کارِ نکرده، خیلی مانده است.

    (0)
 6. نام خود را وارد كنيد... می‌گه:

  پرده برداری از بعضی موضوعات مربوط به یکی از کلید داران!
  ایشان برای انتخابات مجلس شورای اسلامی توسط وزارت اطلاعات تائید صلاحیت نشدند،حالا سوال اینجاست که آیا شخصی که برای نمایندگی مجلس که افراد با سطح صلاحیت نه چندان ویژه و بعضا با برخی تخلفات تایید صلاحیت می شوند،صلاحییتش رد می شود می تواند مسئول عالی ترین نهاد تایید صلاحیت کشور شود…
  “عماریون”- بی تردید مسائل امنییتی در هر کشوری مهمترین حوزه و خط قرمز حاکمیت است.کوچکترین انحراف در این زمینه اثرات جبران ناپذیری خواهد داشت.پیش از این جناب شریعتمداری در کیهان به گوشه ای مختصر از مسائل وزیر پیسنهادی اطلاعات پرداخته بود که لازم دیده شد با توجه به اهمیت مسئله و توجه ناکافی به آن ابعاد دیگری در این موضوع پرده برداری شود.

  1) ایشان برای انتخابات مجلس شورای اسلامی توسط وزارت اطلاعات تائید صلاحیت نشدند،حالا سوال اینجاست که آیا شخصی که برای نمایندگی مجلس که افراد با سطح صلاحیت نه چندان ویژه و بعضا با برخی تخلفات تایید صلاحیت می شوند،صلاحییتش رد می شود می تواند مسئول عالی ترین نهاد تایید صلاحیت کشور شود. چگونه می توان صلاحیت ایشان را برای مسئولیتی به مراتب مهمتر تایید کرد؟اگر احتمال وجود مشکلی در پرونده ایشان باشد ،چه تضمینی وجود دارد که این موارد وجه المصالحه مسایل حساس نظام قرار نگیرد ویا موجب فشار به ایشان نگردد؟

  2)ایشان عملا سابقه امنیتی مرتبط با این حوزه را در کارنامه ی خود ندارند.اساسا وزارت اطلاعات از مجمو عه های پایدار نظام است و تغییرات در آن به دلیل ملاحظات داخلی کمتر انجام می شود ، علی الخصوص در سطوح عالی که دسترسی به اطلاعات گسترده تر است. این نگرانی وجود دارد ، تا با تصمیمات غیر دقیق کشور در معرض خطراتی چون قتل های زنجیره ای قرار گیرد.از این رو دولتی که با شعار شایسته سالاری و تخصص گرایی بر سر کار است حتما لازم است از افراد با سابقه تر این حوزه که آزمون خود را در دستگاه امنیتی پس داده باشند،بهره ببرد.

  3)ایشان از 1379 تا 1388،حدود یک دهه را در سازمان عقیدتی سیاسی ارتش را مسئولیت داشته اند. از جمله دستگاههایی که بر صلاحیت ایشان برای نمایندگی مجلس شورای اسلامی نظر منفی داشت.بخش های نظارتی مسئول و مرتبط با این مجموعه بوده است.

  در واقع عمده فعالیت های اجرایی و عملکرد مدیریتی ایشان در همین نهاد بوده که محل انتقاد کارشناسان آن حوزه می باشد. طبعا وزارت اطلاعات بسط ید و قدرت بسیار بیشتری را فراهم می کند که کوچکترین انحراف در راس آن مجموعه ممکن است ضربات جبران ناپذیری را بر پیکره نظام وارد آورد.

  4)افرادی که در مجلس،ارتش و دیگر محیط های کاری ایشان،سابقه همکاری با حجه الاسلام علوی را دارند بوده و یا از نزدیک نوع مدیریت ایشان را لمس نموده اند، بر داشتن روحیه ی لابی گری سیاسی اشاره می کنند. بی تردید وزیر اطلاعات لازم است کوچکترین شائبه اهل لابی بودن را نداشته باشد،از لوازم کار ایشان عدم ارتباط سیاسی با جریانات مختلف کشور،استقلال در شخصیت و …. است که این مورد نیز درباره ایشان محل تامل است.

  مجموعا به نظر میرسد مجلس شورای اسلامی موظف است در این حوزه مدرس وار و قاطعانه بایستد و لااقل در مسائل کلیدی و حساس نظام به هیچ وجه مماشات نکنند.قطعا وزارت مهم اطلاعات که توانایی کنترل بر تمامی دستگاهای دیگر را دارد، به فردی بدون شائبه برای پیشبورد ماموریت هایش نیاز دارد.

  برگرفته شده از enekas.blog.ir

  (0)
 7. نام خود را وارد كنيد... می‌گه:

  نسخه چاپيارسال به دوستان
  میرکاظمی در گفت‌وگوی تفصیلی با فارس:
  ترحم به فتنه‌گران جایز نیست/ از ترس افراطی خواندن دست از تکلیف برنمی‌داریم

  رئیس کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه برخی می‌خواهند، پرداختن به فتنه در ایران همانند پرداختن به هولوکاست در اروپا شود، گفت: در فتنه نکاتی هست که می‌تواند باعث ادب کسانی باشد که نه تنها از مردم عذرخواهی نکردند بلکه برخی آن را برای خود افتخار می‌دانند. شرایط به گونه‌ای است که ترحم دیگر جایز نیست
  خبرگزاری فارس: ترحم به فتنه‌گران جایز نیست/ از ترس افراطی خواندن دست از تکلیف برنمی‌داریم

  مسعود میرکاظمی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس به سؤالات مختلفی درباره فتنه 88 و اهمیت رای عدم اعتماد به آن دسته از وزرای پیشنهادی که در فتنه نقش داشتند، پاسخ گفت.

  * فارس: اخیراً نطقی در صحن مجلس شورای اسلامی داشتید که مورد اقبال نمایندگان قرار گرفت که به هزینه‌های بین‌المللی فتنه 88 اشاره داشت، علت آن نطق که با احسنت، احسنت گفتن برخی نمایندگان همراه شد چه بود؟

  میرکاظمی: بسم الله الرحمن الرحیم، با عرض تشکر، معمولاً در جوامع حوادثی رخ می‌دهد که اگر تحلیل واقعی و دقیق از آن وجود نداشته باشد، هم امکان تکرار و هم امکان انحراف اذهان عمومی توسط ذی‌نفعان آن حادثه وجود خواهد داشت و این قطعاً به ضرر مردم و منافع ملی است. خواص یعنی افراد صاحب فهم این وظیفه را به عهده دارند که با درک درست از وقایع نه تنها تحت تاثیر القائات ذی‌نفعان قرار نگیرند بلکه بتوانند عامه مردم را هم هدایت نمایند.

  در چهار سال گذشته مقام معظم رهبری چندین بار درباره خواص صحبت فرمودند. حتی در مراسم حکم تنفیذ ریاست جمهوری سال 88 عملکرد برخی خواص را در جریان فتنه مردود اعلام کردند. ایشان خواص را به دو دسته تقسیم می‌کنند . خواصی که راه حق می‌روند و خواصی که در جبهه باطل تلاش می‌کنند. خواص راه حق هم خود به دو دسته تقسیم می‌شوند. خواصی که به دنبال دنیا رفتند یعنی پول، خانه، شهوت، مقام، شهرت، مسئولیت و مابقی ترس از منفور شدن. اگر نمایندگان را جو خواص جامعه بدانیم که بواقع به جز حقیر بنده همکارانمان همینطور هستند، بایستی درک درست و واقعی از حوادث داشته تا بتوانند هدایتگر خوبی برای جامعه و قانونگذاری باشند.

  مثلاً ببینید در سطح بین‌الملل حادثه اشغال فلسطین پیش می‌آید و یک رژیم اشغالگر بر سرکار می‌آید و هیچ حقوق بین‌المللی و انسانی را رعایت نمی‌کند، اما خواص را در سطح دنیا به گونه‌ای هدایت و مدیریت می‌کنند تا اطلاعات واقعی از این جنابت به آنها نرسد. هرچه واقعه بزرگتر باشد دورکردن خواص از واقعیت را شدید‌تر دنبال می‌نمایند تا جایی که مثلاً برای پرداختن به هولوکاست قوانینی وضع می‌نمایند و نخبگان را بر اساس آن دستگیری و محاکمه و زندانی می‌کنند.

  * فکر می‌کنید، فتنه گران چرا متوجه هزینه‌های سنگین بین‌المللی به نظام نشدند؟

  میرکاظمی: روشن است. این واقعه ذی‌نفعانی دارد. یعنی یک طرف برای عده‌ای دستاورد و درآمد دارد و قطعاً در مقابل جامعه یا عده‌ای دیگر هزینه آنها را باید بپردازند. جهل جامعه و پنهان کردن واقعیت می تواند در استمرار سودجویی و احیاناً جلوگیری از خسارت به ذی نفعان موثر باشد و به حیات آنها بستگی دارد و لذا به اشکال مختلف این سیاست را صیانت می‌کنند و هرچه واقعه بزرگتر باشد، سیاستهای محافظتی و صیانتی در سطوح عالی و گستردگی بیشتر صورت می‌گیرد.

  * تحلیل شما از فتنه 88 چیست؟

  میرکاظمی: باید ملاحظه کنیم که چگونه مشارکت 73% در سال 92 چگونه به ایران عظمت داد؟ و علیرغم شیطنت‌ها و تحریم‌ها و سیاه نمائیها، در سطح جهان نشان داد مردم به استقلال کشور خود پایبند و مقاوم هستند و آن حماسه سیاسی رقم خورد. در سال 88 واقعه‌ای پیش آمد که هزینه زیادی بر نظام و مردم تحمیل کرد. در حالیکه مشارکت 85% مردم در انتخابات ریاست جمهوری ایران به اوج عزت در سطح بین المللی برد. این را همه افرادی که اطلاعات و وقایع بین‌المللی را دنبال می‌کنند، اذعان دارند. حتی سفرای کشورهای اسلامی با حضور در سفارت جمهوری اسلامی ایران ضمن تبریک این رویداد که دمکراسی در یک کشور اسلامی را به رخ غریبها می‌کشید، خوشحالی خود را اعلام می کردند. ولی به تدریج با اتفاقات بعدی و درگیریهای خیابانی، تبریکها تبدیل به سوال و پرس و جو شد و با انجام سناریوهای از جمله ندا آقا سلطان و صحبت یکی از سران فتنه در مورد مسائل خلاف اخلاق در زندانها به یکباره به اعلام تسلیت به سفرا و ابراز تاسف برای آنها تبدیل شد و حتی ارتباطات قبلی هم از دست رفت. قشون کشی در خیابانها طولانی و هر روزی که می‌گذشت خسارات داخلی و مهمتر از آن بین‌المللی برای ما همراه داشت.

  * مثلا چه خسارت‌هایی؟

  میرکاظمی: خسارت‌های دو دسته هستند داخلی و در سطح بین‌المللی. درگیریهای خیابانی یعنی بی ثباتی سیاسی و بی ثباتی سیاسی منجر به بی ثباتی در اقتصاد و به تبع آن کاهش رشد اقتصادی ناشی از کاهش سرمایه‌گذاری بلند مدت به دلیل نگرانی از امنیت سرمایه گذاری و کاهش درآمد عمومی دولت ناشی از کاهش رونق کسب و کار، توریست و … می‌شود. شما شاهد هستید در ترکیه و مصر عدد و رقمهایی بابت خسارات وارد شده درگیریهای خیابانی اعلام کردند و هرچه قشون کشی بیشتر به طول انجامید، هزینه مربوطه بیشتر می‌شود.اما نکته مهمتر از آن تغییر در جایگاه کشور در صحنه‌های بین‌المللی است.

  * صدماتی که فتنه88 به بیداری اسلامی وارد کرد، چه بود؟

  میرکاظمی: بیداری اسلامی در سطح جهان در حال شکل‌گیری بود. اگر می‌توانستند جمهوی اسلامی ایران را به انزوای سیاسی بکشانند، از امکان الگو شدن انقلاب اسلامی برای مردم کشورهای دیگر جلوگیری نموده و در این صورت می‌توانستند با انحراف آنها مجدداً سلطه خود را بر آنها استمرار دهند. در عین حال با انجام این سناریو این امکان را فراهم می‌کرد تا تحریمهای جدی‌تر علیه جمهوی اسلامی ایران اعمال نمایند تا به هدف خود یعنی بر اندازی نظامی اسلامی برسند. به همین دلیل سفارت انگلیسی علنی و سرویسهای جاسوسی به این جریان در خفا کمک می‌کردند.

  * برخی‌ مباحث حقوق‌بشری، هسته‌ای و حتی مواردی چون پولشویی را علت هجمه‌ها به ایران می‌دانند؟

  میرکاظمی: همه آگاهان سیاسی می‌دانند که موضوعاتی مثل انرژی هسته‌ای، حقوق بشر یا پولشویی … بهانه‌هایی بیش نیستند و آنچه مورد هدف آنهاست اصل نظام و بهتر بگویم الگوی اسلامی در ایران است که توانسته بدون اتکال به شرق و غرب اینچنین در حوزه‌های علم و فن‌آوری و پیشرفت حرکت کند و منافع استعماری آنها را در منطقه و جهان به خطر اندازد زیرا که حیات آنها به ادامه استعمار و استثمار است.

  * آیا فتنه 88 موجب انزوای سیاسی ایران شد؟

  میرکاظمی: برای پاسخ به این سوال به برخی شاخص‌ها می‌توان مراجعه کرد. مثلاً تعداد هیات خارجی که به ایران می‌آیند و بالعکس، تعداد کمیسیونهای مشترک اقتصادی، تعداد ملاقات روسای جمهور، بخصوص در حاشیه مجامع بین‌المللی درجه سهولت یا سخت بودن اعمال تحریمهای جدید علیه ایران در سطح بین‌الملل ، نحوه برخورد با مردم ایران در سایر جوامع، تعداد توریستهای خارجی که وارد ایران می‌شوند و سایر شاخصها از این قبیل را می‌توان اشاره کرد.

  *برخی معتقدند، مطرح کردن مقولاتی چون هولوکاست موجب انزوای سیاسی ایران شد؟، نظر شما چیست؟

  میرکاظمی: گفتن این مطالب برای عوام شاید همراه با اقبال باشد ولی واقعیت چیز دیگری است. موضوع هولوکاست در اوایل دولت نهم مطرح شد ولی کاهش رتبه بین‌المللی و تشدید تحریم‌ها در دولت دهم پس از فتنه قوت گرفت. تعداد هیأت خارجی و تعداد کمیسیونهای مشترک دولت نهم با دهم و حتی با قبل از آن قابل مقایسه نیست. شما می‌توانید مراجعه به اخبار خارجی و آرشیوهای خود داشته باشید و دولت نهم را با دولت دهم و دولتهای قبل مقایسه کنید و با شدت اعمال تحریمها و سایر شاخص‌هایی که می‌تواند در این زمینه مقایسه نموده تا بتوان درک صحیح از وقایع را داشت. لذا لازم است جریان فتنه که هزینه سنگینی را بر کشور تحمیل کرد را بر کشور تحمیل کرد را به دقت مورد تحلیل قرار دارد تا حقایق روشن شود.

  * چرا برخی‌ها علاقمند به تجزیه و تحلیل فتنه نیستند؟

  میرکاظمی: هزینه‌های زیادی بر کشور تحمیل شد و نیاز به تجزیه و تحلیل و ریشه‌یابی دقیق عوامل موثر در این واقعه است. نباید عده‌ای فضای رسانه‌ای را گونه‌ای مدیریت نمایند که پرداختن به فتنه در ایران گویی بیان هولوکاست در اروپا است. هولوکاست سودجویانی دارد و در مقابل جامعه و مردم مسلمانی هستند که هزینه آن را پرداخت کرده‌اند. در ایران ذی‌نفعان فتنه چه کسانی بودند؟ در سطح بین‌الملل چه کسانی بودند؟ آیا امریکا بهره برد یا نه ؟ آیا مردم ما خسارات دیدند و به چه میزان به سوالات زیاد دیگری مطرح است؟ بایستی مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد؟

  * برخی معتقدند، برخی از عاملان فتنه امروز نقش منجی را به خود گرفته و مدعی انقلابی‌گری هستند؟ نظرتان در این باره چیست؟

  میرکاظمی: این هم ظلم به نظام است که از ترحم و شفقت و عطوفت اسلامی سوء استفاده می‌کنند. برخی با دادن آدرس غلط، علل غیر واقعی را به معلولم مورد وثوق همه انتساب می‌دهند. ممکن است در شرایط 4 سال گذشته عوامل دیگری هم تاثیر گزار بوده که شرایط اقتصادی را به مردم تنگ کرده، من منکر آن نیستم، بلکه چندین مصاحبه و مقاله در این زمینه شخصاً داشته‌ام . ولی از موضوع فتنه و درگیریهای خیابانی که بعد از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال 88 شروع و متاسفانه تا نزدیک آخر سال ادامه داشت، نبایستی افکار منحرف گردد. راهپیمایی با شکوه و خودجوش مردم در 9 دی 88 که چند ماه پس از شروع خشونتهای خیابانی بود، گویای همین مطلب است.

  اگر تحلیل درستی صورت گیر و همه عوامل منظور شوند، کسانی سهم موثرتری در مشکلات بوجود آمده داشتند، امروز نمی‌توانند نقش ناجی را بازی کنند هرچند عملکرد آنها در زمان مسئولیتشان نیز قابل نقد و بررسیی است و به راحتی با مرور شاخص‌های کلان اقتصادی کشور می‌توان درک درستی از عملکرد هر دوره در مقابل سیاه نمایی داشت.

  * چگونه می‌توان تحلیل واقعی‌تر از فتنه بدست آورد؟

  میرکاظمی: مقام معظم رهبری در تاریخ 6 مرداد 92 در جمع دانشجویان مجدداً در مورد فتنه بیاناتی داشتند. ایشان دوبار فرمودند “چرا این را فراموش می‌کنید” پس ابتدا اجازه ندهیم این موضوع براحتی فراموش شود. ثانیاً وظایف خواص و فرهیختگان است که با انجام تحقیقات و برگزاری همایش‌های نه تعصبی بلکه علمی به علل و ریشه هاد هزینه‌های آن بپردازند و اطلاعات دقیقی را به آحاد مردم و تصمیم‌گیران اداره دهند. مطمئناً در آن نکات درس آموز فراوانی وجود دارد که می‌تواند در صیانت از ارزشهای انقلاب موثر باشد و در عین حال باعث ادب کسانی باشد؟ نه تنها از مردم عذرخواهی نکردند بلکه برخی آن را برای خود افتخار می‌دانند شرایط به گونه‌ای است که ترحم دیگر جایز نیست.

  * در پایان اگر مطلبی داشته باشید، می‌شنویم

  میرکاظمی:نبایستی از ترس انگ زدن‌های برخی به عنوان افراطی و تندرو و یا ترس از منفور شدن از انجام تکالیف دینی و علمی خود دست برداریم. از خداوند متعال درخواست دارم توفیق شناخت درست و عمل به وظائف به بنده حقیر و همه مسئولین عطا فرماید.

  انتهای پیام/

  (0)
 8. نام خود را وارد كنيد... می‌گه:

  محمدعلی نجفی وقوع “فتنه” را انکار کرد
  عضو کمیسیون آموزش گفت: محمد علی نجفی در نشست گذشته‌کمیسیون آموزش، فتنه را انکار کرد و می‌گفت تعریف ما از فتنه با تعریف او متفاوت است و به نوعی وجود فتنه را انکار می‌کرد.
  به گزارش مشرق، زهره طبیب‌ زاده عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به نشست امروز این کمیسیون با تعدادی از وزرای پیشنهادی رئیس جمهور، گفت: در این جلسه بیژن زنگنه وزیر پیشنهادی نفت، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر پیشنهادی‌کشور، محمود واعظی وزیر پیشنهادی ارتباطات، حمید چیت چیان وزیر پیشنهادی نیرو و محمدرضا نعمت زاده وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت حضور داشتند.

  وی افزود: بیژن زنگنه در جلسه امروز در خصوص مواضعش در فتنه 88 اعلام کرد‌ که تا روز 29 خرداد و جلسه‌ای که با مقام معظم رهبری بود، در حمایت از یک‌کاندیدا حضور داشتم و از او دفاع می کردم اما بعد از 29 خرداد خود را کنار‌کشیدم. این مجموعه اظهاراتی بود که آقای زنگنه در رابطه با فتنه 88 بیان کرد.

  عضو کمیسیون آموزش با اشاره به حضور محمدرضا نعمت زاده در این نشست اظهار‌داشت: در رابطه با آقای نعمت‌زاده اظهارنظرهای مختلفی در نشست امروز مطرح شد؛ معتقدم نظام جمهوری اسلامی بعد از 34 سال در دهه چهارم انقلاب به مصلحتش نیست‌که وزیر 68 ساله معرفی‌کند. حتی در جوامع پیشرفته دنیا نیز افرادی در این سن در اتاق‌های فکر مشغول به کار می‌شوند نه اینکه در میدان کار اجرایی حضور پیدا کنند. نیروهای تازه نفس در انقلاب به حدی وجود دارند که انقلاب اسلامی باید از آنها در میدان عمل و کار اجرایی استفاده کند.

  طبیب زاده ادامه داد: نقدی که به شخص نعمت‌زاده وارد بود، این مسئله بود که لیسانس وی جغرافیای سیاسی و فوق لیسانس او در مدیریت صنعتی بوده که آن را هم نیمه تمام گذاشته است. دیگر دوران ابتدای انقلاب گذشته که فردی فاقد تخصص لازم باشد و در چندین مسئولیت همزمان را به عهده بگیرد. نعمت‌زاده با آزمون و خطا وارد عرصه صنعت شده و در مقابل بحث تجارت یک رشته تحصیلی کاملا جدا است.

  وی تصریح کرد: با توجه به اینکه بحث صنعت یکی از شاخص‌های رشد تمام کشورهاست و مسئله تجارت با زیربناهای صنعت و کشاورزی مرتبط است، سپردن سکان این وزارتخانه به فردی که در مرز 70 سالگی است و در سن بازنشستگی قرار دارد، نشانه عدم تدبیر است. این گونه انتخاب‌ها این پیام را می‌دهد که نظام در دهه چهارم خود نتوانسته چندین مدیر جوان را تربیت کند و باید مدیران خود را از بین مدیران دهه 60 انتخاب کند.

  عضو کمیسیون آموزش تاکید کرد: فکر می‌کنم آقای نعمت زاده نباید چنین پستی را می پذیرفت چرا که وقتی کسی در خود دوران کهولت و ناتوانی جسمی را احساس می کند، شرعاً در قبال جامعه مسئول است تا این چنین مسئولیت های سنگین را به عهده نگیرد.

  طبیب زاده در ادامه افزود: همچنین دیگر وزرای پیشنهادی نیز در جلسه امروز بیشتر بحث‌های تخصصی خود را بیان و نمایندگان نیز پیشنهادات و انتقادات خود را مطرح کردند.

  وی خاطرنشان کرد:کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اسنادی را در خصوص عملکرد و سوابق گذشته جعفر میلی منفرد وزیر پیشنهادی علوم و تحقیقات‌ و محمد علی نجفی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش جمع آوری کرده است.

  عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس همچنین تاکید کرد: محمد علی نجفی در نشست گذشته‌کمیسیون آموزش، فتنه را انکار کرد و می‌گفت تعریف ما از فتنه با تعریف او متفاوت است و به نوعی وجود فتنه را انکار می‌کرد و ظاهرا آنچه نمایندگان به نقل از مقام معظم رهبری درباره فتنه 88 مطرح می‌کردند، مورد قبول آقای نجفی نبود و ظاهرا از نظر آقای نجفی فتنه‌ای وجود نداشته است.

  طبیب زاده در خصوص سوابق جعفر میلی منفرد نیز گفت: اسنادی نیز در خصوص وی جمع آوری کرده‌ایم و از دوستان و مطلعین گرفته‌ایم، اما اگر دانشگاهیان اسنادی بیشتری در این زمینه دارند می توانند به کمیسیون آموزش و تحقیقات ارسال کنند.

  وی در پایان این گفت‌وگو، تأکید کرد: ما این اسناد را از دوستانی که همراه آقای میلی منفرد بوده‌اند، جمع آوری کرده‌ایم؛ البته ممکن است دیگر اعضای کمیسیون آموزش از نهادهای امنیتی و اطلاعاتی استعلامی انجام داده باشند، اما بنده خبری ندارم.

  همچنین قاسم جعفری دیگر عضو کمیسیون آموزش مجلس در گفت‌وگوی کوتاهی با خبرگزاری تسنیم با اشاره به سخنان امروز بیژن زنگنه، وزیر پیشنهادی نفت گفت که، “زنگنه در این جلسه پذیرفت که آنچه که رهبر انقلاب در مورد فتنه محکوم کرده را حتما محکوم می‌کند.”

  وی افزود: در این جلسه به آقای زنگنه گفته شد که خواص سوای از اینکه کاری انجام ندادند، باید به نفع نظام و علیه فتنه موضع‌ می‌گرفتند که زنگنه نیز پاسخ داد: اگر احساس کنم مقام معظم رهبری از آمدن بنده ذره‌ای تکدر خاطر دارند، نمی‌آیم

  (0)
 9. نام خود را وارد كنيد... می‌گه:

  قابل توجه نمایندگان محترم مجلس
  چرا سلطانی‌فر صلاحیت وزارت ورزش و جوانان را ندارد؟
  موارد مختلفی ازعملکردآقای سلطانی فر در زمان مدیریت ایشان در استانداری گیلان وشهر رشت وجود دارد که لازم است نمایندگان مجلس در بررسی سوابق ایشان و رای اعتماد به او به آنها توجه کنند….
  گروه سیاسی – بررسی کابینه‌ی یازدهم در کمیسیون‌های مجلس٬ اصلی‌ترین فعالیت این روزهای نمایندگان است. فعالیتی که به نظر می‌رسد احتیاج به تحقیق و تفحص زیادی داشته باشد و لازم است تا نمایندگان محترم٬ منابع اطلاعاتی مختلفی را مدنظر قرار دهند. به طور مثال٬ سابقه‌ی مدیریتی وزرای پیشنهادی یکی از بهترین منابع است.

  به گزارش بولتن نیوز، یکی ازمخاطبان بولتن نیوز با ارسال مطلبی برای بولتن نیوز، نوشته است: حرف و حدیث‌های فراوانی پیرامون سلطانی‌فر٬ وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان مطرح شده و طبق مستنداتی که وجود دارد٬ اینگونه برمی‌آید که وی صلاحیت چندانی برای احراز پست وزارت ورزش و جوانان ندارد. مستنداتی که عموما در سابقه‌ی استانداری وی در استان گیلان شکل گرفته که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:
  1. کارخانه‌‌ی “ا” رشت در دوران سلطانی‌فر به ثمن بخس به چهار خانم که از بستگان درجه‌ی اول آقایان ک و ق فروخته شد. این رقم بسیار اندک وهمراه بود. با تبانی و زدو بند.
  نکته‌ی مهم این است که هنوز هزار سهامدار زحمت کشیده که اغلب از کارگران آن کارخانه هستند و اسناد سهام خود را در اختیار دارند، علیرغم همه‌ی پیگیری‌ها، کارشان به جایی نرسیده است. آیا شما می توانید نقش سلطانی‌فر را در این ماجرا دریابید؟
  2. یکی از کسانی که بر حیثیت این نظام ضرباتی وارد کرد، امیر منصور خسروی اختلاس‌گر بزرگ بانکی است. این فرد در ابتدای کار با کمک استانداری و دستگاه‌های اداری گیلان، زمینه‌های رشد وترقی خودش را فراهم ساخت.آیانمی‌شود از آقای سلطانی‌فر پرسید مساعدت‌های جنابعالی به ایشان در تسهیلات و یا واگذاری‌ها چقدر بوده است؟
  3. در سال83برف سنگینی درگیلان آمد. استاندار وقت سلطانی‌فر بود. او استاندار پروازی بود و در خارج کشور هم درس می‌خواند. سه روز در گیلان بارندگی برف داشتیم. در طول سه روز هیچ اقدامی از ناحیه‌ی استانداری انجام نشد. نه هشداری، نه آمادگی و نه دستوری. و برف خانه‌های مردم، کارخانجات و موسسات دولتی را تخریب نمود. استاندار پس از 3 روز یعنی روز 22 بهمن سال83 جلسه تشکیل داد و این در حالی بود که همه چیز تخریب شده بود. او در یک برنامه‌ی تلویزیونی درشبکه‌ی یک اعلان نمود که همه‌ی مشکلات حل شده، در حالی که مشکلات ناشی از برف سنگین موجب قطع آب، قطع برق، بسته شدن راه‌ها، تخریب سقف‌ها، درماندگی مسافران اتوبوس‌ها و سواری‌ها در مسیرهای درون شهری و برون شهری و گرسنگی مردم و بسته شدن نانوایی‌ها، داروخانه‌ها، بیمارستان‌ها و توقف کامل همه چیزدر گیلان شده بود. آیا می‌توانید سوال کنید هنگام شروع برف و اعلام هواشناسی، آقای سلطانی فر کجا بودند و چه می‌کردند؟ و در زمانی که مردم گیلان با شدیدترین مشکلات روبه‌رو بودند، ایشان مشغول به چه کاری بودند؟
  4. در انتخابات مجلس هفتم، زمزمه‌هایی از سوی وزارت کشور بلند شد که به دلیل رد صلاحیت برخی کاندیدا‌ها، آمادگی برگزاری انتخابات هفتم را ندارند. در استان گیلان، فرمانداران کاملاً دست از کار کشیدند. سلطانی‌فر در آن زمان استاندار گیلان بود. می‌توانید از ایشان بپرسید نقش او در تحریک استانداران و حداقل مواضع معاون سیاسی‌اش (ا. ح) و فرمانداران استان در این کم کاری و لنگ گذاشتن کارها چه بود؟ پس از این زمزمه‌ها بود که مقام معظم رهبری فرمودند: «انتخابات مجلس باید دقیقاً سر وقت مقرر خود انجام شود.»
  5. در همان روزها یک نشریه و یا مجله‌ی اصلاح‌طلب عکسی از امام رحمة‌الله علیه کشیده بودکه در آن تصویر کنار یک دیوار آجری، فردی با یک شصت روی سر امام فشارواردکرده وامام به تدریج محو می‌شد.عده‌ای از علاقه‌مندان به امام و نظام احساس تکلیف کردند تا در مقابل این اهانت موضع‌گیری کنند. آقای سلطانی‌فر به اقای ز فرمانده انتظامی وقت استان گیلان دستور داد تا به شدت با تجمع کنندگان مقابله کند. این فرمانده هم 500 نیروی ضد شورش خود را در خیابان امام خمینی رشت ودر میدان بانک ملی مجهز و آماده کرد تا این چند نفر را سرکوب کنند. می‌توانید از او بپرسید این شورشیان چه کسانی بودند و چرا چنین دستوری صادرکرده است؟
  نمایندگان مجلس باید بدانند سلطانی‌فر کیست و چطور چنین فردی باید توسط آقای روحانی برای وزارتخانه‌ی مهمی چون ورزش و جوانان، آنهم برای کابینه اعتدال معرفی شود؟

  (0)
 10. […] امام جمعه شهر اصفهان گفت: افراد معرفی شده برای تصدی وزارت سابقه کاری مناسب را دارند و کابینه …http://www.sobhemeymeh.ir/?p=19697 […]

 11. […] امام جمعه شهر اصفهان گفت: افراد معرفی شده برای تصدی وزارت سابقه کاری مناسب را دارند و کابینه …http://www.sobhemeymeh.ir/?p=19697 […]

 12. […] پورمختار: خانواده‌بقایی ‌به‌آمریکا ‌نرفته ‌بود رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با تصحیح نظر …http://www.sobhemeymeh.ir/?p=19697 […]

 13. […] امام جمعه شهر اصفهان گفت: افراد معرفی شده برای تصدی وزارت سابقه کاری مناسب را دارند و کابینه …http://www.sobhemeymeh.ir/?p=19697 […]

 14. […] حالا دیگر عبارت «خیلی خطرناکه حسن» از انمیشین های تلویزیونی فراتر رفته و به عالم سیاست وارد …http://www.sobhemeymeh.ir/?p=19697 […]

ارسال نظر


− 8 = یک


آخرین خبرها